Αυστρία Που να μεινω στη Βιέννη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδια,χρειάζομαι την βοήθεια σας. Αν όλα πάνε καλά, θα ταξιδέψω Βιέννη το καλοκαίρι για μια συναυλία που θα γίνει στο Stadthalle. Απ’ο,τι καταλαβα, επειδή παραπανω πρότειναν ξενοδοχείο στην περιοχή, είναι οκ σαν γειτονιά ε; Γιατί σκέφτομαι να μείνω κοντά στο Stadthalle για να είναι εύκολο να γυρίσω το βράδυ, ειδα ότι το μετρό είναι μέχρι τις 23.30 τις καθημερινές και δεν θέλω να έχω πρόβλημα να επιστρέψω αν μένω μακριά (την ειχα πατήσει παλιότερα)…
Μια χαρά περιοχη είναι, με κεντρικό σταθμό, αφετηρία τραμ και τα σχετικά. Είχα μείνει σε hostel 500 μέτρα από κει, είδα το όνομα Stadthalle και κάτι μου θύμισε αμέσως, οπότε γιατί όχι, μπορείς να ψαχτείς εκεί γύρω για διαμονή, έχει αρκετά.;)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Και για διαμονή, θα είμαστε δυο άτομα και είμαι ανάμεσα σε δυο καταλύματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, το B&B Hotel Wien Stadthalle και το Jo&Joe Vienna. Το τελευταίο όμως επειδή καταλαβαίνω ότι είναι χοστελ, εμείς θα μείνουμε σε ιδιωτικό δωμάτιο βέβαια, λέτε να έχει φασαρία γενικά; Βλέπω ότι είναι και δίπλα στον σιδηροδρομικό σταθμό.
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Γνώμη για το Ibis Styles Wien City κι αν αξιζει τα 100ευρώ/βράδυ (πολλά, αλλά από τις καλές τιμές που βρίσκω για ΣΚ Ιούνη);
Την τελευταία μου φορά είχα μείνει στον σιδηροδρομικό σταθμό και είπα να αλλάξω περιοχή τώρα. Ευχαριστώ.
Υ.γ. Τα ibis έχουν ξεφύγει πολύ σε τιμές παντού....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Καλησπέρα. Γνώμη για το Ibis Styles Wien City κι αν αξιζει τα 100ευρώ/βράδυ (πολλά, αλλά από τις καλές τιμές που βρίσκω για ΣΚ Ιούνη);
Την τελευταία μου φορά είχα μείνει στον σιδηροδρομικό σταθμό και είπα να αλλάξω περιοχή τώρα. Ευχαριστώ.
Υ.γ. Τα ibis έχουν ξεφύγει πολύ σε τιμές παντού....
Η τοποθεσία όχι ιδιαίτερα κεντρική και "γραφική", αλλά βολεύει για μετακινήσεις με συγκοινωνία. Προσωπικά προτιμώ το σιδηροδρομικό σταθμό, αλλά γούστα είναι αυτά...
Η τιμή είναι νορμάλ/καλή για την εποχή, ειδικά εάν περιλαμβάνεται πρωινό
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα. Γνώμη για το Ibis Styles Wien City κι αν αξιζει τα 100ευρώ/βράδυ (πολλά, αλλά από τις καλές τιμές που βρίσκω για ΣΚ Ιούνη);
Την τελευταία μου φορά είχα μείνει στον σιδηροδρομικό σταθμό και είπα να αλλάξω περιοχή τώρα. Ευχαριστώ.
Υ.γ. Τα ibis έχουν ξεφύγει πολύ σε τιμές παντού....
Αν είναι για τόσα χρήματα, πήγαινε στο κέντρο, μένω σχεδόν πάντα στο Motel One Staatsoper, τα πάντα σε μικρή απόσταση με τα πόδια, και για ό,τι χρειάζεται συγκοινωνία, επίσης πολύ κοντά ο σταθμός του μετρό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Καλησπέρα. Γνώμη για το Ibis Styles Wien City κι αν αξιζει τα 100ευρώ/βράδυ (πολλά, αλλά από τις καλές τιμές που βρίσκω για ΣΚ Ιούνη);
Την τελευταία μου φορά είχα μείνει στον σιδηροδρομικό σταθμό και είπα να αλλάξω περιοχή τώρα. Ευχαριστώ.
Υ.γ. Τα ibis έχουν ξεφύγει πολύ σε τιμές παντού....
Στο Ibis Messe πιο φθηνα και πολυ καλο για μετακινησεις.
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Αν είναι για τόσα χρήματα, πήγαινε στο κέντρο, μένω σχεδόν πάντα στο Motel One Staatsoper, τα πάντα σε μικρή απόσταση με τα πόδια, και για ό,τι χρειάζεται συγκοινωνία, επίσης πολύ κοντά ο σταθμός του μετρό.
Εξαντλημένο λέει, δυστυχώς!
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
564
Καλησπέρα, σχεδιάζουμε αρχές Γενάρη ενα 3ημερο στη Βιεννη κι επειδή ειναι και συντομης διαρκειας ειπαμε να μεινουμε στο κέντρο ωστε να αποφυγουμε οσο γινεται τα ΜΜΜ. Είμαστε αναμεσα στα 2 ξενοδοχεία της Κ+K από άποψη VFM με δικαίωμα ακυρωσης που τα βρισκουμε στην ιδια περίπου τιμή. Το K+K Maria Theresia (https://www.booking.com/hotel/at/mariatheresa.en-gb.html) που ειναι στο Spittelberg, απ οτι καταλαβαινω κανα 20λεπτο απο την πλατεια του αγίου στεφανου. Και το K+K Palais (https://www.booking.com/hotel/at/kkpalaishotel.en-gb.html) που φαινεται πιο κεντρικο αλλά στην ακριβως απεναντι πλευρα της πολης προς το ποταμι.
Επίσης είδαμε και το Aviano Boutique Hotel (https://www.booking.com/hotel/at/pensionaviano.en-gb.html) που ειναι το πιο κεντρικο απ΄ όλα, όμως παρόλες τις σχετικα καλές κριτικές οι φωτογραφιες που ειδα στο trip advisor δεν με ενθουσιασαν καθολου.
Εχει μεινει κανεις σε καποιο από τα 3 ή σε κάποιο αλλο κοντινό να πει εντυπώσεις για τα ξενοδοχεία ή την περιοχη αν αξιζει περισσοτερο η πλευρα του Spittelberg ή η απεναντι;
Να σημειωσω πως δεν ειμαστε πολυ των μουσειων οποτε δεν σκοπευουμε να οργώσουμε τα μουσεία της βιεννης, αν αυτο κανει καποια διαφορα!!
 
Last edited:
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Κοίτα και το Νiu Franz. Είναι όλο καινούργιο και πολύ καλό. Μπορεί να σου φαίνεται μακριά αλλά με το τραμ είσαι σε 10 λεπτα στο κέντρο. Η στάση είναι ακριβώς από κάτω. Μόνο τις κριτικές να δεις θα καταλάβεις!
 

empag

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Καλησπέρα, Θέλω να κλείσω σε κάποιο ξενοδοχείο κοντά στον κεντρικό σιδηροδρομικο σταθμό γιατί εκει κάνει στάση το flixbus από Μπρατισλάβα. Έχω ενδοιασμούς για την περιοχή αν είναι ασφαλής το βράδυ. Είδα ότι εχει απαντηθεί πέρυσι αλλά θα ήθελα νεότερη εικόνα. Κοιτάω στα ξενοδοχεία με σειρά προτίμησης:
1. ibis Wien Hauptbahnhof 343 χωρίς πρωινό/429 με πρωινό
2. Motel One Wien-Hauptbahnhof 335 χωρίς/ 430 με
3. Hotel Zeitgeist Vienna Hauptbahnhof 342 χωρίς/ 450 με
4. Novum Hotel Congress Wien am Hauptbahnhof 6,9 κριτικες!!! 266 χωρίς/ 343 με πρωινό


Επίσης, θεωρείται ότι αξίζει να κλείσω με πρωινό? Είναι μεγάλες οι διαφορές στην τιμή αλλά σίγουρα τρως πολύ περισσότερο απότι θα φας κάπου έξω και δεν ξέρω αν οι τιμές ειναι ίδιες με ένα σαντουιτς και ένα καφέ απο τον φούρνο. Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom