Αυστρία Που να μεινω στη Βιέννη

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Και απευθείας πρόσβαση από & προς το αεροδρόμιο να προσθέσω, χωρίς μετεπιβίβαση. Καλή επιλογή!
Ειναι ο σταθμός των τρενων εκει; γιατι στο wikipedia γραφει οτι συνδεεται με προαστιακο το αεροδρομιο και οχι με μετρο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ειναι ο σταθμός των τρενων εκει; γιατι στο wikipedia γραφει οτι συνδεεται με προαστιακο το αεροδρομιο και οχι με μετρο.
Σίγουρα πηγαίνει απευθείας το S7 του αεροδρομίου. Προφανώς αυτό το τρένο εννοεί προαστιακό, δε πηγαίνει το μετρό στο αεροδρόμιο.
 

Stavros1986

Member
Μηνύματα
39
Likes
265
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ειναι ο σταθμός των τρενων εκει; γιατι στο wikipedia γραφει οτι συνδεεται με προαστιακο το αεροδρομιο και οχι με μετρο.
Hauptbahnhof είναι ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός της Βιέννης, ναι. Πηγαίνει εκεί κανονικό τρένο από το αεροδρόμιο σε περίπου 15'.
Με μετρό όντως δεν συνδέεται το αεροδρόμιο, αν και το S7 λειτουργεί ως μετρό πρακτικά, με συχνές στάσεις κτλ. Με αυτό θα πας στο Μitte σε περίπου 30'.

Προαστιακό δεν καταλαβαίνω, εκτός αν εννοεί το CAT, ένα "κυριλέ" διώροφο τρένο, τύπου Heathrow Express, ειδικά για το αεροδρόμιο, που επίσης πήγαινε στο Μitte σε 15'. Αλλά αυτό έχει σταματήσει λόγω covid μέχρι νεωτέρας. Μόνο το κανονικό τρένο και το S7 υπάρχουν τώρα ως επιλογές.
 

FOTEINI77

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σε ολους!!!! Κλεισαμε αεροπορικα αρχες Δεκεμβρίου για Βιέννη αλλα δεν έχουμε καταλήξει στο που θα μείνουμε. Είμαστε φοιτήτριες με low budget και κυριως ψαχνουμε για airbnb αλλα δεν ξερουμε σε ποια περιοχή της πολης να κοιτάξουμε ωστε να μας διευκολύνει στις μετακινήσεις. Αξιζει (οικονομικα παντα) να δωσουμε κατι παραπάνω και να μεινουμε κεντρο κεντρο ή μπορουμε να μεινουμε κοντα σε σταση μετρο και να το χρησιμοποιούμε για τις μετακινήσεις μας; επισης, σκεφτόμασταν να νοικιάσουμε ποδήλατο και να μετακινουμαστε με αυτο. Ειναι ολη η πολη κατάλληλα διαμορφωμένη ή μονο το τουριστικο κεντρο; απο τιμες στα ποδήλατα γνωριζετε τι παιζει;;
Αν θέλεις σχετικά οικονομικά και να είσαι κοντά στο κέντρο δες την περιοχή Schottentor που είναι συγκοινωνιακός κόμβος. Τον σταθμό Schottentor εξυπηρετεί η γραμμή U2 του μετρό και πολλές γραμμές τραμ. Από τον σταθμό Schottentor προσεγγίζεις με τα πόδια την παλιά πόλη. Τώρα τι τιμές παίζουν δεν ξέρω και ποιο είναι το μπάτζετ σας αλλά εγώ είχα βρει στην οδό Währinger Straße με 163€ το δίκλινο για 3 διανυκτερεύσεις σε απλό 4στερο ξενοδοχείο. Το είχα κλείσει 2 μήνες πριν το ταξίδι. Αν ψάχνετε για airbnb προφανώς θα βρείτε οικονομικά καταλύματα.
Μόλις χθες επιστρέψαμε από ένα 5νθήμερο στη Βιέννη. Επειδή είχαμε αργήσει αρκετά να κλείσουμε το ταξίδι οι τιμές για ξενοδοχείο στο κέντρο ήταν στα ύψη για και οι επιλογές στο airbnb που είχαν μείνει ήταν ελάχιστες. Επιλέξαμε αυτό για τη διαμονή μας: https://www.airbnb.gr/rooms/24417582 το οποίο πιθανολογώ πως προέκυψε από ακύρωση, οπότε σταθήκαμε τυχεροί!
Δεν ξέρω τι τιμές σου βγάζει τις μέρες που θα είστε στη Βιέννη και αν είναι κοντά στο budget σας αλλά συγκριτικά με τα ξενοδοχεία και τα υπόλοιπα σπίτια η τιμή για εμάς ήταν σούπερ και το σπίτι εξαιρετικό. Είμασταν 4 άτομα και βολευτήκαμε μια χαρά.Η τοποθεσία ήταν εξαιρετική και χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα τα μέσα αν και είχαμε βγάλει μία 48ωρη κάρτα απεριόριστων διαδρομών. Για το ποδήλατο Δεκέμβρη να σκεφτείτε ότι ίσως να μην είναι σύμμαχος ο καιρός.
Καλημέρα.. Για διαμονή σε ξενοδοχεία στη Βιέννη για οικογένεια, τι θα προτείνατε?? Για καλοκαίρι σκεφτόμαστε
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ψάχνω για κάτι οικονομικό για πρωτοχρονιά, αυτά τα 2 τι λένε από άποψη περιοχών?
Όπως και να χει θα χρησιμοποιείς τα μέσα για τις μετακινήσεις σου, δε το γλιτώνεις.
Προσωπικά θα διάλεγα το δεύτερο, είναι δίπλα σε στάση μετρο αλλά και του πολύ χρήσιμου τραμ, καθώς επίσης έχει και απευθείας σύνδεση με το τρένο του αεροδρομίου, κάτι πολύ βολικό.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Τρένο εννοείς το RJ/RJX που μου βγάζει στο Google maps? Όντως σε 16 λεπτά είσαι αεροδρόμιο/ξενοδοχείο. Είναι πιο ακριβά όμως έναντι γραμμές S?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τρένο εννοείς το RJ/RJX που μου βγάζει στο Google maps? Όντως σε 16 λεπτά είσαι αεροδρόμιο/ξενοδοχείο. Είναι πιο ακριβά όμως έναντι γραμμές S?
Ναι, αλλιώς μπορείς σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το S7 με μία αλλαγή σε μετρό (εύκολα πράγματα) και το τίμιο κόστος των 4,30€.
Θεωρώ πάντως σχετικά καλή τοποθεσία τη συγκεκριμένη, αρκετά κοντά στο κέντρο, αν και με τα μέσα όλα είναι εύκολα σ' αυτή τη πόλη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ψάχνω για κάτι οικονομικό για πρωτοχρονιά, αυτά τα 2 τι λένε από άποψη περιοχών?
https://g.page/ibisstyleswiencity?share
Novotel Wien Hauptbahnhof · Canettistraße 6, 1100 Wien, Autriche

Ευχαριστώ
Αν θες δες και το Hotel City Central. Βλέπω ότι έχει πάνω κάτω τις ίδιες τιμές με αυτά που ποσταρες. Από αυτό το σημείο έχεις όλα τα βασικά στα πόδια σου χωρίς να χρησιμοποιήσεις ΜΜΜ.
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Ναι, αλλιώς μπορείς σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το S7 με μία αλλαγή σε μετρό (εύκολα πράγματα) και το τίμιο κόστος των 4,30€.
Θεωρώ πάντως σχετικά καλή τοποθεσία τη συγκεκριμένη, αρκετά κοντά στο κέντρο, αν και με τα μέσα όλα είναι εύκολα σ' αυτή τη πόλη.
Εγώ βλέπω ίδια τιμή σε όλα τα τρένα του αεροδρομίου.
a.PNG
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εγώ βλέπω ίδια τιμή σε όλα τα τρένα του αεροδρομίου.
Ακόμη καλύτερα τότε, τι να σου πω μπορεί να κάνω λάθος, πάντως η παρέα μπροστά μου που χρησιμοποίησε το RJ εξέδωσε ακριβότερα εισιτήρια. Αν είναι το ίδιο δε το συζητώ, μια χαρά συμφέρει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom