Αυστρία Που να μεινω στη Βιέννη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
EDIT: Όσο έψαχνα τα ξενοδοχεία του DimisG, έπεσε το μάτι μου στα προτεινόμενα του Booking στο Hotel Nestroy Wien, έκανα κι εκεί μια κράτηση γιατί είχε μόνο κάνα 2 δωμάτια διαθέσιμα. Δεν ξέρω η περιοχή αν θεωρείται καλή, από την άλλη πλευρά του ποταμού βέβαια, στα χρήματα βγαίνει όσο τα Ibis/Schani.
Μιλώντας καθαρά από άποψη τοποθεσίας εγώ θα το προτιμούσα: πιο κοντά από τα άλλα, πας άνετα με τα πόδια κέντρο και η περιοχή καλή/ασφαλής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
Εμεις για δευτερη φορα στο IBIS WIEN MESSE 3 βραδια απο τα οποια τα 2 ειναι δωρο απο τη hotels.com και θα πληρωσουμε 57 ευρω για το 4ημερο.
Εγω το θεωρω το πιο value for money και βολικο απο συγκοινωνιες, ειδικα αν πηγαινουν 2 -3 ατομα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εμεις για δευτερη φορα στο IBIS WIEN MESSE 3 βραδια απο τα οποια τα 2 ειναι δωρο απο τη hotels.com και θα πληρωσουμε 57 ευρω για το 4ημερο.
Εγω το θεωρω το πιο value for money και βολικο απο συγκοινωνιες, ειδικα αν πηγαινουν 2 -3 ατομα.
Ibis budget Wien Messe. Τα ibis Budget είναι διαφορετική αλυσίδα από τα ibis (του ίδιου ιδιοκτήτη, βέβαια), και διαφορετική από τα ibis Styles, που βασικά είναι franchise με διάφορους ιδιοκτήτες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
Ibis budget Wien Messe. Τα ibis Budget είναι διαφορετική αλυσίδα από τα ibis (του ίδιου ιδιοκτήτη, βέβαια), και διαφορετική από τα ibis Styles, που βασικά είναι franchise με διάφορους ιδιοκτήτες.
Ζουμε βιο λιτο, αν βρω τα Styles σε καλη τιμη, τα κλεινω. Αλλιως και τα Budget ειναι μια χαρα τουριστικη κατηγορια.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Καλησπέρα, σε όλες και όλους!
Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Βιέννη τη δεύτερη εβδομάδα του Πάσχα *5 διανυκτερεύσεις) και τώρα είμαστε σε αναζήτηση ξενοδοχείου. Το ταξίδι είχε σχεδιαστεί αρχικά για τον Απρίλιο του 2020, αναβλήθηκε φυσικά λόγω covid και τώρα επανερχόμαστε δριμύτεροι για να το οργανώσουμε. Μετά από πολύ ψάξιμο, με βάση τις ανάγκες μας (ξενοδοχείο και όχι διαμέρισμα, πρωινό, τιμή μέχρι 100 ευρώ, δίπλα σε μετρό) έχουμε καταλήξει σε 2 ξενοδοχεία: To B&B Wien Stadthalle και το Ibis Wien Messe. Έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για να καταλήξουμε. Είναι και τα δυο δίπλα σε μετρό, και τα 2 στα 105 με πρωινό και βρίσκονται σε εκ διαμέτρου αντίθετες κατευθύνσεις από το κέντρο. Το 1ο δυτικά του κέντρου και το 2ο ανατολικά. Η διαφορά απόστασής τους από το κέντρο είναι 1 χιλιόμετρο (πιο κοντά το Ibis).
Έχουμε τον εξής προβληματισμό για το καθένα: για το μεν πρώτο ότι ζητάει να πληρώσουμε την ημέρα του check-in και όχι του check out (κάτι μπορεί να πάει στραβά και να θέλουμε να φύγουμε νωρίτερα) και για το δεύτερο δεν ξέρουμε αν η περιοχή θεωρείται ασφαλής. Είχα διαβάσει εδώ στο forum, αλλά σε άλλο νήμα, ότι η περιοχή κοντά στο Prater δε θεωρείται καλόφημη, Το ξενοδοχείο δεν είναι ακριβώς δίπλα στο Prater, αλλά κοντά στην ευρύτερη περιοχή. Σ΄αυτό το νήμα βέβαια διαβάζω από όλους ότι καμιά περιοχή δε θεωρείται κακόφημη. Αν έχετε εμπειρία για κάποιο από τα δυο ή και για τα δυο, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχουμε τον εξής προβληματισμό για το καθένα: για το μεν πρώτο ότι ζητάει να πληρώσουμε την ημέρα του check-in και όχι του check out
Έχω μείνει κοντά στο πρώτο, σε παραδιπλανό ξενοδοχείο. Ως περιοχή θα τη συνιστούσα ανεπιφύλακτα, με έυκολη πρόσβαση παντού και κοντά στο κέντρο. Όσο για την πληρωμή, δε μου έχει τύχει έως τώρα να μη τη ζητήσουν στην αρχή...
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Έχω μείνει κοντά στο πρώτο, σε παραδιπλανό ξενοδοχείο. Ως περιοχή θα τη συνιστούσα ανεπιφύλακτα, με έυκολη πρόσβαση παντού και κοντά στο κέντρο. Όσο για την πληρωμή, δε μου έχει τύχει έως τώρα να μη τη ζητήσουν στην αρχή...
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι δε θα έπρεπε να με προβληματίζει η πολιτική πληρωμής στο check-in.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
Καλησπέρα, σε όλες και όλους!
Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Βιέννη τη δεύτερη εβδομάδα του Πάσχα *5 διανυκτερεύσεις) και τώρα είμαστε σε αναζήτηση ξενοδοχείου. Το ταξίδι είχε σχεδιαστεί αρχικά για τον Απρίλιο του 2020, αναβλήθηκε φυσικά λόγω covid και τώρα επανερχόμαστε δριμύτεροι για να το οργανώσουμε. Μετά από πολύ ψάξιμο, με βάση τις ανάγκες μας (ξενοδοχείο και όχι διαμέρισμα, πρωινό, τιμή μέχρι 100 ευρώ, δίπλα σε μετρό) έχουμε καταλήξει σε 2 ξενοδοχεία: To B&B Wien Stadthalle και το Ibis Wien Messe. Έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για να καταλήξουμε. Είναι και τα δυο δίπλα σε μετρό, και τα 2 στα 105 με πρωινό και βρίσκονται σε εκ διαμέτρου αντίθετες κατευθύνσεις από το κέντρο. Το 1ο δυτικά του κέντρου και το 2ο ανατολικά. Η διαφορά απόστασής τους από το κέντρο είναι 1 χιλιόμετρο (πιο κοντά το Ibis).
Έχουμε τον εξής προβληματισμό για το καθένα: για το μεν πρώτο ότι ζητάει να πληρώσουμε την ημέρα του check-in και όχι του check out (κάτι μπορεί να πάει στραβά και να θέλουμε να φύγουμε νωρίτερα) και για το δεύτερο δεν ξέρουμε αν η περιοχή θεωρείται ασφαλής. Είχα διαβάσει εδώ στο forum, αλλά σε άλλο νήμα, ότι η περιοχή κοντά στο Prater δε θεωρείται καλόφημη, Το ξενοδοχείο δεν είναι ακριβώς δίπλα στο Prater, αλλά κοντά στην ευρύτερη περιοχή. Σ΄αυτό το νήμα βέβαια διαβάζω από όλους ότι καμιά περιοχή δε θεωρείται κακόφημη. Αν έχετε εμπειρία για κάποιο από τα δυο ή και για τα δυο, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
Εχω μεινει στο ibis Messe, απεχει λιγο απο το Prater και μου φανηκε μια χαρα.
Εχω πληρωσει και στο check in και στο check out. Αν οι διαμονες δεν ειναι βεβαιες ολες, σπαω την κρατηση σε 2 μερη και ζητω το ιδιο δωματιο. Ακυρωνω τη δευτερη αν κατι αλλαξει στο πλανο του ταξιδιου.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Εχω μεινει στο ibis Messe, απεχει λιγο απο το Prater και μου φανηκε μια χαρα.
Εχω πληρωσει και στο check in και στο check out. Αν οι διαμονες δεν ειναι βεβαιες ολες, σπαω την κρατηση σε 2 μερη και ζητω το ιδιο δωματιο. Ακυρωνω τη δευτερη αν κατι αλλαξει στο πλανο του ταξιδιου.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πολύ χρήσιμο το tip που μου έδωσες!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι δε θα έπρεπε να με προβληματίζει η πολιτική πληρωμής στο check-in.
Αν φοβάσαι κάτι μπορείς να ζητήσεις να σου δείξουν το δωμάτιο πριν το παραλάβεις. Αν και στις μεγάλες αλυσίδες που επιλέγεις ειναι δύσκολο να γίνει η στραβή.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Παιδια,χρειάζομαι την βοήθεια σας. Αν όλα πάνε καλά, θα ταξιδέψω Βιέννη το καλοκαίρι για μια συναυλία που θα γίνει στο Stadthalle. Απ’ο,τι καταλαβα, επειδή παραπανω πρότειναν ξενοδοχείο στην περιοχή, είναι οκ σαν γειτονιά ε; Γιατί σκέφτομαι να μείνω κοντά στο Stadthalle για να είναι εύκολο να γυρίσω το βράδυ, ειδα ότι το μετρό είναι μέχρι τις 23.30 τις καθημερινές και δεν θέλω να έχω πρόβλημα να επιστρέψω αν μένω μακριά (την ειχα πατήσει παλιότερα)…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom