Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Πιστεύετε ότι το Παρίσι είναι καλό για πριν τα χριστούγεννα ή να το προτειμήσουμε για άλλη περίοδο; :)
φιλε μου καλησπερα και καλο μηνα. επισκεφτηκα το παρισι χριστουγεννα και το λιγοτερο που μπορω να πω , ειναι πως ηταν απιστευτα! εμενα στη Μονμαρτη και μεσα σε μια εβδομαδα μπορω να πω πως ευχαριστηθηκα πολλα πραγματα! Χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα σε ολους τους δρομους και τα κτηρια, με λαμπακια κτλ. μουσικοι στο δρομο να παιζουν χριστουγεννιατικα και οι εκατομμυρια τουριστες να πηγαινοερχονται κυριως μπροστα στα galeries lafayette :D (και μεσα φυσικα). ο πυργος του αιφελ στολισμενος να φαινεται απο παντου και το κρυουλακι να βαραει αρκετα. οπως πολυ καλα ολοι ξερουμε το παρισι εχει τη φινετσα του. σκεψου τι γινεται χριστουγεννα στη πολη του φωτος. χριστουγεννιατικες αγορες υπαρχουν . Τελος μην ξεχναμε εννοειτε την φαντασμαγορικη Ντισνευλαντ:xalara::clap:. Ειδικα χριστουγεννα ειναι κατι μοναδικο !! στολισμα θες? ατμοσφαιρα χριστουγεννιατικη θες? αγορες θες? παραμυθι!!!! το τι κουπες εφερα με μικυ μινι και τα λοιπα ( για δωρα πηγαν ολες ) δεν λεγεται.:lol: Και αν φυσικα το αντεχει η καημενη μας η τσεπουλα δεν ξεχναμε και τα ξενοδοχεια μεσα στη Ντισνευλαντ.( το ξαναλεω αν αντεχει για να μην με παρουν με τις πετρες χαχαχα) . Εν τελει το παρισακι το προτεινω ανεπιφυλακτα . Δεν αντιλεγω πως ειναι ενας ακριβος προορισμος ειδικα χριστουγεννα . Αλλα σιγουρα ενας προορισμος που θα σου μεινει αξεχαστος . Λοιπον ειμαι στη διαθεση σου να σε βοηθησω σε οτι χρειαστεις! Μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις! Ελπιζω να φανηκα εστω και λιγο χρησιμος. :)
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
φιλε μου καλησπερα και καλο μηνα. επισκεφτηκα το παρισι χριστουγεννα και το λιγοτερο που μπορω να πω , ειναι πως ηταν απιστευτα! εμενα στη Μονμαρτη και μεσα σε μια εβδομαδα μπορω να πω πως ευχαριστηθηκα πολλα πραγματα! Χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα σε ολους τους δρομους και τα κτηρια, με λαμπακια κτλ. μουσικοι στο δρομο να παιζουν χριστουγεννιατικα και οι εκατομμυρια τουριστες να πηγαινοερχονται κυριως μπροστα στα galeries lafayette :D (και μεσα φυσικα). ο πυργος του αιφελ στολισμενος να φαινεται απο παντου και το κρυουλακι να βαραει αρκετα. οπως πολυ καλα ολοι ξερουμε το παρισι εχει τη φινετσα του. σκεψου τι γινεται χριστουγεννα στη πολη του φωτος. χριστουγεννιατικες αγορες υπαρχουν . Τελος μην ξεχναμε εννοειτε την φαντασμαγορικη Ντισνευλαντ:xalara::clap:. Ειδικα χριστουγεννα ειναι κατι μοναδικο !! στολισμα θες? ατμοσφαιρα χριστουγεννιατικη θες? αγορες θες? παραμυθι!!!! το τι κουπες εφερα με μικυ μινι και τα λοιπα ( για δωρα πηγαν ολες ) δεν λεγεται.:lol: Και αν φυσικα το αντεχει η καημενη μας η τσεπουλα δεν ξεχναμε και τα ξενοδοχεια μεσα στη Ντισνευλαντ.( το ξαναλεω αν αντεχει για να μην με παρουν με τις πετρες χαχαχα) . Εν τελει το παρισακι το προτεινω ανεπιφυλακτα . Δεν αντιλεγω πως ειναι ενας ακριβος προορισμος ειδικα χριστουγεννα . Αλλα σιγουρα ενας προορισμος που θα σου μεινει αξεχαστος . Λοιπον ειμαι στη διαθεση σου να σε βοηθησω σε οτι χρειαστεις! Μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις! Ελπιζω να φανηκα εστω και λιγο χρησιμος. :)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση :)
Τελικά κλείσαμε εισητήρια για παρίσι για 5 μέρες. 8-12 Δεκεμβρίου:clap:
Λέμε να βγάλουμε την κάρτα navigo μιας και πάμε δευτέρα με παρασκευή. πιστεύω συμφέρει ε;
Α και κάτι άλλο , ξέρεις μήπως αν στην disneyland υπάρχει φοιτητικό εισητήριο ;
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
φιλε μου καλησπερα και καλο μηνα. επισκεφτηκα το παρισι χριστουγεννα και το λιγοτερο που μπορω να πω , ειναι πως ηταν απιστευτα! εμενα στη Μονμαρτη και μεσα σε μια εβδομαδα μπορω να πω πως ευχαριστηθηκα πολλα πραγματα! Χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα σε ολους τους δρομους και τα κτηρια, με λαμπακια κτλ. μουσικοι στο δρομο να παιζουν χριστουγεννιατικα και οι εκατομμυρια τουριστες να πηγαινοερχονται κυριως μπροστα στα galeries lafayette :D (και μεσα φυσικα). ο πυργος του αιφελ στολισμενος να φαινεται απο παντου και το κρυουλακι να βαραει αρκετα. οπως πολυ καλα ολοι ξερουμε το παρισι εχει τη φινετσα του. σκεψου τι γινεται χριστουγεννα στη πολη του φωτος. χριστουγεννιατικες αγορες υπαρχουν . Τελος μην ξεχναμε εννοειτε την φαντασμαγορικη Ντισνευλαντ:xalara::clap:. Ειδικα χριστουγεννα ειναι κατι μοναδικο !! στολισμα θες? ατμοσφαιρα χριστουγεννιατικη θες? αγορες θες? παραμυθι!!!! το τι κουπες εφερα με μικυ μινι και τα λοιπα ( για δωρα πηγαν ολες ) δεν λεγεται.:lol: Και αν φυσικα το αντεχει η καημενη μας η τσεπουλα δεν ξεχναμε και τα ξενοδοχεια μεσα στη Ντισνευλαντ.( το ξαναλεω αν αντεχει για να μην με παρουν με τις πετρες χαχαχα) . Εν τελει το παρισακι το προτεινω ανεπιφυλακτα . Δεν αντιλεγω πως ειναι ενας ακριβος προορισμος ειδικα χριστουγεννα . Αλλα σιγουρα ενας προορισμος που θα σου μεινει αξεχαστος . Λοιπον ειμαι στη διαθεση σου να σε βοηθησω σε οτι χρειαστεις! Μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις! Ελπιζω να φανηκα εστω και λιγο χρησιμος. :)
Ηθελα να 'ξερα που σκατα πατε και βρισκεται τοση χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα. Ενταξει εχει καποιες αγορες και εναν υποτυποδη στολισμο σε καποια μεγαλα καταστηματα και εμπορικα αλλα c'st tout. Εχει δεκαδες μερη στην Ευρωπη που μπορεις να νιωσεις περισσοτερο τα Χριστουγεννα.

(Great new has come!!!!!!!)
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση :)
Τελικά κλείσαμε εισητήρια για παρίσι για 5 μέρες. 8-12 Δεκεμβρίου:clap:
Λέμε να βγάλουμε την κάρτα navigo μιας και πάμε δευτέρα με παρασκευή. πιστεύω συμφέρει ε;
Α και κάτι άλλο , ξέρεις μήπως αν στην disneyland υπάρχει φοιτητικό εισητήριο ;
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :)
πιστεψε με εκανες μια πολυ καλη επιλογη ! μπορεις να βγαλεις την καρτα αν θελεις αν και εμενα δεν μου χρειαστηκε! προτιμησα το αθλητικο παπουτσακι και ´´ δρομο παιρνω δρομο αφηνω ´´ . Αλλα γιατι οχι ; τωρα για την Disneyland αυτο δεν το ξερω να το απαντησω αλλα αφου πας που πας δωσε αυτο που χρειαζεται για να περασεις καλα! μια φορα ειναι . το λεω γιατι εχει διαφορα εισητηρια που δεν θυμαμαι τις τιμες. εγω πχ επειδη θα συνατησεις ουρες απο τουριστες , πηρα εισητηριο priority για να μην περιμενω στη σειρα. ριξε μια ματια και εδω https://disneyland.disney.go.com/tickets/. εκτος απο ολα αυτα φανταζομαι να κανεις ενα καλο προγραμματακι για να γεμισεις τις μερουλες σου με ωραιες στιγμες .. οτι αλλο θελεις εδω ειμαι :xalara:
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
να πας στην Ελατη 'Δεν ξερω που ειναι .Εχει ομως ωραιο ονομα!Πηγε ταξιδι του μελιτος μια ξαδερφη μου πριν 18 χρονια και μου ειπε τα καλυτετρα
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
πιστεψε με εκανες μια πολυ καλη επιλογη ! μπορεις να βγαλεις την καρτα αν θελεις αν και εμενα δεν μου χρειαστηκε! προτιμησα το αθλητικο παπουτσακι και ´´ δρομο παιρνω δρομο αφηνω ´´ . Αλλα γιατι οχι ; τωρα για την Disneyland αυτο δεν το ξερω να το απαντησω αλλα αφου πας που πας δωσε αυτο που χρειαζεται για να περασεις καλα! μια φορα ειναι . το λεω γιατι εχει διαφορα εισητηρια που δεν θυμαμαι τις τιμες. εγω πχ επειδη θα συνατησεις ουρες απο τουριστες , πηρα εισητηριο priority για να μην περιμενω στη σειρα. ριξε μια ματια και εδω https://disneyland.disney.go.com/tickets/. εκτος απο ολα αυτα φανταζομαι να κανεις ενα καλο προγραμματακι για να γεμισεις τις μερουλες σου με ωραιες στιγμες .. οτι αλλο θελεις εδω ειμαι :xalara:
Σε ευχαριστώ πολύ :) Εννοείται αυτό για το πρόγραμμα ;) έχω ήδη φτιάξει ένα προσχέδιο ;)
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
καλημερα και απο μενααα θα περασεις τελειααα στο Παρισι, εγω ειχα παει λιγο μετα την πρωτοχρονια και ηταν ακομα ολα στολισμενα. Θυμαμαι οτι καθε καποια ωρα ο πυργος του Αιφελ αναβοσβυνε απο χιλιαδες φωτακια ακριβως απεναντη ειχε μια πανεμορφη αγορα με ξυλινα σπιτακια που πουλουσαν τα παντα, διπλα καναν πατιταζ, εγω δεν εκανα ειπα μη σπασω κανενα ποδι και ειμαι και μακρια :p. Επισης στα ηλυσια πεδια παλι ειχε μια πολυ ωραια αγορα, ειχαμε παρει και ζεστο κρασι (δε μου πολυ αρεσε αλλα ζεστενοσουν :)) και εκει ειναι καταστολισμενα, δυστυχως περσει ο σκληρος μου επαθε μια ζημια και εχω χασει τα παντα απο φωτογραφιες, ενας φιλος προσπαθει να τον φτιαξει αν τα καταφερει πριν φυγετε θα σου στειλω φωτο θα ξετρελαθειςςς ;)!!! Να προσεχετε που τρωτε και τι γιατι σου βγαζουν κατι παραμικρο με μεγαλο κοστος, εγω απορουσα γιατι σε ολα τα μαγαζει τρωγανε οι διπλανοι μου κλαμπ, χαχαχα γιατι ηταν το ποιο φτηνο χαχα:haha:. Εχει πολυ κρυοοο να παρετε ζεστα ρουχα, σκουφια γαντια, και... θα περασετε τελειαααα!!! Οτι χρειαστητε στη διαθεση σας ;)
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
καλημερα και απο μενααα θα περασεις τελειααα στο Παρισι, εγω ειχα παει λιγο μετα την πρωτοχρονια και ηταν ακομα ολα στολισμενα. Θυμαμαι οτι καθε καποια ωρα ο πυργος του Αιφελ αναβοσβυνε απο χιλιαδες φωτακια ακριβως απεναντη ειχε μια πανεμορφη αγορα με ξυλινα σπιτακια που πουλουσαν τα παντα, διπλα καναν πατιταζ, εγω δεν εκανα ειπα μη σπασω κανενα ποδι και ειμαι και μακρια :p. Επισης στα ηλυσια πεδια παλι ειχε μια πολυ ωραια αγορα, ειχαμε παρει και ζεστο κρασι (δε μου πολυ αρεσε αλλα ζεστενοσουν :)) και εκει ειναι καταστολισμενα, δυστυχως περσει ο σκληρος μου επαθε μια ζημια και εχω χασει τα παντα απο φωτογραφιες, ενας φιλος προσπαθει να τον φτιαξει αν τα καταφερει πριν φυγετε θα σου στειλω φωτο θα ξετρελαθειςςς ;)!!! Να προσεχετε που τρωτε και τι γιατι σου βγαζουν κατι παραμικρο με μεγαλο κοστος, εγω απορουσα γιατι σε ολα τα μαγαζει τρωγανε οι διπλανοι μου κλαμπ, χαχαχα γιατι ηταν το ποιο φτηνο χαχα:haha:. Εχει πολυ κρυοοο να παρετε ζεστα ρουχα, σκουφια γαντια, και... θα περασετε τελειαααα!!! Οτι χρειαστητε στη διαθεση σας ;)
Ω τι καλή :) Ευχαριστώ!
Ελπίζω να είναι όντως τέλεια στο παρίσι :icon_cheesygrin:
Όσο για το φαγητό , μένουμε σε διαμέρισμα οπότε είπαμε να μαγειεύουμε τίποτα απλό σπίτι και να το παίρνουμε μαζί μας! Δεν παίζουν και πολλά λεφτά οπότε μαι χαρά λύση μας φάνηκε :bleh:
Έχεις να προτείνεις κανένα μαγαζί με γλυκά; Ή κάποιο γλυκό που πρέπει να φάμε ; :icon_cheesygrin:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ω τι καλή :) Ευχαριστώ!
Ελπίζω να είναι όντως τέλεια στο παρίσι :icon_cheesygrin:
Όσο για το φαγητό , μένουμε σε διαμέρισμα οπότε είπαμε να μαγειεύουμε τίποτα απλό σπίτι και να το παίρνουμε μαζί μας! Δεν παίζουν και πολλά λεφτά οπότε μαι χαρά λύση μας φάνηκε :bleh:
Έχεις να προτείνεις κανένα μαγαζί με γλυκά; Ή κάποιο γλυκό που πρέπει να φάμε ; :icon_cheesygrin:
Για γλυκά κοίτα εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Προτάσεις-για-φαγητό-και-διασκέδαση-στο-Παρίσι.35977/
και γενικά κάνε αναζήτηση στο φόρουμ. Θα βρεις πολλές πληροφορίες. Επίσης διάβασε τις αντίστοιχες ιστορίες των μελών για Παρίσι:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=28
Και ό,τι άλλο θέλεις να ρωτήσεις για Παρίσι, να γράφεις μήνυμα στα αντίστοιχα θέματα εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=28
 

Antonia_P

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Antonia καλημερα!! εγω θα σου πω τα δικα μου σχεδια και ισως βοηθησω, ελεγα και εγω για βερολινο,βιεννη η βουδαπεστη, βουδαπεστη την αφησα για αλλη φορα και ημουν αναμεσα σε βερολινο που ειναι οντως πολυ ομορφο αποτι εχω δει και εχω διαβασει και βιεννη που ειναι παραμυθενια τα χριστουγεννα. Ελεγα και εγω να φυγω 27/12 αλλα τα καταφερα με την δουλεια και με αφηνουν να φυγω 20/12, επελεξα την Βιεννη γιατι βρηκα καλυτερα αεροπορικα και γιατι απλα το ηθελα απο περσυ και το ψαχνω πολυ καιρο, πανω κατω με το βερολινο ειναι στις ιδιες τιμες. Οσο για τις αγορες που με βοηθησαν καποια παιδια αποδω στις 27/12 αποτι ειδα στη Βιεννη 1,2 αγορες χριστουγεννιατικες μενουν ανοιχτες και βεβαια οι στολισμοι παραμενουν μεχρι 1/1/15 γνωριζω και ατομα που πηγαν αυτη την περιοδο και μου ειπαν οτι ειναι εξησου ομορφα και μαγικα αλλα οκ δεν ειναι ολες οι αγορες ανοιχτες. Ελπιζω να βοηθησα οπου και να πατε και ναναι ετσι ομορφα και στολισμενα θαναι εξησου ωραια:)
Ευχαριστώ πολύ dorita! Ακόμα ψάχνομαι...Μου είπαν καποιο φίλοι και για Στρασβούργο,οτι ήταν παραμυθένια στις γιορτές...Στο τέλος δεν θα πάω πουθενα..:confused:
Καλά να περάσεις στη Βιέννη!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θυμαμαι οτι καθε καποια ωρα ο πυργος του Αιφελ αναβοσβυνε απο χιλιαδες φωτακια
Αυτο δεν ειναι κατι χριστουγεννιατικο. Συμβαινει ολο το χρονο. Τα πεντε πρωτα λεπτα καθε ωρας γινεται les illuminations.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
d
Αυτο δεν ειναι κατι χριστουγεννιατικο. Συμβαινει ολο το χρονο. Τα πεντε πρωτα λεπτα καθε ωρας γινεται les illuminations.
δεν το ηξερα αφου εγω ειχα παει χριστουγεννα νομιζα οτι γινετε τοτε, οπως και ναχει ειναι πολυ ομορφο!

Ω τι καλή :) Ευχαριστώ!
Ελπίζω να είναι όντως τέλεια στο παρίσι :icon_cheesygrin:
Όσο για το φαγητό , μένουμε σε διαμέρισμα οπότε είπαμε να μαγειεύουμε τίποτα απλό σπίτι και να το παίρνουμε μαζί μας! Δεν παίζουν και πολλά λεφτά οπότε μαι χαρά λύση μας φάνηκε :bleh:
Έχεις να προτείνεις κανένα μαγαζί με γλυκά; Ή κάποιο γλυκό που πρέπει να φάμε ; :icon_cheesygrin:
θυμαμαι οτι λιγο ποιο οικονομικα ειχαμε φαει στην περιοχη κοντα στο Μουσειο του Λουβρου, αλλα γενικως με τα κρεατα πρπει να τους λες καλοψημενα γιατι αλιως δεν θα ενθουσιαστεις με το αποτελεσμα :p, καλυτερα να μαγειρευτε το βρισκω πολυ καλη και οικονομικη λυση, οσο για γλυκο δεν θυμαμαι ναχα φαει κατι ιδιαιτερο, μια φορα επισης φαγαμε πανω στο πυργο... τιμες αστωωω!!! απλα ειπαμε μια φορα να το κανουμε αλλα ηταν πολυ ωραιο και το φαγητο και μας βγαλανε και ενα γλυκο στυλ κρεπας πολυ ωραιοο!! ειμαστε και λιγο εκτος θεματος καλυτερα να βλεπεις εκει που σου ειπα η katkas (συγνωμη αν το εχεις κανει απλα εγω τωρα ειδα το μυνημα).
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom