Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Η παράδοση θέλει τις χριστουγεννιάτικες αγορές να λειτουργούν κατά την περίοδο της μικρής Σαρακοστής (Advent), η οποία διαρκεί 22 με 28 μέρες και υπολογίζεται με βάση τα Χριστούγεννα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Διάβασα οτι στο Βερολίνο είναι μέχρι 31 Δεκέμβρη.Νίκο έχεις να προτείνεις καμιά καλή χριστουγεννιάτικη αγορά στο Βερολίνο και τι παραδοσιακό να φάω στις αγορές;
το Βερολινο δεχεται μιλουνια τουριστων οποτε μερικες αγορες κρατανε και μετα τις 24. Αγορες εχει διασπαρτες σε ολο το κεντρο, μεγαλη αγορα εχει στην Ku'damm μπροστα στην Gedaechtniskirche (U-Bhf Zoo), στην Gedarmenmarkt νομιζω μεγαλυτερη εχει στην Alexanderplatz οπου υπαρχει και λουνα παρκ για παιδια και για οσους αισθανονται παιδια... απλα εκει εχω παει λιγες φορες γιατι ηταν μακρια απο το σπιτι μου:bleh:. Απο φαγητο υπαρχουν χιλιες δυο βλακειες να δοκιμασεις, το παραδοσιακο Bratwurst που καποιοι τα ψηνουν στα καρβουνα, μπριζολακια, Gluhwein(ζεστο κρασι), κρεπες, καραμελωμενα μηλα και ξηροκαρπια, φραουλες βουτηγμενες στη σοκολατα και αλλα καλουδια. Εχει και καποια πιο μυστηρια οπως ξινολαχανο και κατι αλλο που ειναι σαν πρασινος πολτος που δεν τολμησα ποτε να δοκιμασω...:D
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Διάβασα οτι στο Βερολίνο είναι μέχρι 31 Δεκέμβρη.Νίκο έχεις να προτείνεις καμιά καλή χριστουγεννιάτικη αγορά στο Βερολίνο και τι παραδοσιακό να φάω στις αγορές;
Ήμουν στο Βερολίνο πέρσι τα Χριστούγεννα, από τις 26 μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου. Η Χριστουγεννιάτικη αγορά στην Alexanderplatz έκλεισε στις 26 ενώ οι υπόλοιπες ήταν ανοιχτές τουλάχιστον μέχρι τις 31 που φύγαμε. Προσωπικά ενθουσιάστηκα με την Gendarmenmark (WeihnachtsZauber Gendarmenmarkt | Der Hauptstadt Weihnachtsmarkt) στην οποία πηγαίναμε σχεδόν κάθε μέρα και δεν χόρταινα να τρώω ένα είδος μικρής πίτσας με ζύμη από αλεύρι ολικής, κρέμα τυριού, μπέικον και φρέσκο κρεμμυδάκι ψημμένη σε παραδοσιακό φούρνο με ξύλα. Σου τα προτείνω ανεπιφύλακτα (και την αγορά και το φαγητό)! ;)
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Ο καιρός ήταν νορμάλ, είχε κρύο αλλά ήταν ανεχτή η κατάσταση, μια χαρά κυκλοφορούσαμε ντυμένοι σαν κρεμμύδια! Φαγητό τρώγαμε μόνο από καντίνες και φούρνους, οπότε ήταν σχετικά φθηνά, για εστιατόρια δεν γνωρίζω να σου πω. Ψώνια κάναμε αρκετά, είχε και εκπτώσεις στα πολυκαταστήματα και βρήκαμε αρκετά καλές τιμές. Αν και δεν είμαι άτομο που του αρέσουν οι αγορές και οι βόλτες στα μαγαζιά, ομολογώ ότι στο Βερολίνο παρασύρθηκα λιγάκι.. Όσο για τα αξιοθέατα, επισκεφθήκαμε τα βασικά, Alexander Platz, Μουσείο της Περγάμου, Berliner Dom (Καθεδρικός Ναός) Reichstag (Κοινοβούλιο), Potsdamer Platz, Μνημείο Ολοκαυτώματος, Πύλη του Βρανδεμβούργου, Checkpoint Charlie και East Side Gallery (Κομμάτι του τείχους στο ανατολικό μέρος της πόλης ζωγραφισμένο από καλλιτέχνες από διάφορα μέρη του κόσμου). Πολύ όμορφη και γραφική είναι και η περιοχή Nikolaiviertel κοντά στην Alexander Platz.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ήμουν στο Βερολίνο πέρσι τα Χριστούγεννα, από τις 26 μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου. Η Χριστουγεννιάτικη αγορά στην Alexanderplatz έκλεισε στις 26 ενώ οι υπόλοιπες ήταν ανοιχτές τουλάχιστον μέχρι τις 31 που φύγαμε. Προσωπικά ενθουσιάστηκα με την Gendarmenmark (WeihnachtsZauber Gendarmenmarkt | Der Hauptstadt Weihnachtsmarkt) στην οποία πηγαίναμε σχεδόν κάθε μέρα και δεν χόρταινα να τρώω ένα είδος μικρής πίτσας με ζύμη από αλεύρι ολικής, κρέμα τυριού, μπέικον και φρέσκο κρεμμυδάκι ψημμένη σε παραδοσιακό φούρνο με ξύλα. Σου τα προτείνω ανεπιφύλακτα (και την αγορά και το φαγητό)! ;)
Αν θελει να το ζητησει η φιλη μας ονομαζεται Flammkuche:D

voulina τι καιρό έκανε;Απο τιμές στο φαγητό στα ψώνια πως ήταν και ποια μέρη επισκεφθήκατε;
Κανε μπανκα γιατι το 90% των καταστηματων βαζουν προσφορες που πολλες φορες αδυνατεις να πιστεψεις... Ειναι η καλυτερη περιοδος για ψωνια στην Γερμανια....

Ειχατε δεν ειχατε με κανατε να κοιταζω εισιτηρια για την Γερμανια για Χριστουγεννα...

Τα 181 ευρω που θελει η LH μου φαινονται ακρως δελεαστικα...
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ΑΧ Νίκο είχες δεν είχες θα με κάνεις να πεινάσω εδώ για να ψωνίσω εκεί!Αν έχει τις προσφορές της Βιέννης δεν θ'αφήσω εμπορικό για εμπορικό με κίνδυνο να με χωρίσει ο φίλος μου και μεταφραστής που θα ζητήσει το Flammkuche.Μ'αυτά τα γερμανικά μπερδεύεται η γλώσσα σου.Πάντως στο ξενοδοχείο που κλείσαμε δεν υπάρχει δωμάτιο για την χρονική περίοδο που πάμε και είμαστε 3 μήνες πριν.Τόσο δημοφιλής η πρωτοχρονιά στο Βερολίνο;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
ΑΧ Νίκο είχες δεν είχες θα με κάνεις να πεινάσω εδώ για να ψωνίσω εκεί!Αν έχει τις προσφορές της Βιέννης δεν θ'αφήσω εμπορικό για εμπορικό με κίνδυνο να με χωρίσει ο φίλος μου και μεταφραστής που θα ζητήσει το Flammkuche.Μ'αυτά τα γερμανικά μπερδεύεται η γλώσσα σου.Πάντως στο ξενοδοχείο που κλείσαμε δεν υπάρχει δωμάτιο για την χρονική περίοδο που πάμε και είμαστε 3 μήνες πριν.Τόσο δημοφιλής η πρωτοχρονιά στο Βερολίνο;
Τα Γερμανικα δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο φαινονται, μετα απο λιγες μερες θα εχεις μαθει αρκετες φρασεις και θα μπορεις να ζητας πραγματα.

Εγω καθε χρονο περιμενα τα Χριστουγεννα για να ψωνισω... Το χριστουγεννιατικο κλιμα γεννουσε τον καταναλωτισμο μεσα μου:D

Ισως κι η πιο δημοφιλης περιοδος, οταν δεις ποσος κοσμος θα εχει στηθει στην Πυλη θα σου λυθουν ολες οι αποριες...
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τα Γερμανικα δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο φαινονται, μετα απο λιγες μερες θα εχεις μαθει αρκετες φρασεις και θα μπορεις να ζητας πραγματα.

Είχα μάθει τους αριθμούς και νόμιζα οτι έγινα γερμανίδα αλλά όταν άκουσα να τα μιλάνε ούτε τους αριθμούς δεν καταλάβαινα οπότε θα προτιμήσω τον μεταφραστή για να κάνει απόσβεση τα λεφτά που έδωσε στο φροντιστήριο γερμανικών.;)

Εγω καθε χρονο περιμενα τα Χριστουγεννα για να ψωνισω... Το χριστουγεννιατικο κλιμα γεννουσε τον καταναλωτισμο μεσα μου:D
Εμένα το χριστουγεννιάτικο κλίμα θα γεννήσει ένα τέρας σπατάλης μέσα μου που θα κοιμάται στο εμπορικό:D:D:D.Αν ξέρεις πρότεινε μέρη για ψώνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom