Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.987
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ΑΧ taver ωραίος ο τόπος καταγωγής του Flammkuche αλλά φαίνεται τόσο νόστιμο που δεν με πειράζει αν δεν είναι βερολινέζικο αρκεί να το βρώ στο Βερολίνο και να το φάω
Τότε στο Βερολίνο θα βρείς και λαχταριστές πίτσες, πεντανόστιμο σούσι, και εξαιρετικό Chorizo....
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
taver για όλα φταίει η παγκοσμιοποίηση θα φάω και λουκάνικα μπύρες αλλά σούσι και Chorizo δεν μ'αρέσουν όσο για την πίτσα θα την ξαναφάω στην Ιταλία σε κάποιο επόμενο ταξίδι για να μην είμαι ιερόσυλη
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
... Και είναι σπεσιαλιτέ της Αλσατίας (και της ΝΔ Γερμανίας επίσης). Στο Βερολίνο είναι εκτός τόπου...
Δεν ειναι διαδεδομενο, αλλα πολλα μαγαζια σερβιρουν

Εμένα το χριστουγεννιάτικο κλίμα θα γεννήσει ένα τέρας σπατάλης μέσα μου που θα κοιμάται στο εμπορικό:D:D:D.Αν ξέρεις πρότεινε μέρη για ψώνια.
Ψωνια κατα κυριο λογο στα εμπορικα, εγω προτιμουσα γενικα την Ku'damm επειδη βολευε με το σπιτι μου:bleh:. Εχει εννοειται απο ολα τα μαγαζια, και πολυκαταστηματα (Karstadt, KaDeWe). Κατεβαινεις U-Bhf Zoo και την παιρνεις ποδαρατο ολη μεχρι Wittenbergplatz. Λιγοτερα μαγαζια εχει Potsdamer Platz, κυριως στο Arcaden, οχι τιποτα ιδιαιτερο. Τις πιο ακριβες φιρμες τις εχει Friedrichstrasse οπου υπαρχει και Galleries Lafayette. Επισης πολυ μεγαλη αγορα εχει Alexanderplatz οπου περα απο τα υπολοιπα μαγαζια υπαρχουν τα μεγαλα Alexa και Galeria Kaufhof. Ωραιες για βολτα ειναι και οι πιο συνοικιακες αγορες οπως στο Charlottenburg στο σταθμο Wilmersdorferstrasse οπου εχει πεζοδρομο. Για οτιδηποτε αλλη πληροφορια θα απαντησω το βραδυ γιατι πρεπει να φυγω:bleh:
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Αν θελει να το ζητησει η φιλη μας ονομαζεται Flammkuche:D
Να σου πω την αλήθεια δε χρειάστηκε να μάθω πως το λένε, το έτρωγα σε κιόσκι της Χριστουγεννιάτικης αγοράς που πουλούσε μόνο Flammkuche, έλεγα hello, one ή two (ανάλογα με την περίσταση) και το έπαιρνα! Θα το έχω υπ' όψιν μου όμως για την επόμενη φορά που θα βρεθώ στη Γερμανία ή Αλσατία, thanx. ;)
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
voulina όταν λες οτι ντυνόσασταν σαν κρεμμύδια τι εννοείς;πρέπει να φοράω ισοθερμικά(υπ'όψιν οτι είμαι κρυουλιάρα) και μήπως πετύχατε χιόνι;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
voulina όταν λες οτι ντυνόσασταν σαν κρεμμύδια τι εννοείς;πρέπει να φοράω ισοθερμικά(υπ'όψιν οτι είμαι κρυουλιάρα) και μήπως πετύχατε χιόνι;
αμα εισαι κρυουλιαρα θα χρειαστει να φορεσεις πολλα στρωματα, εγω παντως δν χαμπαριαζω απο κρυο κι ετσι φορουσα νορμαλ πραγματα, οχι τιποτα ιδιαιτερο, να φανταστεις 3 χρονια Γερμανια δεν φορεσα κασκολ...:D
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν φόρεσες κασκόλ;;;;;;Με βλέπω με 4 μπλούζες 2 παντελόνια κασκόλ γάντια σκουφί και αυτιά.Νίκο οταν έλεγες γι απίστευτες τιμές στα μαγαζιά τι εννοείς;Για ν αρχίσω να φτιάχνω κουμπαρά.
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Ισοθερμικά όχι, φορούσα χοντρό καλσόν κάτω από το παντελόνι, μία πιο λεπτή μπλούζα κάτω από το πουλόβερ, χοντρό μακρύ μπουφάν, κασκόλ, γάντια και σκούφο. Κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου κρυουλιάρα αλλά με τα παραπάνω ήμουν οκ. Νομίζω όμως ότι έκανε γενικά καλό καιρό εκείνες τις ημέρες, μέχρι και ήλιο έβγαλε. Μπορείς να παρακολουθείς τον καιρό στο ίντερνετ την περίοδο πριν φύγεις και να πάρεις τα κατάλληλα ρούχα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
alkistismaria said:
Δεν φόρεσες κασκόλ;;;;;;Με βλέπω με 4 μπλούζες 2 παντελόνια κασκόλ γάντια σκουφί και αυτιά.Νίκο οταν έλεγες γι απίστευτες τιμές στα μαγαζιά τι εννοείς;Για ν αρχίσω να φτιάχνω κουμπαρά.
Κασκόλ. Την πρώτη χρονια μου πήραν ένα σαν δώρο και ζήτημα να το φόρεσα 2 φορές. Ούτε σκουφί. Μόνο γάντια γιατί μερικές φορές μουδιαζουν τα χέρια σου απο το κρύο.

Αναλόγως και τι ψάχνεις και πόσο τυχερή θα είσαι. Έχω βρει προσφορές μέχρι 70% εκείνη την περίοδο. Και σε ρούχα παπούτσια κλπ αλλα και σε αλλα είδη. Ηλεκτρονικά επίσης μπορει να βρείτε καλές προσφορές.

Για εσάς τις γυναίκες υπάρχουν Είδη για το Σπιτι που τα βάζουν πολυ μεγάλες εκπτώσεις, σε εξευτελιστικές προσφορές. Επίσης ρολόγια και κοσμήματα τα βάζουν προσφορές. Είχα πάρει με 90? επώνυμο ρολόι που είχε αρχική τιμη 220?. Επειδη είχε τρία τελευταία κομμάτια. Το ζήτημα είναι ότι επειδη δεν είναι επίσημη περίοδος εκπτώσεων και αυτές είναι προσφορές, ότι παίζει αναλόγως και με τις μέρες και την κίνηση που θα έχουν τα μαγαζια. Πάντως σίγουρα δεν θα φύγετε με άδεια χέρια και τις κάρτες μηδενισμενες...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Voulina το σκέφτομαι για χοντρό καλσόν.

Νίκο οι κάρτες γεμίζουν απο εδώ για ν'αδειάσουν εκεί γιατί στην Ελλάδα οι έμποροι μας κλέβουν.Πότε ξεκινούν οι επίσημες γερμανικές εκπτώσεις;Σκέφτομαι να πάρω γάντια χοντρά όπως φοράνε οι ορειβάτες γιατί τ'αλλα μέλη του σώματος καλύπτονται αλλα΄τα χέρια μένουν εκτεθειμένα λές να είμαι υπερβολική;To ξενοδοχείο αμς βρίσκεται σ'αυτό τον δρόμο Friedrichstrasse είναι κεντρικός;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.728
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom