Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

jim92

Member
Μηνύματα
20
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν ξέρω για αυτό που ρωτάς αλλά νομίζω ότι πρέπει αν μιλάμε για φέτος.....
Βασικα ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Βερολινο. 😕 Ως προς τον καιρο προτιμω το Σαρμ, αλλα δεν ξερω αν αξιζει τοσο πολυ για αλλαγη χρονιάς. Στο Βερολινο μπορει να ειναι καλυτερα. Οπότε ειμαι σε διλημμα 😅
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βασικα ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Βερολινο. 😕 Ως προς τον καιρο προτιμω το Σαρμ, αλλα δεν ξερω αν αξιζει τοσο πολυ για αλλαγη χρονιάς. Στο Βερολινο μπορει να ειναι καλυτερα. Οπότε ειμαι σε διλημμα 😅
Είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους, ενώ Βερολίνο-Πράγα όχι. Έχω πάει Αίγυπτο, αλλά όχι Σαρμ, οπότε καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει. Από αυτά που ξέρω, είναι θέρετρο, δεν έχει τους αρχαιολογικούς θησαυρούς του Ασουάν και του Λούξορ. Γούστα είναι αυτά, για εμένα ο καιρός δεν είναι θέμα και σίγουρα δε θέλω να έχω 12 μήνες καλοκαίρι.
Το ζήτημα είναι αν θες να γυρίζεις, να περπατάς, να πας σε μουσεία ή να είσαι κάπου εντελώς χαλαρά με ζεστό σχετικά καιρό, είναι αρκετά υποκειμενικό, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να σε κατευθύνουμε, μόνο να σου πούμε όσοι ξέρουμε πώς είναι το ένα και πώς το άλλο ώστε να αποφασίσεις.
 

jim92

Member
Μηνύματα
20
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους, ενώ Βερολίνο-Πράγα όχι. Έχω πάει Αίγυπτο, αλλά όχι Σαρμ, οπότε καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει. Από αυτά που ξέρω, είναι θέρετρο, δεν έχει τους αρχαιολογικούς θησαυρούς του Ασουάν και του Λούξορ. Γούστα είναι αυτά, για εμένα ο καιρός δεν είναι θέμα και σίγουρα δε θέλω να έχω 12 μήνες καλοκαίρι.
Το ζήτημα είναι αν θες να γυρίζεις, να περπατάς, να πας σε μουσεία ή να είσαι κάπου εντελώς χαλαρά με ζεστό σχετικά καιρό, είναι αρκετά υποκειμενικό, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να σε κατευθύνουμε, μόνο να σου πούμε όσοι ξέρουμε πώς είναι το ένα και πώς το άλλο ώστε να αποφασίσεις.
Η αλήθεια είναι ότι είμαι πιο κοντά στο Βερολίνο. Περισσότερα να δεις και να κάνεις νομίζω ;)

Και πάλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 
Last edited by a moderator:

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.751
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν ξέρω τα γούστα σου, έκανα Πρωτοχρονιά στο Βερολίνο και ήταν....τραγικά!
Στην τηλεόραση δείχνουν πυροτεχνήματα πάνω από την Πύλη του Βραδεμβούργου.
Για να φτάσεις εκεί είχαν κιγκλιδώματα σε όλους τους δρόμους, για το 1 χιλιόμετρο απόσταση από το κέντρο κάναμε έναν τεράστιο κύκλο πάνω από 5. Αυτό με -10 .
Τελικά στοιβιαστήκαμε όλοι αρκετά πίσω από την Πύλη όπου υπήρχαν υπαίθριες καντίνες με φώτα νέον, φριχτή μουσική και εκτός εαυτού μεθυσμένους Γερμανούς να καταστρέφουν την όποια ωραία ατμόσφαιρα.
Επιπρόσθετα αφού τελικά χαζέψαμε τα πυροτεχνήματα και ακούσαμε ό,τι ακούσαμε από τη συναυλία, προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε πίσω με μετρό αλλά γινόταν το αδιαχώρητο και χρειάστηκε ξανά να περπατήσουμε την ίδια απόσταση μέσα στην παγωνιά.
Έχει μια δεκαετία η εμπειρία που έγινε όλο αυτό αλλά εύκολα μου έμεινε σαν μια από τις χειρότερες πρωτοχρονιές.
Αν τελικά το κάνεις επέλεξε να απολαύσεις την αλλαγή μακριά από τις ορδές.
Κατά τ άλλα το Βερολίνο , εκπληκτική πόλη, ξαναπήγα υπό άλλες συνθήκες και ευχαρίστως θα ξαναπάω όποτε προκύψει
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Καλησπέρα παιδιά.εχω κάνει Χριστούγεννα σε Αλσατία,βουδαπεστη,Πράγα,Λονδίνο ,Παρίσι και ψάχνω κάτι για φέτος.
Είδα προλιγου τη Βρέμη.τι λέτε;συνδιαζεται με κάτι άλλο; Είδα βέβαια πτήση για Αμβούργο.που είναι κοντά (νομίζω) η Βρέμη
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλησπέρα παιδιά.εχω κάνει Χριστούγεννα σε Αλσατία,βουδαπεστη,Πράγα,Λονδίνο ,Παρίσι και ψάχνω κάτι για φέτος.
Είδα προλιγου τη Βρέμη.τι λέτε;συνδιαζεται με κάτι άλλο; Είδα βέβαια πτήση για Αμβούργο.που είναι κοντά (νομίζω) η Βρέμη
Με το Αμβούργο μια χαρά συνδυάζεται και κοντά είναι.Και είναι ωραίο το Αμβούργο.
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλησπέρα παιδιά.εχω κάνει Χριστούγεννα σε Αλσατία,βουδαπεστη,Πράγα,Λονδίνο ,Παρίσι και ψάχνω κάτι για φέτος.
Είδα προλιγου τη Βρέμη.τι λέτε;συνδιαζεται με κάτι άλλο; Είδα βέβαια πτήση για Αμβούργο.που είναι κοντά (νομίζω) η Βρέμη
Θα πρότεινα Βιέννη
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.408
Συγνώμη αλλά ξέχασα να αναφέρω ότι έχω κάνει και στη Βιέννη.
Θα μου άρεσε προς Γερμανία να πάω κάπου πχ Βρέμη .
Μου αρέσουν πόλεις παλιού στυλ με κάστρα κτλ
Αν σκέφτεσαι Γερμανία, να πας Γερμανία. Και η Χαϊδελβέργη και η Νυρεμβέργη ακούγονται το στυλ σου. Επίσης θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις πάει, Πολωνία και ειδικά Κρακοβία ή Βέλγιο στη Μπρυζ
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Αν σκέφτεσαι Γερμανία, να πας Γερμανία. Και η Χαϊδελβέργη και η Νυρεμβέργη ακούγονται το στυλ σου. Επίσης θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις πάει, Πολωνία και ειδικά Κρακοβία ή Βέλγιο στη Μπρυζ
Έχω πάει (όχι Χριστούγεννα) Νυρεμβέργη και Χαϊδελβέργη (πολύ όμορφη) και Κρακοβία και Μπρυζ
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.408
Έχω πάει (όχι Χριστούγεννα) Νυρεμβέργη και Χαϊδελβέργη (πολύ όμορφη) και Κρακοβία και Μπρυζ
Και αυτά ξέχασες να τα αναφέρεις...να πας Βρέμη και Αμβούργο λοιπόν γιατί ότι άλλο και να προτείνουμε προφανώς θα έχεις πάει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom