Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

Faroyp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ζητω συγγνωμη αν το ποστ μου ειναι σε λαθος θεση .Οπως αν υπαρχει αυτο το ποστ ζητω και παλι συγγνωμη.Σκεφτομαι για χριστουγεννα καποιο ταξιδι.Η πρωτη σκεψη ειναι για ριγα,ταλιν,ελσινγκι και στοχολμη απο 2 μερες.η αλλη αμστερνταμ,παρισι,βερολινο.2 ατομα θα ειμαστε <<ζευγαρι>>.θα χαρω να ακουσω την γνωμη σας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Τη γνώμη μας ως προς τι ακριβως; Τι πτήσεις βρήκατε, τι ώρες για αρχη ώστε να βγει το κάθε προγραμμα;
 

Faroyp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
επειδη δεν εχω ιδεα για αυτες τις πολεις θα ηθελα την γνωμη σας για το ποιο θα προτιμουσατε.Δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ να δω μουσεια.με ενδιαφερει να εχει ζωη και να υπαρχει η ομορφη αισθηση των χριστουγεννων.Με ενδιαφερει επισης να μαθω για τις τιμες που υπαρχουν σε αυτες τις πολεις σε σχεση παντα με ελλαδα ωστε να βγαλω ενα κοστος για το καθε ενα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
To Ελσινκι, η Στοκχολμη, το Αμστερνταμ και το Παρισι ειναι πολυ ακριβοτερες απο την Αθηνα π.χ.
Παρόλα αυτά αν δεν δειτε πρωτα προγραμμα πτησεων και τιμες σε αυτες, οπως και τιμες ξενοδοχειων, δεν γινεται να καταλαβετε το κοστος του καθε ταξιδιου.
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Να λαβετε υποψη σας επισης οτι στις βορειες χωρες το χειμωνα νυχτωνει πολυ νωρις και σε συνδιασμο με το κρυο μπορει να μην απολαυσετε τοσο τις βολτες σας. Ισως ειναι ιδανικοι προορισμοι για ανοιξη καλοκαιρι και οχι τοσο για χριστουγεννα
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ζητω συγγνωμη αν το ποστ μου ειναι σε λαθος θεση .Οπως αν υπαρχει αυτο το ποστ ζητω και παλι συγγνωμη.Σκεφτομαι για χριστουγεννα καποιο ταξιδι.Η πρωτη σκεψη ειναι για ριγα,ταλιν,ελσινγκι και στοχολμη απο 2 μερες.η αλλη αμστερνταμ,παρισι,βερολινο.2 ατομα θα ειμαστε <<ζευγαρι>>.θα χαρω να ακουσω την γνωμη σας
Έχετε δηλαδή 8 μέρες? Δεν είναι υπερβολή να μοιράσεις τις μέρες σε τόσες πόλεις?
Θα είστε συνέχεια στα αεροδρόμια και θα αλλάζετε ξενοδοχεία.

Μια επιλογή είναι το Ρίγα-Ταλίν με ημερήσια στο Ελσίνκι. Άλλη επιλογή είναι Στοκχόλμη και Ελσίνκι με πλοίο που βγαίνει φτηνά. Αν επιλέξεις Παρίσι προτείνω να μείνετε μόνο Παρίσι. Από κει και πέρα όπως καταλαβαίνεις οι συνδυασμοί είναι πάρα πολλοί και το θέμα δεν είναι τι θέλεις αλλά τι αεροπορικά θα βρεις και τι ξενοδοχεία ανάλογα με το πόσα διαθέτεις.

Για να στο ξεδιαλύνω καλύτερα να σου πω πως αν έχεις περιορισμένο μπάτζετ και θες οικονομικές καταστάσεις και ωραίο κλίμα Χριστουγέννων η επιλογή του Βερολίνου είναι μονόδρομος. Και θα βρεις και οικονομικά αεροπορικά. Από Βερολίνο μπορείς να κάνεις και τις ημερήσιες σου προς Δρέσδη, Πράγα ή Βρότσλαβ οι πιο διαδεδομένες εκδρομές από Βερολίνο εύκολα και φτηνά με λεωφορείο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Γεια σας,θα θελα την βοηθεια σας...λογω χαμηλου μπατζετ και τελευταιας στιγμης ψαχνω καποιο οικονομικο προορισμο για χριστουγεννα...ειμαι αναμεσα σε βουδαπεστη η βουκουρεστι...εσεις τι λετε?αξιζει η θα ναι ολα κλειστα και τζαμπα το ταξιδι??
 

Malou

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
maria91 βρήκα και εγω πολυ καλή προσφορά για Βουκουρεστι τον Ιανουαριο, και το σκέφτομαι για ενα τετραήμερο αλλα με φοβίζει ο καιρος. παρακολουθώ..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας,θα θελα την βοηθεια σας...λογω χαμηλου μπατζετ και τελευταιας στιγμης ψαχνω καποιο οικονομικο προορισμο για χριστουγεννα...ειμαι αναμεσα σε βουδαπεστη η βουκουρεστι...εσεις τι λετε?αξιζει η θα ναι ολα κλειστα και τζαμπα το ταξιδι??
maria91 βρήκα και εγω πολυ καλή προσφορά για Βουκουρεστι τον Ιανουαριο, και το σκέφτομαι για ενα τετραήμερο αλλα με φοβίζει ο καιρος. παρακολουθώ..
Γεια. Κάντε μια αναζήτηση ή κοιτάξτε εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/
(πατήστε αντίστοιχα για Ουγγαρία και Ρουμανία)
Έχουν συζητηθεί πολλές φορές οι απορίες σας.
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Γεια σας παιδιά!

Θα ήθελα την βοήθεια σας ώστε να επιλέξουμε με τον φίλο μου χριστουγεννιάτικο προορισμό.
Η αρχική σκέψη ειναι από 23-27/12 και αν βγάλουμε την άφιξη και την αναχώρηση μένουν 3 μέρες καθαρές. Εμεις συνήθως στα ταξίδια μας τρέχουμε να τα προλλάβουμε και να τα δούμε όλα! Παρολαυτα αυτή την φορά σκεφτόμαστε για πολύ πιο χαλαρές και ρομαντικές διακοπές μιας και έχουμε και επέτειο εκείνες τις μέρες.

Η αρχική σκέψη είναι για Βενετιά καθώς θεωρώ ότι 3 μέρες είναι υπεραρκετες, ο προβληματισμός μου είναι κατα πόσο είναι καλή η περίοδος από άποψη καιρού καθώς δεν θέλουμε να κάψουμε τελείως την πόλη μιας και πρώτη φορά θα πάμε.

Άλλες εναλλακτικές ειναι το Παρίσι ( έχουμε πάει και οι δυο ξάνα οπότε αν το επιλέξουμε θα θέλαμε να το ζήσουμε περισσότερο σαν ντόπιοι παρά σαν τουρίστες) και η άλλη σκέψη είναι το Στρανσβούργο που έχει πολύ περισσότερο την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα απ όσα έχω διαβάσει και έχω δει σε εικόνες. ( Λονδίνο, Βιεννη, Βουδαπέστη έχουμε πάει, Βερολίνο είναι πολύ λίγες οι μέρες που έχουμε στην διάθεσή μας και προς το παρον δεν πολύ ψήνομαι για επίσκεψη)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom