Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Πάντως άνετα μπορείτε να πατε Βερολίνο και γενικά Γερμανία για μερικες μέρες, και Βρυξέλλες. Ρουμανία, Ουγγαρία και Πολωνία είναι από τις πιο φθηνές χώρες, είστε άνετα μέσα στο budget, και έχουν και πολλά να δείτε. Εννοείται πως έχει κρύο όσο πιο βόρεια ανεβαίνεις, ειδικά προς Πολωνία και Γερμανία :p
 

zecp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά! :) εχω βρει φθηνα αεροπορικα για μιλάνο και για ακομη φθηνοτερα για μάλτα. θα ηθελα λοιπον να ρωτήσω κάποιον εμπειρο στα ταξίδια ποιος προορισμός θα ήταν ιδανικότερος από κάθε άποψη και κυρίως όσον αφορά το εορταστικό κλίμα για αυτη την εποχή?
απο μιλάνο σκέφτομαι να πεταχτώ βενετία ή βερόνα. Θα χαρώ πολύ να ακούσω συμβουλές σας! Ευχαριστώ πολύ!!!
 

teodoulke

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Το ξερω είναι ακόμα σχετικά νωρίς και ακόμα δεν πήγα καλοκαιρινές διακοπές αλλά σκέφτομαι που να κάνω ταξίδι για Χριστούγεννα ίσως και Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μ... Ανάλογα τα εισιτήρια και αν βολεύει με κάποια low cost εταιρεία.

Οπότε αρχίζω να ψάχνω από τώρα ώστε να έχω μια ιδέα, μέχρι Σεπτέμβρη που θα πρέπει να κάνω κράτηση.

Προτιμώ με κάποια πτήση της ryanair (αν και αγανκτησα την τελευταία φορά) η κάποια άλλη low cost εταιρεία, ώστε την διαφορά για τα εισιτήρια να την δώσω για ενα καλό ξενοδοχείο.

Ψάχνω μια πόλη σαν την Πράγα. Με γοτθικό στυλ, να έχει πολλά αξιοθέατα (όχι όπως την Κολωνία) και ψηλά κτήρια! Έχω κόλλημα με τα ψηλά κτήρια και το μεσαιωνικό στυλ 😁.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Το ξερω είναι ακόμα σχετικά νωρίς και ακόμα δεν πήγα καλοκαιρινές διακοπές αλλά σκέφτομαι που να κάνω ταξίδι για Χριστούγεννα ίσως και Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μ... Ανάλογα τα εισιτήρια και αν βολεύει με κάποια low cost εταιρεία.

Οπότε αρχίζω να ψάχνω από τώρα ώστε να έχω μια ιδέα, μέχρι Σεπτέμβρη που θα πρέπει να κάνω κράτηση.

Προτιμώ με κάποια πτήση της ryanair (αν και αγανκτησα την τελευταία φορά) η κάποια άλλη low cost εταιρεία, ώστε την διαφορά για τα εισιτήρια να την δώσω για ενα καλό ξενοδοχείο.

Ψάχνω μια πόλη σαν την Πράγα. Με γοτθικό στυλ, να έχει πολλά αξιοθέατα (όχι όπως την Κολωνία) και ψηλά κτήρια! Έχω κόλλημα με τα ψηλά κτήρια και το μεσαιωνικό στυλ 😁.
Φαντάζομαι ξέρεις ότι σχεδόν όλες οι χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν πριν τα Χριστούγεννα (23-24/12) έτσι;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Οι χριστουγεννιάτικες αγορές στην Ευρώπη ανοίγουν ακριβώς 4 εβδομάδες πριν την παραμονή των Χριστουγέννων. 24/12 είναι η ημέρα που κλείνουν.
Οπότε, αν θέλετε οπωσδήποτε να επισκεφθείτε κάποια, καλό είναι να πάτε πριν την παραμονή Χριστουγέννων. Υπάρχουν κάποιες λίγες εξαιρέσεις, θέλει ψάξιμο.
Τώρα για αυτό που θέλεις, η κεντρική Ευρώπη είναι ενδιαφέρουσα, οι τρεις κλασικές πρωτεύουσες, Βιέννη-Βουδαπέστη (για μένα πιο ρομαντική από Πράγα)-Πράγα, καθώς και Ιταλία, καμία Φλωρεντία ίσως;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ότι σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Αν θες απλά να δεις την πόλη στολισμένη οκ, μπορείς να πας όποτε θες. Αν δεν ενδιαφέρουν όμως οι αγορές (τα ξύλινα σπιτάκια με τα στολίδια, φαγητά, γλυκά κτλ.) πρέπει να πας πριν τα Χριστούγεννα. Αν δεν έχεις περιορισμό στην άδεια σου, σου προτείνω να πας πριν τα Χριστούγεννα. Ακόμα και αρχές Δεκέμβρη είναι καλύτερα απ' ότι τότε που λες. Αρκετά θα είναι κλειστά και θα βρίσκεις πιθανότατα fixed μενού Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς.
Η πιο gothic πόλη που έχω δει είναι το Εδιμβούργο. Είναι κούκλα. Επίσης θα μπορούσες να δεις Βέλγιο (Γάνδη και Μπριζ).
Βέβαια τα Χριστούγεννα για μένα στην Ευρώπη είναι Λονδίνο. Αλλά δεν πληροί τα κριτήρια που θέτεις.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το θέμα με τις Χριστουγεννιάτικες αγορές το είχα ψάξει κι εγώ. Μόνο στην Πράγα ήταν ανοιχτά και ανήμερα και μετά. Έτσι πήγα Βιέννη 20-24/12 και παραμονή πήρα το τρένο για Πράγα όπου έμεινα 24-27 και ήρθα αεροπορικώς Αθήνα. Στη Πράγα λοιπόν είναι ανοιχτά και μετά τα Χριστούγεννα και είναι και πανέμορφα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
αλλά σκέφτομαι που να κάνω ταξίδι για Χριστούγεννα ίσως και Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μ... Ανάλογα τα εισιτήρια και αν βολεύει με κάποια low cost εταιρεία.
Κι εγώ θα έλεγα Βουδαπέστη. Οικονομική και προσιτή σε όλα της, ατμοσφαιρική, και πηγαίνουν Low cost εταιρείες από παντού. Η χριστουγεννιάτικη αγορά της το χειμώνα που μας πέρασε ήταν πάρα πολύ ωραία.
Το Εδιμβούργο που ανέφερε ο @panlek30 είναι όντως η πιο gothic πόλη αλλά το μπατζετ σου ξεφεύγει αρκετά.
Το πρόβλημα βέβαια σε όλες αυτές τις περιπτώσεις είναι το κρύο.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Αν και δεν συγκρίνονται με τις χριστουγεννιάτικες αγορές σε Πράγα και Βουδαπέστη που έχω πάει ή με τις αγορές σε Βιέννη και σε πόλεις της Γερμανίας, οι αγορές στην Βαρσοβία μένουν ανοιχτές και μετά τα Χριστούγεννα. Επίσης εγώ την βρίσκω υπέροχη την Βαρσοβία! Είχα πάει για Πρωτοχρονιά το 2017 και ήταν πραγματικά εορταστικά στολισμένη!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom