Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπερα σας,

θελω με την κοπελα μου να παμε διακοπες κοντα στα Χριστουγεννα και θα θελαμε καποιες προτασεις για το που θα ηταν ωραια να παμε. Ειμαστε φοιτητες και θα θελαμε ενα οικονομικο προοροσμο. Ψαχνουμε ενα μερος οπου θα μενουμε καπου κεντρικα για να βγαινουμε βολτες και θα εχει κοσμο, τοποθεσιες πιο γραφικες και χιονισμενες και καλα δρομολογια για τη μετακινηση μας. Περυσι πηγαμε βολο και αυτος ο συνδυασμος πολης(αρκετα μεγαλη) και βουνου με χιονι και γραφικα τοπια ητα κατι που μας αρεσε πολυ
Χριστουγεννα στο εξωτερικο τελη Οκτώβρη σχεδον,απλα ξεχνα τα...εκτος και αν εχετε να διαθεσετε κανα μεγαλο ποσο!ειναι ηδη πολυ αργα για να κλεισεις κατι για τις γιορτες χρονικα,ποσο μαλλον εξωτερικο που τα αεροπορικα θα τα βρειτε στο θεο!Ελλαδα ισως να στε λιγο τυχεροι αν κλεισετε κατι αμεσα!!
 

nikosthegreek

Member
Μηνύματα
31
Likes
3
Χριστουγεννα στο εξωτερικο τελη Οκτώβρη σχεδον,απλα ξεχνα τα...εκτος και αν εχετε να διαθεσετε κανα μεγαλο ποσο!ειναι ηδη πολυ αργα για να κλεισεις κατι για τις γιορτες χρονικα,ποσο μαλλον εξωτερικο που τα αεροπορικα θα τα βρειτε στο θεο!Ελλαδα ισως να στε λιγο τυχεροι αν κλεισετε κατι αμεσα!!
Καταλαβα μαρια. Ισχυει για το εξωτερικο και κυριως για τα αεροπορικα. Στην Ελλαδα εχεις κατι να προτεινεις? και γενικα ποτε ειναι καλο να κλεινουμε διακοπες χριστουγεννων για να βρισκουμε καλες τιμες?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καταλαβα μαρια. Ισχυει για το εξωτερικο και κυριως για τα αεροπορικα. Στην Ελλαδα εχεις κατι να προτεινεις? και γενικα ποτε ειναι καλο να κλεινουμε διακοπες χριστουγεννων για να βρισκουμε καλες τιμες?
Ελλαδα τα μερη που εγραψες ειναι μια χαρα,οτι σας αρεσει πιο πολυ και ειναι στο βαλαντιο σας..ως φοιτητες(ειδικα αν δε δουλευετε και δεν εχετε θεμα με αδειες)μπορειτε να τα κλεινετε και 6μηνες πριν τα ταξιδια σας!εμεις περσυ Βουκουρεστι κλεισαμε Σεπτεμβριο για χριστουγεννα και μας ειχε βγει 120ε τα αεροπορικα εκαστως...αν τα χαμε κλεισει απο καλοκαιρι ισως να τα βρισκαμε και φθηνοτερα
 

nikosthegreek

Member
Μηνύματα
31
Likes
3
Ελλαδα τα μερη που εγραψες ειναι μια χαρα,οτι σας αρεσει πιο πολυ και ειναι στο βαλαντιο σας..ως φοιτητες(ειδικα αν δε δουλευετε και δεν εχετε θεμα με αδειες)μπορειτε να τα κλεινετε και 6μηνες πριν τα ταξιδια σας!εμεις περσυ Βουκουρεστι κλεισαμε Σεπτεμβριο για χριστουγεννα και μας ειχε βγει 120ε τα αεροπορικα εκαστως...αν τα χαμε κλεισει απο καλοκαιρι ισως να τα βρισκαμε και φθηνοτερα
καταλαβα. σε ευχαριστω για τις προτασεις και τις συμβουλες σου:)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Απλά να πω πως υπάρχουν αυτή τη στιγμή πολύ φτηνά αεροπορικά για Βερολίνο, Μόναχο, Βρυξέλλες αλλά και άλλες πόλεις τις Ευρώπης. Μιλάω για 35-60€ με επιστροφή. Δεν είναι απίθανο λοιπόν. Ακόμα και για Πράγα βρήκα νορμάλ τιμές στα αεροπορικά με 140€.
 

nikosthegreek

Member
Μηνύματα
31
Likes
3
Απλά να πω πως υπάρχουν αυτή τη στιγμή πολύ φτηνά αεροπορικά για Βερολίνο, Μόναχο, Βρυξέλλες αλλά και άλλες πόλεις τις Ευρώπης. Μιλάω για 35-60€ με επιστροφή. Δεν είναι απίθανο λοιπόν. Ακόμα και για Πράγα βρήκα νορμάλ τιμές στα αεροπορικά με 140€.
γιαννη αυτες οι 3 πολεις ειναι ωραιες για Χριστουγεννα?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
γιαννη αυτες οι 3 πολεις ειναι ωραιες για Χριστουγεννα?
Ε δεν έχω πάει τις γιορτές :) Αλλά είναι γνωστές για την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρά τους, τις υπαίθριες χριστουγεννιάτικες αγορές και τους στολισμούς τους. Είναι εγγύηση. Βερολίνο αυτή τη στιγμή αν δεις έχει άπειρους συνδυασμούς όλο το Δεκέμβρη για πτήσεις πάμφθηνες. Οι Βρυξέλλες έχουν την ξακουστή χριστουγεννιάτικη αγορά στην Grand-Place μια από τις ομορφότερες πλατείες στην Ευρώπη. Το θέμα είναι να δεις και τι παίζει από hostel και ξενοδοχεία.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Απλά να πω πως υπάρχουν αυτή τη στιγμή πολύ φτηνά αεροπορικά για Βερολίνο, Μόναχο, Βρυξέλλες αλλά και άλλες πόλεις τις Ευρώπης. Μιλάω για 35-60€ με επιστροφή. Δεν είναι απίθανο λοιπόν. Ακόμα και για Πράγα βρήκα νορμάλ τιμές στα αεροπορικά με 140€.
Το 60ε οκ αλλα το 140ε το λες νορμαλ για καποιον που χει ενα εισοδημα..τα παιδια ειναι φοιτητες δε ξερουμε το μπατζετ τους αν το αντεχει..επισης Βρυξελλες πχ δε την λες καν οικονομικη πολη σε σχεση με τη Πραγα...ειναι γιορτες και εκτος οτι ξενοδοχεια θα ναι τσιμπημενα,αν θελουν να φανε εξω ενα βραδυ Χριστουγεννων θα πρεπει να το χρυσοπληρωσουν!αν δεν μας πει μπατζετ και αν θελει μεσα στις γιορτες ή πριν μονο εικασιες θα κανουμε:haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν δεν είναι ανήμερα και παραμονή δεν χρειάζεται να ψάχνουν για ρεβεγιόν, επίσημα δείπνα κτλ. Εφόσον είναι με χαμηλό μπάτζετ θα τρώνε στις χριστουγεννιάτικες αγορές και είναι μια πρώτης τάξεως οικονομική λύση για τις γιορτινές μέρες. Πέρσι που ήμουν στο Λουξεμβούργο το street food στις χριστουγεννιάτικες αγορές ήταν εξαιρετικά οικονομικό.
 

nikosthegreek

Member
Μηνύματα
31
Likes
3
Πρωτον παιδια σορρυ που δεν το ξεκαθαρισα νωριτερα αλλα λογικα θα παμε στην περιοδο αναμεσα σε 10 με 22 δεκεμβρη.δεν θα παμε ακριβως Χριστουγεννα γιατι ποιος ακουει τους δικους μας:(
αυτα οσον αφορα την περιοδο.οσον αφορα το χρηματοοικονομικο το μεγιστο που μποορουμε να φτασουμε και για αυτο ειλικρινα παλι δεν ειμαι σιγουρος ειναι τα 400 αντε βαρια 450 ευρω(450 μονο αν παμε καπου στο εξωτερικο). το καλυτερο θα ηταν να φτασουμε τα 350 μονο γτ αλλιως δεν θα εχουμε λεφτα ουτε για λεωφορεια να γυρισουμε διακοπες στις πολεις μας:haha:
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Υπάρχουν σίγουρα φθηνά αεροπορικά για τις μέρες που θέλετε, εγώ θα σας έλεγα να το κοιτάξετε. Επίσης, μπορείτε να βρείτε οικονομικό χοστελ ή οικονομικό διαμέρισμα με το πολύ 20€ το βράδυ, ακόμα και στο Βερολίνο (η διαμονή στο Βερολίνο σε σχέση με άλλες χώρες είναι πιο οικονομική απ’ο,τι νομίζουμε). Επειδή και εγώ φοιτήτρια ειμαι και δεν δουλεύω, όπου και να πηγαίνω με φίλους δίνω max 200€ για αεροπορικά+διαμονή και πάντα υπάρχουν αξιοπρεπή καταλύματα που δεν ζητάνε μια περιουσία! Το θέμα είναι αν αντέχετε το κρύο της βόρειας Ευρώπης ;)
 

nikosthegreek

Member
Μηνύματα
31
Likes
3
Υπάρχουν σίγουρα φθηνά αεροπορικά για τις μέρες που θέλετε, εγώ θα σας έλεγα να το κοιτάξετε. Επίσης, μπορείτε να βρείτε οικονομικό χοστελ ή οικονομικό διαμέρισμα με το πολύ 20€ το βράδυ, ακόμα και στο Βερολίνο (η διαμονή στο Βερολίνο σε σχέση με άλλες χώρες είναι πιο οικονομική απ’ο,τι νομίζουμε). Επειδή και εγώ φοιτήτρια ειμαι και δεν δουλεύω, όπου και να πηγαίνω με φίλους δίνω max 200€ για αεροπορικά+διαμονή και πάντα υπάρχουν αξιοπρεπή καταλύματα που δεν ζητάνε μια περιουσία! Το θέμα είναι αν αντέχετε το κρύο της βόρειας Ευρώπης ;)
και εμεις καπου εκει θα θελαμε να χαλασει το ατομο για διαμοη+μεταφορικα. τοσο κρυο εχει η βορεια ευρωπη?:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom