Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Το ξερω είναι ακόμα σχετικά νωρίς και ακόμα δεν πήγα καλοκαιρινές διακοπές αλλά σκέφτομαι που να κάνω ταξίδι για Χριστούγεννα ίσως και Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μ... Ανάλογα τα εισιτήρια και αν βολεύει με κάποια low cost εταιρεία.

Οπότε αρχίζω να ψάχνω από τώρα ώστε να έχω μια ιδέα, μέχρι Σεπτέμβρη που θα πρέπει να κάνω κράτηση.

Προτιμώ με κάποια πτήση της ryanair (αν και αγανκτησα την τελευταία φορά) η κάποια άλλη low cost εταιρεία, ώστε την διαφορά για τα εισιτήρια να την δώσω για ενα καλό ξενοδοχείο.

Ψάχνω μια πόλη σαν την Πράγα. Με γοτθικό στυλ, να έχει πολλά αξιοθέατα (όχι όπως την Κολωνία) και ψηλά κτήρια! Έχω κόλλημα με τα ψηλά κτήρια και το μεσαιωνικό στυλ 😁.
Και γω Βουδαπέστη ή Βαρσοβία θα σου προτείνω για Χριστούγεννα. Πέρσι πήγαμε Βουδαπέστη ανάμεσα σε Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά και οι αγορές ήταν ανοιχτές. Βαρσοβία είχαμε πάει τον Δεκέμβρη του 2018 και επίσης είχε πολύ ωραίο Χριστουγεννιάτικο κλίμα.
Το Λονδίνο είναι πάντα κορυφαίος Χριστουγεννιάτικος προορισμός όπως και το Παρίσι.. Αλλά επειδή ζήτησες κάτι σε στυλ Πράγας γιαυτό προτείνω πρώτα τη Βουδαπέστη. Έχω πάει Χριστούγεννα και στην Πράγα, αλλά στη Βουδαπέστη μου άρεσε περισσότερο.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εγώ λέω καλύτερα να αλλάξει ο νηματοθέτης τον τίτλο σε .... ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ τα Χριστούγεννα ?
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Το ξερω είναι ακόμα σχετικά νωρίς και ακόμα δεν πήγα καλοκαιρινές διακοπές αλλά σκέφτομαι που να κάνω ταξίδι για Χριστούγεννα ίσως και Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μ... Ανάλογα τα εισιτήρια και αν βολεύει με κάποια low cost εταιρεία.

Οπότε αρχίζω να ψάχνω από τώρα ώστε να έχω μια ιδέα, μέχρι Σεπτέμβρη που θα πρέπει να κάνω κράτηση.

Προτιμώ με κάποια πτήση της ryanair (αν και αγανκτησα την τελευταία φορά) η κάποια άλλη low cost εταιρεία, ώστε την διαφορά για τα εισιτήρια να την δώσω για ενα καλό ξενοδοχείο.

Ψάχνω μια πόλη σαν την Πράγα. Με γοτθικό στυλ, να έχει πολλά αξιοθέατα (όχι όπως την Κολωνία) και ψηλά κτήρια! Έχω κόλλημα με τα ψηλά κτήρια και το μεσαιωνικό στυλ 😁.
Καλημέρα!Επειδή έχω επισκεφτεί την Πράγα 2 φορές την περίοδο των Χριστουγέννων(την πρώτη ανήμερα Χριστούγεννα),την Κρακοβια και την Νυρεμβεργη αρχές Δεκεμβρίου που επίσης ήταν στολισμένα,γνώμη μου η Πράγα είναι μακράν ωραιότερη αλλά δεν ξέρω εάν θα βρεις οικονομικές πτήσεις.Η Πράγα είναι ο καλύτερος χριστουγεννιάτικος προορισμός γιατί συνδυάζει πολλά πράγματα,Έχω πάει και Βουδαπέστη που είναι πανέμορφα και πιστεύω και εκεί θα αξίζει τα Χριστούγεννα. Σου βάζω τα λινκ από τις 2 ιστορίες που έχω γράψει και ελπίζω να πάρεις μια ιδέα και να σε βοηθήσουν.Επίσης Κρακοβια που έχει φθηνές πτήσεις είναι κοντά με Πράγα με τρένο ή λεωφορείο και μπορείς να τις συνδυάσεις.Ότι άλλο θελήσεις χαρά μου να σε βοηθήσω.
Πολωνία - Τέσσερις.......αταίριαστες στην παγωμένη Κρακοβία!!!!!!
Γερμανία - Τσεχική Δημοκρατία - Οι FANTASTIC FOUR στην Χριστουγεννιάτικη ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ και στην Παραμυθένια ΠΡΑΓΑ!!!!!!!
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Καλημέρα!! Ψάχνω χριστουγεννιάτικο προορισμό για αρχές Δεκεμβρίου με αγορές!!
Τι γνώμη έχετε για Βουκουρεστι αυτή τη περίοδο? Σκεφτόμουν και για Γερμανία με μια εκδρομή Άμστερνταμ με τραίνο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλημέρα!! Ψάχνω χριστουγεννιάτικο προορισμό για αρχές Δεκεμβρίου με αγορές!!
Τι γνώμη έχετε για Βουκουρεστι αυτή τη περίοδο? Σκεφτόμουν και για Γερμανία με μια εκδρομή Άμστερνταμ με τραίνο.
Η Γερμανία υπερέχει σε αγορές.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Βουκουρέστι ψηφίζω, με όμορφη Χριστουγεννιάτικη αγορά, φοβερό σπα και φτηνές τιμές.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλημέρα!! Ψάχνω χριστουγεννιάτικο προορισμό για αρχές Δεκεμβρίου με αγορές!!
Τι γνώμη έχετε για Βουκουρεστι αυτή τη περίοδο? Σκεφτόμουν και για Γερμανία με μια εκδρομή Άμστερνταμ με τραίνο.
Αν θες φθηνα να σου βγει το ταξιδι,τοτε Βουκουρεστι δαγκωτο!ηταν η πρωτη μου επαφη με χριστουγεννιατικες αγορες(μεχρι τοτε αγνοουσα την υπαρξη τους)και ειχα υπερενθουσιαστει!μπορει να μην ειναι σα της Γερμανιας σε εκταση ή ποικιλια αλλα δε παυει να ειναι μια safe επιλογη
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
απο κρυο τι λεει το βουκουρεστι; μια φορα μονο ειχαμε παει χριστουγεννα Βιεννη και ενω δεν ειχε τρελο κρυο ειχαμε πουντιασει!!! και ειχαμε κ ισοθερμικα....
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
61
Καλησπερα!
Θελω να προγραμματισω ταξιδι τα χριστουγεννα και ειμαι αναμεσα σε μοναχο και ευρυτερη περιοχη βαυαριας η γανδη μπρυζ αμβερσα. Τι προκεινετε σαν καλυτερη επιλογη?θα ηθελα να εχει ζωη και γραφικοτητα
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
θα κοιτουσα λιγο και christmas markets ημερομηνιες...Εχω την εντυπωση και πριν τον covid Moναχο μεχρι 24/12 το κρατουσαν.Ισως ηταν το 19...Δεν ξερω αν ηταν ετσι καθε χρονια..Σε αλλες πολεις της Γερμανιας το κραταν σε ολη την περιοδο...Θελω να πω μην πατε στις 26-27 και δεν εχει κατι...Κατα τα αλλα Γερμανια θα διαλεγα για Χριστουγεννα απο τις 2 επιλογες,ισως οχι Μοναχο αλλα Γερμανια..Και φετος μετα απο 2 χρονια αρκετα εως πολυ "σφιχτα" νομιζω θα κανουν ωραια πραγματα..
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Καλησπερα!
Θελω να προγραμματισω ταξιδι τα χριστουγεννα και ειμαι αναμεσα σε μοναχο και ευρυτερη περιοχη βαυαριας η γανδη μπρυζ αμβερσα. Τι προκεινετε σαν καλυτερη επιλογη?θα ηθελα να εχει ζωη και γραφικοτητα
Καλησπέρα, γύρισα,πριν 10 μέρες από Μπριζ.ειναι καταπληκτική φανταστηται τα Χριστούγεννα. Εν αντίθεση με την Κολωνία που πήγα περισυ τα Χριστούγεννα. Αυτά βέβαια κατά την δική μου άποψη
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.392
Είχα πάει Μπριζ, Γάνδη και Βρυξέλλες το 2012, 26 Δεκεμβρίου με διαμονή στην πανέμορφη Μπριζ . Οι χριστουγεννιατικες αγορές ήταν ανοιχτές σε αντίθεση με την περιοχή του Μονάχου που κλείνουν πριν τα Χριστούγεννα.Και η όλη ατμόσφαιρα φανταστική.Ωραια η Βαυαρία, καλό και το Μόναχο,η Νυρεμβέργη ακόμα καλύτερη αν πάτε προς τα εκεί αλλά Μπριζ και Γάνδη είναι από τα πιο αξέχαστα μου χριστουγεννιάτικα ταξίδια.Επίσης η μεγαλύτερη διαδρομή που θα κάνετε είναι το πολύ 1 ώρα απο Βρυξέλλες για Μπριζ .Η Γάνδη ειναι στα μισά και βγαίνει άνετα σε ημερήσια
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom