Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

Μηνύματα
12
Likes
111
φετοσ λεμε με την οικογενια μου να παμε καπου τα χριστουγεννα? λεμε για βιεννη...ποιο αλλο μεροσ τηα μου προτηνεσ???
:roll:;):cool::clap::haha::shock:
Η Βιέννη είναι πανέμορφη για τις γιορτές. Ακριβή αλλά όχι απρόσιτη. Δείτε και μια εναλλακτική πρόταση να περάσετε τις περισσότερες ημέρες στην Μπρατισλάβα (που είναι οικονομικότερη) και 2-3ημερες στην Βιέννη. Εγώ προσωπικά έμεινα ευχαριστημένη και εντυπωσιασμένη από την Μπρατισλάβα. Η παλαιά πόλη είναι πανέμορφη. Πήγα τώρα αρχές Σεπτεμβρίου. Πήγαμε μέσω Βιέννης, γιατί είχε απευθείας πτήσεις και μετά με το λεωφορείο στην Μπρατισλάβα. Μείναμε 3 ημέρες στην Μπρατισλάβα και 3 στη Βιέννη. Θα γράψω τις λεπτομέρειες για το ταξίδι μου (εντός της εβδομάδας) /κόστος/διαμονή/ Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι, στείλε μου μήνυμα.
 
Last edited by a moderator:

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Κοπεγχαγη-Στοκχολμη θα το προτεινα επειδη σας εξιταρει και ειναι κατι διαφορετικο...προφανως και σ αυτες τις χωρες δε συζηταμε αμαξι,η συγκοινωνια ειναι αψογη!απο θεμα κρυου μη το φοβαστε,οσο θα παγωσετε στη Πραγα,τοσο θα παγωσετε και Στοκχολμη...προσωπικα πιο πολυ παγωσα Κρακοβια περσυ τα Χριστουγεννα παρα προπερσυ που ημουν Στοκχολμη...ωστοσο σε ποια χωρα και αν πας μπορεις να εξοπλιστεις με ισοθερμικα(τα οποια πουλιουνται παμθηνα στο decathlon)και μ ενα καλο ζευγαρι μποτακοα δε θα εχετε θεμα...δειτε αναλογα το μπατζετ σας πρωτα τι σας συμφερει και μετα διαλεχτε λογω ομορφιας
Στο decathlon που προτεινετε για αγορα ισοθερμικών εννοειται σαιτ του εξωτερικού? Επειδή ψάχνουμε ζεστά ρούχα για Φινλανδία.
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
Γεία σας! Το δικο μου φετινο δίλλημα για ενα συντομο road trip μεταξυ 26-31/12/2022. Ποιον προορισμο να επιλεξω: Φιλλιπουπολη ή Βουκουρέστι; Μπατζετ 700ε .
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
941
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεία σας! Το δικο μου φετινο δίλλημα για ενα συντομο road trip μεταξυ 26-31/12/2022. Ποιον προορισμο να επιλεξω: Φιλλιπουπολη ή Βουκουρέστι; Μπατζετ 700ε .
Εγώ θα ψηφίσω βουκουρέστι δαγκωτό. Πολύ το είχα αγαπήσει όταν πήγα. Έχει πάνω από δεκαετία βέβαια αλλά δεν έχει να κανει 😁
 

jim92

Member
Μηνύματα
20
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπερα σε ολους! Επειδη ειμαι σε διλημμα.. Αναμεσα σε Βερολινο και Πραγα, ποια πολη θα μου προτεινατε για Πρωτοχρονια? Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα σε ολους! Επειδη ειμαι σε διλημμα.. Αναμεσα σε Βερολινο και Πραγα, ποια πολη θα μου προτεινατε για Πρωτοχρονια? Ευχαριστω εκ των προτερων!
Καλησπέρα! Θα ξεκινήσω με το συνηθισμένο: Εξαρτάται τι θέλεις.

Εξηγούμαι: και τα δύο είναι ωραιότατοι προορισμοί. Το Βερολίνο είναι μητρόπολη, είναι μία πολυπολιτισμική πόλη με αρκετή βαβούρα και πολύ κόσμο, με άπειρα μπαράκια/καφετέριες/εστιατόρια/τζαζ μπαρ για όλα τα γούστα. Έχει όλα τα θετικά και αρνητικά της μεγαλούπολης.

Η Πράγα είναι αυτό το πιο μαζεμένο και ρομαντικό που φημίζεται ακριβώς ότι είναι. Ένα σαφώς μικρότερο και πιο εύκολο στο να το περπατήσεις μέρος, με πολλές όμορφες γωνιές.

Και τα δύο θα έχουν γερό κρύο. Από εκεί και πέρα, διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με τα γούστα σου, το κατά πόσο σε βολεύουν οι πτήσεις, κλπ.

Πράγα έχω πάει καλοκαίρι, Βερολίνο πολλές φορές, Πρωτοχρονιά έχει το καθιερωμένο σόου στην Πύλη του Βραδεμβούργου (μεταδίδεται τηλεοπτικά σε όλη τη Γερμανία) με πολλά πυροτεχνήματα. Όταν ξεκίνησα να ζω Γερμανία μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πλήθος πυροτεχνημάτων την Πρωτοχρονιά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259

jim92

Member
Μηνύματα
20
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Θα ξεκινήσω με το συνηθισμένο: Εξαρτάται τι θέλεις.

Εξηγούμαι: και τα δύο είναι ωραιότατοι προορισμοί. Το Βερολίνο είναι μητρόπολη, είναι μία πολυπολιτισμική πόλη με αρκετή βαβούρα και πολύ κόσμο, με άπειρα μπαράκια/καφετέριες/εστιατόρια/τζαζ μπαρ για όλα τα γούστα. Έχει όλα τα θετικά και αρνητικά της μεγαλούπολης.

Η Πράγα είναι αυτό το πιο μαζεμένο και ρομαντικό που φημίζεται ακριβώς ότι είναι. Ένα σαφώς μικρότερο και πιο εύκολο στο να το περπατήσεις μέρος, με πολλές όμορφες γωνιές.

Και τα δύο θα έχουν γερό κρύο. Από εκεί και πέρα, διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με τα γούστα σου, το κατά πόσο σε βολεύουν οι πτήσεις, κλπ.

Πράγα έχω πάει καλοκαίρι, Βερολίνο πολλές φορές, Πρωτοχρονιά έχει το καθιερωμένο σόου στην Πύλη του Βραδεμβούργου (μεταδίδεται τηλεοπτικά σε όλη τη Γερμανία) με πολλά πυροτεχνήματα. Όταν ξεκίνησα να ζω Γερμανία μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πλήθος πυροτεχνημάτων την Πρωτοχρονιά.
Ουαου!! Σουπερ περιγραφη, ευχαριστω πολυ!!! 😁

Για πόσες μέρες;Αν οι μέρες είναι λίγες Πράγα καλύτερα.
Η αληθεια ειναι οτι ειναι για λιγες μερες, αλλα κλινω περισσοτερο προς το Βερολινο 🤔 Ευχαριστω πολυ παντως!!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

jim92

Member
Μηνύματα
20
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη? Έχω αρχίσει να κάνω σκέψεις και για Σαρμ Ελ Σέιχ. Θα άξιζε εκεί για αλλαγή χρονιάς πιστεύετε? Έχει πάει κανείς? :confused: Μήπως να το άφηνα για πιο μετά αυτό το ταξίδι?
Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε δίλημμα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη? Έχω αρχίσει να κάνω σκέψεις και για Σαρμ Ελ Σέιχ. Θα άξιζε εκεί για αλλαγή χρονιάς πιστεύετε? Έχει πάει κανείς? :confused: Μήπως να το άφηνα για πιο μετά αυτό το ταξίδι?
Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε δίλημμα
Δεν ξέρω για αυτό που ρωτάς αλλά νομίζω ότι πρέπει να βιαστείς αν μιλάμε για φέτος.....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.457
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom