Πού θα πάμε με το καλό όταν τελειώσει η ιστορία με τον κορονοϊό

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ναι, το ξέρω, υπό τις παρούσες συνθήκες είναι ένα θέμα πολύ θεωρητικό και υπό πολλές επιφυλάξεις. Αλλά πάλι, μπορεί και να βοηθήσει για να ξεφύγουμε λίγο απ' τη μιζέρια.

Σκεφτόμουν ότι, όταν με το καλό τελειώσει όλη αυτή η ιστορία με τον κορονοϊό και είμαστε όλοι καλά και υγιείς, θα τραβήξουμε πάλι δοξασμένα μπροστά για νέες περιπέτειες. Όμως, το ταξιδιωτικό τοπίο θα έχει αλλάξει. Δεν είναι σίγουρο ότι όλοι θα πάμε ή θα θέλουμε να πάμε στο μέρος που είχαμε προγραμματίσει να πάμε αλλά ακυρώσαμε λόγο κορονοϊού. Ή πάλι μπορεί να μας έρθουν νέες ιδέες, που δεν μας είχαν έρθει πιο πριν, επειδή θα έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Για παράδειγμα, θα έχουν σίγουρα αλλάξει οι τιμές, θα υπάρξει λογικά μια τάση προς προορισμούς που δεν επλήγησαν τόσο από τον κορονοϊό και θεωρώ ότι θα υπάρξει, για ψυχολογικούς λόγους, και μια προτίμηση ή απόρριψη προς αεροπορικές και μεσάζοντες ανάλογα με το πόσο μας έκαναν τη ζωή δύσκολη στο να ακυρώσουν, να επιστρέψουν χρήματα κτλ.

Προσωπικά αυτή τη στιγμή και για τα τωρινά δεδομένα, π.χ. αν μιλάμε για καλοκαίρι 2020, εκτός από την Ελλάδα, θεωρώ φαβορί την Κεντρική Ασία και τη Λατινική Αμερική. Η Αφρική αν και δείχνει να μην έχει κρούσματα, δεν με έχει πολυπείσει. Πιο πιθανό θεωρώ να μην ξέρουν ούτε οι ίδιοι πόσα κρούσματα έχουν πραγματικά. Για την Τουρκία δεν θα μιλήσω καν...
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν δεν γινουν κοσμοιστορικα γεγονοτα ενα τριμηνο τουρ σε χωρες της Λατινικης Αμερικης ειναι το επικρατεστερο σεναριο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
Αν πράγματι δεν έχει αλλάξει πλήρως η ζωή μας, τότε για μένα είναι η Νότια Αφρική στις σκέψεις μου αυτή τη στιγμή. Κεντρική Ασία και Νοτιοανατολική Ασία έχω πάει συνεχόμενα αρκετές φορές και όσο και να θέλω να επιστρέψω, πιστεύω ήρθε η ώρα να δοκιμάσω κάτι από Αφρική.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ανησυχούσα για τον Εμπολα στο Κονγκο ομως βλέπω δεν υπάρχει πλέον κανένα κρούσμα, ενώ και τα κρούσματα κορονοϊού παραμένουν χαμηλά στην Κεντρική Αφρική. Στην Νότια δεν ξέρω αν θα πήγαινα δεδομένου ότι έρχεται χειμώνας.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εχω κλεισει κολομβια δυο εβδομαδες σεπτεμβρη. δεν εχω διαθεση τωρα να ψαξω που θα παμε, οπως αν ειχε τελειωσει οποιοδηποτε ταξιδι μου. φοβαμαι μην απογοητευτω.

το καλο σεναριο ομως οταν ξυπναει η ελπιδα μεσα μου ειναι το εξης. να καταφερω να ακυρωσω την αδεια μου και αφου δεν θα παω αλλο μακρινο ταξιδι το 20, να παω 3 εβδομαδες κολομβια. θα δω.

σκεφτομουν του χρονου τον μαρτιο να παω κουβα, αλλα τωρα οι σευχελλες θα μου μεινουν πικρο απωθημενο. θα δουμε...
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ είχα πλάνο να πάω Ιούνιο Αγία Πετρούπολη και Ιούλιο Κρήτη. Για να δούμε ...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Μπα, εγώ έχω Παλέρμο στις 23 Απριλίου κι ακόμη το πιστεύω ότι θα πάω.
Κι εγω εβγαλα σευχελλες απο το επομενο ταξιδι κ εβαλα βαρκελωνη που ειναι 15/5 κ θελω να πιστευω οτι θα παω. Τελος οι πτησεις σε ισπανια ως τελος μαρτιου αλλα θελω να ελπιζω οτι σε 2 μηνες οσο μαυρα κ αν φαινονται τωρα τα πραγματα, θα εχουν βελτιωθει
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Κι εγώ έχω Μαδρίτη τέλος Μαΐου, αλλά, αν δεν έχει φτιάξει ως τότε η κατάσταση, το να μην πάει κανείς αυτό το ταξίδι θα είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που θα υπάρχουν...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
προφανως...:confused:
 
  • Like
Reactions: Pel

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.760
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom