Αμοργός Πού να μείνω στην Αμοργό;

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Κατ΄αρχάς Καλή Χρονιά με υγεία και χαρά...:)
Νομίζω ότι γενικά η Αμοργός δεν είναι και το πιο εύκολο νησί για οικογένεια με μωρό, δηλαδή κουβαλάω καρότσι και τα πράγματα των παιδιών...
Οπότε προτείνω διαμονή Αιγιάλη ως την σχετικά πιο εύκολη επιλογή. Η παραλία είναι μπροστά στον οικισμό, άρα μικρές αποστάσεις για το καθημερινό μπάνιο χωρίς πολύ κουβάλημα κ.λ.π.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας εχω κλεισει του χρονου για 4 μερες στην Αμοργο 2 μερες στη χωρα και 2 μερες στην αιγιαλη προτεινετε να κατσω και τις 4 μερες στην χωρα η να το σπασω οπως εχω κανει? Επισης δεκτες προτασεις που να παμε(με 2 παιδια το ενα μωρο και το αλλο 5) που να φαμε κτλ.

Ευχαριστω
Να μείνετε όλες τις μέρες Αιγιαλη. Δεν ξέρω πόσο εξοικειωμένα είναι τα παιδιά με τις μετακινήσεις και αν θα έχετε δικό σας αυτοκίνητο. Αν η απάντηση και στα δυο είναι αρνητική τότε σίγουρα Αιγιαλη.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Έχω μηνει ένα χειμώνα στην Αμοργό ειμουν αρραβωνιασμένος.μικρο το νησί και οι αποστάσεις τώρα δε θυμάμαι από τη χώρα τα Κατάπολα είναι 25χιλιομετρα από την χώρα και η Αιγιάλη 12.η το αντίστροφο . έχει τα πάντα καφετέριες πιτσαρίες ζαχαροπλαστεία με υπέροχα γλυκά.αν.περπατησετε στη χώρα από το σχολείο περπατάτε λίγα μέτρα κάτω μετά την καφετέρια σε λίγα μέτρα έχει στα αριστερά σας σκαλοπάτια που αν τ ακολούθησετε σας βγάζουν στη πλατεία της χώρας είναι η εκκλησία έχει ταβέρνες από κει στα αριστερά σας πάλι έχει σκαλοπάτια τα οποία κατεβενοντας στο δεξει χέρι έχει πιτσαρία είναι ο αδερφός του τύπου που έπαιξε στο deal αν θυμάστε έναν ψηλό μακρυμάλλη μετά τη πιτσαρία είναι ο δρόμος με τα τουριστικά μαγαζάκια και έχει ένα γυραδικο στο δεξί σας χέρι και όσο ακολουθείτε το δρομάκι σας βγάζει στην άλλη πλατεία εκεί έχει φαρμακείο ψυληκατζιδικο ταβέρνα.τσιπουραδικο έχει και ένα κλαμπακι

Τώρα αν έχετε δίπλωμα οδήγησης μπορείτε να νοικιασετε οι αποστάσεις είναι μικρές από τη χώρα μέχρι Κατάπολα έχει μετά από μια στροφή βενζιναδικο στο δεξί σας χέρι και στα αριστερά έχει ενοικιαζόμενα.στα Κατάπολα συγχωρέστε σε πια από τα δύο λιμάνια έχει περισσότερα μαγαζάκια το καράβι μια μέρα πάει Κατάπολα μια Αιγιάλη μετά καταλήγει Αστυπάλαια.το καράβι φεύγει 5.30 από λιμάνι φτάνει κατά τις 2 και στην επιστροφή περνάει 5η 6 το πρωί.οι τιμές είναι λίγο τσιμπημενες αλλά ακρωτικο νησί .αέρα έχει καθεσε.το βράδυ έξω και βλέπεις τα σύννεφα να κοινουνται γρήγορα.η ατμόσφαιρα όταν ξυπνάς το πρωί είναι μαγεία σα να ξυπνάς στο κολωνάκι.υγρασια έχει αρκετή.υπαρχει ο Σκοπελίτης ένα καράβι το οποίο καθημερινά πάει Νάξο και έρχεται μπορείτε να πεταχτειτε Νάξο μια μέρα και να γυρίσετε το απόγευμα.η κατεβενεται Κουφονήσια Δονούσα Ηράκλεια είναι οι μικρές οι Κυκλάδες ο Σκοπελίτης εξυπηρετεί όλα αυτά τα νησάκια γιατί οι υπηρεσίες είναι στη Νάξο.για νοσοκομείο εκεί για διπλώματα εκεί .η Αμοργός έχει ελικοδρόμιο αν γίνει κάτι έρχεται ελικόπτερο αν μπορεί λόγω ανέμων το ελικοδρόμιο είναι στη χώρα αν κάθεστε το βράδυ στη πλατεία το βλέπεται.κεντρο υγείας αν χρειαστεί έχει στη χωρα
 

thundercats

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καταρχάς να ευχηθώ και εγώ καλη χρόνια με υγεία σε ολους. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αμάξι θα εχουμε μαζί φανταστείτε θα πάμε από Σιφνο που θα κάτσουμε 4 μέρες πρώτα και θα κλείσουμε με αμοργο άλλες 4 μέρες. Βρήκα ένα ξενοδοχείο στα Κατάπολα λεγεται MINOA HOTEL και είναι μπροστά στο λιμάνι έχει βέβαια Free cancelation όποτε είναι μια χαρά υποθέτω. Πείτε μου αν βολεύει και οτιδήποτε πληροφορία έχετε από εκεί θα βοηθουσε πολύ. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Ήμουν Αμοργό το '17, είχαμε μείνει μισές μέρες Αιγιάλη-μισές Χώρα και δε το μετανιώσαμε καθόλου.
Η Χώρα είναι πάρα πολύ όμορφη, αν είχα αυτοκίνητο και ήταν να ξαναπάμε με την κοπέλα μου μόνο σε ένα μέρος, νομίζω θα επέλεγα αυτήν (ή θα κάναμε camping και θα καθόμασταν αρκετές παραπάνω μέρες :bleh: ).
Απλά έχει το κακό ότι δε βλέπει θάλασσα.
Αν θέλετε να είστε χαλαροί, να έχετε τη θάλασσα μπροστά σας, κοκ, επιλέγετε ή την Αιγιάλη, που είναι κι αυτή πολύ όμορφη, πιο νεανική, με λίγο περισσότερη ζωή-φασαρία, και λίγο πιο μακριά από τις καλύτερες παραλίες του νησιού ή τα πιο ήσυχα Κατάπολα, που για'μένα θα ήταν η τελευταία επιλογή (αλλά δεν έχω και παιδί).

Για φαί, εμείς πραγματικά λατρέψαμε το τρανζιστοράκι στη Χώρα, πρέπει να προλάβαμε να φάμε όλο το μενού :lol: (απ'ότι βλέπω βέβαια μάλλον αλλάζουν μάγειρα κάθε χρόνο, αλλά λογικά πάλι θα ήταν το πρώτο που θα πήγαινα).
Μου άρεσε πολύ και το σημείο που είναι η ταβέρνα ακριβώς πάνω από την παραλία στη Λεβρωσό, που μπορεί να μην είχε κάτι τρομερό από φαγητό, αλλά ήταν ό,τι πρέπει για καλοκαιρινό ταβερνάκι.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ήμουν Αμοργό το '17, είχαμε μείνει μισές μέρες Αιγιάλη-μισές Χώρα και δε το μετανιώσαμε καθόλου.
Η Χώρα είναι πάρα πολύ όμορφη, αν είχα αυτοκίνητο και ήταν να ξαναπάμε με την κοπέλα μου μόνο σε ένα μέρος, νομίζω θα επέλεγα αυτήν (ή θα κάναμε camping και θα καθόμασταν αρκετές παραπάνω μέρες :bleh: ).
Απλά έχει το κακό ότι δε βλέπει θάλασσα.
Αν θέλετε να είστε χαλαροί, να έχετε τη θάλασσα μπροστά σας, κοκ, επιλέγετε ή την Αιγιάλη, που είναι κι αυτή πολύ όμορφη, πιο νεανική, με λίγο περισσότερη ζωή-φασαρία, και λίγο πιο μακριά από τις καλύτερες παραλίες του νησιού ή τα πιο ήσυχα Κατάπολα, που για'μένα θα ήταν η τελευταία επιλογή (αλλά δεν έχω και παιδί).

Για φαί, εμείς πραγματικά λατρέψαμε το τρανζιστοράκι στη Χώρα, πρέπει να προλάβαμε να φάμε όλο το μενού :lol: (απ'ότι βλέπω βέβαια μάλλον αλλάζουν μάγειρα κάθε χρόνο, αλλά λογικά πάλι θα ήταν το πρώτο που θα πήγαινα).
Μου άρεσε πολύ και το σημείο που είναι η ταβέρνα ακριβώς πάνω από την παραλία στη Λεβρωσό, που μπορεί να μην είχε κάτι τρομερό από φαγητό, αλλά ήταν ό,τι πρέπει για καλοκαιρινό ταβερνάκι.
+1 για τις συστάσεις περί φαγητού.
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Γεια σας παιδιά!! Θέλω την άποψη σας!!
Έκλεισα Κουφονήσια τέλη Ιουλίου και σκέφτομαι να περάσω στην Αμοργό για 3 βραδια ακόμη. Δεν εχω αμάξι αλλά σκέφτομαι να νοικιάσω δυο μέρες. Που θα λέγατε είναι καλύτερα να μείνω; Κατάπολα και να πηγαίνω με το αμάξι στην χώρα και παραλίες; Ή χώρα και το ανάποδο; Σκέφτηκα και στην Αιγιάλη που είναι φθηνά και ωραία αλλά είναι μακρυά . Εχω μπερδευτεί. Όποιος γνωρίζει καλά το νησί ας βοηθήσει . Ευχαριστώ.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Εγώ θα πρότεινα αν και θεωρώ την Αμοργό τη βασίλισσα των Κυκλάδων να περάσεις τις 3 νύχτες σου σε σχοινούσα τα 2 και Ηρακλειά το άλλο (αν μπορεις κάνε τα 2 με τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις από το αμαξι).

Αν δε σε έπεισα τότε θα πρότεινα χώρα. Ομορφιά απαράμιλλη και καλή αφετηρία για τα πάντα. Άσε που βράδυ εκεί θα τη βγάζεις και δε θα χρειάζεται να οδηγείς!
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Εγώ θα πρότεινα αν και θεωρώ την Αμοργό τη βασίλισσα των Κυκλάδων να περάσεις τις 3 νύχτες σου σε σχοινούσα τα 2 και Ηρακλειά το άλλο (αν μπορεις κάνε τα 2 με τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις από το αμαξι).

Αν δε σε έπεισα τότε θα πρότεινα χώρα. Ομορφιά απαράμιλλη και καλή αφετηρία για τα πάντα. Άσε που βράδυ εκεί θα τη βγάζεις και δε θα χρειάζεται να οδηγείς!
Σ ευχαριστωω πολύ!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Που θα λέγατε είναι καλύτερα να μείνω; Κατάπολα και να πηγαίνω με το αμάξι στην χώρα και παραλίες; Ή χώρα και το ανάποδο;
Χώρα, Χώρα, και όσες φορές ξαναπάς πάλι στη Χώρα να μείνεις!
Η ομορφιά της χώρας δε συγκρίνεται με καμία ίσως άλλη. Επίσης θα σε βολέψει και λόγω δρομολογίων για τις παραλίες.
Μόνο που πρέπει να βιαστείς, τα καταλύματα είναι ελάχιστα και πολλές φορές με αυξημένες τιμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom