Πού πήγαμε το 2022;

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.509
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Πολύ φτωχή χρονιά για μένα το 2022...

2 εβδομάδες οδικό στην Τυνησία, Μάϊο-Ιούνιο
8 μέρες οδικό στη Συρία, Οκτώβριο - Νοέμβριο
5 μέρες οδικό στο Λίβανο, Νοέμβριο

Αυτά, και Καλές Γιορτές!!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ φτωχή χρονιά για μένα το 2022...

2 εβδομάδες οδικό στην Τυνησία, Μάϊο-Ιούνιο
8 μέρες οδικό στη Συρία, Οκτώβριο - Νοέμβριο
5 μέρες οδικό στο Λίβανο, Νοέμβριο

Αυτά, και Καλές Γιορτές!!!
Φτωχό το λες εσύ!
Θα σου ξεκινήσει δυναμικά και το 2023 ;)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ας πω και γω!
Αφού μάλλον με βάρεσε η κλεισούρα της πανδημία κατακούτελα, εν τω μεταξύ έκανα οικονομία, έκανα ΚΑΚΕΣ παρέες (ονόματα δε λέμε αλλά με σας εδώ μέσα που μπλέξαμε προκοπή δε θα δούμε) τελικά για μένα ταξιδιωτικά το 2022 ήταν.... πανδαισία!

-Ξεκίνησα προκλητικά με Ρώμη και Κούβα
-Στη συνέχεια Κροατία (Ζάγκρεμπ) και Σλοβενία και Λιουμπλιάνα και βόλτα στη Bled
-Mάιο πήρα τον αέρα μου προς Πορτογαλία....Λισαβόνα και Πόρτο
-Αύγουστο επικό Roadtrip, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία & Σκόπια.
-Αρχές Οκτώβρη Μπρατισλάβα και μια τζούρα Βιέννη
-Τέλος Οκτώβρη Κωνσταντινούπολη
-Μέσα Νοέμβρη Ουγγαρία, Βουδαπέστη &
-Πριν 2 εβδομάδες ένα διήμερο Ζαγοροχώρια

Συνολικά 11 νέες χώρες για μένα στο χάρτη μου, είμαι πολύ χαρούμενη :xalara:

Καλές Γιορτές σε όλους!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
-Ξεκίνησα προκλητικά με Ρώμη και Κούβα
-Στη συνέχεια Κροατία (Ζάγκρεμπ) και Σλοβενία και Λιουμπλιάνα και βόλτα στη Bled
-Mάιο πήρα τον αέρα μου προς Πορτογαλία....Λισαβόνα και Πόρτο
-Αύγουστο επικό Roadtrip, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία & Σκόπια.
-Αρχές Οκτώβρη Μπρατισλάβα και μια τζούρα Βιέννη
-Τέλος Οκτώβρη Κωνσταντινούπολη
-Μέσα Νοέμβρη Ουγγαρία, Βουδαπέστη &
-Πριν 2 εβδομάδες ένα διήμερο Ζαγοροχώρια

Συνολικά 11 νέες χώρες για μένα στο χάρτη μου, είμαι πολύ χαρούμενη :xalara:

Καλές Γιορτές σε όλους!
Την έννοια "ταξιδιωτική χρονιά" την πήγες σε άλλο επίπεδο! :cool: :airplane:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ φτωχή χρονιά για μένα το 2022...

2 εβδομάδες οδικό στην Τυνησία, Μάϊο-Ιούνιο
8 μέρες οδικό στη Συρία, Οκτώβριο - Νοέμβριο
5 μέρες οδικό στο Λίβανο, Νοέμβριο

Αυτά, και Καλές Γιορτές!!!
Ποιοτικό όμως
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παραγωγική χρονιά το 2022. Έκανα 26 ταξίδια, εκ των οποίων κανένα δεν ήταν επαγγελματικό (αν και κάποια περιλάμβαναν τηλεργασία). 8 από αυτά ήταν εντός Ελλάδας και 18 ήταν διεθνή.
Επισκέφτηκα 19 διαφορετικές χώρες (εκτός από την Ελλάδα): Τη Γαλλία 5 φορές, τον Παναμά και την Αγγλία 2 φορές, και από μία φορά την Κόστα Ρίκα, τη Μάλτα, τη Νικαράγουα, τη Δομινικανή Δημοκρατία, την Αϊτή, το Βέλγιο, τη Σκωτία, την Ελβετία, την Ισπανία, τη Ρουμανία, το Μαρόκο, τη Δυτική Σαχάρα, την Τουρκία, τη Γερμανία, την Ολλανδία και την Αυστρία. Επιπλέον έκανα (transit) περάσματα από τις ΗΠΑ, την Τουρκία και τη Γερμανία (που δεν τα μετράω γιατί δεν είδα κάτι). Αν μετράτε μόνο τις χώρες μέλη του ΟΗΕ, οι χώρες ήταν 17.
Οι 7 χώρες ήταν καινούργιες για μένα, καθώς τις επισκέφθηκα για πρώτη φορά: Κόστα Ρίκα, Παναμά, Νικαράγουα, Δομινικανή Δημοκρατία, Αϊτή, Μαρόκο και η αμφισβητούμενη περιοχή της Δυτικής Σαχάρας.
Επιβιβάστηκα σε 64 πτήσεις (26 εκ των οποίων σε Business Class) από 14 διαφορετικές αεροπορικές εταιρίες, που εκτελέστηκαν από 52 διακριτά αεροσκάφη 15 διαφορετικών τύπων (13 με A320, 12 με A321, 10 με A321neo, 9 με B737, 5 με A320neo, 3 με B787, από 2 με ATR72, Embraer 120 και A319, και από 1 με Fokker 50, Β737-ΜΑΧ, Β777, Α350, Embraer 190 και A220. 5 πτήσεις ήταν με αεροσκάφη δύο διαδρόμων. Από όλες αυτές τις πτήσεις, 12 ήταν πτήσεις εσωτερικού στην Ελλάδα, 35 ήταν διεθνείς πτήσεις εντός Ευρώπης, 3 ήταν μεταξύ Ευρώπης και Αμερικής, 2 μεταξύ Ευρώπης και Αφρικής, και (τεχνικά) 2 μεταξύ Ευρώπης και Ασίας. Είχα επίσης 5 διεθνείς πτήσεις εντός Αμερικής, 2 «διεθνείς» πτήσεις εντός Αφρικής, και από μία πτήση Εσωτερικού σε Παναμά, Αϊτή και Μαρόκο. Πέταξα με 14 διαφορετικές εταιρίες, ήτοι 33 πτήσεις με Aegean, 8 με Turkish, 4 με Lufthansa, από 3 με Copa Airlines, Royal Air Maroc και Ryanair, από 2 με Olympic Air και Sunrise Airways, και από 1 με Air Panama, Avianca El Salvador, Volotea, Swiss, Sky Express και Transavia.
Έμεινα 87 βράδια σε 52 διαμονές σε 50 διακριτά καταλύματα. Εξ αυτών, οι 52 νύκτες ήταν σε ιδιωτικά δωμάτια με μπάνιο, 11 ακόμα ήταν σε ιδιωτικά δωμάτια με πρόσβαση σε κοινόχρηστο μπάνιο, και 24 ήταν σε κοιτώνες. Επίσης, άλλες 38 νύκτες σε σπίτια (οικογένειας ή φίλων, οτιδήποτε εκτός από το σπίτι μου στην Αθήνα), 2 σε πλοία, και είχα και 4 ολονύκτιες πτήσεις χωρίς διαμονή κάπου.
Χρησιμοποίησα 31 ημέρες άδειας (οι 6 εκ μεταφοράς από το 2021) ενώ έκανα και 25 ημέρες τηλεργασίας (πραγματικής!) πέραν από την κύρια κατοικία μου - οι 20 από τις τελευταίες έγιναν από ιδιόκτητη δευτερεύουσα κατοικία.
4 ήπειροι φέτος (Ευρώπη, Αμερική, Αφρική και οριακά και Ασία – στη Σμύρνη).
Πήρα 24 υπεραστικά τρένα σε 6 διαφορετικές χώρες. Επίσης, έκανα 42 υπεραστικές μετακινήσεις με οδικά μέσα (λεωφορεία/βανάκια/ταξί), εκ των οποίων οι 4 διεθνείς (εκτός από αυτές στα οργανωμένα τουρ). Τέλος, έκανα και 10 υπεραστικές μετακινήσεις με πλοία (από μεγάλα ferry ως απλές βάρκες).
Μπήκα σε 14 οργανωμένα τουρ (από διάφορα walking tour και ξεναγήσεις σε αρχαιολογικούς χώρους, ως ένα τριήμερο τουρ στην έρημο στο Μαρόκο).
Νοικιάσαμε 3 φορές αυτοκίνητο, για 12 ημέρες συνολικά, σε 3 διαφορετικές χώρες (με κάποιο φίλο πάντα να οδηγεί, γιατί εγώ δεν…)
Χρησιμοποίησα αστικά μέσα μαζικής μεταφοράς σε 8 πόλεις. Επίσης, πήρα ταξί (ή Uber/Bolt) σε 24 πόλεις (χωρίς την Αθήνα όλα αυτά).
Χρησιμοποίησα μετρητά 10 διαφορετικών νομισμάτων.
Είχα 7 φορές μετεπιβίβαση σε άλλη πτήση χωρίς να βγω από το αεροδρόμιο (4 φορές στην Κωνσταντινούπολη, 1 στο Μαϊάμι, 1 στον Παναμά και 1 στην Καζαμπλάνκα).
Πήγα σε 20 διαφορετικά lounges αεροδρομίων για Business/Gold επιβάτες.
Πέρασα 4 φορές επίγεια σύνορα.
Επισκέφθηκα 41 nomadmania regions, εκ των οποίων 20 για πρώτη φορά.
Πέρασα 18 Σαββατόβραδα στο σπίτι μου στην Αθήνα, και 35 Σαββατόβραδα σε ταξίδια...
Τα ταξίδια:
- Η αλλαγή της χρονιάς με βρήκε άρτι αφιχθένα στην Κόστα Ρίκα από το Ελ Σαλβαδόρ, στην ανάρρωση μετά από νοσηλεία με τον Covid-19. Απόλαυσα τη φύση της Κόστα Ρίκα (όσο έφταναν οι δυνάμεις μου), και μετά πέρασα στον Παναμά, με τις απίστευτες παραλίες, τη γέφυρα, και μια ιστορική πόλη. Έρχεται ιστορία.
- Τριήμερο στην Κρήτη για δουλειές.
- Τετραήμερο στο Παρίσι
- Τριήμερο στη Μάλτα, επιτέλους κατάφερα να επισκεφθώ το Hypogeum και τα μεγαλιθικά.
- Δυο βδομάδες και κάτι στη Νικαράγουα, τη Δομηνικανή Δημοκρατία και (με χίλια ζόρια) και την Αϊτή. Έρχεται ιστορία.
- Πενθήμερο το Πάσχα εξερευνώντας μέρη που δεν είχα επισκεφθεί στη Βαλλονία στο Βέλγιο.
- Πρωτομαγιά στη Μασσαλία.
- Eurovision με φίλους στο Λονδίνο :)
- Πέντε μέρες στην Κρήτη
- Τετραήμερο στο Εδιμβούργο
- Τριήμερο για γύρο της λίμνης Γενεύης (Ελβετία και Γαλλία).
- Έξι μέρες στην Κρήτη
- Σαββατοκύριακο στη Βαρκελώνη
- Ημερήσια στα Μετέωρα με τρένο
- Τετραήμερο στη Ρουμανία. Πλοϊέστι, Τρανσφαγκαρασάν και ένα μουσικό φεστιβάλ.
- 11 μέρες Κρήτη
- 10 μέρες Κρήτη
- Π/Σ/Κ στο Λονδίνο
- Π/Σ/Κ στο Παρίσι
- Π/Σ/Κ στην Κρήτη
- 2 εβδομάδες Μαρόκο και δυτική Σαχάρα
- Σ/Κ στην Κρήτη
- Π/Σ/Κ στη Σμύρνη (με Έφεσσο)
- Π/Σ/Κ στη Βόρεια Βαυαρία (Wurzburg, Rothenburg ob der Tauber)
- Π/Σ/Κ/Δ στο Στρασβούργο
- Σ/Κ/Δ στις Κάτω χώρες (Ουτρέχτη, Nijmegen, Den Bosch, Eindhoven)
- Π/Σ/Κ στη Βιέννη (αν προλάβω το αεροπλάνο, άργησα να τα γράψω όλα αυτά).

visited_countries 2022.png
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
3 μερες Βενετια, 2 βραδια στο Μιλανο (Ιταλια)
ενα σαββατοκυριακο στα Τρικαλα Κορινθιας
ενα επισης σαββατοκυριακο ορεινη Αρκαδια (Δημητσανα,Στεμνιτσα,Καρυταινα)
και καλοκαιρι πηγα στην Αστυπαλαια

για πολυ λιγο θα εκλεινε η χρονια με χριστουγεννιατικη Πραγα ,αλλα αποφασισα να την επισκεφτω αμεσως μετα τις γιορτες Ιανουαριου του 2023.

Ευχομαι το 2023 να ειναι η χρονια της Νεας Υορκης ...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
@taver ΑΥΤΟ κι αν είναι στατιστική ανάλυση!
Αν μας έγραφες κ το μπάτζετ για μια τέτοια ταξιδιωτική...λαίλαπα, θα καταπίναμε πολλοί τη γλώσσα μας πιστεύω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@taver ΑΥΤΟ κι αν είναι στατιστική ανάλυση!
Αν μας έγραφες κ το μπάτζετ για μια τέτοια ταξιδιωτική...λαίλαπα, θα καταπίναμε πολλοί τη γλώσσα μας πιστεύω.
Δεν έχω στοιχεία για τη χρονιά, δεν κραταω μπακαλοτεφτερο για τα σύντομα ταξίδια, μόνο για τα μεγαλύτερα. 17 μέρες στο Μαρόκο + Δ. Σαχαρα πχ. κόστισε €2674.86 όλα μέσα. Για τα άλλα δυο μεγάλα επιφυλάσσομαι να γράψω στις σχετικές ιστορίες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom