Πού πήγαμε το 2022;

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Αν και νιώθω σα νάνος ανάμεσα σε γίγαντες, να γράψω εδώ το μικρό μου απολογισμό.

Μάρτης ΣΚ Θεσσαλονίκη
8 μέρες Τέλη Ιούνη-αρχές Ιούλη Πόρτο με επισκέψεις σε Μπράγα, Γκιμαράες, Αμαράντες, κοιλάδα Ντόουρο, Αβέιρο, γέφυρα Αουρόκα/ Passadiços do Paiva
Σεπτέμβρη τριήμερο Σύρο
Νοέμβρης 4 μέρες Μιλάνο-Βερόνα-Λίμνη Κόμο (Κόμο, Μπελάτζο, Βαρένα)
Δεκέμβρης 5 μέρες Βερολίνο
Χριστούγεννα τριήμερο Θεσσαλονίκη
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.509
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Ας πω και γω!
Αφού μάλλον με βάρεσε η κλεισούρα της πανδημία κατακούτελα, εν τω μεταξύ έκανα οικονομία, έκανα ΚΑΚΕΣ παρέες (ονόματα δε λέμε αλλά με σας εδώ μέσα που μπλέξαμε προκοπή δε θα δούμε) τελικά για μένα ταξιδιωτικά το 2022 ήταν.... πανδαισία!

-Ξεκίνησα προκλητικά με Ρώμη και Κούβα
-Στη συνέχεια Κροατία (Ζάγκρεμπ) και Σλοβενία και Λιουμπλιάνα και βόλτα στη Bled
-Mάιο πήρα τον αέρα μου προς Πορτογαλία....Λισαβόνα και Πόρτο
-Αύγουστο επικό Roadtrip, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία & Σκόπια.
-Αρχές Οκτώβρη Μπρατισλάβα και μια τζούρα Βιέννη
-Τέλος Οκτώβρη Κωνσταντινούπολη
-Μέσα Νοέμβρη Ουγγαρία, Βουδαπέστη &
-Πριν 2 εβδομάδες ένα διήμερο Ζαγοροχώρια

Συνολικά 11 νέες χώρες για μένα στο χάρτη μου, είμαι πολύ χαρούμενη :xalara:

Καλές Γιορτές σε όλους!
Θα με πάρεις μαζί σου στο επόμενο? 🤣🤣🤣🤣
 
D

Delmem38110

Guest
😄😄😄 θα με κοροϊδέψουν κάποιοι, αλλά...τι εννοείς ποιητικό?
Δαμασκός Βαγδάτη Βηρυτός Κάιρο Αμμάν ......... για μένα δεν είναι μια απλή επίσκεψη.
είναι ένα ποίημα. τόσες ιστορίες έχουν βγει από εκείνα τα μέρη και άλλες τόσες πλάθεις μόνος σου, όπου σταθείς και όπου βρεθείς.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.322
Likes
17.451
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικές
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Ας πω και εγώ τα δικά μου ...
Ο κορονοϊός με έχει κάνει να εκτιμήσω πολύ περισσότερο τα ταξίδια. Μπορεί να μην έχω καταφέρει να τα αυξήσω, αλλά τα «δουλεύω» λίγο περισσότερο. Αυτό σημαίνει ότι τα έχω λίγο «μεγαλώσει» σε ημέρες και ίσως να έχουν γίνει και λίγο πιο ποιοτικά.
Έκανα πολύ λιγότερα από την πλειοψηφία αυτών που ποστάρουν στο παρόν νήμα αλλά για τα δικά μου στάνταρ αρκετά και «δυνατά», χώρια του ότι έσπασα και μερικά προσωπικά ταξιδιωτικά ρεκόρ.

Αφού λοιπόν δεν μπορώ να κάνω πολλά ταξίδια :lol: εφευρίσκω ... ταξιδιωτικούς στόχους μέσα στα λίγα που κάνω, για να έχω να "σπάω" ρεκόρ και να ασχολούμαι. ;):rolleyes:!
Έτσι:
• Έκανα ρεκόρ των ημερών που βρέθηκα εκτός Ελλάδος μέσα στο έτος.
• Είδα 13 νέα μνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς της Unesco
• Έκανα 5.550 χλμ. Ξεπερνώντας κατά 50 τα χιλιόμετρα του προηγούμενού μου ρεκόρ του 2017!
• Δεν πήγα σε καμιά καινούρια χώρα. Πήγα σε 7 χώρες, στις οποίες είχα ξαναπάει.
Σε ....
Ένα 6ήμερο οδικό στα Βαλκάνια με αγοροπαρέα.
Ένα 7ήμερο αεροπορικό και οδικό μαζί σε Πολωνία, Τσεχία και Γερμανία με την 15χρονη κόρη μου (οι δυο μας και μόνο).
Ένα 5νθήμερο reunion στο Manchester & Αγγλική επαρχία με κοριτσοπαρέα.
Και
Δυο μέρες Σαλονίκη, που σαν ...εξωτερικό μου φάνηκε, λόγω του ότι ήταν και τουριστικά και χαλαρά!
Καλά ήταν!
Πάμε τώρα να σπάσουμε κανένα ρεκόρ το 2023!
 

vikara

Member
Μηνύματα
476
Likes
4.054
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εμένα το 2022 με βρηκε στην Πορτογαλία εν μέσω τρομερών περιορισμών και εκει για τον covid και με την αγωνία αν θα γυρίσω στην ώρα μου, αφού ο Κυριάκος τελευταία στιγμή είχε ανακοινώσει ότι θα απαιτείτο rapid για την επιστροφή ανεξαρτήτως εμβολιασμού. Υπέροχο ταξίδι παρόλα αυτά,η Πορτογαλία μια κούκλα, Πόρτο,Κοιμπρα, Αρουκα, Φάτιμα, Λισαβόνα μου έδωσαν γερό boost για το ξεκίνημα της νεας χρονιάς.
Το Πάσχα με βρήκε στην όμορφη και ήσυχη για την περίοδο αυτή Σκιάθο.
Τον Σεπτέμβρη έγινε το καλοκαιρινό οικογενειακό μας ταξίδι στην Δανία, που περιελάμβανε Μπιλουντ και Κοπεγχάγη. Ήταν ένα φανταστικό lego-ταξιδι, ειδικά αφιερωμένο στην κόρη μου για την αποφοίτησή της από το δημοτικό και το ξεκίνημα του δικού της "ταξιδιού" στον κόσμο του γυμνασίου και της εφηβείας!
Πριν μια εβδομάδα επισκεφθηκαμε ως σχολικοι εκδρομείς με τον γιο μου τη Χριστουγεννιάτικη Αθήνα που για εμάς τους βόρειους είναι πάντα μια καλή ιδέα!
Τώρα,σας γράφω από το όμορφο Άγκιστρο που βρισκόμαστε για ΣΚ και που μου μπήκε σαν ιδέα τελευταίας στιγμής μέσα από το φόρουμ το οποίο ευγνωμονώ για ακόμα μια φορά,αφού δεν θα γνώριζα αλλιως αυτόν το χαλαρωτικό παράδεισο που βρίσκεται τόσο κοντά μας.
Να μας έρθει με υγεία και αγάπη το 2023 και να μας πάει όπου ονειρεύεται ο καθένας!!!
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Προσωπικά για μένα το 2022 εσπασα κάθε ρεκόρ, αφού ταξίδεψα 5 φορές εκτός, αλλά και αρνητικό ρεκόρ γιατί δεν πήγα πουθενά εντός Ελλάδος -ούτε καν μονοήμερο-.

1 μέρα Ρώμη τον Απριλιο
1 μέρα Μπολόνια και 2 Φλωρεντία τον Ιούνιο
4 μέρες Σικελία (Κατάνια, Συρρακούσες, Ταορμίνα) τον Σεπτέμβριο
5 μέρες Παρίσι τον Οκτώβριο
5 μέρες Μαδρίτη η μία εκ αυτών αφιερωμένη στο Τολεδο τον Δεκέμβριο

Συνήθως αντέχω 1-2 ταξιδια τον χρόνο, οπότε φοβάμαι ότι το 23 θα περιοριστώ αρκετά γιατί έχουν μπει άλλες προτεραιότητες - προς το παρόν δεν έχω προγραμματίσει τιποτα για το 2023 εκτός από ενα τριημερο στη Θεσσαλονίκη (το οποίο ελπίζω να μην ακυρωθεί)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.136
Συνηθως κανω 4-5 ταξιδια τον χρονο. Καπου εδω ηθελα να πω οτι τα φροντιστηρια του Λυκειου καθε μηνα ισοδυναμουν με ενα ταξιδακι τον μηνα εξωτερικο η ενα τεραστιο υπερατλαντικο ενος μηνα και γι' αυτο προσεξτε οι ταξιδιαρηδες ποσα παιδια θα κανετε :p.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
905
Likes
3.238
Ετος ανευ ταξιδιου οξω και σε χωρα μη επισκεφθείσα ποτές κατά το παρελθόντο, δεν θεωρείται ταξιδι κατά τον duty_free (εκ της γραμματείας αυτου)

Μετα από το 2021 που ειχομεν μονον ένα οξω ταξιδιον, το 2022 οπερ υπο ΚΣ θαταν σαχαρικη ξεραΐλα*, ειχε ένα καποιο ανεβασμα:

Ιανουάριον 2 νυκτες στο Μετσοβο

Φεβρουάριον 3 νυκτες Νυμφαιο Λέχοβο

Μάρτιον τρεις (αποκριάτες και λαγανατες) νυκτες Θεσσαλονίκη (επισης ιουλιο και οκτ)

Μάϊον Ντουμπρόβνικ 4 νύκτες

Ιουλιον Σπέτσα 9 ημερες

Οκτώβριον Τύνιδα 4 νύκτες

Νοεμβριον Γενεύη (με ημερησιες προς Αννεσί και Βερνη) 4 νυκτες

Καὶ Σαλαμινα βεβαίως βεβαίως – ένα μερος που εσεις οι αθηναιοι θα πρεπει να το επισκεφθήτε στιγμήν τινα.





* Φωνηεν με τονο και διαλυτικα μαζι (π.χ. ΐ και ΰ) γινεται ως εξης: Shift + ς και μετα το φωνηεν που θελουμε
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
5 μέρες Βουδαπέστη
5 μέρες Βενετία
10 μέρες Αμοργό-Κουφονήσι
5 μέρες Μάνη
6 μέρες Βάλια Κάλντα (Μέτσοβο-Βωβούσα-Δίστρατο-Σαμαρίνα-Πάδες)
7 μέρες Κόνιτσα (Κεράσοβο-Μουτσάλια-Βραδέτο)
3 μέρες Ανήλιο
3 μέρες Πάρνηθα
4 μέρες Όλυμπο
1 μέρα Μετέωρα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
2 εβδομάδες τον Ιανουάριο σε Ρουμανία (από σπόντα, ήταν η μέρα με τα χιόνια στην Ελλάδα, την Αττική Οδό κλπ, άλλαξα πτήση όντας στο αεροδρόμιο, η αρχική ακυρώθηκε), Σερβία, Κροατία, Σλοβενία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Μαυροβούνιο και Αλβανία.

Ένα διήμερο στη Θεσσαλονίκη.

Μάιο-Ιούνιο τρεις εβδομάδες παρά κάτι στη Βραζιλία.

6 μέρες στη Μάνη τον Ιούνιο

24 μέρες στην Ινδονησία (με πέρασμα από Σιγκαπούρη) το Σεπτέμβριο-Οκτώβριο

και 10 μέρες εκτάκτως κι εντελώς lastminutικώς σε ΗΠΑ (Μαϊάμι), Antigua & Barbuda, Barbados, Saint Martin/Sint Maarten, Trinidad & Tobago

και φυσικά μπόλικη Κούβα και Ελλάδα.

Τώρα που τα έγραψα μου φάνηκαν πραγματικά πολλά, αλλά επειδή δεν υπήρξε πολύμηνο είχα την αίσθηση πως ήταν πιο άδεια η χρονιά. Η επόμενη χρονιά προμηνύεται λιγότερο ταξιδιωτική αλλά δεν είναι και όλα στη ζωή ταξίδια. Την υγεία μας να έχουμε όλοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom