Πού πήγαμε το 2022;

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Τι βλέπω μπήκε και ο Τύρναβος στους ταξιδιωτικούς προορισμούς και μάλιστα εκτός του τριημέρου της Αποκριάς!!!! Καλή χρονιά και καλά ταξίδια από έναν Τυρναβίτη!!!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Τι να πρωτοθυμηθώ στο 1ο ταξιδιωτικό μετά covid & lockdown έτος;

Συνοπτικα (και καποια στιγμη ελπιζω να βρω το χρονο να γραψω κανα κανονικο κειμενο)


Στατιστικα:
Μερες ταξιδιου: 310
Ηπειροι: 4
Πολεις: 82
Πτησεις: 43
Τρενα: 26
Πλεουμενα (ολων των ειδων): 9
Αεροστατα : 1
Λεωφ & κτελ (ολων των ειδων): 18
Βαν,Μινι Βαν & τουκ τουκ (ολων των ειδων):15
Μηχανη: 1
Aμαξι (οδηγηση ο ιδιος): 8,500χλμ
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Παιδιά βλέπω τα ταξίδια σας και πραγματικά ζηλεύω.

Εμείς με τον άντρα μου πήγαμε:

1 εβδομάδα Άμστερνταμ (το γαμήλιο μας) και 1 τριήμερο Βιέννη.
Θέλαμε σίγουρα περισσότερα.
 

La_viajera

Member
Μηνύματα
21
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
Tel Aviv
Ταξίδι-Όνειρο
Colombia
Καλή χρονιά σε όλους με πολλά ταξίδια και όμορφες εικόνες! Το 2022 ήταν ίσως η σημαντικότερη χρονιά για μένα ταξιδιωτικά, αφού κατάφερα να κάνω το όνειρο πραγματικότητα - Περού και Μάτσου Πίτσου ήταν με διαφορά το highlight μου! 🤩

Ιανουάριος: 4 μέρες στη λατρεμένη Βαρκελώνη
Φεβρουάριος: 4 μέρες Κωνσταντινούπολη
Μάρτιος: 5 μέρες Άμστερνταμ - Αϊντχοφεν
Ιούνιος: 4 μέρες Κύπρο
Ιούλιος: 3 μέρες Γενεύη, 5 μέρες Λήμνο, 3ήμερο Σπέτσες
Αύγουστος: 4ήμερο Τήνο, 15 μέρες Περού 😍
Οκτώβρης : 1 βδομάδα Βαρκελώνη (ξανά κ ξανά) - Σαραγόσα, 4 μέρες Πήλιο
Δεκέμβρης : 4 μέρες Πράγα

Και στα επόμενα με υγεία και αισιοδοξία! ✈
 
Μηνύματα
15
Likes
129
Καλή χρονιά με υγεία και όμορφα ταξίδια! Εγώ συνήθως ταξιδεύω για δουλειά, αλλά προσπαθώ, όποτε με παίρνει, να εξερευνώ τα μέρη που βρίσκομαι. Το 2022 μου ήταν ιδιαίτερα πλούσιο ταξιδιωτικά, αφού πήγα 13 φορές στο εξωτερικό, και πιο συγκεκριμένα σε:

- Βρυξέλλες (5 φορές)
- Άγκυρα
- Παρίσι
- Τίρανα
- Κάσελ
- Μπουρζ
- Βουδαπέστη
- Τορίνο
- Μπιλμπάο (για διακοπές)

Με λίγη τύχη και υγεία το 2023 θα είναι εξίσου γεμάτο! Εύχομαι να ισχύει για όλους!
 

Attachments

Μηνύματα
15
Likes
129
Τι να πρωτοθυμηθώ στο 1ο ταξιδιωτικό μετά covid & lockdown έτος;

Συνοπτικα (και καποια στιγμη ελπιζω να βρω το χρονο να γραψω κανα κανονικο κειμενο)


Στατιστικα:
Μερες ταξιδιου: 310
Ηπειροι: 4
Πολεις: 82
Πτησεις: 43
Τρενα: 26
Πλεουμενα (ολων των ειδων): 9
Αεροστατα : 1
Λεωφ & κτελ (ολων των ειδων): 18
Βαν,Μινι Βαν & τουκ τουκ (ολων των ειδων):15
Μηχανη: 1
Aμαξι (οδηγηση ο ιδιος): 8,500χλμ
Ουάου, αυτό είναι για βιβλίο!
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Λοιπόν διόλου άσχημο το 2022.
Αρχικά Μόναχο. Σάλτσμπουργκ, Νυρεμβέργη, Γκάρμις Παρντενκιρχεν, Πάσαου και Φύσσεν
στη συνέχεια 2 τριήμερα σε Αρκαδία Μεσσηνία το Πάσχα και του Αγίου Πνεύματος και τέλος
πάλι Μόναχο Augsburg, Donauwurth, Bαυαρία σε μικρές πόλεις και χωριά και λίμνες Starnberg, Tegernsee,Schliersee και Λίμνη της Κωνσταντίας (Bodensee) Lindau και Bregenz στην Αυστρία!
Για να δούμε το 2023 που θα πάμε!!!
 
Last edited:

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το 2022 ήταν η χρονιά μου , θα έλεγα, αν ήταν!
Τέλος πάντων κουτσά στραβά κάτι έκανα αλλά δεν έχω μείνει ευχαριστημένη.
Η χρονιά με βρίσκει στο πατρικό μου στον Πειραιά αλλά η ταξιδιωτική χρονιά ξεκινάει τον Ιανουάριο με Ζάγκρεμπ
IMG_7957.jpg
IMG_7960.jpg


Και ολίγη Λιουμπλιάνα
IMG_7913.jpg

Μάρτιο ταξίδι για να σε βρω. Όχι εσάς , τους φίλους μου στη Ρώμη!
IMG_9157.jpg

Πάσχα είπα να κάνω στο χωριό μου το Βαθύ Μεγανησίου
71BE33DF-20B9-4572-8AEA-B9D68F198F36.JPG
IMG_9986.jpg
IMG_0082.jpg

Τον Μάιο υποδέχτηκα μια καινούρια δεκαετία στη ζωή μου (δεν σας λέω ποια) χωρίς ούτε μια ρυτίδα βέβαια, στην γειτονική Αλβανία.
IMG_0620.jpg
IMG_0614.jpg
IMG_0631.jpg
IMG_0681.jpg
IMG_0698.jpg


Σταθήκαμε και για έναν καφέ στην Πάργα που δεν είχαμε ξαναπάει ( πόσο όμορφη!)
1.jpg
IMG_0710.jpg


Πήγαμε και μια Θεσσαλονίκη για 24 ώρες τον Οκτώβρη ( στο Βελλίδειο την βγάλαμε δηλαδή αλλά λέμε τώρα. Πάντως Βελλίδειο Βελλίδειο εγώ 2,5 κιλά πρόλαβα να τα πάρω.)
IMG_3263.jpg

Και έκλεισα τη χρονιά με μια Μάλτα
IMG_4221.jpg
IMG_4264.jpg
unnamed (5).jpg


Φτωχή ταξιδιωτική χρονιά επειδή είδα αρκετά μέρη όμως με κανένα δεν ενθουσιάστηκα υπερβολικά και πουθενά δεν κατάφερα να κάτσω πάνω από 3 μέρες. Συνήθως 1 με 2 το πολύ μέρες είχα χρόνο να αφιερώσω. Θεωρώ ότι καλά τα πήγα έχοντας και έδρα την όμορφη Λευκάδα . Παρόλα αυτά είμαι σίγουρη ότι θα τα πάω καλύτερα του χρόνου ως προς τον ενθουσιασμό τουλάχιστον. Έχω αγωνία αν θα πείσω το έτερο ήμισυ να πάμε Σκόπια τον Μάιο στα γενέθλιά μου , για να δούμε :haha::haha::haha:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πέρα από κάμποσες ημερήσιες αποδράσεις στο κοντινό στην Αθήνα Ναύπλιο, οι διακοπές του '22 ήταν δύο:

1 εβδομάδα τον Ιούλιο στη Ζάκυνθο
2,5 βδομάδες τον Οκτώβριο στην Αυστραλία

Όσον αφορά τη Ζάκυνθο, ήταν η πρώτη επίσκεψη στο νησί από το '09. Εκείνη τη χρονιά ήταν η πρώτη φορά που πήγα διακοπές με φίλους, μόνοι μας. Και η προηγούμενη ήταν το '02 μαζί με τους γονείς, όταν πήγαινα ακόμα στο λύκειο.

:playball:

Το στοίχημα της χρονιάς ήταν η Αυστραλία. Το ταξίδι θα το έκανα πρώτη φορά solo. Είχε τις προκλήσεις του, τόσο από οικονομικής πλευράς (μιας και το όλο κόστος το φορτώνεσαι εσύ) όσο και πρακτικά θέματα τα οποία δεν απασχολούν όσο ταξιδεύεις με παρέα (όπως την οδήγηση ανάποδα σε άγνωστους δρόμους και το να κάτσεις για φαγητό μόνος).

:trekker:

Εμένα η χώρα αυτή ήταν στην καρδιά μου και το Σίδνεϊ που πήγα τις πρώτες μέρες το ήξερα, παρ'όλ'αυτά θα παρακινούσα ξεκάθαρα όποιον θέλει να επιχειρήσει solo ταξίδι να το κάνει. Κόβεις και ράβεις τόσο το ταξίδι όσο και το μεμονωμένο πρόγραμμα κάθε μέρας ακριβώς στα μέτρα σου, πας όπου θέλεις ακόμα και σε χώρες που επειδή δεν βρίσκεις παρέα τις αναβάλλεις (βλ. για εμένα Ιαπωνία 😎). Όπου και να πας, αφιερώνεις όσο χρόνο θέλεις και γυρνάς τα πάντα με τους δικούς σου ρυθμούς.
Το σημαντικότερο θεωρώ βλέπεις το μέρος λιγότερο αποστασιοποιημένα απ'ότι αν ταξίδευες με παρέα και όπως και να το κάνεις έχεις όποτε θέλεις την πολυτέλεια να κλειστείς για λίγο στον μικρόκοσμό σου και πάλι.

Όχι ότι και με παρέα περνάς άσχημα στα ταξίδια εφόσον έχεις μάθει και προσαρμοστεί στα κουσούρια του άλλου, αλλά πλέον από την άλλη και οι ενδοιασμοί του solo έχουν εξανεμιστεί.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
658
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Σερβία (Βελιγράδι, Νόβι Σαντ) 3ήμερο
Τυνησία (Τύνιδα) 4ήμερο
Γεωργία (Τυφλίδα) 2ήμερο
Ιταλία (Νάπολη, Ρώμη) 3ήμερο
Ιταλία (Τορίνο) 3ήμερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom