Κεφαλονιά Πού τρώμε στην Κεφαλονιά;

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Βασικό ερώτημα... Διάβασα για διαμονή, διάβασα για μετακίνηση, διάβασα και κάτι παλιά θέματα προ ετών για φαγητό (αλλά μερικά κιόλας αν ψάξει κανείς πλέον κριτικές, θα δει ότι έχουν χαλάσει ... )

Άρα, πού τρώει κανείς το 2018 στην Κεφαλονιά (καθότι είμαστε και κομματάκι κοιλιόδουλοι :bleh::bleh::bleh: ).
Έχει κανείς να προτείνει κάτι που να πηγαίνουν ντόπιοι, να είναι στρατηγικά κρυμμένο ώστε να πηγαίνουν μόνο αυτοί που ξέρουν πού να πάνε, να έχουν πχ δικά τους προϊόντα κτλ; Κάτι που να μην είναι τουριστοπαγίδα τελοσπάντων!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα έπρεπε να πεις που ακριβως... οι αποστάσεις μεγαλες, δεν μπορει να σου προτεινει καποιος μερος 80 χιλιομετρα μακρια απο κει που θα μένεις..
ετσι γενικα λοιπον μακλιθαρι, ερασμια, τζιβρας, καρναγιο, ρομπολης, αλεξανδρος.
με τη σειρα που ανεφερα.
 
Last edited:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Αργοστόλι θα μένουμε αλλά στόχος είναι να γυρνάμε, οπότε και τα μακρινά μας κάνουν αν αξίζουν τον κόπο.
Θα κοιτάξω πού είναι αυτά που λες και αν δεν τα βρω, θα επανέλθω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αργοστόλι θα μένουμε αλλά στόχος είναι να γυρνάμε, οπότε και τα μακρινά μας κάνουν αν αξίζουν τον κόπο.
Θα κοιτάξω πού είναι αυτά που λες και αν δεν τα βρω, θα επανέλθω.
στην πρωτεύουσα περα απο ενα που ειπα δε νομιζω οτι αλλο ανταποκρινεται στα κριτηρια σου κ στα δικα μου (πιο αυστηρα ακόμα. .). κοντα παίζει κ ο ολ γουεδερ σταθερός μποτσολος. στα υποψη.
 
  • Like
Reactions: Pel

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ωραία, τα βρήκα όλα εκτός από το Μακρυλιθάρι. Πού είναι αυτό;
Αυτά που προτείνεις είναι διάσπαρτα κι αυτό είναι καλό γιατί συνδυάζονται με εκδρομές προς όλες τις πλευρές του νησιού.
Ένας ντόπιος μας πρότεινε και μια ταβέρνα Το Πυργί; Την ξέρεις μήπως;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ωραία, τα βρήκα όλα εκτός από το Μακρυλιθάρι. Πού είναι αυτό;
Αυτά που προτείνεις είναι διάσπαρτα κι αυτό είναι καλό γιατί συνδυάζονται με εκδρομές προς όλες τις πλευρές του νησιού.
Ένας ντόπιος μας πρότεινε και μια ταβέρνα Το Πυργί; Την ξέρεις μήπως;
την ξερω. αλλαξε χέρια 2-3 φορες. στο τελευταίο δεν εχω πάει κ δεν μπορω να προτεινω καπου που δεν εχω παει. ακουσα ομως οτι τωρα το χειρίζεται ο ιδιος ο ιδιοκτητης κ εχει απογειωθει ποιοτικα. το περιβαλλον ειναι σούπερ. ορεινο κ δροσερό. οπωσδηποτε τζακετ, πουλόβερ ακομα κ με καυσωνα.μια κ δουλευει μονο βραδυ.
το αλλο σορυ το εγραψα λαθος.
https://www.tripadvisor.com/Restaur...ews-Maklithari-Cephalonia_Ionian_Islands.html
 
  • Like
Reactions: Pel

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ!
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Περιμένεις να φας καλά και οικονομικά σε νησί του Ιονίου ; (γενικά σε νησί; ) :haha: Αυτό έχει προσωπικά να μου συμβεί απο την δεκαετία του '90 ! (οι τελευταίες γαστριμαργικές απολαύσεις που ενθυμούμαι ήταν στη Θάσο, την Σκόπελο και την Πάρο - Αντίπαρο). Εχω επισκεφθεί την τελευταία πενταετία την Κεφαλλονιά την Ζάκυνθο και την Λευκάδα. Οι εντυπώσεις μου για το φαγητό είναι μέτριο προς το καλό αλλά σε καμιά περίπτωση πολύ καλό και σε λογικές τιμές. Γενικά μην εμπιστεύεσαι για το φαγητό τις κριτικές τύπου trip advisor και την γνώμη των Αθηναίων τουριστών :rolleyes:(συγνώμη φίλτατοι συμφορουμίτες εξ' αττικής αλλά στο φαγητό "πείθεστε" γενικά πολύ εύκολα, έχετε πολύ χαμηλά στανταρ γευσιγνωσίας σε σχέση με τους Θεσσαλούς και τους Βορειο ελλαδίτες).
Ακολούθησε το ένστικτό σου και τις αισθήσεις σου όραση - όσφρηση... :xalara:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Γενικά μην εμπιστεύεσαι για το φαγητό τις κριτικές τύπου trip advisor και την γνώμη των Αθηναίων τουριστών :rolleyes:(συγνώμη φίλτατοι συμφορουμίτες εξ' αττικής αλλά στο φαγητό "πείθεστε" γενικά πολύ εύκολα, έχετε πολύ χαμηλά στανταρ γευσιγνωσίας σε σχέση με τους Θεσσαλούς και τους Βορειο ελλαδίτες
Έχεις την καλοσύνη να μου εξηγήσεις πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα? :)
 

Laura

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
H αγαπημενη μου ταβερνα βρισκεται στην παραλια της αγιας κυριακης (ο προηγουμενος κολπος απο τον μυρτο)
και λεγεται η καλυβα του θωμα.ειναι πολυ μικρη ,εχει μονο ψαρικα που τα ψαρεουν οι ιδιοι ,ψωμι ζυμωτο και σαλατικα απο το μποστανι .Αν σε ενδιαφερει σε συμβουλευω το πρωι τησ ιδιας μερας να τηλεψωνησεις αφενος για να κρατησεις τα ψαρια και αφετερου για το τραπεζι.
Μια αλλη που σου προτεινω για ψητα κρεατα (εχει και γουρουνοπουλο ψητο καθε σαββατο)ειναι η mare vista περιοχη αγκωνα .
Για μαγειρευτα και ψητα καλη επιλογη ειναι ο alexander ακριβως πανω στη στροφη για την παραλια του μυρτου.
Παραδεισενια ακτη(Δενδρινος) στην αγια ευφημια που μπορει να συνδυαστει με μπανιο γιατι ακριβως απο κατω εχει παραλια.
Μια αλλη προταση ειναι η ταβερνα ΟΔΥΣΣΕΑΣ στην παραλια της αγιας ιερουσαλημ (πλευρα φισκαρδου).
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Διαβάζω τις προτάσεις των υπόλοιπων μελών και μου ξυπνάνε μνήμες.... :cry:
Κοντά στα 4 χρόνια εκεί, δεν μπορώ να πω ότι δεν βρήκα ποιοτικό φαγητό..Δεν βρήκα σίγουρα ποικιλία σε τοπικές συνταγές. Κατα τ'άλλα έτσι σκόρπια υπάρχουν καλά μαγαζιά... θα συμφωνήσω με τις προτάσεις του Samion έχει τύχει και έχω πάει σε κάποια από αυτά και θα προσθέσω το λατρεμένο μου εστιατόριο Paparazzi κοντά στην πλατεία Αργοστολίου και Vinaries ( για θαλασσινά, κάπως τσιμπημένες οι τιμές ) αν δεν κάνω λάθος είναι στον δρόμο προς καταβόθρες.. Ελπίζω να υπάρχουν ακόμη αυτά τα μαγαζιά και να μην σε στέλνω άδικα :haha::haha::haha:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γενικά μην εμπιστεύεσαι για το φαγητό τις κριτικές τύπου trip advisor και την γνώμη των Αθηναίων τουριστών :rolleyes:(συγνώμη φίλτατοι συμφορουμίτες εξ' αττικής αλλά στο φαγητό "πείθεστε" γενικά πολύ εύκολα, έχετε πολύ χαμηλά στανταρ γευσιγνωσίας σε σχέση με τους Θεσσαλούς και τους Βορειο ελλαδίτες).
Κάτι είχε γράψει ο Αλέν Ντουκάς για την υψηλή γαστριμαργική αξία της γεμισμένης μπουγάτσας με κιμά αλλά δεν μπορώ να το βρω αυτή τη στιγμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.408
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom