Κεφαλονιά Πού τρώμε στην Κεφαλονιά;

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νούμερο 1 του Trip Advidsor για την Κεφαλλονιά.
δεν ειναι το ν1. κ απο αυτο το σαιτ μακρια κι αλαργα. σορυ κιολας αλλα δεν θα κοιταξουμε τετοια σαιτ για να φαμε στην ελλαδα φις εντ τσιπς. θα ρωτησουμε καποιον εδω. εσενα πχ.πες τη γνωμη σου, οχι τι θεση εχει σε ψευτολιστες του τριπ.
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Μετά την πρόσκληση του @Nik1981 παρεμβαίνω για προτάσεις φαγητού.
Φαγητό στην Κεφαλλονιά ανά περιοχή:

Θηνιά

Η καλύβα του Ψαρά
, Ζόλα, πάνω στην θάλασσα δίπλα στην παραλία της Αγίας Κυριακής. Παραδοσιακή ψαροταβέρνα που σερβίρει μόνο τα δικά της ψάρια, πατάτες, σαλάτα και κρασί λευκό. (Καραμαράκια, χταποδάκια και άλλα κατεψυγμένα απαγορεύονται δια ροπάλου). Οικονομικό προς μεσαίο.


Έρισος

Ταβέρνα Φώκι
, Φισκάρδο , πάνω στην ομώνυμη παραλία. Κλασικό ταβερνάκι με μαγειρευτά και της ώρας. Οικονομικό προς μεσαίο.


Πύλαρος

Paradise beach (Δενδρινός),
Αγία Ευφημία. Στο τέλος του δρόμου του χωριού, πάνω από την ομώνυμη παραλία. Παραδοσιακή ταβέρνα με μεγάλο κατάλογο και όλους τους τοπικούς μεζέδες . Οικονομικό προς μεσαίο.


Σάμη

Il Familia,
Σάμη. Στο παραλιακό μέτωπο του χωριού. Εστιατόριο με προσεγμένο φαγητό και ιδιαίτερες συνταγές. Μεσαίο προς ακριβό.


Ελειός – Πρόννοι

Captain Jerry's
, Κατελειός (Κάτω). Κλασικό παραθαλάσσιο ταβερνάκι, με όλους τους κλασικούς ελληνικούς μεζέδες. Μεσαίο


Λειβαθώ

Ταβέρνα Άβυθος Preview
, πάνω από την παραλία. Παραλιακό ταβερνάκι, με αρκετό κόσμο της ώρες αιχμής και κλασικές γεύσεις … παραλίας. Μεσαίο.
Fois, κοντά στην παραλία του Άη Χέλη. Αρκετά τουριστικό εστιατόριο με συμπαθή χώρο. Μεσαίο.
Καφέ Μαρίνα, Κουρκουμελάτα. Καφές, και ωραία γλυκά σε ωραίο κτίριο με εξίσου καλή θέα.


Αργοστόλι

Βινάριες
, Εστιατόριο κάτω από τα πεύκα, δίπλα στην θάλασσα, με έμφαση στα θαλασσινά. Μεσαίο προς ακριβό.
Η Παλιά Πλάκα. Μαγειρείο με μεγάλη ποικιλία και άψογη εξυπηρέτηση. Οικονομικό.
Κυανή Ακτή, Κλασική ψαροταβέρνα που στεγάζεται σε κτίριο που είναι στηριγμένο σε πασσάλους, μέσα στην θάλασσα. Μεσαίο προς ακριβό.
Πατσούρας, Ίσως η παλιότερη και παραδοσιακότερη ταβέρνα της πόλης, έχει ταίσει γενιές και γενιές ντόπιων και τουριστών. Έχει αλλάξει αρκετές φορές θέση και τώρα πια βρίσκεται κεντρικά πάνω στο παραλιακό δρόμο της πόλης. Οικονομικό προς μεσαίο.
Το Αρχοντικό, στην λεωφόρο Ριζοσπαστών, κοντά στην πλατεία. Εστιατόριο με πιο εκλεπτυσμένες γεύσεις. Μεσαίο προς ακριβό.


Ληξούρι και Πέριξ

Ακρογιάλι
, Ανδρέα Λασκαράτου 21, Πάνω στην παραλιακό μέτωπο της πόλης. Μαγειρευτά κυρίως. Οικονομικό.
Bella mangia, Ανδρέα Λασκαράτου, Πάνω στην παραλιακό μέτωπο της πόλης. Πιτσαρία. Οικονομικό προς μεσαίο.
Αυλή, Γρηγορίου Λαμπράκη και, Ηρ. Πολυτεχνείου (στο τέλος του πεζοδρόμου). Παραδοσιακή ταβέρνα. Συχνά ζωντανή μουσική με καντάδες. Μεσαίο
Αίνος, Πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως. Σουβλάκια και της ώρας. Οικονομικό προς μεσαίο.
Τσιμπίμπο, 25ης Μαρτίου και Γρ. Λαμπράκη (στον πεζόδρομο). Εστιατόριο. Μεσαίο
V&S Bar and Restaurant, Πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως. Φαγητό, ποτό, καφέ. Ολίγον τουριστικό. Μεσαίο
Απόλαυση, Στην διαδρομή από Ληξούρι για παραλία Λέπεδα. Εστιατόρια με μεγάλη ποικιλία (Μαγειρευτά, παραδοσιακά, θαλασσινά και κρεατικά). Οικονομικό
Καφεπαντοπωλειο Ουζερι "Τα Λεπεδα",Πάνω στην παραλία Λέπεδα. Λίγα επιλεγμένα μεζεδάκια καθώς και καφέ. Οικονομικό προς μεσαίο
Anemos Cafe, Ανδρέα Λασκαράτου 6, Πάνω στην παραλιακό μέτωπο της πόλης. Καφέ, ποτό, και πρόχειρο φαγητό. Οικονομικό.
Καφέ Pero, Πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως, πάνω στην πλατεία. Καφέ, ποτό, και πρόχειρο φαγητό. Οικονομικό προς μεσαίο
iScream, Πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως 6. Εξαιρετικό παγωτό αλλά και καφέ. Οικονομικό.
Μαυροειδής Ζαχαροπλαστείο και Καφέ, Πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως.
Inside, Γρ. Λαμπράκη (στον πεζόδρομο) Μπαρ με χαλαρή, σύγχρονη μουσική
Νόστιμον Ήμαρ, Γρ. Λαμπράκη (στον πεζόδρομο), Μπαρ με ροκιές

Άλλες περιοχές της Παλλικής

Όστρια
, Μέγας Λάκκος. Παραδοσιακή ταβέρνα με κλασική αυλή και τραπέζια κάτω από την κληματαριά, 300 μ. πριν την παραλία. Οικονομικό
Νήσοι Βαρδιάνοι, Ξι., Εστιατόριο με ωραίο χώρο και θέα, 200 μ. πριν την παραλία. Μεσαίο
Ρεμέτζο, Βραχυνάρι. Ταβέρνα με παραδοσιακά πιάτα αλλά και πολύ καλά ψαρικά. Ωραίο είναι συνήθως και το ντόπιο λευκό κρασί, μοσχατέλα. Οικονομικό προς μεσαίο.
Στάθης, ανάμεσα στην Μονή Κηπουραίων και την Πλατιά Άμμο. Παραδοσιακή ταβέρνα, ψησταριά με φοβερή θέα προς το πέλαγος. Οικονομικό προς μεσαίο.
Ανατολή, Καμιναράτα. Ταβέρνα με κλασικά ελληνικά πιάτα και ωραία θέα. Οικονομικό
Ατσούπι, Ρίφι. Ταβέρνα με κλασικά ελληνικά πιάτα και σουβλάκια. Οικονομική
Λαδόκολα στην Πλαγιά, Δαμουλιανάτα. Ταβέρνα με σχετικά μικρή ποικιλία πιάτων, αλλά με εξαιρετική ποιότητα, κορυφαία εξυπηρέτηση, και ωραία θέα. Νούμερο 1 του Trip Advidsor για την Κεφαλλονιά. Οικονομικό.
Ερασμία, Πετανοί. Κλασική ταβέρνα πάνω στην παραλία με πολύ καλή εξυπηρέτηση. Μεσαίο
Δρόσος, Πόρτο Αθέρα. Ταβερνάκι πάνω στην αμμουδιά κυρίως με θαλασσινά. Οικονομικό προς μεσαίο.
Ααα ενθουσιάστηκα με την ανάλυση σας!!
Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
δεν ειναι το ν1. κ απο αυτο το σαιτ μακρια κι αλαργα. σορυ κιολας αλλα δεν θα κοιταξουμε τετοια σαιτ για να φαμε στην ελλαδα φις εντ τσιπς. θα ρωτησουμε καποιον εδω. εσενα πχ.πες τη γνωμη σου, οχι τι θεση εχει σε ψευτολιστες του τριπ.
Ήταν ν. 1 τις 3 τελευταίες χρονιές σερί. Μόλις ανοίξει καλά η σαιζόν θα ξαναγίνει και φέτος καθώς στη περιοχή του Ληξουριού ο κόσμος έρχεται από μέσα Ιουλίου και μετά.
Το μαγαζί το έχω δοκιμάσει άπειρες φορές, το έχω συστήσει σε πολύ κόσμο και έχω πάρει θετικό feedback όλες τις φορές και οι κριτικές στο συγκεκριμένο εργαλείο, για αυτό το μαγαζί, ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Όλα αυτά κατά την γνώμη μου πάντα.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Ερασμία, Πετανοί. Κλασική ταβέρνα πάνω στην παραλία με πολύ καλή εξυπηρέτηση.

@gkalla
Πάντως
Ο ξάδερφος μου που πάει κάθε καλοκαίρι Κεφαλλονιά από μωρό (σε αντίθεση με μένα που ειχα καιρό να έρθω στα μέρη μας) μου έγραψε πέρσι "Αν πας Πετανους ΜΗΝ φας στην Ερασμια"
Δε ρώτησα λεπτομέρειες βέβαια. Απλα δεν πήγα.
Εσύ πότε πήγες τελευταία φορά;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ήταν..
Όλα αυτά κατά την γνώμη μου πάντα.
οκ. τωρα το εθεσες σωστα. δεν ειναι το ν.1. ισως ξαναγινει. η γνωμη σου μετραει πολυ περισσοτερο.
εμενα δεν μου εκανε κανενα κλικ. αλλα γουστα βεβαια. σε νησι που βλεπω χοιρινο ως σπεσιαλιτε και ορεκτικα τυπου τζατζικι, σαγανακι, ταλαγανι που τα εχει η μιση ελλαδα συνηθως λακιζω. απο ντοπια κουζινα δεν ειδα κατι σπουδαιο. ξερω ειναι δυσκολη αλλα τετοια μαγαζια ψαχνω. μαγαζια με σαλατες σεφ κ χοιρινα αστα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ερασμία, Πετανοί. Κλασική ταβέρνα πάνω στην παραλία με πολύ καλή εξυπηρέτηση.

@gkalla
Πάντως
Ο ξάδερφος μου που πάει κάθε καλοκαίρι Κεφαλλονιά από μωρό (σε αντίθεση με μένα που ειχα καιρό να έρθω στα μέρη μας) μου, έγραψε πέρσι "Αν πας Πετανους ΜΗΝ φας στην Ερασμια"
Δε ρώτησα λεπτομέρειες βέβαια. Απλα δεν πήγα.
Εσύ πότε πήγες τελευταία φορά;
Πέρυσι το καλοκαίρι. Προφανώς και όλα αυτά τα μαγαζιά που γράφω είναι πιθανόν να έχουν αλλάξει στην διάρκεια του χρόνου, να έχουν κακές στιγμές ή να μην ταιριάζει με τα γούστα του καθενός.
Πχ στο συγκεκριμένο εστιατόριο η ιδιοκτήτρια του αποδήμησε και τώρα το μαγαζί το διαχειρίζονται οι απόγονοι. Οπότε όλο και κάτι θα έχει αλλάξει.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
οκ. τωρα το εθεσες σωστα. δεν ειναι το ν.1. ισως ξαναγινει. η γνωμη σου μετραει πολυ περισσοτερο.
εμενα δεν μου εκανε κανενα κλικ. αλλα γουστα βεβαια. σε νησι που βλεπω χοιρινο ως σπεσιαλιτε και ορεκτικα τυπου τζατζικι, σαγανακι, ταλαγανι που τα εχει η μιση ελλαδα συνηθως λακιζω. απο ντοπια κουζινα δεν ειδα κατι σπουδαιο. ξερω ειναι δυσκολη αλλα τετοια μαγαζια ψαχνω. μαγαζια με σαλατες σεφ κ χοιρινα αστα.
Ντόπια κουζίνα το νησί δεν έχει ιδιαίτερη. 3-4 πιάτα κι αυτά δύσκολα να τα βρεις σε ορίτζιναλ συνταγή.
Πχ
Κρεατόπιττα με τράγιο κρέας που είναι η πραγματική παραδοσιακή συνταγή μόνο σε σπίτι.
Μπακαλιαρόπιτα βρίσκεις σε εστιατόριο μόνο με μεγάλη τύχη.
Κανένα κουνέλι λαγωτό βρίσκεις αλλά προσωπικά δεν μου λέει κάτι.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
οκ. τωρα το εθεσες σωστα. δεν ειναι το ν.1. ισως ξαναγινει. η γνωμη σου μετραει πολυ περισσοτερο.
εμενα δεν μου εκανε κανενα κλικ. αλλα γουστα βεβαια. σε νησι που βλεπω χοιρινο ως σπεσιαλιτε και ορεκτικα τυπου τζατζικι, σαγανακι, ταλαγανι που τα εχει η μιση ελλαδα συνηθως λακιζω. απο ντοπια κουζινα δεν ειδα κατι σπουδαιο. ξερω ειναι δυσκολη αλλα τετοια μαγαζια ψαχνω. μαγαζια με σαλατες σεφ κ χοιρινα αστα.
Τα γούστα είναι διαφορετικα. Αυτό είναι αυτονόητο.
Πάντως δεν ειναι κατ'αναγκην κακό να φτιάχνεις ό,τι φτιάχνει η μισή Ελλάδα, αν το φτιάχνεις καλύτερα από σχεδόν οποιονδήποτε.
Δε το λεω για το μαγαζί στα Δαμουλιανάτα που ηταν νο1 στο TripAdvisor, άλλωστε δεν εχω φαει ποτέ εκεί. Γενικά μιλάω.
Τώρα αν εσένα δε σε συναρπάζει το μενού,αυτό είναι άλλη ιστορία.
Αλλά πολλοί στην προσπάθεια να πετύχουν το κάτι διαφορετικό, πέτυχαν μια τρύπα στο νερό.
Γεμίσαμε ψευτογκουρμε με ακριβές, μικρές μερίδες με χάλια γεύση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα γούστα είναι διαφορετικα. Αυτό είναι αυτονόητο.
Πάντως δεν ειναι κατ'αναγκην κακό να φτιάχνεις ό,τι φτιάχνει η μισή Ελλάδα, αν το φτιάχνεις καλύτερα από σχεδόν οποιονδήποτε.
Δε το λεω για το μαγαζί στα Δαμουλιανάτα που ηταν νο1 στο TripAdvisor, άλλωστε δεν εχω φαει ποτέ εκεί. Γενικά μιλάω.
Τώρα αν εσένα δε σε συναρπάζει το μενού,αυτό είναι άλλη ιστορία.
Αλλά πολλοί στην προσπάθεια να πετύχουν το κάτι διαφορετικό, πέτυχαν μια τρύπα στο νερό.
Γεμίσαμε ψευτογκουρμε με ακριβές, μικρές μερίδες με χάλια γεύση.
σωστα. δεν θα ξεκινησω απο τα Ιλισια για να φαω στην Κεφαλονια κατι που βρισκω στη γειτονια μου καλυτερα κ φθηνοτερα. στο νησι εχει ενα σωρο που μαγειρευουν, επαναλαμβανω μαγειρευουν οχι ψηνουν, παραδοσιακα χωρις τπτ καινουριο. σορυ επαναλαμβανω, δεν παω σε νησι να φαω χοιρινο, κατι ξενο με τον τοπο.
Τασια, δεν αναφερθηκε αλλα ειναι κορυφη σε πολλα σημεια. οπως κ η γειτονισσα Βασω. Μακλιθαρι, Πυργι, Καρναγιο, Μποτσολος, Πλατανος μερικα που θυμαμαι.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τασια, δεν αναφερθηκε αλλα ειναι κορυφη σε πολλα σημεια. οπως κ η γειτονισσα Βασω. Μακλιθαρι, Πυργι, Καρναγιο, Μποτσολος, Πλατανος μερικα που θυμαμαι.
Τασία γιατί; Για να πληρώσω Γεμιστά σε τιμή Αστακού, και να δω την αιθέρια Τηλεμαγείρισα με αέρινη τουαλέτα παριζιάνικης φίρμας;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom