Τσεχική Δημοκρατία Πράγα: Παραμύθι ή εφιάλτης?

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Άσε ρε @Borealis και το συγκεκριμένο δυστυχώς το ξέχασα! Ήμουν τόσο κοντά του την πρώτη μέρα όταν πήγαμε στο Café Louvre. Αλλά δεν περάσαμε από εκείνο τον δρόμο και το ξέχασα τελείως. Είναι μια από τις τρελές δημιουργίες του David Cerny και μάλλον η πιο εντυπωσιακή. Κρίμα που μου ξέφυγε.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Γιάννη, πολύ όμορφη ιστορία για ακόμη μια φορά και φυσικά υπέροχες φωτογραφίες!

Στην τελευταία ιστορία που έγραψα, μου είχες κάνει το εξής σχόλιο: "Γράφεις περίπου στο ίδιο στυλ με εμένα".
Θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι στον τρόπο που γράφουμε και παρουσιάζουμε τα ταξίδια μας υπάρχουν πολλά κοινά στοιχεία.

Θα συμπληρώσω επίσης, ότι και ο τρόπος που ταξιδεύουμε και προσπαθούμε να γνωρίσουμε και να ανακαλύψουμε τις γειτονιές του κάθε προορισμού είναι σχεδόν-μη σου πω και ακριβώς ο ίδιος. :)
Μόνο που εγώ δεν πίνω μπύρες :bleh: ούτε και καφέ :haha:. Πίνω όμως τσάι και μου αρέσουν πολύ τα γλυκά.

Έχω κάμποσες μέρες που σκέφτομαι να στρωθώ και να γράψω για το τελευταίο μου ταξίδι, αλλά δεν βρίσκομαι σε συγγραφικό οίστρο :p:p και όλο το αναβάλλω.
Από την άλλη ξεδιαλέγοντας τις φωτογραφίες είναι κάποιες που μου αρέσουν πολύ και θα ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας.
Πφφφ δεν ξέρω, δίλημμα.

Ελπίζω η όμορφη ιστορία σου να με εμπνεύσει και να με παρακινήσει!

Καλή Χρονιά και καλά ταξίδια!
 
Last edited:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Μπράβο Γιάννη, για ακόμα μια φορά εξαιρετική ιστορία! Μέσα από τα μάτια σου θέλω να πάω αύριο, αν είναι δυνατόν, στην Πράγα! Αλλά και της Klair οι ιστορίες είναι εξαιρετικές. Έχω από χθες που διαβάζω την τελευταία της ιστορία και έχω λατρέψει τη Γάνδη! ΠΟΣΑ μέρη να δει κανείς! Συγχαρητήρια για τον χρόνο που αφιερώνετε στις ιστορίες σας, ώστε να τις εμπλουτίσετε με ιστορικά, πολιτιστικά και λοιπά στοιχεία, καθιστώντας τες τον πιο πλήρη οδηγό για τον ταξιδιώτη! Εύγε!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Μπράβο Γιάννη! Πολύ όμορφη και λεπτομερής και αυτή η ιστορία σου. Και μπράβο που είδες και μέρη off the beaten track. Και εις άλλα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη, πολύ όμορφη ιστορία για ακόμη μια φορά και φυσικά υπέροχες φωτογραφίες! Στην τελευταία ιστορία που έγραψα, μου είχες κάνει το εξής σχόλιο: "Γράφεις περίπου στο ίδιο στυλ με εμένα". Θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι ο τρόπος που γράφουμε και παρουσιάζουμε τα ταξίδια μας έχουν πολλά κοινά στοιχεία. Θα συμπληρώσω επίσης, ότι και ο τρόπος που ταξιδεύουμε και προσπαθούμε να γνωρίσουμε και να ανακαλύψουμε τις γειτονιές του κάθε προορισμού είναι σχεδόν-μη σου πω και ακριβώς ο ίδιος. :)
Μόνο που εγώ δεν πίνω μπύρες :bleh: ούτε και καφέ :haha:. Πίνω όμως τσάι και μου αρέσουν πολύ τα γλυκά.
Ευχαριστώ πολύ @Klair :) Μα είναι γεγονός ότι υπάρχουν κοινά. Έχει αποδειχτεί σε πολλές ιστορίες. Σε ταξίδι εμείς θα κάναμε καλό δίδυμο :D και μάλλον δεν θα υπήρχαν διαφωνίες. Αλλά μάλλον ταιριάζουμε και στο θέμα της μπύρας και του καφέ! Στην κανονική μου ζωή δεν υπάρχει περίπτωση να βγω και να πιω μπύρα ούτε έχω εξάρτηση από τον καφέ. Βασικά δεν πίνω καφέδες. Όμως στα ταξίδια επειδή μου αρέσουν κάποια μαγαζιά, θα επιλέξω έναν καπουτσίνο να πιω και επειδή ήμασταν Τσεχία ήπιαμε μπύρα που έτσι κι αλλιώς είναι πιο φτηνή από το να πάρεις εμφιαλωμένο νερό! Οποτε η συνήθεια της μπύρας και του καφέ μόνο στα ταξίδια.

Έχω κάμποσες μέρες που σκέφτομαι να στρωθώ και να γράψω για το τελευταίο μου ταξίδι, αλλά δεν βρίσκομαι σε συγγραφικό οίστρο :p:p και όλο το αναβάλλω.
Από την άλλη ξεδιαλέγοντας τις φωτογραφίες είναι κάποιες που μου αρέσουν πολύ και θα ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας.Πφφφ δεν ξέρω, δίλημμα.
Ε μη το συζητάς! Φυσικά και θα γράψεις, δεν το διαπραγματεύομαι:p Ξέρεις πόσες φορές δεν είχα οίστρο αλλά ξεκίνησα να γράφω? Και πάντα ανεβάζω τα κεφάλαια ανά λίγες μέρες δεν θέλω να καθυστερώ. Όπως κι εσύ. Γράφε λοιπόν!

Καλή χρονιά λοιπόν!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο Γιάννη, για ακόμα μια φορά εξαιρετική ιστορία! Μέσα από τα μάτια σου θέλω να πάω αύριο, αν είναι δυνατόν, στην Πράγα! Αλλά και της Klair οι ιστορίες είναι εξαιρετικές. Έχω από χθες που διαβάζω την τελευταία της ιστορία και έχω λατρέψει τη Γάνδη! ΠΟΣΑ μέρη να δει κανείς! Συγχαρητήρια για τον χρόνο που αφιερώνετε στις ιστορίες σας, ώστε να τις εμπλουτίσετε με ιστορικά, πολιτιστικά και λοιπά στοιχεία, καθιστώντας τες τον πιο πλήρη οδηγό για τον ταξιδιώτη! Εύγε!
Ευχαριστώ, ευχαριστώ! Το κατά δύναμιν! Θέλει όντως αρκετή δουλειά μια λεπτομερή ιστορία αλλά όλοι εμείς που γράφουμε δεν το κάνουμε με το ζόρι. Είναι και μεγάλη ευχαρίστηση όλη η διαδικασία του να γράφεις, να ανεβάζεις τα κεφάλαια, να έχει αποδοχή η ιστορία και να γίνεται και διαχρονική! Τι καλύτερο.

Μπράβο Γιάννη! Πολύ όμορφη και λεπτομερής και αυτή η ιστορία σου. Και μπράβο που είδες και μέρη off the beaten track. Και εις άλλα!
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Τώρα περιμένω μια Κωνσταντινούπολη από σένα ;)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σε ταξίδι εμείς θα κάναμε καλό δίδυμο :D και μάλλον δεν θα υπήρχαν διαφωνίες
Είμαι σίγουρη ότι θα αποτελούσαμε αχτύπητο ταξιδιωτικό δίδυμο.
Επίσης περήφανη σε ενημερώνω ότι εγώ έχω τον "βροχοδιώχτη". :haha: :xalara:

Αφ' ότου έφυγα την πρώτη φορά από τη Γάνδη ξεκίνησαν οι βροχές, οι οποίες ήταν σχεδόν καθημερινό φαινόμενο, απ' ότι με ενημέρωνε ο γιος μου στο τηλέφωνο.
Λογικό θα μου πεις για Βέλγιο, χειμώνας μπήκε, βροχές θα έχει!

Μόλις όμως πάτησα το πόδι μου στη χώρα τη δεύτερη φορά...... ως δια μαγείας :innocent:σταμάτησαν οι βροχές. Δεν ξανάβρεξε ούτε στη Γάνδη, ούτε στη Μπριζ, ούτε στις Βρυξέλλες.
Μόνο η Αμβέρσα πήγε να μου τη φέρει αλλά και εκεί επικράτησαν οι δυνάμεις μου και οι "κατάρες" μου :p και από το μεσημέρι και έπειτα δεν ξανάπεσε σταγόνα.
Μέχρι και στο Άμστερνταμ βγήκε ήλιος τη δεύτερη μέρα!!

Γι' αυτό αν σε νευριάσει ξανά ο Rose σφύρα μου και θα έχεις πολλαπλά ταξιδιωτικά οφέλη. :lol:

Αν και δεν μπορώ να σας φανταστώ χώρια. Θα ήταν μισό το ταξίδι. Μας έχετε συνηθίσει σαν αχώριστο δίδυμο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@Klair αν έχεις τον βροχοδιώχτη ετοιμάσου για το επόμενο ταξίδι:D Μεγάλο προσόν αυτό. Δεν έχω παράπονο μέχρι τώρα στα ταξίδια μου. Λίγες φορές η βροχή χάλασε τα σχέδια μου. Βασικά μόνο στο Πόρτο. Αλλά φυσικά και έχω πετύχει και αλλού βροχές. Αφού είσαι τόσο τυχερή, σε θέλω:p

Αν και δεν μπορώ να σας φανταστώ χώρια. Θα ήταν μισό το ταξίδι. Μας έχετε συνηθίσει σαν αχώριστο δίδυμο.
Είμαστε οι άτιμοι:pΑλλά δεν πειράζει πάμε μαζί και μας ακολουθεί και ο Rose!
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εξαιρετικές πανοραμικές φωτογραφίες! Ολες! Μου άρεσε που πήγατε και σε σημεία με θέα πέρα από τα κλασικά, όπως το Dancing House και το Vitkok. Ο πύργος του Zizkov θα έλεγα ότι ούτε εμένα μου αρέσει, ωστόσο βλέποντας τη φωτογραφία σου από το Vitkov η εικόνα αυτή με τη μουντάδα μού άρεσε πολύ.

Επίσης προσυπογράφω για το Vinohrady, το Κολωνάκι της Πράγας (αν και το όνομά του παραπέμπει περισσότερο στους Αμπελόκηπους). Στο Vinohrady είχα την πρώτη επαφή με την πόλη. Βγαίνοντας από το μετρό η πρώτη εικόνα της πόλης που είδα ήταν το θέατρο στο Vinohrady και ο ενθουσιασμός μου ήταν μεγάλος! Μέναμε μάλιστα σε ένα παλιό διαμέρισμα στην πλατεία Namesti Miru με θέα την εκκλησία και κάθε πρωί και βράδυ ήμουν κολλημένος στο παράθυρο.

Ευχαριστούμε για άλλη μια υπέροχη ιστορία!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γιάννη! Από καιρό είχε πάρει το μάτι μου αυτή την ιστορία με την Πράγα παραμυθοεφιάλτη, αλλά λόγω προορισμού δεν είχα αξιωθεί να μπω να διαβάσω. Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι γράφεις ιστορία και κάνεις χαμό, αρχίζω λοιπόν την ανάγνωση. :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ πολύ @Eurotraveler
Πολύ ωραία η επιλογή να μείνεις στο Vinohrady. Πολύ μου άρεσε όπως και η πλατεία Miru. Αν πήγαινα ξανά στην Πράγα θα ήθελα να μείνω εκεί. Αλλά για πρώτη φορά η επιλογή της παλιάς πόλης ή εκεί που μείναμε εμείς κοντά στην πλατεία Strossmayerovo είναι πολύ καλή επιλογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom