Πράγα ή Κων/πολή ;;;;

Ρίξτε και την ψήφο σας ρε παιδιά να έχουμε μια εικόνα

  • Πράγα

    Votes: 5 25,0%
  • Κωνσταντινούπολη

    Votes: 15 75,0%

  • Total voters
    20
  • Poll closed .

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
απλά προτείνω και στην Ελλάδα να το ψάξεις πολύ και να ρωτάς για αρκετές μέρες κάθε μέρα. Αν πας εκεί με σκοπό να αλλάξεις όλα σου τα χρήματα εκεί, κατά πασα πιθανότητα θα σε εκμεταλλευτούν αγρίως, ασχέτως με τις ισοτιμίες που φαίνεται να σου δίνουν τώρα για να σε δελεασουν!

Και , φυσικά, μην πας στον πρώτο τυχόντα να αλλάξεις! Δείξε ότι το ψάχνεις!

Τέλος να σου πω ότι κάποιες φορές είναι πιθανόν οι μικρές επιχειρησεις να δίνουν καλύτερη ισοτιμία από κάποιες άλλες , μεγάλες, αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα.

Και για να τελειώνω με το πρήξιμο, φρόντισε να αλλάξεις μέρα που δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση (δλδ όχι Π/Σ/Κ , αρχές ή τέλη του μήνα κλπ) , γιατί τότε οι ισοτιμιες είναι καλύτερες για σένα!
Σε ευχαριστώ πάααααρα πολύ για τις τόσο χρήσιμες συμβουλές σου!!!Πάρα πολύ πρακτικές!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να σου πω την αλήθεια κ εγω προς Πάργα κλείνω....αλλά έλεγα μιας και θα διαθέσω αρκετές μέρες να πήγαινα και κάπου κοντά....πχ έχω διαβάσει ότι με τρένο προς Βερολίνο ειναι κάπου στις 3-4 ώρες....

Επίσης λόγω ευρώ μπορείς να χαλάσεις λιγότερα λεφτά απότι Κων/πολη (έτσι πιστευω τουλάχιστον)
Δηλ θα πάς Πράγα και επειδή είναι τόσες πολλές οι μέρες θα πας από κει΄και κάπου αλλού;;;
Πήγαινε Κωνσταντινούπολη όπου όχι 6 μέρες αλλά ούτε μια ολόκληρη ζωή ΔΕΝ σου φτάνει για να την γυρίσεις και να την εξαντλήσεις,
ουδεμία σύγκριση μεταξύ των δύο πόλεων,(όπως πολύ σωστά σου είπε ο babaduma)
την Πράγα τη βλέπεις και τη χορταίνεις σε 2-3 μέρες την Κωνσταντινούπολη ίσα που καταλαβαίνεις σ αυτό το διάστημα τη "γεωγραφία" και τη θέση της...
είναι ανεξάντλητη.
Οσο για το οικονομικό μάλλον το ανάποδο ισχύει απ αυτό που σκέφτηκες,στην Κωνσταντινούπολη βρίσκεις να φάς και να περάσεις πολύ οικονομικά,
ίσως και οικονομικότερα από την Πράγα.
 

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δηλ θα πάς Πράγα και επειδή είναι τόσες πολλές οι μέρες θα πας από κει΄και κάπου αλλού;;;
Πήγαινε Κωνσταντινούπολη όπου όχι 6 μέρες αλλά ούτε μια ολόκληρη ζωή ΔΕΝ σου φτάνει για να την γυρίσεις και να την εξαντλήσεις,
ουδεμία σύγκριση μεταξύ των δύο πόλεων,(όπως πολύ σωστά σου είπε ο babaduma)
την Πράγα τη βλέπεις και τη χορταίνεις σε 2-3 μέρες την Κωνσταντινούπολη ίσα που καταλαβαίνεις σ αυτό το διάστημα τη "γεωγραφία" και τη θέση της...
είναι ανεξάντλητη.
Οσο για το οικονομικό μάλλον το ανάποδο ισχύει απ αυτό που σκέφτηκες,στην Κωνσταντινούπολη βρίσκεις να φάς και να περάσεις πολύ οικονομικά,
ίσως και οικονομικότερα από την Πράγα.
Μμμμμμμ.....η αλήθεια είναι ότι με κάνεις να το σκεφτώ πιο σοβαρά για Κων/πολη....Ναι μεν ι Κων/πολη έχει τόοοοοοοσα πράγματα να σου προσφέρει αλλά στηριζόμουν πως Πράγα, λόγω του ότι θα πέρναγα πιο οικονομικά,θα ήταν καλύτερα....αλλά απ'ότι μου περιγράφεις πρέπει να είναι μύθος τελικά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για εμενα πραγα.
Σε 3 μερες εισαι ενταξει με την πολη.

Και εχεις αλλες 2-3 μερες για να δεις αλλες πολεις της τσεχιας.
Καρλοβυ βαρυ και τσεσκυ κρουμλοβ.

Επισης μπορεις να πας μονο σε μια απο τις δυο παραπανω πολεις και να βαλεις στο προγραμμα σου τη δρεσδη που ειναι επισης κοντα απο την πραγα και φθηνα για να πας ειτε με τρενο ειτε με λεωφορειο.

Αλλα η πραγα με την κωνσταντινουπολη καμια σχεση μεταξυ τους.
Οποτε ξεκαθαρισε εσυ τι θες,αναλογα με τα γουστα σου.

Με τα δικα μου πραγα και γενικα η επαρχια της τσεχιας μετρανε.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλα τιθεται θεμα συγκρισης?Συγκρινετε τον τουριστικο αχταρμα με την Πολη?Το μονο αρνητικο που βρισκω ειναι η ζεστη κ η υγρασια που φανταζομαι θα εχει εκεινη την περιοδο στην Τουρκια.Εγω εχω κανει το πιο οικονομικο και ποιοτικο ταξιδι μου στην Πολη...Σε σουπερ ξενοδοχειο στο Σουλταναχμετ,με 65 ευρω αεροπορικα,και τελειο φαγητο...Αρα το οικονομικο ειναι παντα σχετικο...Πολη και παλι Πολη!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Αν έχω καταλάβει σωστά, οι περισσότεροι εδώ στο forum μόλις επιστρέψουν από Πόλη, σχεδιάζουν το επόμενο ταξίδι τους εκεί. Για την Πράγα, δεν το ξανάκουσα. Αν αυτό δεν είναι κριτήριο, τότε...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Βασικα,δεν ειναι καθε μερα του αι γιαννου για να βρισκεις αεροπορικα με 65 ευρω για την πολη.
Ουτε καποιος μπορει να προγραμματισει την ζωη του με βαση την εκαστοτε προσφορα.

Εγω επισης το πιο οικονομικο ταξιδι το εκανα στη πραγα.

Ολα ειναι σχετικα.

Οπως και το οτι θα ξαναπηγαινα και στην Πολη και στην Πραγα.

Αλλα μια προτιμηση την εχω για την Πραγα.

Γουστα ειναι αυτα.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Βασικα,δεν ειναι καθε μερα του αι γιαννου για να βρισκεις αεροπορικα με 65 ευρω για την πολη.
Ουτε καποιος μπορει να προγραμματισει την ζωη του με βαση την εκαστοτε προσφορα.

Εγω επισης το πιο οικονομικο ταξιδι το εκανα στη πραγα.

Ολα ειναι σχετικα.

Οπως και το οτι θα ξαναπηγαινα και στην Πολη και στην Πραγα.

Αλλα μια προτιμηση την εχω για την Πραγα.

Γουστα ειναι αυτα.


Δες τι γραφω παραπανω....''Αρα το οικονομικο ειναι παντα σχετικο''
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πήγαινε Κωνσταντινούπολη όπου όχι 6 μέρες αλλά ούτε μια ολόκληρη ζωή ΔΕΝ σου φτάνει για να την γυρίσεις και να την εξαντλήσεις, ουδεμία σύγκριση μεταξύ των δύο πόλεων,(όπως πολύ σωστά σου είπε ο babaduma) την Πράγα τη βλέπεις και τη χορταίνεις σε 2-3 μέρες την Κωνσταντινούπολη ίσα που καταλαβαίνεις σ αυτό το διάστημα τη "γεωγραφία" και τη θέση της...είναι ανεξάντλητη.
Οσο για το οικονομικό μάλλον το ανάποδο ισχύει απ αυτό που σκέφτηκες,στην Κωνσταντινούπολη βρίσκεις να φάς και να περάσεις πολύ οικονομικά,
ίσως και οικονομικότερα από την Πράγα.
+1 από μένα σε όλα όσα λέει η romantic. Ναι, θα ξαναπήγαινα Πράγα, αλλά μία είναι η Πόλη!!! Δεν υπάρχει δεύτερη!!! Και μπορείς να περάσεις πάρα πολύ οικονομικά. Για δε το φαγητό στην Πόλη, τι να πω; Δεν υπάρχει περίπτωση να μη φας καλά και οικονομικά. Όπως λέει και η paefstra, με το που πατάς το πόδι σου στην Πόλη την ερωτεύεσαι, ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα επιστρέψεις και αρχίζεις να σχεδιάζεις/ονειρεύεσαι το επόμενο ταξίδι σου εκεί.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλησπέρα παιδιά,

Το καλοκαιράκι (Αύγουστο μάλλον) ενδέχεται να ταξιδέψω είτε Πράγα είτε Κων/πολη....Ξέρω ότι έχουν ανοίξει πολλά θέματα για τις δύο αυτές πόλεις,αλλά θα ήθελα να το δω συγκριτικά από οικονομική (συνάλλαγμα - κόστος στα περί των πόλεων κλπ.), ημερολογιακή,τουριστική μεριά.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

ΥΓ. το ταξίδι θα διαρκέσει 6-7 μέρες περίπου
Για τοσες μερες αν αποφασισεις Πραγα μην ξεχασεις να παρεις ξυραφια, σχοινι και σαπουνι, γκιλοτινα, ότι βρεις πιο βολικο τελος παντων. Ακομα και αν πας στο μαγευτικο και ονειρεμενο Καρλοβι Βαρι οι μερες ειναι πολλες.
Κωνσταντινουπολη χωρις δευτερη σκεψη, η Πραγα ειναι καλη για 2-3 μερες το πολυ. Αν τα οικονομικα για Πολη δεν βγαινουν (που δεν το νομιζω) περιορισε τις μερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom