Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

snow

Member
Μηνύματα
48
Likes
51
Γειά και χαρά σας...
Τι μου θύμησες maltakias..και εγώ στα ταξίδια μου έξω αν βρώ Burger King θα φάω μια φορά σίγουρα.. τις υπόλοιπες σε παραδοσιακά εστιατόρια!
Γι΄αυτό εσείς που έχετε πάει Πράγα για πέστε μου για 4 μέρες που να φάω (παραδοσιακή κουζίνα και σχετικά οικονομική) και τί να δω(αξιοθέατα μουσεία κτλ κτλ)?
Την 5η μέρα λέω να πάω Δρέσδη!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Χριστε μου! Ελληνικό Σουρεάλ! Οσο δε με νοιάζει τι θα βαλει στο κρεβάττι του κάποιος, άλλο τόσο δεν με νοιάζει τι θα βάλει στο στομάχι του. Περί ορέξεως......
Έλα ντε.. Δεν μπορείς να πεις οτι κάνεις κάτι διαφορετικό από τους άλλους, αμέσως όλοι γίνονται ειδικοί..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Γειά και χαρά σας...
Τι μου θύμησες maltakias..και εγώ στα ταξίδια μου έξω αν βρώ Burger King θα φάω μια φορά σίγουρα.. τις υπόλοιπες σε παραδοσιακά εστιατόρια!
Γι΄αυτό εσείς που έχετε πάει Πράγα για πέστε μου για 4 μέρες που να φάω (παραδοσιακή κουζίνα και σχετικά οικονομική) και τί να δω(αξιοθέατα μουσεία κτλ κτλ)?
Την 5η μέρα λέω να πάω Δρέσδη!
Αντιγράφω από την ιστορία μου "Πραγα λιγο πριν τα Χριστούγεννα"

Φάγαμε στα εξής:
- μπυραρία "Pivovarsky Klub", μεγάλη ποικιλία σε μπύρες (και εισαγωγής), ωραίες και οι δικές τους, το φαγητό συμπαθητικό, service καλο, τιμές χαμηλές.
- μπυραρία " "Pivovarsky dum", αδερφάκι με το παραπάνω, μεγάλο μαγαζί γεμάτο ντόπιους, είχε επιλογή για beer tasting με 8 ποτηράκια από όλες τις γεύσεις μπύρας που φτιάχνουν.. Είχε μπανανα, καφε, βανιλια, dαrk, light, τσουκνίδα (πράσσινη μπύρα), κεράσι, και άλλη μια που δε θυμάμαι..Παντως δε μας άρεσε καμία, ήταν όλες πολύ πικρές, καμία σχεση με τις βέλγικες μπύρες με γευση..Το φαγητό και το service ήταν καλό.
- "Mlejnice", στην Παλιά Πόλη, παραδοσιακό μικρό εστιατόριο, δύσκολα βρίσκεις τραπέζι.. Νόστιμο, περιποιημένο φαγητο με καλές τιμές..Το service όμως κακό..
- "Olympia", από την αλυσίδα kolkovna. Πόλυ καλό φαγητό, μεγάλες μερίδες, τέλειες σούπες, καλές μπύρες και καλό service! Oi τιμές επίσης χαμηλές.
- "kolkovna celnice", της ίδιας αλυσίδας, μου άρεσε ακόμα περισσότερο! Ο κατάλογος έχει διαφορές στις σούπες και τις σαλατες. Επίσης έχει μεγάλη ποικιλία από κρασιά. ήπια ενα σαμπανιζε τέλειο..Επίσης σε αυτό ειχε μια πατατόσουπα σερβιρισμένη σε μπολ φταγμένο από ψωμί. Πολύ νόστιμη! Η gulash, η πάπια, οι σαλάτες, η ποικιλία κρεάτων όλα άψογα!

ΚΑΦΕΣ/ΓΛΥΚΑ. Πήγαμε στα

"Choco cafe", στη παλια πόλη. Η καλύτερη ζεστή σοκολάτα που έχω πιει ποτέ! Είχε μέσα κομμάτια φρέσκιας φράουλας και rasberries..
"le louvre", ωραίο περιβάλλον, ποικιλία από γλυκα, τα οποία ήταν αρκετά καλά.

Καλά να περάσεις!
 

snow

Member
Μηνύματα
48
Likes
51
Ευχαριστώ echo2011 έχω διαβάσει ήδη την ιστορία σου για ότι άλλο χρειαστώ θα σου στείλω μήνυμα!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ευχαριστώ echo2011 έχω διαβάσει ήδη την ιστορία σου για ότι άλλο χρειαστώ θα σου στείλω μήνυμα!
Οτι θες στείλε π.μ. ή εδώ.. Εκδρομή στη Δρέσδη σκεφτόμουν και γω αλλά έμεινα 4 μέρες Πράγα και δε πρόλαβα να βαρεθώ.. Αν έμενα παραπάνω θα πήγαινα σίγουρα! Να μας πεις πως πέρασες!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Αντιγράφω από την ιστορία μου "Πραγα λιγο πριν τα Χριστούγεννα"

Φάγαμε στα εξής:
- μπυραρία "Pivovarsky Klub", μεγάλη ποικιλία σε μπύρες (και εισαγωγής), ωραίες και οι δικές τους, το φαγητό συμπαθητικό, service καλο, τιμές χαμηλές.
- μπυραρία " "Pivovarsky dum", αδερφάκι με το παραπάνω, μεγάλο μαγαζί γεμάτο ντόπιους, είχε επιλογή για beer tasting με 8 ποτηράκια από όλες τις γεύσεις μπύρας που φτιάχνουν.. Είχε μπανανα, καφε, βανιλια, dαrk, light, τσουκνίδα (πράσσινη μπύρα), κεράσι, και άλλη μια που δε θυμάμαι..Παντως δε μας άρεσε καμία, ήταν όλες πολύ πικρές, καμία σχεση με τις βέλγικες μπύρες με γευση..Το φαγητό και το service ήταν καλό.
- "Mlejnice", στην Παλιά Πόλη, παραδοσιακό μικρό εστιατόριο, δύσκολα βρίσκεις τραπέζι.. Νόστιμο, περιποιημένο φαγητο με καλές τιμές..Το service όμως κακό..
- "Olympia", από την αλυσίδα kolkovna. Πόλυ καλό φαγητό, μεγάλες μερίδες, τέλειες σούπες, καλές μπύρες και καλό service! Oi τιμές επίσης χαμηλές.
- "kolkovna celnice", της ίδιας αλυσίδας, μου άρεσε ακόμα περισσότερο! Ο κατάλογος έχει διαφορές στις σούπες και τις σαλατες. Επίσης έχει μεγάλη ποικιλία από κρασιά. ήπια ενα σαμπανιζε τέλειο..Επίσης σε αυτό ειχε μια πατατόσουπα σερβιρισμένη σε μπολ φταγμένο από ψωμί. Πολύ νόστιμη! Η gulash, η πάπια, οι σαλάτες, η ποικιλία κρεάτων όλα άψογα!

ΚΑΦΕΣ/ΓΛΥΚΑ. Πήγαμε στα

"Choco cafe", στη παλια πόλη. Η καλύτερη ζεστή σοκολάτα που έχω πιει ποτέ! Είχε μέσα κομμάτια φρέσκιας φράουλας και rasberries..
"le louvre", ωραίο περιβάλλον, ποικιλία από γλυκα, τα οποία ήταν αρκετά καλά.

Καλά να περάσεις!
πολυ χρησιμα ολα αυτα που λες, λεω να τα δοκιμασω ολα!! Απλά, μια διευκρινιση:όταν λες χαμηλές τιμες, τι εννοεις? Γενικα, δεν εχω καταλαβει τι παιζει με την Πραγα. Στο μυαλο μου την ειχα σαν σχετικα φθηνο προορισμο, αλλα μαλλον η τουριστικη της αναπτυξη την εχουν φερει σε επιπεδα Αθηνας?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
πολυ χρησιμα ολα αυτα που λες, λεω να τα δοκιμασω ολα!! Απλά, μια διευκρινιση:όταν λες χαμηλές τιμες, τι εννοεις? Γενικα, δεν εχω καταλαβει τι παιζει με την Πραγα. Στο μυαλο μου την ειχα σαν σχετικα φθηνο προορισμο, αλλα μαλλον η τουριστικη της αναπτυξη την εχουν φερει σε επιπεδα Αθηνας?
Χμμ θυμάμαι πως βρήκαμε χαμηλές/λογικές τιμές στο φαγητό (και μεγάλες μερίδες) ενώ ήταν τσιμπημένες στα σουβενίρ και γενικά στους πάγκους της Χριστουγεννιάτικης αγοράς. Στο φαγητό συνήθως δίναμε 15-20 ευρώ το άτομο και σκάγαμε.. :)

Για να πάρεις μια ιδέα από menu και τιμές σου παραθέτω τα δύο που μου άρεσαν περισσότερο:
Mlejnice - restaurant menu (RESTAURANT MLEJNICE) -

KOLKOVNA CELNICE

υπολόγισε 25 czk = 1 euro
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Χμμ θυμάμαι πως βρήκαμε χαμηλές/λογικές τιμές στο φαγητό (και μεγάλες μερίδες) ενώ ήταν τσιμπημένες στα σουβενίρ και γενικά στους πάγκους της Χριστουγεννιάτικης αγοράς. Στο φαγητό συνήθως δίναμε 15-20 ευρώ το άτομο και σκάγαμε.. :)

Για να πάρεις μια ιδέα από menu και τιμές σου παραθέτω τα δύο που μου άρεσαν περισσότερο:
Mlejnice - restaurant menu (RESTAURANT MLEJNICE) -

KOLKOVNA CELNICE

υπολόγισε 25 czk = 1 euro
μια χαρα τιμες και που ενδιαφερον μενου. Μου ειπαν κι αλλοι οτι οι μεριδες ειναι τεραστιες και να περιοριστουμε σε λιγα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.764
Χμμ θυμάμαι πως βρήκαμε χαμηλές/λογικές τιμές στο φαγητό (και μεγάλες μερίδες) ενώ ήταν τσιμπημένες στα σουβενίρ και γενικά στους πάγκους της Χριστουγεννιάτικης αγοράς.
Και αντί για σαχλά σουβενίρ, ψάξτε τα outlet σπουδαίων οίκων πορσελάνης ή πότε κάνει εκκαθάριση το εργοστάσιο. Έπεσα πάνω σ' ένα τέτοιο event εκκαθάρισης του ιστορικού οίκου 'Thun 1794' στο Κάρλοβιβάρι αρχές Σεπτεμβρίου που ήμουν εκεί πρίν από κάποια χρόνια και αγόρασα vintage σερβίτσια στο 1/10 της εμπορικής αξίας τους (κουβαλούσα πακέτα και με το στόμα... αλλά άξιζε με τα χίλια).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μα συμφωνώ απόλυτα... ασφαλώς και η Πράγα δεν είναι γαστριμαργικός παράδεισος... μονότονο κρέας, σούπα άντε και κανένα φουα γκρά... η χώρα στο θέμα εστίασης είναι πολύ πίσω και τα εστιατόρια που αξίζουν είναι λίγα... άλλο αυτό όμως και άλλο να καταντά να πάει κανένας σε αηδή ταχυφαγεία και να τρώει πίτσα στο χέρι...
Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω επί της ουσίας, η Τσέχικη κουζίνα έχει και αστέρια. Στην Τσεχική επαρχία, τρως μια χαρά. Και τα τσέχικα εστιατόρια ανά την Ευρώπη σημειώνουν εν γένει επιτυχία, όπως π.χ. αυτό εδώ: BOHMIA (ΤΣΕΧΙΚΗ KOYZINA) ΒΟΗΜΙΑ που λειτουργεί χρόνια στην Αθήνα με δυσεύρετα τραπέζια (ναι, έχω το τηλέφωνο κρατήσεων στη μνήμη του κινητού μου).

Τα εστιατόρια που αξίζουν στην Πράγα είναι όντως δυσεύρετα, πράγματι, κυρίως λόγω της υπέρμετρης τουριστικοποίησης. Τσέχοι γνωστοί δεν τρώνε ποτέ στο κέντρο...

Α, και μια και περι burger king ο λόγος, δεν υπάρχουν μόνο τα McDonalds, τα Burger King και τα λοιπά πλαστικά σκουπίδια, υπάρχουν και ταχυφαγεία εξαιρετικής ποιότητας. Το Amsterdam, π.χ. είναι γεμάτο από "Wok to walk", μια αλυσίδα από εξαιρετικό κινέζικο (sort of) που παρασκευάζεται μπροστά στα μάτια σου από εξαιρετικά υλικά. Στην ίδια πόλη, έχω φάει κι εκπληκτικό burger από μοσχάρι Wagyu που πλάθεται και ψήνεται μπροστά σου, σε τοπική αλυσίδα. Ακόμα κι αν δεν έχεις υψηλό budget, ακόμα κι αν η τοπική κουζίνα δεν έχει πολλά να πει, πάντα μπορείς να φας εξαιρετικά (για τα μέτρα του budget σου). Δε χρειάζεται να καταφύγεις σε πλαστικό φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom