Τσεχική Δημοκρατία Πράγα και πάλι Πράγα!

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Στα περισσότερα μέρη δε σε συμφέρει να πληρώνεις με Ευρώ, γιατί στα αλλάζουν χαμηλά. Μην αγχώνεσαι υπάρχουν δεκάδες ανταλλάκτήρια στην πόλη, με διάφορες τιμές. Να ρωτάς πάντα και για την προμήθεια. Κάνε σύγκριση και άλλαξε. Έτσι και αλλιώς είναι καθημερινά ανοικτά.
 

LEFKOTHEA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ??????

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΙΝΕΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΕΝΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΓΩΣΩ ΚΙΟΛΑΣ...!! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ (ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΩ...) ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ 6 ΝΥΧΤΕΣ - 7 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΛΑΝΟ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΕΛΒΕΤΙΑ Η' ΠΡΑΓΑ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΕΙΜΩΝΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΜΕ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΥΟ....!! ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.... PLEASE... ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΙΔΕΕΣ...ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΙΣΙ???? :roll::roll::roll::roll:;);)
 

dora

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΦΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα
Η Πράγα είναι ένας όμορφος προόρισμος, που ήδη έχουν γραφτεί πολλά και σημαντικά πράγματα γι αυτήν. Προσωπικά, έχω ταξιδέψει στην Πράγα 2 φορές. Μία την άνοιξη 2006 και την Πρωτοχρόνια 2008. Όοο όμορφη ήταν την Άνοιξη τόσο χάλια ήταν στις γιορτές. Ευτυχώς το κρύο ήταν αντιμετωπίσημο άλλα ο κόσμος ήταν το κάτι άλλο. Από τον τόσο κόσμο δεν μπορούσες να ευχαριστηθείς τίποτα. Στην γέφυρα του Καρόλου ήταν σαν να ήσουν σε λεωφορείο σε ώρα αίχμης. Για να κάτσεις για καφέ ,για φαγητό κ.τ.λ. έπρεπε να περιμένεις αρκετή ώρα. Ήταν κάτι απίστευτο. Οποιαδήποτε άλλη εποχή θα δεις μία άλλη Πράγα.
 

ΑΛΕΚΟΣ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πάω Πράγα με τη γυναίκα μου και τα δυο παιδιά μας στις 3/1/09
(τα παιδιά είναι 12 και 10 ετών).
Γράφετε ότι κάνει τότε πολύ κρύο, δηλαδή τι προβλήματα θα έχουμε;
Θα μπορούμε να είμαστε έξω αρκετή ώρα;
Τι ρούχα να πάρουμε;
Τα παιδιά θα αντέχουν;
Ότι άλλο έχετε, σας παρακαλώ, να το αναφέρετε
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Kαλημέρα,
παρόλο που δεν επισκέφθηκα την Πράγα χειμώνα, γνωρίζω ότι τα Χριστούγεννα συνήθως κάνει καλό κρύο.Εξαρτάται πόσο το αντέχει ο καθένας.Αν είστε πχ από Φλώρινα, υπάρχει εξοικείωση.
Το σίγουρο είναι πάντως ότι απαιτούνται ισοθερμικά ρούχα και εσώρουχα.Δε χρειάζεται να ντυθεί κάποιος σαν κρεμμύδι, αλλά να έχει τα κατάλληλα ρούχα, ειδικά τα παιδιά.Σαφέστατα, γάντια, σκουφάκια, καπέλλα είναι απαραίτητα.Περισσότερες πληροφορίες και συμβουλές ίσως κάποια άλλα μέλη να μπορούν να σας δώσουν.
Να περάσετε πανέμορφα!!!!
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Τα Χριστούγεννα ετοιμαζόμαστε κι εμείς για Πράγα κι επειδή έμαθα ότι κάνει πολύ κρύο ρώτησα μια συνάδελφό μου που είναι από την Πολωνία τί πρέπει να πάρουμε μαζί μας για να μην πεθάνουμε... εκτός των κλασικών μάλλινα καλσόν ή ισοθερμικά, γάντια, κασκόλ, σκουφιά, μου είπε να πάρουμε πάτους για τα παπούτσια αυτούς που από κάτω έχουν κάτι σαν αλουμινόχαρτο και από πάνω σαν χοντρό ύφασμα. Και μάλιστα μου είπε ότι αν δεν βρω εδώ μόλις φτάσουμε να μπούσε σε ένα σούπερ μάρκετ εκεί και θα βρούμε σίγουρα... χτες πάντως ψωνήσαμε τα ισοθερμικά μας και τα σχετικά κασκόλ και σκουφιά που να καλύπτουν και τα αυτιά παρακαλώ πολύ! Για τα ψώνια μας πήγαμε σε μαγαζί με είδη σκι, για να είμαστε σίγουροι...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τα Χριστούγεννα ετοιμαζόμαστε κι εμείς για Πράγα κι επειδή έμαθα ότι κάνει πολύ κρύο ρώτησα μια συνάδελφό μου που είναι από την Πολωνία τί πρέπει να πάρουμε μαζί μας για να μην πεθάνουμε... εκτός των κλασικών μάλλινα καλσόν ή ισοθερμικά, γάντια, κασκόλ, σκουφιά, μου είπε να πάρουμε πάτους για τα παπούτσια αυτούς που από κάτω έχουν κάτι σαν αλουμινόχαρτο και από πάνω σαν χοντρό ύφασμα. Και μάλιστα μου είπε ότι αν δεν βρω εδώ μόλις φτάσουμε να μπούσε σε ένα σούπερ μάρκετ εκεί και θα βρούμε σίγουρα... χτες πάντως ψωνήσαμε τα ισοθερμικά μας και τα σχετικά κασκόλ και σκουφιά που να καλύπτουν και τα αυτιά παρακαλώ πολύ! Για τα ψώνια μας πήγαμε σε μαγαζί με είδη σκι, για να είμαστε σίγουροι...
Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά αυτό μου ακούγεται προετοιμασία για ταλαιπωρία και όχι για διακοπές...αν είναι να εξοπλιστώ έτσι για να βγω μια βόλτα, προτιμώ το σπίτι μου χίλιες φορές...

Βέβαια είμαι δηλωμένος εχθρός του κρύου και γνωστός "τροπικάκιας" οπότε προκατειλημμένος :D

Να κάνω βόλτα όμως και να κρυώνω ή να φοράω 10 κιλά ρούχα....περί ορέξεως βέβαια!

Καλά να περάσετε Βάγια.....
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά αυτό μου ακούγεται προετοιμασία για ταλαιπωρία και όχι για διακοπές...αν είναι να εξοπλιστώ έτσι για να βγω μια βόλτα, προτιμώ το σπίτι μου χίλιες φορές...

Βέβαια είμαι δηλωμένος εχθρός του κρύου και γνωστός "τροπικάκιας" οπότε προκατειλημμένος :D

Να κάνω βόλτα όμως και να κρυώνω ή να φοράω 10 κιλά ρούχα....περί ορέξεως βέβαια!

Καλά να περάσετε Βάγια.....

:) επειδή κι εγώ με το κρύο είμαι τσακωμένη αλλά ταυτόχρονα ήθελα πολύ να πάω Πράγα και κάπου για τα Χριστούγεννα...αν γυρίσω σώα κι όχι παγοκολώνα θα σας πω εντυπώσεις!! :):)
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
:) επειδή κι εγώ με το κρύο είμαι τσακωμένη αλλά ταυτόχρονα ήθελα πολύ να πάω Πράγα και κάπου για τα Χριστούγεννα...αν γυρίσω σώα κι όχι παγοκολώνα θα σας πω εντυπώσεις!! :):)


συμφωνώ μαζί σου Βάγια......« κάλλιον το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν» , με ισοθερμικά ρούχα θα σαι άνετη πιστεύω, άλλωστε η ομορφιά της Πράγας δε θα σ΄αφήσει να σκεφτείς το κρύο.
Να περάσετε πανέμορφα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.301
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom