Πρέπει να πληρώνει πάντα ο άντρας γιατί αλλιώς δεν είναι άντρας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομίζω ότι οι δυο κυριότεροι λόγοι είναι:
α) μην τους κακολογίσουνε
β) επειδή τους κάνει και νιώθουν και πολύ άντρες να' ούμε, και τις μπάλες μέσα

Πιο ενοχλητικό από όλα τα βλαχοκεράσματα για μένα είναι αυτό μεταξύ αγνώστων. Τελειώνουμε μια δουλειά, ας πούμε ένα συνέδριο και λέει κάποιος "πάμε να φάμε όλοι μαζί". Δεν ξέρεις τι οικονομική δυνατότητα έχει ο άλλος που είναι απέναντί σου, παραγγέλνεις εσύ ο άρχοντας "πιάσε και μια από κεινα" και μετά πληρώνουν όλοι ισόποσα. Συμβαίνει πολύ συχνά και δεν αναλογίζεσαι το πόσο στριμωγμένος είναι ο απέναντι που μπορεί να κάνει την πρακτική του, να πήρε διαζύγιο ή να είναι άνεργος και γι αυτό παρήγγειλε μόνο μια σαλάτα.

Ακόμη πιο συχνά συμβαίνει σε ταξίδια, είχα παιδιά νεόνυμφα που με το που προσγειώθηκαν μου είπαν "το ταξίδι μας το πλήρωσαν οι συγγενείς, έχουμε δυσκολίες, έχουμε μόλις 240 ευρώ για όλη την εβδομάδα, σε παρακαλούμε ό,τι τιπς έχεις για να τη βγάλουμε φτηνά, δε θέλαμε να χάσουμε την ευκαιρία να έρθουμε". Και στο πρώτο γεύμα ο σατράπης της παρέας άρχισε να παραγγέλνει αστακούς και κρασάκια, θεωρώντας πως επειδή το ταξίδι είναι ακριβό όλοι θα έχουν από ένα σαραντάρι να σκάσουν στο τσακίρ κέφι. Κοιτούσα τα παιδάκια κι είχαν αλλάξει 5 χρώματα, μόλις ήρθε ο λογαριασμός μου τον έφεραν εμενα που μιλάω τη γλώσσα, είπα "λοιπόν οι αστακοί ειναι 25, τα μακαρόνια κάνουν 8", με διακόπτουν 2-3 και λένε "έλα ρε, τι ναι αυτές οι γυφτιές, στη Νορβηγία είμαστε; Βάλε να ουμε να πληρώσουμε όλοι και δώσε και 15% στα παιδιά που μας σέρβιραν". Κανένας συλλογισμός στο ότι τα 10-15 ευρώ παρπαπάνω που θα πληρώσει ο άλλος του λείπουν πραγματικά. Εκεί τι κάνεις; Κατανοώ τους νεόνυμφους που δεν είπαν τίποτε, ντράπηκαν να πουν ότι είναι μπατίρηδες στην πρώτη επαφή με τους υπολοίπους. Δυστυχώς συμβαίνει πάρα πολλές φορές και οι περισσότεροι άνθρωποι ντρέπονται μπροστά σε "άγνωστο" κοινό να πουν κάτι και πληρώνουν την αρχοντιά και τον αντινορβηγισμό των "αρχοντανθρώπων".
Υπαρχει μια νοοτροπια σε πολους ανθρωπους που ντρεπονται να πουν πως δεν εχουν χρηματα ή πως εχουν μια σοβαρη ασθενεια. Φοβουνται οτι θα τους λυπουνται ή δεν ξερω γω τι. Λες κι εχουν κανει κανενα εγκλημα οι ανθρωποι, προσπαθουν να το κρατησουν μυστικο. Ειναι δυνατον; Γιατι να λυπηθω εναν ανθρωπο που του συμβαινει κατι τετοιο. Να τον συμπονεσω ναι αλλα να τον λυπηθω γιατι;
Νομιζω πως στα τραπεζια μεταξυ αγνωστων πρεπει να προαποφασιζεται το μαγαζι και φυσικα το ειδος/μεγεθος της παραγγελιας. Δεν μπορω να εχω 240€ για μια βδομαδα και να ακολουθω να φαω σε ενα μαγαζι που πουλα αστακους και κρασια. Θα την βγαλω με street food ή με κατι φθηνο ή τελοσπαντων θα ξεκαθαρισω τη θεση μου να μην γινει ακριβη παραγγελια γιατι δεν μπορω να ανταπεξελθω. Ο αλλος που να το φανταστει (ο σατραπης που λες) αν δεν τον σταματησει κανεις.
Με ολη την συμπαθεια που μπορει να εχω στα παιδια, δεν κανεις ρε φιλε ενα ακριβο ταξιδι αν δεν σε παιρνει. Κανεις ταξιδι στον ιδιο προορισμο αν θες αλλα με αλλη λογικη. Δεν πας σε ψαροταβερνες πολυτελειας να φας και δη με αγνωστους.
Κι ο σατραπης ταξιδι κανει και θελει να το ευχαριστηθει ο ανθρωπος. Γιατι να μην παραγγειλει ο,τι θελει; Το προβλημα ειναι μονο σε οσους αντιδρουν στο να μην πληρωσει ο καθενας τα δικα του.
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Φυσικα και δεν πρεπει να πληρωνει συνεχεια ο αντρας, γιατι αλλιως δεν ειναι αντρας ειναι ηλιθιος αντρας..
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Κι ο σατραπης ταξιδι κανει και θελει να το ευχαριστηθει ο ανθρωπος. Γιατι να μην παραγγειλει ο,τι θελει; Το προβλημα ειναι μονο σε οσους αντιδρουν στο να μην πληρωσει ο καθενας τα δικα του.
ακριβώς αυτό

Και δεν έχει σχέση αν είναι άγνωστοι ή γνωστοί. Αν έχει μάθει ο καθένας να έχει σεβασμό απέναντι στον άλλον το καταλαβαίνει, αλλιώς δεν πάει να χαλάσει ο κόσμος τζάμπα όλα.

Αρχές Οκτωβρίου πήγα με 4 φίλες στη Μάλτα. Μια πρότεινε να κάνουμε εξαρχής κοινό ταμείο με κάποιο ποσό για τους λογαριασμούς στα εστιατόρια, καφέ, μεταφορές. Προβληματίστηκα αρχικά επειδή το περίμενα ταξίδι πως και πως μετά από το καλοκαίρι και ήθελα να το ευχαριστηθώ. Παράλληλα ήξερα πως μια είναι χορτοφάγος και η άλλη από πρόσφατο χωρισμό με 2 μικρά παιδάκια που τα συντηρεί κυρίως μόνη της. Ήθελα ρε παιδί μου και το steak μου και το ψάρι και δεν ήθελα να μην τα παραγγέλνω λόγω λογαριασμού. Τους το είπα, συμφώνησαν και όπου τρώγαμε περίπου τα ίδια τα μοιραζόμασταν, όπου ξέφευγε καμία από μας έβαζε παραπάνω και περάσαμε τέλεια χωρίς να νοιώσει κάποια άβολα ή να υπάρξει παρεξήγηση!
Αντίθετα δεν έχω πρόβλημα να πω - κοίτα δεν με σηκώνει δεν μπορώ (όπως τώρα ας πούμε :haha::haha::haha:)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
και λένε "έλα ρε, τι ναι αυτές οι γυφτιές, στη Νορβηγία είμαστε; Βάλε να ουμε να πληρώσουμε όλοι και δώσε και 15% στα παιδιά που μας σέρβιραν". Κανένας συλλογισμός στο ότι τα 10-15 ευρώ παρπαπάνω που θα πληρώσει ο άλλος του λείπουν πραγματικά.
Μου έχει τύχει στο παρελθόν. Αλλά όταν είσαι οριακά από θέμα χρημάτων και σου συμβεί κάτι τέτοιο, γυρνάς και λες χωρίς ντροπές και αναστολές, ότι θα πληρώσεις μόνο αυτά που έφαγες. Ας παρεξηγηθούν! Γιατί να πληρώσεις την χλιδή του σατράπη? Ας πάρει ότι θέλει και ας το πληρώσει μόνος του!
Στην περίπτωση την δική μου, θυμάμαι το είχα πει με έντονο ύφος, απευθυνόμενος κυρίως σε αυτόν που είχε πεταχτεί και είχε πει να πληρώσουμε ισόποσα. Αυτός με είχε εκνευρίσει. Εννοείται βέβαια ότι δεν είχα φάει τίποτα παραπάνω από ότι είχα παραγγείλει.
Το ιδανικό βέβαια είναι αυτά τα πράγματα να ξεκαθαρίζουν εξ αρχής, με το που κάτσεις στο τραπέζι.
 

Sweet Girl

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλημέρα σας. Επειδή διαβάζω το φόρουμ σας θα ήθελα να σας πω την δική μου περίπτωση. Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω οτι ο άνδρας δεν ειναι υποχρεωμένος να τα πλερώνει όλα και πρέπει να συνεισφέρει και η γυναίκα..Η δική μου περίπτωση όμως δεν ξέρω κατά πόσο δικαιολογείται. Εχω σχέση εδώ και ένα χρόνο με ένα παιδί, αυτός εργάζεται και παίρνει πολύ ικανοποιητικό μισθό, έχω δυστυχώς είμαι άνεργη..Λοιπόν, δεν με κερνάει ποτέ, του δίνω τα λεφτά κάνεις πως κερνάει για να μην ξεφτιλιστεί στο προσωπικό, ή καμιά φορά πλερώνει αυτός και μου τα ζητάει πίσω..Ποτέ, δεν μου πήρε δώρο, στα γενέθλια μου, στην γιορτή ή τα Χριστούγεννα. Δεν πάμε ποτέ να φάμε έξω για να μην πλερώσει. ή όταν πάμε για καφέ ή για ποτό κρατάει ίσα-'ισα 5 ή 10 ευρώ για να μην πλερώσει. Συνέχεια μου ζητάει να του φέρνω πράγματα απο την επαρχία, φαγητά κτλ, ή να του πάρω τα ρόύχα να τα πλύνω εδώ για να μην ξοδέψει την σκόνη ή το μαλακτικό..Οτάν έμεινα, σπίτι του μερικές μέρες (τώρα δεν ξαναπήγα) έφερνε φαγητό απο έξω για αυτόν και έμενα με ξεχνούσε υποτίθεται.. Οταν παίρνουμε κάτι μαζί έστω με ένα ευρώ μου ζητάει τα 50 λεπτά. Λεω όκ δεν έχω δουλειά αν είχα δουλειά και λεφτά δεν θα είχα θέμα θα ημουνα ανεξάρτητη και δεν θα με ένοιαζε. Αλλά ξερετε τι μου ειπε; να δουλέψω και όσα λεφτά να τα βάζουμε σε εναν δικό του λογαριασμό για να τα έχουμε λεει απο κοινού, και του είπα όχι, εννοείται οτι θα προσφέρω στο σπιτι οτι χρειαστείς, αλλα θέλω να έχω τον ιδιωτικό μου λογαριασμο και μου ειπε αυτα να τα ξεχάσεις, θελω να ξερω τι ξοδευεις..Ενω αυτός τα ακριβότερα για τον εαυτό του, πάντα έχει για αυτόν για μένα ποτέ..Ρε παιδιά μπορώ να ζήσω με αυτόν τον άνθρωπο;;
 

Sweet Girl

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
αφού ζεις ένα χρόνο τώρα... άρα ναι μπορείς
Ναι αλλά δεν μένω μαζί του...Εκανα το βήμα να συγκατοικήσω μαζί του αλλα ήταν εφιάλτης..Ειμαι ανθρωπος ο οποίος κάνει πολύ υπομονή γενικά, απλά δίνω πολύ χρόνο στους ανθρώπους, με την ελπίδα οτι θα αλλάξει.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλημέρα σας. Επειδή διαβάζω το φόρουμ σας θα ήθελα να σας πω την δική μου περίπτωση. Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω οτι ο άνδρας δεν ειναι υποχρεωμένος να τα πλερώνει όλα και πρέπει να συνεισφέρει και η γυναίκα..Η δική μου περίπτωση όμως δεν ξέρω κατά πόσο δικαιολογείται. Εχω σχέση εδώ και ένα χρόνο με ένα παιδί, αυτός εργάζεται και παίρνει πολύ ικανοποιητικό μισθό, έχω δυστυχώς είμαι άνεργη..Λοιπόν, δεν με κερνάει ποτέ, του δίνω τα λεφτά κάνεις πως κερνάει για να μην ξεφτιλιστεί στο προσωπικό, ή καμιά φορά πλερώνει αυτός και μου τα ζητάει πίσω..Ποτέ, δεν μου πήρε δώρο, στα γενέθλια μου, στην γιορτή ή τα Χριστούγεννα. Δεν πάμε ποτέ να φάμε έξω για να μην πλερώσει. ή όταν πάμε για καφέ ή για ποτό κρατάει ίσα-'ισα 5 ή 10 ευρώ για να μην πλερώσει. Συνέχεια μου ζητάει να του φέρνω πράγματα απο την επαρχία, φαγητά κτλ, ή να του πάρω τα ρόύχα να τα πλύνω εδώ για να μην ξοδέψει την σκόνη ή το μαλακτικό..Οτάν έμεινα, σπίτι του μερικές μέρες (τώρα δεν ξαναπήγα) έφερνε φαγητό απο έξω για αυτόν και έμενα με ξεχνούσε υποτίθεται.. Οταν παίρνουμε κάτι μαζί έστω με ένα ευρώ μου ζητάει τα 50 λεπτά. Λεω όκ δεν έχω δουλειά αν είχα δουλειά και λεφτά δεν θα είχα θέμα θα ημουνα ανεξάρτητη και δεν θα με ένοιαζε. Αλλά ξερετε τι μου ειπε; να δουλέψω και όσα λεφτά να τα βάζουμε σε εναν δικό του λογαριασμό για να τα έχουμε λεει απο κοινού, και του είπα όχι, εννοείται οτι θα προσφέρω στο σπιτι οτι χρειαστείς, αλλα θέλω να έχω τον ιδιωτικό μου λογαριασμο και μου ειπε αυτα να τα ξεχάσεις, θελω να ξερω τι ξοδευεις..Ενω αυτός τα ακριβότερα για τον εαυτό του, πάντα έχει για αυτόν για μένα ποτέ..Ρε παιδιά μπορώ να ζήσω με αυτόν τον άνθρωπο;;
Ταπεινη μου γνωμη οτι τη δεδομενη στγμη κανεις υπομονη λογω του οτι ειναι ακομα φρεσκο. Οταν θα περανει ο καιρος και αυτο θα παγιωνεται τοτε θα αρχισει να σε πειραζει και τοτε δεν θα εχεις και υπομονη.

Φαινεται πολυ καπως να χαλατε λες ενα ευρω και να σου ζηταει τα 50 cents. Η' να σου λεει οτι θελει να ξερει ποσα παιρνεις, ποσα ξοδευεις κτλπ. Αν δεν κανεις την αλλαγη τωρα...θα εχεις προβληματα μετα. Δεν ξερω τι μελλον θα εχεις με εναν τετοιο ανθρωπο
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom