Ινδία Προβλημα με βιζα για την Ινδια!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον η πρεσβεια δεν δεχεται να στειλω με κουριερ τα διαβατηρια και τα απαραιτητα χαρτια για την εκδοση βιζας, οπως ειχα κανει με την Κουβα!!
Το προβλημα ειναι μεγαλο!! Εγω δεν μενω Αθηνα...Να παρω αδεια 2 φορες για να ερθω Αθηνα δυσκολο...
Τι να κανω???:shock:
Ξερετε κανενα γραφειο που να τα αναλαμβανει????
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Λοιπον η πρεσβεια δεν δεχεται να στειλω με κουριερ τα διαβατηρια και τα απαραιτητα χαρτια για την εκδοση βιζας, οπως ειχα κανει με την Κουβα!!
Το προβλημα ειναι μεγαλο!! Εγω δεν μενω Αθηνα...Να παρω αδεια 2 φορες για να ερθω Αθηνα δυσκολο...
Τι να κανω???:shock:
Ξερετε κανενα γραφειο που να τα αναλαμβανει????
Το ίδιο πόβλημα είχα και εγώ (για Ινδία)γιαυτό άλλαξα γνώμη και αντι Ινδιας-Νεπάλ θα πάω Νεπάλ-Ιραν (την Ινδια την αφήνω για του χρόνου )
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ισως καποιο γραφειο σε στυλ ΚΕΠ η κατι τετοιο θα σε βοηθουσε.Αλλιως ρωτησες αν γινεται κατι με εξουσιοοδοτηση η καποιο παρομοιο εγγραφο απο Α.Τ της περιοχης σου και στην Αθηνα σε εξυπηρετησει καποιος γνωστος..Δεν εχω επειχηρησει κατι παρομοιο παντως..
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν ξέρω γιατί η Ινδική πρεσβεία την κάνει τόσο δύσκολη τη διαδικασία για τη visa! Εγώ όταν είχα πάει να βγάλω, περίμενα πάνω από 1 ώρα, όταν έφτασα στο (ένα και μοναδικό παραθυράκι) εκτός από όλα τα απαραίτητα που είχα μαζί μου (διαβατήριο, φωτογραφίες κτλ), μου ζήτησαν και αποδείξεις ότι έχω τα λεφτά για το ταξίδι. Επειδή εκείνη την εποχή δεν είχα δουλειά, μου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση από τους γονείς μου ότι θα χρηματοδοτήσουν το ταξίδι μου, που σήμαινε πως έπρεπε να ξαναεπιστρέψω τουλάχιστον άλλες 2 φορές.
Ήταν ένας λόγος και αυτός που άλλαξα προορισμό.

Όταν πήγα στην πρεσβεία της Ταϊλάνδης στην Αθήνα (για την οποία η visa δεν είναι καν απαραίτητη), μόνο καφέ δεν με κέρασαν! Με υποδέχθηκαν με χαμόγελα, μου έδωσαν χάρτες, τουριστικά φυλλάδια και βιβλιαράκια, μου απάντησαν σε ερωτήσεις για τη χώρα και η δουλειά μου είχε τελειώσει σε 5-10 λεπτά (μαζί με την κουβεντούλα).

Ελπίζω να βγάλεις άκρη meli, αλλιώς άλλαξε σχέδια και πήγαινε Ταϊλάνδη! :p
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
ψυχραιμια meli! κι εγω αντιμετωπισα το ιδιο θεμα. τελικα εστειλα μια φιλη και με εξυπηρετησε. ακου λοιπον:
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι , αν δεν μπορεις να πας η ιδια, να στειλεις καποιον γνωστο σου. για τη βιζα χρειαζεσαι: διαβατηριο, φωτοτυπία διαβατηριου, αίτηση, 1 ή δυο φωτογραφίες σου και 50 ευρω. εφοσον δουλεύεις κα΄που μονιμα, δε θα έχεις προβλημα, γραψε διεύθυνση και τηλ για εκει που εργαζεσαι και οκ. την αίτηση κατεβασε την απο το link: http://www.indianembassy.gr/form/VISA FORM.doc
For Greek nationals, you will need the following :
Visa Application Form ( the same can be downloaded from our website) and signed personally by the applicant
original passport (should have minimum 6 months validity) and photocopy of the same,
2 recent photographs,
and 50 euros
No appointment is necessary in case of 1 - 3 passports. For more than 3 passports, you will need to set an appointment with the visa department calling on tel. nos. 210 7216227 / 210 7216481 at ext. 53 or 30 between 2.00 to 3.00 p.m.. Application time is from 9 to 11 only, in the mornings - mon to fri. You can come in personally or authorise a travel agent to submit your application to the embassy.. The procedure takes 3 working days.
(Weekends (Sat & Sun) and holidays are not included)
We do not accept visa applications by courier, post or my email or internet. .
Regards,
--
Embassy of India Athens
Visa section
3 Kleanthous Str., 10674 Athens
Tel: +30 210 721 6227
+30 210 7216481
Fax: +30 210 7235458
email:[email protected]
webaddress:http://www.indianembassy.gr
στην περιπτωση που δεν εχεις καποιον να σε εξυπηρετησει στην αθηνα
παρε 2 μερες αδεια, πηγαινε αθηνα, κανε την αιτηση και μην περιμενεις
για να την παραλαβεις αλλα παρε την πριν φυγεις για ινδια
απο που εισαι?
στην εσχατη περιπτωση, αν κινηθεις πολυ γρηγορα, μπορω να παω εγω για την
αιτηση σου, θα εμαι στην αθηνα για 2 μερες
ελπιζω να βοηθησα
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
φιλε toumpiotis, υπολογισα συμφωνα με αυτα που γραφεις οτι τελη ιουνιου θα πας νεπαλ.
εγω 4 ιουνιου θα ειμαι δελχι με σκοπο τελη ιουνιου με αρχες ιουλη να περναω τα συνορα ινδιας νεπαλ, νομιζεις οτι μπουρουμε να κανουμε κατι παρεα? θα σε συνοδευει καποιος? εγω παω μονος
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
φιλε toumpiotis, υπολογισα συμφωνα με αυτα που γραφεις οτι τελη ιουνιου θα πας νεπαλ.
εγω 4 ιουνιου θα ειμαι δελχι με σκοπο τελη ιουνιου με αρχες ιουλη να περναω τα συνορα ινδιας νεπαλ, νομιζεις οτι μπουρουμε να κανουμε κατι παρεα? θα σε συνοδευει καποιος? εγω παω μονος
Πρώτα απόλα σευχαριστώ για την πρόσκληση, Κατμαντού θα είμαι απο 30 Ιουνίου μέχρι 4 Ιουνίου (4 νύχτες πετάω 4/6 μεσημέρι για Σάρτζαχ).Ότι αφορά παρέα θα είμαι με την γυναίκα μου και ένα φιλικό ζευγάρι.Αν η διαδικασία βίζας για Ινδια ήταν ευκολότερη θα είχα κανονίση για Βαρανάσι αλλα όπως τα έχουν κάνει οι φίλοι μας οι Ινδοι πάω για Shiraz στο Ιραν που η β'ιζα βγαίνει και στο αερδορομιο.
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
OK ,βλεπω οτι ουτως η αλλως το χρονοδιαγραμμα σου ειναι αυστηρο, σε αντιθεση με το δικο μου, δεν πειραζει, ισως βρεθουμα κατα τυχη!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μια ερωτηση: φωτογραφια τυπου διαβατηριου ή απλες?
Ως ποτε θα εισαι Αθηνα?
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
OK ,βλεπω οτι ουτως η αλλως το χρονοδιαγραμμα σου ειναι αυστηρο, σε αντιθεση με το δικο μου, δεν πειραζει, ισως βρεθουμα κατα τυχη!
Του χρόνου κανονίζω για Γροιλανδία (Ιούνιο )αν ενδιαφέρεσαι ψάχνω "τρελους" για παρέα .:D:D:D
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
εγω διαβατηριου εδωσα και δεν ειχα προβλημα, οποτε καλυτερα διαβατηριου να εισαι σιγουρη. θα ειμαι λογικα μεχρι κυριακη, αλλα η τελευταια εργασιμη ειναι αυριο
απο που ειπαμε οτι εισαι?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Λοιπον η πρεσβεια δεν δεχεται να στειλω με κουριερ τα διαβατηρια και τα απαραιτητα χαρτια για την εκδοση βιζας, οπως ειχα κανει με την Κουβα!!
Το προβλημα ειναι μεγαλο!! Εγω δεν μενω Αθηνα...Να παρω αδεια 2 φορες για να ερθω Αθηνα δυσκολο...
Τι να κανω???:shock:
Ξερετε κανενα γραφειο που να τα αναλαμβανει????
πηγα και εγω προχθες στη πρεσβεια της ινδιας γιατι ετοιμαζομαστε προς τα κει και επειδη η υπολοιπη παρεα του ταξιδιου δεν ειναι απο αθηνα, ρωτησα αν γινεται να βγει βιζα χωρις να κατεβουν...μου ειπαν οτι αν παει καποιος με τα χαρτια ολα και το διαβατηριο(οχι μονο φωτοτυπια) γινεται να βγει...οποτε βρες καποιον γνωστο αθηνα...!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom