Ινδία Προβλημα με βιζα για την Ινδια!!!

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
γεια σε ολη την παρεα!ηρθε η στιγμη που αρχιζω τις προετοιμασιες για Ινδια, Νεπαλ Θιβετ(?). ειμαι αρκετα σιγουρος οτι θα ξεχασω πολλα πραγματα. τις τελευταιες 2 μερες κυκλοφορω με ενα μπλοκ και σημειωνω για να μην ξεχασω. εκανα πιστευω ενα αξιολογο φαρμακειο και σεμιναρια 1ων βοηθειων μιας και θα ταξιδευω μονος
δεν ξερω, δεν το εχω συνηδητοποιησει ακομα, σιγουρα.αυριο απογευμα πεταω απο χιο για αθηνα, θα μεινω 2 μερες εκει και την τεταρτη το βραδυ για δελχι
Καλο σου ταξιδι meli,ισως βρεθουμε καπως,καπου!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καλο ταξιδι και σε σενα!!!:clap:
Ισως βρεθουμε Βαρανασι.......:roll:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ο νικολας ειναι ηδη στην ινδια,μελι εσυ εισαι ετοιμη?????
η' να αρχιζουμε να σε βοηθαμε με την λιστα?
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Βοηθηστε....:clap:
 

kostas7377

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
βιζα για νεπαλ

Το ίδιο πόβλημα είχα και εγώ (για Ινδία)γιαυτό άλλαξα γνώμη και αντι Ινδιας-Νεπάλ θα πάω Νεπάλ-Ιραν (την Ινδια την αφήνω για του χρόνου )
έλω να παω Νεπάλ αλλά είναι αδύνατο να βρω τον πρόξενο εδώ για βίζα. Είναι εύκολο να την βγάλω στο αεροδρόμιο του Κατμαντού? Πήγε κανένας πρόσφατα και ξέρει?
 

kostas7377

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
βιζα νεπάλ?

Μήπως μπορεί κανείς να με διαβεβαιώσει ότι μπορω΄να πάρω βίζα Νεπαλ στο αεροδρονιο του Κατμαντού? Γιατί αμα περιμένω από το προξενείο εδώ καληνύχτα....
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Γεια χαρά κ από μένα. Ελληνική παροικία θα κάνουμε φέτος στην Ινδία. Κλέισαμε από 25 Ιουνίου μέχρι 18 Ιουλίου Δελχί-γύρο Ραντζαστάν κ Βαρανάσι μέσω ταξιδιωτικού ινδικού γραφείου μέσω Ιντερνετ www.metropolistravels.com. αυτοκίνητο με οδηγό συν φόρους,βενζίνες ξενοδοχεία 3-4 αστέρων( τα τσέκαρα, καλά φαίνονται) και κάποιες περιηγήσεις και εσωτερική πτήση Δελχί Βαρανάσι και επιστροφή με 550 ευρώ το άτομο(είμαστε 5). Εισητήρια μέσω Αμμάν από Θεσ/νίκη - Αθήνα 610 ευρώ. Όσο για την βίζα, επειδή δεν μπορούσα να βγάλω άκρη
τα έδωσα σε ταξιδιωτικό γραφείο στην Θεσ/νίκη,(άσχετα που δεν έκλεισα τίποτα σε αυτούς), το οποίο απλά μας την χρέωσε 70 ευρώ, αντί 50 και την έχουμε ήδη στα χέρια μας. Σε άλλο τουριστικό κλείσαμε κ μία ασφάλεια 32 εωρώ γαι καλό και για κακό.Έχω διαβάσει ήδη 2 ξενόγλωσσους τουριστικούς οδηγούς, αλλά παρ΄όλα αυτά..... Αλήθεια τι προετοιμασίες κλπ? εγώ λέω να το δω σαν οποιοδήποτε ταξίδι. εντάξει κανένα ιμόντιουμ προληπτικά, κανένα αντικουνουπικό. εμβόλια οι 2 από τους 5 δεν κάναμε, βασιζόμαστε στην καλή μας την τύχη.
έχετε κανένα τιπ, κάτι να προσέξουμε, κάτι που πρέπει οπωσδήποτε???
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
:clap:....για σου eleni....προσοχη στο νερο! εμφιαλομενο ενωειτε!...και στο ξενοδοχειο οχι παγακια !!!:(....καλο ταξιδι:clap:
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Μήπως μπορεί κανείς να με διαβεβαιώσει ότι μπορω΄να πάρω βίζα Νεπαλ στο αεροδρονιο του Κατμαντού? Γιατί αμα περιμένω από το προξενείο εδώ καληνύχτα....
Κώστα η βίζα βγαίνει στο αεροδρόμιο, τουλάχιστον πριν από ένα μήνα τη βγάλαμε στα σύνορα Ινδίας-Νεπάλ χωρίς κανένα πρόβλημα. Να έχεις μαζί σου όμως φωτογραφίες (2 χρειάζονται, έχε 4 για σιγουριά). 25 δολάρια κάνει η multiple entry 15 ημερών. Επίσης καλό είναι να γνωρίζεις τη διεύθηνση του ξενοδοχείου που θα μείνεις για να τη συμπληρώσεις στο immigration form και να έχεις μαζί σου τα εισητήρια της επιστροφής (φωτοτυπία αν είναι e-ticket) και πάλι για παν ενδεχόμενο μη πέσεις σε κανά στραβόξυλο, που και πάλι τελικά θα στη δώσει.
Γεια χαρά κ από μένα. Ελληνική παροικία θα κάνουμε φέτος στην Ινδία. Κλέισαμε από 25 Ιουνίου μέχρι 18 Ιουλίου Δελχί-γύρο Ραντζαστάν κ Βαρανάσι μέσω ταξιδιωτικού ινδικού γραφείου μέσω Ιντερνετ www.metropolistravels.com. αυτοκίνητο με οδηγό συν φόρους,βενζίνες ξενοδοχεία 3-4 αστέρων( τα τσέκαρα, καλά φαίνονται) και κάποιες περιηγήσεις και εσωτερική πτήση Δελχί Βαρανάσι και επιστροφή με 550 ευρώ το άτομο(είμαστε 5). Εισητήρια μέσω Αμμάν από Θεσ/νίκη - Αθήνα 610 ευρώ. Όσο για την βίζα, επειδή δεν μπορούσα να βγάλω άκρη
τα έδωσα σε ταξιδιωτικό γραφείο στην Θεσ/νίκη,(άσχετα που δεν έκλεισα τίποτα σε αυτούς), το οποίο απλά μας την χρέωσε 70 ευρώ, αντί 50 και την έχουμε ήδη στα χέρια μας. Σε άλλο τουριστικό κλείσαμε κ μία ασφάλεια 32 εωρώ γαι καλό και για κακό.Έχω διαβάσει ήδη 2 ξενόγλωσσους τουριστικούς οδηγούς, αλλά παρ΄όλα αυτά..... Αλήθεια τι προετοιμασίες κλπ? εγώ λέω να το δω σαν οποιοδήποτε ταξίδι. εντάξει κανένα ιμόντιουμ προληπτικά, κανένα αντικουνουπικό. εμβόλια οι 2 από τους 5 δεν κάναμε, βασιζόμαστε στην καλή μας την τύχη.
έχετε κανένα τιπ, κάτι να προσέξουμε, κάτι που πρέπει οπωσδήποτε???
Για το χρονικό διάστημα που θα μείνετε δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Προληπτικά για την ελονοσία θα μπορούσατε να πάρετε malaron τα οποία τα παίρνεις από το ασφαλιστικό σου ταμείο, τα ξεκινάς μια μέρα πριν βρεθείς εκεί και τα συνεχίζεις και για άλλες 4 αφού γυρίσεις. Πάντως αν και χωρίς σημαντικές αντεδείξεις σε σχέσει με άλλα χάπια ελονοσίας (π.χ. lariam) είναι και αυτά βαριά φαρμακα (π.χ. δεν πρέπει να μείνεις εγκυος για 6 μήνες μετά). Από αντικουνουπικό θα χρειαστείς κάποιο με το συστατικό deet.
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κι εγω με αυτα τα χαπια ειμαι ακομα σε διλλημμα αν θα τα παρω.....:roll::roll::roll:
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
Geia sas paidia,edo Kashmir-Ladack, sygekrimena kargil. An k monos pernao teleia. Piga se ena gamo ,emeina se houseboat sto srinagar kai aurio tha pao se ena sxolio edo sto Kargil na didaxo fotografia!Epomeno stathmos Leh, se 2-3 meres. Kala taxidia se olous
PS;Sorry gia ta greeklies, den ginetai omos allios!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Geia sas paidia,edo Kashmir-Ladack, sygekrimena kargil. An k monos pernao teleia. Piga se ena gamo ,emeina se houseboat sto srinagar kai aurio tha pao se ena sxolio edo sto Kargil na didaxo fotografia!Epomeno stathmos Leh, se 2-3 meres. Kala taxidia se olous
PS;Sorry gia ta greeklies, den ginetai omos allios!
Εχω σκασει απο τη ζηλεια μου! Η κατασταση στο Srinagar ηταν ηρεμη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom