Προβλημα με booking

makisg

Member
Μηνύματα
4.717
Likes
14.806
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα σε ένα από τα 4 ξενοδοχεία που είχα κάνει κράτηση στο πρόσφατο ταξίδι μας στην Ελβετία. Επικοινωνοντας με το ξενοδοχείο μου είπαν ότι αυτοί δεν είχαν κανένα στοιχείο της κάρτας μου και ότι το πρόβλημα ήταν της μπουκινγκ και να μην ανησυχώ.
Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το ξενοδοχείο.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα. Τη άλλη βδομάδα πάω Βαρκελώνη και το ξενοδοχείο που έκλεισα μέσω booking έστειλε μήνυμα ότι δεν μπορεί να προ εγκρίνει την πιστωτική. Αλλάξαμε πιστωτική και τηλεφωνήσαμε στην τράπεζα η οποία μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα και ότι δεν έγινε καμία προσπάθεια έγκρισης. Περιμένω να δω τι θα γίνει με τη δεύτερη που έβαλα. Άλλο ξενοδοχείο την ίδια περίοδο την είχε προεγκρίνει χωρίς πρόβλημα. Προσωπικά μου συμβαίνει πρώτη φορά. Το ξενοδοχείο το είχα κλείσει πριν τρεις μήνες. Έχει συμβεί σε κανέναν; Η κάρτα σίγουρα ήταν οκ
το ίδιο έγινε με εμάς τον περασμένο Δεκέμβριο με Μαδρίτη. δεν μπορούσαν να χρεώσουν τις κάρτες.
με το ξενοδοχείο δεν βγάλαμε άκρη.
πάρε τηλέφωνο στη μπουκινγκ να τηλεφωνήσουν αυτοί και να κάνουν επιτόπου μια προσπάθεια χρέωσης.
00800127605 χωρίς χρέωση στα Ελληνικά. να έχεις έτοιμο αριθμό κράτησης και πιν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα. Τη άλλη βδομάδα πάω Βαρκελώνη και το ξενοδοχείο που έκλεισα μέσω booking έστειλε μήνυμα ότι δεν μπορεί να προ εγκρίνει την πιστωτική. Αλλάξαμε πιστωτική και τηλεφωνήσαμε στην τράπεζα η οποία μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα και ότι δεν έγινε καμία προσπάθεια έγκρισης. Περιμένω να δω τι θα γίνει με τη δεύτερη που έβαλα. Άλλο ξενοδοχείο την ίδια περίοδο την είχε προεγκρίνει χωρίς πρόβλημα. Προσωπικά μου συμβαίνει πρώτη φορά. Το ξενοδοχείο το είχα κλείσει πριν τρεις μήνες. Έχει συμβεί σε κανέναν; Η κάρτα σίγουρα ήταν οκ
Μου συνέβη κι εμένα πρόσφατα, το ξενοδοχείο στη Βραζιλία ακύρωσε την κράτηση, ήταν για το ίδιο βράδυ βέβαια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Στις 28 Ιουλιου καναμε κρατηση για ενα διαμερισμα στο Tampere με δωρεαν ακυρωση μεχρι τις 21 Αυγουστου. Χθες (22/08) κι ενω ηδη πριν κανα 10ημερο μας ειχαν στειλει μηνυμα με οδηγιες για το πως θα μπουμε κλπ, στελνουν αλλο μηνυμα οτι δυστυχως το διαμερισμα δε θα ειναι διαθεσιμο για κρατησεις μικρης διαρκειας και επομενως δε μπορουμε να μεινουμε αλλα να μην ανησυχουμε γιατι εχουν δυο εναλλακτικες να μας προτεινουν. Για επιστροφη χρηματων ομως τιποτα. Εκτος απο το γ@#$το που περιμεναν να παρουν τα λεφτα για να μας το στειλουν, οι εναλλακτικες τους δε μας ικανοποιουν. Ξερει κανεις πώς μπορουμε να παρουμε τα λεφτα πισω; Επισης, δεδομενου οτι ειναι τελευταια στιγμη (<2 βδομαδες) για το ταξιδι, υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να αιτηθουμε στη booking ωστε να μας διευκολυνει να βρουμε αλλο καταλυμα με παρομοια τιμη και χαρακτηριστικα;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
550
Likes
390
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στις 28 Ιουλιου καναμε κρατηση για ενα διαμερισμα στο Tampere με δωρεαν ακυρωση μεχρι τις 21 Αυγουστου. Χθες (22/08) κι ενω ηδη πριν κανα 10ημερο μας ειχαν στειλει μηνυμα με οδηγιες για το πως θα μπουμε κλπ, στελνουν αλλο μηνυμα οτι δυστυχως το διαμερισμα δε θα ειναι διαθεσιμο για κρατησεις μικρης διαρκειας και επομενως δε μπορουμε να μεινουμε αλλα να μην ανησυχουμε γιατι εχουν δυο εναλλακτικες να μας προτεινουν. Για επιστροφη χρηματων ομως τιποτα. Εκτος απο το γ@#$το που περιμεναν να παρουν τα λεφτα για να μας το στειλουν, οι εναλλακτικες τους δε μας ικανοποιουν. Ξερει κανεις πώς μπορουμε να παρουμε τα λεφτα πισω; Επισης, δεδομενου οτι ειναι τελευταια στιγμη (<2 βδομαδες) για το ταξιδι, υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να αιτηθουμε στη booking ωστε να μας διευκολυνει να βρουμε αλλο καταλυμα με παρομοια τιμη και χαρακτηριστικα;
Στείλε mail στη booking άμεσα θα τους σκίσουν
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
6.696
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Στις 28 Ιουλιου καναμε κρατηση για ενα διαμερισμα στο Tampere με δωρεαν ακυρωση μεχρι τις 21 Αυγουστου. Χθες (22/08) κι ενω ηδη πριν κανα 10ημερο μας ειχαν στειλει μηνυμα με οδηγιες για το πως θα μπουμε κλπ, στελνουν αλλο μηνυμα οτι δυστυχως το διαμερισμα δε θα ειναι διαθεσιμο για κρατησεις μικρης διαρκειας και επομενως δε μπορουμε να μεινουμε αλλα να μην ανησυχουμε γιατι εχουν δυο εναλλακτικες να μας προτεινουν. Για επιστροφη χρηματων ομως τιποτα. Εκτος απο το γ@#$το που περιμεναν να παρουν τα λεφτα για να μας το στειλουν, οι εναλλακτικες τους δε μας ικανοποιουν. Ξερει κανεις πώς μπορουμε να παρουμε τα λεφτα πισω; Επισης, δεδομενου οτι ειναι τελευταια στιγμη (<2 βδομαδες) για το ταξιδι, υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να αιτηθουμε στη booking ωστε να μας διευκολυνει να βρουμε αλλο καταλυμα με παρομοια τιμη και χαρακτηριστικα;
Πάρε τηλέφωνο στην ελληνική εξυπηρέτηση του booking. Θα σου βρουν αυτοί λύση άμεσα, χώρια που θα βάλουν χέρι στον ιδιοκτήτη. Βρες κι εσύ προκαταβολικά κάποιο άλλο κατάλυμα που σε βολεύει να το προτείνεις σε περίπτωση που δυσκολευτούν αυτοί. Αν είναι ακριβότερο θα σου πληρώσουν την διαφορά (πιθανόν θα χρεώσουν τον αρχικό ιδιοκτήτη). Το έχω κάνει 2 φορές με απόλυτη επιτυχία.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ευχαριστώ! Απο την ισπανικη εκδοχη το κλεισαμε (στη δουλεια) αλλα φανταζομαι οτι και να καλεσουμε την ισπανικη εξυπηρετηση θα τυχουμε αναλογης αντιμετωπισης.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
6.696
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ευχαριστώ! Απο την ισπανικη εκδοχη το κλεισαμε (στη δουλεια) αλλα φανταζομαι οτι και να καλεσουμε την ισπανικη εξυπηρετηση θα τυχουμε αναλογης αντιμετωπισης.
Ε φυσικά. Δεν είναι λογικό να έχουν άλλη αντιμετώπιση στους Ισπανούς.
Εκτός κι αν δεν τους χωνεύουν…:p
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.668
Ευχαριστώ! Απο την ισπανικη εκδοχη το κλεισαμε (στη δουλεια) αλλα φανταζομαι οτι και να καλεσουμε την ισπανικη εξυπηρετηση θα τυχουμε αναλογης αντιμετωπισης.
Θα σου στείλω με πμ ισπανικό νούμερο να συνεννοηθείς.
 

mary009

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Έκανα κράτηση σε ένα ξενοδοχείο στα Χανιά μέσω booking και είχε τιμή 8 ευρώ την βραδιά (κάτι το οποίο μου έκανε εντύπωση) για τις ημερομηνίες που ήθελα. Το έκλεισα για 7 νύχτες και η συνολική τιμή του ήταν 46 ευρώ. Η κράτησή μου έγινε κανονικά και μάλιστα επιβεβαιώθηκε από την booking. Το ξενοδοχείο όμως μου έστειλε μήνυμα ότι η κράτηση δεν μπορεί να γίνει δεκτή λόγω λάθους του συστήματος και μου είπαν να ακυρώσω την κράτηση μου. Αν πράγματι η κράτηση δεν μπορεί να γίνει δεκτή, τότε γιατί μου έστειλαν email επιβεβαίωσης από την booking; Επίσης γιατί πρέπει να την ακυρώσω εγώ και δεν την ακυρώνουν απευθείας από το ξενοδοχείο;
Πάντως από την booking δεν μου έχουν στείλει κάποιο μήνυμα για να μου πουν ότι πρέπει να ακυρώσω την κράτηση μου.
Από νομικής άποψης τι ισχύει?
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
859
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Θεωρώ πως πρέπει να είμαστε συγκαταβατικοί σε τέτοιες περιπτώσεις που προφανώς προέρχονται από λάθη ή αβλεψίες, ενδεχομένως από κάποιους χαμηλόμισθους υπαλλήλους που σε διαφορετική περίπτωση πιθανότατα θα πληρώσουν το μάρμαρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.490
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom