Προβλημα με booking

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ έχω αντίθετη άποψη ειδικά στο εξωτερικό.
Αν ο ξενοδόχος σε κρεμάσει κ έχει γινει ιδωτικη συμφωνία, δεν βρίσκεις το δίκιο σου.
Ο λόγος σου ενάντια στο δικό του.
Αν όμως έχεις κλείσει μέσω πλατφόρμας κ πας κ έχει δώσει το δωμάτιο, σου βρισκει η πλατφόρμα ξενοδοχείο ακόμα κ ανώτερης κατηγορίας ή σου αλλάζει δωμάτιο υπό το φόβο των αρνητικών σχολίων, όπως έγινε στην περίπτωση μου πρόσφατα.
Κι ακόμη μια φορά στην Ελλάδα, είχα κάνει κράτηση μέσω booking, ο ξενοδόχος το είχε διπλοκρατησει, πηγα εκει φώναζα, τσίριζα, μου έλεγε δεν με νοιάζει κόψε το λαιμό σου, πήγαινε αλλού,το σώμα έχει ήδη δοθει...
Εγώ με τις βαλίτσες στο χέρι και μόλις είπα τη μαγική λέξη "θα κάνω παράπονα στην booking και θα κάνω αρνητικά σχόλια παντού"...
ξαφνικά μου έδωσε το δωμάτιο και πέταξε τους άλλους έξω...
Τι να πω, έχεις κ συ το δίκιο σου βάσει της εμπειρίας σου. Τελικά μάλλον είναι "τζόγος" όπως και να έχει γίνει η κράτηση
 

pepakos

Member
Μηνύματα
176
Likes
446
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Όπως έχει γραφτεί και προηγουμένως, η πιο ασφαλής λύση είναι κατά την κράτηση να δίνουμε μια εικονική κάρτα revolut με 0 υπόλοιπο, ούτως ώστε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο για τυχόν χακαρίσματα ή δήθεν δεσμεύσεις, και να ενημερωνόμαστε από την Revolut ανά πάσα στιγμή για το αν και τι ποσό προσπάθησε κάποιος να μας τραβήξει.
Από κει και πέρα, αν είναι διαθέσιμη η επιλογή να πληρώσουμε στο κατάλυμα, όλα οκ.
Διαφορετικά, πληρώνουμε μέσω booking σε συγκεκριμέμη ημερομηνία - η οποία αναγράφεται - κατά την κράτηση, και μάλιστα η booking ΠΑΝΤΑ ενημερώνει 24 ώρες πριν οτι πρόκειται να χρεώσει την κάρτα μας, την συγκεκριμένη ημέρα και ώρα.

Στοιχεία κάρτας στο chat της Booking ποτέ και για κανένα λόγο.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Υπαρχουν και οι προπληρωμενες για οποιον νιωθει οτι μια πλατφορμα ειναι διατρητη απο χακερς.
Τη δέχονται;Με την έννοια ότι αν δεν έχει επαρκές υπόλοιπο δεν αποτελεί για αυτούς εγγύηση ότι θα μπορέσουν να την χρεώσουν όταν έρθει η ώρα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.120
Likes
41.414
Τη δέχονται;Με την έννοια ότι αν δεν έχει επαρκές υπόλοιπο δεν αποτελεί για αυτούς εγγύηση ότι θα μπορέσουν να την χρεώσουν όταν έρθει η ώρα
Ως τωρα με καποιο ελαχιστο υπολοιπο η προεγκριση γινεται για 0 ευρω.
Γενικα προτιμω αλλες πλατφορμες και δινω κανονικη καρτα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν βγαζεις ακρη πιεση θελουν .Εμενα πριν ενα μηνα μου ετυχε να χακαρουν τον λογαριασμο τους ,να νομιζω οτι μιλαω στα μυνηματα με το ξενοδοχειο ,την πατησα και εκανα reconfirm τα στοιχεια μου και μεσα σε αυτα και εκει η καρτα.Moυ τραξηξε και καλα προσωρινη δεσμευση 152 € με προβληματισε οτι δεν μου τα επιστρεψανε ποτε και ανακαλυψα οτι πηγαν καπου στο Λαγος της Νιγηριας σε εναν Ahmet.Ακρη δεν εβγαλα αποζημιωση δεν πηρα ποτε τα λεφτα μου πισω .Δεν με ενδιαφερει για τα 150 € το κανω για να νιωσω εγω καλα μεσα μου και μια φορα να αναλαβουν μια ευθυνη ,οτι φταινε αυτοι.Εντωμεταξυ το ξενοδοχειο δεν ζητησε ποτε ενα επισημο συγγνωμη ,παρομονο κοφτα χωρις hello ουτε τιποτα ειπε ΄΄σας ειπαμε μην μπειτε ποτε σε αυτο το λινκ""ετσι σκετο ξερα ,το δα βεβαια πολυ αργοτερα.Σαν να μην φτανει ολο αυτο προσπαθουσε και το ξενοδοχειο μια μερα πριν παω να μου κανει δεσμευση ενος ποσου ενω η καρτα μου που εβαλα επιτηδες δεν ειχε καθολου υπολοιπο .Επικοινωνησα με booking τους ειπα να στειλουν στο ξενοδοχειο να σταματησει τις 6 αποπειρες μη εγκυρης καρτας και πως δεν θα δωσω ευρω νωριτερα με αυτο που μου κανανε ,οχι απλα προεγκριση καρτας ουτε 0,01 λεπτα μονο οτι απο κοντα.Επικοινωνησανε ξανα προσπαθησανε παλι ξαναεβρισα την booking και τελικα μου εστειλε apology το ξενοδοχειο οτι δεν θα δεν θα μου τσεκαρει την καρτα και οτι θελω απο κοντα,Εγω λεφτα μεταφορα μιση ωρα μετα την αφιξη μου επιτηδες.Η εμπιστοσυνη μου και η ασφαλεια και προς το ξενοδοχειο και προς την booking εχει χαθει ,προσοχη μεγαλη σε ολο το φορουμ!!
Εσεις στην θεση μου θα δεχοσασταν παλι προεγκρισεις και reconfirm μετα απο το σκηνικο??

Η με αποζημιωνουνε και ολα καλα ή θα φανε μια καλη μηνυσαρα και θα μιλησω με δικηγορο .

Αυτα ...
Η μηνυση κοστίζει κάνα χιλιάρικο,μαζί με τα παράβολαδεν αξίζει για 150€ να κάνεις και δεν ευθύνεται κιόλας μια σελίδα αν τη χακαραν...το πιο άμεσο και σίγουρο, είναι αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγής στη visa κ σου επιστρέφει η visa τα χρήματα,μιλα με την τράπεζα σου
Last edited:
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.498
Likes
5.479
Τη δέχονται;Με την έννοια ότι αν δεν έχει επαρκές υπόλοιπο δεν αποτελεί για αυτούς εγγύηση ότι θα μπορέσουν να την χρεώσουν όταν έρθει η ώρα
Η μπουκινγκ δεν κάνει ποτέ προέγκριση αλλά επαλήθευση κάρτας και το ποσό είναι μηδενικό.
IMG_D60AA8BBCBB1-1.jpeg


Το ξενοδοχείο μπορεί να κάνει προ έκκριση οποιοδήποτε ποσό άλλα δεν θα το πάρει αν η προπληρωμένη δεν έχει χρήματα μέσα. Με την ρεβολουτ όμως ξέρεις ακριβώς τι ποσό προσπαθούν να πάρουν και πότε, με τις άλλες προπληρωμένες δεν γνωρίζω.
Όταν το ξενοδοχείο αποτύχει θα στείλει μήνυμα και θα δώσεις ξανά την ίδια κάρτα με χρήματα αυτή την φορά επαρκή για τη συναλλαγή, αν συμφωνείς βέβαια.
Επίσης η ρεβολουτ έχει δυνατότητα πληρωμής με κάρτα μιας χρήσης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.120
Likes
41.414
Η μπουκινγκ δεν κάνει ποτέ προέγκριση αλλά επαλήθευση κάρτας και το ποσό είναι μηδενικό.
View attachment 443655

Το ξενοδοχείο μπορεί να κάνει προ έκκριση οποιοδήποτε ποσό άλλα δεν θα το πάρει αν η προπληρωμένη δεν έχει χρήματα μέσα. Με την ρεβολουτ όμως ξέρεις ακριβώς τι ποσό προσπαθούν να πάρουν και πότε, με τις άλλες προπληρωμένες δεν γνωρίζω.
Όταν το ξενοδοχείο αποτύχει θα στείλει μήνυμα και θα δώσεις ξανά την ίδια κάρτα με χρήματα αυτή την φορά επαρκή για τη συναλλαγή, αν συμφωνείς βέβαια.
Επίσης η ρεβολουτ έχει δυνατότητα πληρωμής με κάρτα μιας χρήσης.
Ξερεις τι προσπαθει να παρει μεσω web banking. Το web banking προσφερει ολες τις δυνατοτητες που δινει και μια αυλη καρτα.
 

connosp

Member
Μηνύματα
398
Likes
868
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ booking.com .
έχουν μέσα στο site καταλύματα που δεν υπάρχουν ! Έπεσα στην παγίδα και έκλεισα ένα κατάλυμα . μου έφαγαν τα λεφτά ενώ πλήρωσα σε λινκ του booking.com και αυτοί τώρα λένε ότι δεν φταίνε και δεν μου δίνουν τα λεφτά μου πίσω !!!
φυσικα θα κινηθώ νομικά !!!
Δες εδώ την περίπτωση μου
Χακάρισμα στη Booking!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.353
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εμένα πάλι αν κάτι μου κάνει τρομερή εντύπωση σε όλο αυτό το χάος που αναλύουμε τελευταία, είναι η αντιμετώπιση της εταιρείας, κορυφαία υποτίθεται πλατφόρμα κρατήσεων στο διαδίκτυο.
Ούτε προστασία, ούτε ενημέρωση πελάτη ούτε τίποτα.
Ήξερα βέβαια από τις αρχές τις πανδημίας και μετά τις μεγάλες περικοπές ότι είναι ένα ..δέλο και μισό, όμως αυτό τελευταία είναι εξωφρενικό!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.498
Likes
5.479
Ξερεις τι προσπαθει να παρει μεσω web banking. Το web banking προσφερει ολες τις δυνατοτητες που δινει και μια αυλη καρτα.
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν αναγράφετε μέσα στο web banking μια συναλλαγή που δεν είχε αίσιο τέλος η δεν υπήρχε υπόλοιπο να εκτελεστεί. Νομίζω δεν αναφέρονται άλλα δεν είμαι σίγουρος. Η ρεβολουτ αναφέρει τα πάντα, από τις μηδενικές χρεώσεις μέχρι τις ανεπιτυχείς λόγο υπόλοιπου.
Κάποιος άλλος με σχετική εμπειρία μπορεί να μας πει επίσης.
 

connosp

Member
Μηνύματα
398
Likes
868
Εμένα πάλι αν κάτι μου κάνει τρομερή εντύπωση σε όλο αυτό το χάος που αναλύουμε τελευταία, είναι η αντιμετώπιση της εταιρείας, κορυφαία υποτίθεται πλατφόρμα κρατήσεων στο διαδίκτυο.
Ούτε προστασία, ούτε ενημέρωση πελάτη ούτε τίποτα.
Ήξερα βέβαια από τις αρχές τις πανδημίας και μετά τις μεγάλες περικοπές ότι είναι ένα ..δέλο και μισό, όμως αυτό τελευταία είναι εξωφρενικό!
Διαφωνώ σε παρόμοια περίπτωση με τη Booking, με την επίμονή μου πέτυχα επιστροφή όλου του ποσού 668Ε από την Booking!!!!Λόγω χακαρίσματος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.972
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom