Προβλημα με booking

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν αναγράφετε μέσα στο web banking μια συναλλαγή που δεν είχε αίσιο τέλος η δεν υπήρχε υπόλοιπο να εκτελεστεί. Νομίζω δεν αναφέρονται άλλα δεν είμαι σίγουρος. Η ρεβολουτ αναφέρει τα πάντα, από τις μηδενικές χρεώσεις μέχρι τις ανεπιτυχείς λόγο υπόλοιπου.
Κάποιος άλλος με σχετική εμπειρία μπορεί να μας πει επίσης.
Δεν ξερω γιατι θες ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ με σχετικη εμπειρια οταν καταθετω τη σχετικη μου εμπειρια. Εκτος του οτι ερχονται ζωντανα οι ειδοποιησεις απο web banking, γραφει και στο statement εδω απο hotels.com τις μηδενικες.
Ειναι αψογες οι prepaid
Screenshot_20231010_194232_Gallery.jpg
Screenshot_20231010_194216_Gallery.jpg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.461
Likes
5.403
Δεν ξερω γιατι θες ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ με σχετικη εμπειρια οταν καταθετω τη σχετικη μου εμπειρια. Εκτος του οτι ερχονται ζωντανα οι ειδοποιησεις απο web banking, γραφει και στο statement εδω απο hotels.com τις μηδενικες.
Ειναι αψογες οι prepaid View attachment 443702 View attachment 443703
Η άλφα δεν έχει κάτι τέτοιο. Συναλλαγές χωρίς αίσιο τέλος δεν τις αναφέρει καν πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να σου το πούνε γιατί δεν πέρασαν. Δεν είχα έμπειρα από Πειραιώς.
Άλλα από ότι βλέπω έχεις προπληρωμένη. Εμπειρία με ελληνικές προπληρωμένες δεν έχω. Συμπεριφέρεται το ίδιο και με τις συμβατικές πιστωτικές κάρτες δίνοντας πλήρη ανάλυση;
Επίσης η φόρτιση προπληρωμένης χρεώνετε έξτρα, σωστά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Η άλφα δεν έχει κάτι τέτοιο. Συναλλαγές χωρίς αίσιο τέλος δεν τις αναφέρει καν πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να σου το πούνε γιατί δεν πέρασαν. Δεν είχα έμπειρα από Πειραιώς.
Άλλα από ότι βλέπω έχεις προπληρωμένη. Εμπειρία με ελληνικές προπληρωμένες δεν έχω. Συμπεριφέρεται το ίδιο και με τις συμβατικές πιστωτικές κάρτες δίνοντας πλήρη ανάλυση;
Επίσης η φόρτιση προπληρωμένης χρεώνετε έξτρα, σωστά;
Ναι δινει statement καθως και ειδοποιησεις.
Η φορτιση ειναι 1 ευρω. Την ειχα για "εκπαιδευτικη" για τον γιο μου και ξεμεινε, τωρα την εχω αδεια.
Απειρως καλυτερη η debit της Alpha σε σχεση με την Πειραιως που μεσω της εφαρμογης οριζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, καλυτερη απο credit, δεν περναει ουτε κουνουπι αν δεν το ορισεις.
Οχι τοσο καλα χαρακτηριστικα η debit της Πειραιως, δεν τη χρησιμοποιω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Επανερχομαι, τωρα εψαξα πρωτη φορα πως ειναι οι εφαρμογες. Ειναι πιο δυσχρηστη η εφαρμογη της Πειραιως, αλλα παλι μπορεις να φιλτραρεις καθε οριο της debit και καθε δραστηριοτητα χειροκινητα
Πιο ευχρηστη και ευελικτη της alpha.
Συμπαθητικη η ευελιξια της debit της Εθνικης.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
887
Likes
1.966
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Προσοχή όταν κάνετε κράτηση!
Μου ήρθαν μηνύματα στο κινητό όταν έκανα 2 κρατήσεις από τον υπολογιστή και ενώ έχω την εφαρμογή στο κινητό εγκατεστημένη.
Μην πατήσετε στον σύνδεσμο και σβήστε τα μηνύματα.
Screenshot_2023-11-07.jpg
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.417
Προσοχή όταν κάνετε κράτηση!
Μου ήρθαν μηνύματα στο κινητό όταν έκανα 2 κρατήσεις από τον υπολογιστή και ενώ έχω την εφαρμογή στο κινητό εγκατεστημένη.
Μην πατήσετε στον σύνδεσμο και σβήστε τα μηνύματα.
View attachment 445928
Aυτα τα μηνύματα δεν τα ανοίγω ποτέ όμως τα λαμβάνω κάθε φορά που κάνω κράτηση είτε από την εφαρμογή είτε από το website
 

poised

Member
Μηνύματα
883
Likes
6.613
Αυτά είναι sms από το booking που έρχονται αν αφήσεις τσεκαρισμένη την επιλογή να σου στείλει σύνδεσμο για την κράτηση χωρίς να χρειάζεται εκτύπωση (κάπως έτσι το λέει, paperless verification στα αγγλικά νομίζω). Ουσιαστικά είναι προωθητική ενέργεια να κατεβάσεις το app σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει ήδη και αν το έχεις κατεβάσει σου ανοίγει απ' ευθείας την κράτηση στην εφαρμογή.

Παρόλο που σε αυτή τη περίπτωση το μήνυμα δεν είναι απάτη, είναι καλή πρακτική να μη πατάμε σε link που δε ζητήσαμε έτσι και αλλιώς.
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ταξίδι που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα στην Πόλη,μου συνέβη για πρώτη φορά,το κατάλυμα να ακυρώσει την κράτηση με ένα απλό mail το προηγούμενο βράδυ από την άφιξη μου. Στο mail μου είπαν ότι για τεχνικούς λόγους δεν μπορούν να με φιλοξενήσουν. Να σημειωθεί ότι είναι αλυσίδα που έχει αρκετά πέριξ του πύργου του Γαλατά. Η κράτηση ήταν από την booking ,στο τηλ. κέντρο τους βρήκα χωρίς αναμονή 20:00 το βράδυ και 09:00 το πρωί ..προσπάθησαν αρκετά να βρεθεί μια λύση ,στην αρχή προτείνοντας μου εναλλακτικές και τελικά με την κάλυψη της διαφοράς μιας νέας κράτησης της επιλογής μου. Το αρνητικό είναι ότι χρειαζόταν να πληρώσω εκ νέου ένα μεγάλο ποσό 900€ , αλλά το θετικό ότι την επόμενη νωρίς το πρωί είχε επιστραφεί το ποσό της πρώτης 600€. Η διαφορά ή θα έμπαινε στην τράπεζα εντός 10 ημερών ή θα γινόταν άμεσα πίστωση στην εφαρμογή . Έκανα το δεύτερο και πλήρωσα Μ αυτά το ξενοδοχείο για το επόμενο ταξίδι στο Βελιγράδι την ερχόμενη εβδομάδα. Πραγματικά με βάζει σε σκέψεις αν θα πρέπει να κλείνω πλέον μόνο μέσο booking , γιατί μέσο του σάιτ του χοτελ θα ήμουν στον αέρα και θα έδινα την διαφορά εγώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Σε ταξίδι που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα στην Πόλη,μου συνέβη για πρώτη φορά,το κατάλυμα να ακυρώσει την κράτηση με ένα απλό mail το προηγούμενο βράδυ από την άφιξη μου. Στο mail μου είπαν ότι για τεχνικούς λόγους δεν μπορούν να με φιλοξενήσουν. Να σημειωθεί ότι είναι αλυσίδα που έχει αρκετά πέριξ του πύργου του Γαλατά. Η κράτηση ήταν από την booking ,στο τηλ. κέντρο τους βρήκα χωρίς αναμονή 20:00 το βράδυ και 09:00 το πρωί ..προσπάθησαν αρκετά να βρεθεί μια λύση ,στην αρχή προτείνοντας μου εναλλακτικές και τελικά με την κάλυψη της διαφοράς μιας νέας κράτησης της επιλογής μου. Το αρνητικό είναι ότι χρειαζόταν να πληρώσω εκ νέου ένα μεγάλο ποσό 900€ , αλλά το θετικό ότι την επόμενη νωρίς το πρωί είχε επιστραφεί το ποσό της πρώτης 600€. Η διαφορά ή θα έμπαινε στην τράπεζα εντός 10 ημερών ή θα γινόταν άμεσα πίστωση στην εφαρμογή . Έκανα το δεύτερο και πλήρωσα Μ αυτά το ξενοδοχείο για το επόμενο ταξίδι στο Βελιγράδι την ερχόμενη εβδομάδα. Πραγματικά με βάζει σε σκέψεις αν θα πρέπει να κλείνω πλέον μόνο μέσο booking , γιατί μέσο του σάιτ του χοτελ θα ήμουν στον αέρα και θα έδινα την διαφορά εγώ.
Δηλαδη εισαι ευχαριστημενος απο τη booking που σε αναγκασε τελευταια στιγμη να πηρωσεις αλλα 300?
Απο το σαιτ του ξενοδοχειου σε περιπτωση overbooking μας πηγε η δνση του ξενοδοχειου σε ακριβοτερο παραδιπλα και πληρωσαν αυτοι τη διαφορα οπως ηταν υποχρεωμενοι.
 

nick07

Member
Μηνύματα
298
Likes
568
Δηλαδη εισαι ευχαριστημενος απο τη booking που σε αναγκασε τελευταια στιγμη να πηρωσεις αλλα 300?
Απο το σαιτ του ξενοδοχειου σε περιπτωση overbooking μας πηγε η δνση του ξενοδοχειου σε ακριβοτερο παραδιπλα και πληρωσαν αυτοι τη διαφορα οπως ηταν υποχρεωμενοι.
Απο την αλλη, δεν ειναι σιγουρο οτι θα εκαναν ολα τα ξενοδοχεια το ιδιο. Και εκτος απο μια αρνητικη κριτικη τι αλλο να κανεις; Να βαλεις δικηγορο στην Τουρκια, Ισπανια, Ιταλια κλπ για να βρεις το δικιο σου;

Βεβαια αν υπαρχει overbooking η λογικη λεει πως τους πρωτους που θα κρεμασουν ειναι κρατησεις booking που αν δεν κανω λαθος παιρνουν γυρω στο 15% commission.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.063
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom