Προβλημα με booking

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Το επεισόδιο το δικό μου ήταν στη Μαδρίτη.
Δίνω πάντα ρεβολουτ με σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο ώστε αν δοκιμάσουν να τραβήξουν χρήματα να μην μπορέσουν.
Στην προκειμένη περίπτωση δεν κάνανε καμιά προσπάθεια γιατί η Ρεβολουτ δίχνει και τις χρεώσεις φάντασμα (δηλαδή μηδενικές) και τις ανεπιτυχείς, τις προσπάθειες δηλαδή που κάνουν και το ακριβές ποσό που πάνε να τραβήξουν.
Το κατάλυμα στην Μαδρίτη προφασίστηκε αδυναμία εκτέλεσης συναλλαγής με όλες τις κάρτες που είχα δώσει (και ελληνικές) αναφέροντας σαν δικαιολογία πιθανό πρόβλημα με το σύστημα πληρωμών τους.
Η μπουκινγκ λίγα μπορεί να κάνει σε αυτή την περίπτωση, άλλα μια καταγγελία-αναφορά κατά του καταλύματος, το βάζει πιστεύω σε μια λίστα οπού ενδεχόμενες ίδιου περιεχομένου μελλοντικές καταγγελίες, μπορεί να τους προκαλέσει προβλήματα. Κάλο είναι πάντα να κάνουμε αναφορά.
Ένα πολύ θετικό σημείο που βρίσκω όλο και πιο συχνά στην μπουκινγκ, είναι η διαχείριση πληρωμής από τους ίδιους και όχι από τα καταλύματα.
Σαν ημερομηνία πληρωμής βάζουν μια δυο μέρες πριν την λήξη της δωρεάν ακύρωσης.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν καταλαβα καλα δεν ειχες προπληρωσει. Τοτε ακυρωνουν τσακα ταακα.
Γενικα πλεον αποφευγω πολυ τη booking, η hotels επειδη δεν εχει διαμερισματα δεν εχει κατσαπλιαδες.
'Οχι δεν είχα προπληρώσει.Η αλήθεια είναι ότι και να μην μπορούσαν να το ακυρώσουν δεν ξέρω έαν θα ήθελα να πάω με το ιδιοκτήτη να με κοιτάει με μισό μάτι . Πλέον και εγω αν και κλείνω από συνήθεια στην booking κλείνω μόνο ξενοδοχεία και οχι διαμερίσματα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ δε καταλαβαίνω τι διαφορά έχουν τα "apartments" όπως λέγονται στο booking που δε γράφουν υποσημείωση "διαχείριση από ιδιώτη" με αυτά που έχουν αυτή την υποσημείωση... Δηλαδή τα πρώτα τι, τα διαχειρίζεται εταιρεία? Κ είναι λιγότερο επίφοβα??
 

nikos45k45

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
καλη παρεα
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 4/7 ΣΤΙΣ 21,05 ΚΑΝΩ ΚΡΑΤΗΣΗ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ, ΜΕΣΩ ΜΠΟΥΚΙΝΚ ΑΞΙΑΣ 750 ΕΥΡΩ, ΜΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ. ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Η ΒΟΟΚΙΝΚ. [ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΑΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΕΛΕΓΞΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΞΑΝΑ].
ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΜΝΜΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΑΛΑΓΗ 750 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΟΛΑΝΔΙΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΜΠΟΥΥΚΙΝΚ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ 10 ΜΕ 15 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΖΙΖΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΡΑΤΗΣΗ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΛΛΑ 750 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 2η ΦΟΡΑ ΓΙΑ 10 ΜΕ 15 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ, ΠΑΡΤΕ ΤΟΥΣ ΕΣΕΙΣ ΤΗΛ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.
ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΚΡΑΤΗΣΗ Η ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ.



ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΑΡΟΜΙΕΣ.
ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ,

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ
SEA AND SUN VILLA ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΡΩΜΑΝΟ ΕΙΝΑΙ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΙΚΟΣ.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
875
Likes
1.939
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 4/7 ΣΤΙΣ 21,05 ΚΑΝΩ ΚΡΑΤΗΣΗ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ, ΜΕΣΩ ΜΠΟΥΚΙΝΚ ΑΞΙΑΣ 750 ΕΥΡΩ, ΜΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ. ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Η ΒΟΟΚΙΝΚ. [ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΑΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΕΛΕΓΞΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΞΑΝΑ].
ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΜΝΜΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΑΛΑΓΗ 750 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΟΛΑΝΔΙΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΜΠΟΥΥΚΙΝΚ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ 10 ΜΕ 15 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΖΙΖΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΡΑΤΗΣΗ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΛΛΑ 750 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 2η ΦΟΡΑ ΓΙΑ 10 ΜΕ 15 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ, ΠΑΡΤΕ ΤΟΥΣ ΕΣΕΙΣ ΤΗΛ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.
ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΚΡΑΤΗΣΗ Η ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ.



ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΑΡΟΜΙΕΣ.
ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ,

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ
SEA AND SUN VILLA ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΡΩΜΑΝΟ ΕΙΝΑΙ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΙΚΟΣ.
Είναι περίεργο το ότι δεν υπάρχει πουθενά το τηλέφωνό τους.
Αν βοηθάει σε μια κριτική που διάβασα ο πελάτης γράφει ότι δεν είναι στον Αγιο Ρωμανό αλλά στον Μπάλο (;).
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δοκίμασε να εντοπίσεις το κατάλυμα στο google maps. Εκεί συνήθως έχει το τηλέφωνο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 4/7 ΣΤΙΣ 21,05 ΚΑΝΩ ΚΡΑΤΗΣΗ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ, ΜΕΣΩ ΜΠΟΥΚΙΝΚ ΑΞΙΑΣ 750 ΕΥΡΩ, ΜΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ. ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Η ΒΟΟΚΙΝΚ. [ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΑΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΕΛΕΓΞΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΞΑΝΑ].
ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΜΝΜΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΑΛΑΓΗ 750 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΟΛΑΝΔΙΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΜΠΟΥΥΚΙΝΚ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ 10 ΜΕ 15 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΖΙΖΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΡΑΤΗΣΗ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΛΛΑ 750 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 2η ΦΟΡΑ ΓΙΑ 10 ΜΕ 15 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ, ΠΑΡΤΕ ΤΟΥΣ ΕΣΕΙΣ ΤΗΛ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.
ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΚΡΑΤΗΣΗ Η ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ.



ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΑΡΟΜΙΕΣ.
ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ,

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ
SEA AND SUN VILLA ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΡΩΜΑΝΟ ΕΙΝΑΙ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΙΚΟΣ.
Kαλησπέρα. Κατ' αρχάς μην γράφεις με κεφαλαία. Τα επόμενα μηνύματα με κεφαλαία θα διαγραφούν.
Στο airbnb το κατάλυμα έχει αυτήν τη καταχώρηση. Δοκίμασε να τους στείλεις από εκεί μήνυμα.
https://www.airbnb.gr/rooms/11130112?adults=1&children=0&enable_m3_private_room=true&infants=0&pets=0&check_in=2023-07-18&check_out=2023-07-23&source_impression_id=p3_1688643939_1cybSjnLM3kPHDHV&previous_page_section_name=1000&federated_search_id=6b0f6942-6fc1-436e-85d2-f1260d23d883#availability-calendar
 

nikos45k45

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
καλη παρεα
Kαλησπέρα. Κατ' αρχάς μην γράφεις με κεφαλαία. Τα επόμενα μηνύματα με κεφαλαία θα διαγραφούν.
Στο airbnb το κατάλυμα έχει αυτήν τη καταχώρηση. Δοκίμασε να τους στείλεις από εκεί μήνυμα.
https://www.airbnb.gr/rooms/11130112?adults=1&children=0&enable_m3_private_room=true&infants=0&pets=0&check_in=2023-07-18&check_out=2023-07-23&source_impression_id=p3_1688643939_1cybSjnLM3kPHDHV&previous_page_section_name=1000&federated_search_id=6b0f6942-6fc1-436e-85d2-f1260d23d883#availability-calendar
για τα κεφαλαια συνγνωμη δεν το ηξερα, το κανω για να γραφω χωρις γυαλια. η ηλικια βλεπεις.
αν και ουτε στο airbnb εχει τηλ ευχαριστω για την προσπαθεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.780
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom