Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Δεν θέλω κάτι το αξιόλογο. Απλά να είναι νορμάλ σαν πόλη και όχι καμιά τελείως παραγκούπολη. Είμαι Μέριδα με τραυματισμό, όχι σοβαρό αλλά που προκαλεί αρκετό πόνο και δυσκολία στην κίνηση, και θέλω να μετακινηθω στο Βορρά και προς Puerto Vallarta. Εξαιτίας όμως μιας αγωγής που παίρνω απαγορεύεται να βλέπει το δέρμα μου ο ήλιος, οπότε δεν μπορώ να πάω σε παραλία. Σκεφτόμουν να μην πετάξω απευθείας για Puerto Vallarta αλλά να σταματήσω Τολούκα που είναι layover και να μείνω 2-3 βράδια ώστε και να μην εκτεθω στον ήλιο και να είμαι και κοντά στο Μεξικο σιτυ σε περίπτωση που επιδεινωθεί η κατάσταση μου να γυρίσω άμεσα Γαλλία.
Τετοιες μερες το φλεβαρη του 2022 την εβσομη μερα του ταξιδιου μου στο Μεξικο σιτυ εκανα τσεκ αουτ εδωσα τα κλειδια κατεβηκα 3 σκαλοπατια για να φυγω για Οαχακα και τελικα εφυγα στο μεσαιο σκαλι με 15 κιλα στο σακιδιο , πρηατηκε το ποδι και ο αστραεγαλος εψαχνα να βαλω λιγο παγο, και μετα εφυγα για ενα νοσοκμειο με ταξι ,αφου ταλαιπωρηθηκα με αφορητους πονους περπατωντας μονος χωρις καμια βοηθεια απο γιατρο σε γιατρο (γυρω στι 4 ωρες πηγαινα απο τον ενα στον αλλο)μου διεγνωσαν καταγμα στο πεμπτο μεταταρσιο ο γιατρος μου είε 3 βρομαδες κρεβατι κΑι κατι αντιφλεγμωνοδη που μου εδωσε, τρελους πονους εκατσα 7 μερες στο χοστελ στο κρεβατι και σηκωθηκα με ενα ποδι τουμπανο και εφυγα με το λεωφορειο για οαχακα τσιαπας μεριδα ριβιερα μαγια, στην Πλαγια ντελ καρμεν ειδα τουλαχιστον 3 τουριστες με ναρθηκα στο ποδι ωραια λεω.
Ειχα εισιτηριο να γυρισω στους τρεις μηνες και η αεροπορικη μου ειχε αλλαξει την ημερομηνια επιστροφης κατα μια μερα επικοινωνησα με whatsapp με την KLM για να γυρισω ενα μηνα νωριτερα (αντι για 5 μαη στις 5 απριλη) και λογω δικης του υπαιτιοτητας γλυτωσα γυρω στα 400€ διαφορα εισιτηριου.
2 μηνες με ενα ποδι τουμπανο δεν το ευχαριστηθηκα .Ισως καποια στιγμη το ξανακανω οχι το ατυχημα , αλλα το Μεξικο.
Περαστικα σου
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τετοιες μερες το φλεβαρη του 2022 την εβσομη μερα του ταξιδιου μου στο Μεξικο σιτυ εκανα τσεκ αουτ εδωσα τα κλειδια κατεβηκα 3 σκαλοπατια για να φυγω για Οαχακα και τελικα εφυγα στο μεσαιο σκαλι με 15 κιλα στο σακιδιο , πρηατηκε το ποδι και ο αστραεγαλος εψαχνα να βαλω λιγο παγο, και μετα εφυγα για ενα νοσοκμειο με ταξι ,αφου ταλαιπωρηθηκα με αφορητους πονους περπατωντας μονος χωρις καμια βοηθεια απο γιατρο σε γιατρο (γυρω στι 4 ωρες πηγαινα απο τον ενα στον αλλο)μου διεγνωσαν καταγμα στο πεμπτο μεταταρσιο ο γιατρος μου είε 3 βρομαδες κρεβατι κΑι κατι αντιφλεγμωνοδη που μου εδωσε, τρελους πονους εκατσα 7 μερες στο χοστελ στο κρεβατι και σηκωθηκα με ενα ποδι τουμπανο και εφυγα με το λεωφορειο για οαχακα τσιαπας μεριδα ριβιερα μαγια, στην Πλαγια ντελ καρμεν ειδα τουλαχιστον 3 τουριστες με ναρθηκα στο ποδι ωραια λεω.
Ειχα εισιτηριο να γυρισω στους τρεις μηνες και η αεροπορικη μου ειχε αλλαξει την ημερομηνια επιστροφης κατα μια μερα επικοινωνησα με whatsapp με την KLM για να γυρισω ενα μηνα νωριτερα (αντι για 5 μαη στις 5 απριλη) και λογω δικης του υπαιτιοτητας γλυτωσα γυρω στα 400€ διαφορα εισιτηριου.
2 μηνες με ενα ποδι τουμπανο δεν το ευχαριστηθηκα .Ισως καποια στιγμη το ξανακανω οχι το ατυχημα , αλλα το Μεξικο.
Περαστικα σου
Εγώ το έπαθα από δική μου βλακεία. Ουδείς μωροτερος του ενθουσιασμένου τουρίστα. Θέλησα να βουτήξω σε cenote από τα 22 μέτρα. Αφού δεν σκοτωθηκα πάλι καλά.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ το έπαθα από δική μου βλακεία. Ουδείς μωροτερος του ενθουσιασμένοι τουρίστα. Θέλησα να βουτήξω σε cenote από τα 22 μέτρα. Αφού δεν σκοτωθηκα πάλι καλά.
Ο Χριστός, η Παναγία και το Άγιο Ρεύμα (που είπε και η κοπέλα μου προχθες).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο Χριστός, η Παναγία και το Άγιο Ρεύμα (που είπε και η κοπέλα μου προχθες).
Με ξεγέλασαν, μου έδειξαν ένα βίντεο από έναν τυπα που έπεσε και φαινόταν εύκολο. Μετά μου είπαν πως ήταν Γερμανός Ολυμπιονίκης!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ το έπαθα από δική μου βλακεία. Ουδείς μωροτερος του ενθουσιασμένου τουρίστα. Θέλησα να βουτήξω σε cenote από τα 22 μέτρα. Αφού δεν σκοτωθηκα πάλι καλά.
Αυτό πρέπει να έτσουξε πάρα πολύ.... Και σου έχω πει να μην κάνεις μαλακίες :) Αν σε παρηγορεί το έχω πάθει και εγώ αλλά όχι απο τόσο ψηλά, με τη διαφορά οτι εγώ ήμουν παιδάκι τότε!..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό πρέπει να έτσουξε πάρα πολύ.... Και σου έχω πει να μην κάνεις μαλακίες :) Αν σε παρηγορεί το έχω πάθει και εγώ αλλά όχι απο τόσο ψηλά, με τη διαφορά οτι εγώ ήμουν παιδάκι τότε!..
Δεν σε καταλαβαίνω; 40+ χρόνων άνθρωπος δεν είναι παιδί;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν σε καταλαβαίνω; 40+ χρόνων άνθρωπος δεν είναι παιδί;
Νεαρό παιδί κιόλας, έχουν αλλάξει τα όρια.
O παλιμπαιδισμός είναι απόλυτα δικαιολογημένος στην ηλικία σας :p Πέρα απο τη πλάκα παιδιά, δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ αισθάνομαι πολύ νιάτο!

ΥΓ. @tripakias τυχερός ήσουν και πάντα να είσαι. Περαστικά!
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Ετοιμαζόμαστε μια οικογένεια με 2 παιδιά για Μεξικό και έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς την ασφάλεια όσο πλησιάζει η ώρα.
Οι μόνοι ταξιδιώτες- χωρίς γκρουπ και οδηγό - νιώσατε ανασφάλεια ή κίνδυνο στο ταξίδι σας?
Το πρόγραμμα μας θα περιλαμβάνει 4 μέρες Μεξικο Σιτυ/ 2 μέρες Oaxaca και 3 Cancun
Πήγα Mexico City πριν από ένα μήνα. Στις γειτονιές που θα επισκεφτείς ως τουρίστας ένιωσα απόλυτα ασφαλής. Το centro που μέναμε είχε πολύ κόσμο στο δρόμο μετά που έπεφτε ο ήλιος και μεχρι αρκετά αργά τα σαββατοκύριακα. Γενικά δε νιώσαμε καμία απολύτως ανασφάλεια. Εννοείται το λέω αυτό χωρίς να υποβαθμίζω την επικυνδυνότητα που αντιμετωπίζουν οι ντόπιοι. Μας είπαν να αποφύγουμε markets όπως το pepito και το merced, στα οποία όντως δεν πήγαμε.

Cancun στη ζώνη των ξενοδοχείων κανένας κίνδυνος. Κάποιοι μου ειχαν πει να αποφύγω το downtown στο οποίο τελικά πήγα και ως κοπέλα μόνη μου δεν είχα τελικά κανένα πρόβλημα. Για εκδρομές τριγύρω θα πρότεινα οργανωμένα τους μέσω του ξενοδοχείου σας/get your guide κυρίως επειδή μεγαλο μερος της διαδρομης ειναι σε περιοχες χωρίς πόλεις/χωριά οπότε αν παθει κατι το νοικιασμενο αμαξι φανταζομαι θα ειναι δυσκολο.

Oaxaca δεν εχω παει να σου πω

Να περασετε τελεια, το μεξικο ειναι υπεροχο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom