Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Βεβαια απο Κανκουν πας στην Μεριδα γειτονικη πολη, πολιτιστικη πρωτευουσα της Αμερικης 2017, μπορεις να πας και στην Κουβα με $200 πηγαινε ελα.
 

VChry

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλή χρονιά σε όλους, καλώς σας βρήκα! Την ερχόμενη Παρασκευή φεύγω Μέχικο (Κουιντάνα Ρου & Γιουκατάν) για 15 ημέρες...δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή/πρόταση :)
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλό σου ταξίδι.
 

VChry

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Είμαι σε ένα δίλημμα, ποιός είναι καλύτερος και πιό safe τρόπος μετακίνησης στις περιοχές αυτές;

1) Ενοικίαση αυτοκινήτου
2) Ταξί
3) Λεωφορείο
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.753
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Είμαι σε ένα δίλημμα, ποιός είναι καλύτερος και πιό safe τρόπος μετακίνησης στις περιοχές αυτές;

1) Ενοικίαση αυτοκινήτου
2) Ταξί
3) Λεωφορείο
Εμείς κινηθήκαμε με λεωφορεία και ταξί χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Έχω γράψει και μία ιστορία, αν έχεις χρόνο και διάθεση, ρίξε μία ματιά μήπως πάρεις κάποιες ιδέες και πληροφορίες που μπορεί να χρειαστείς.

https://www.travelstories.gr/commun...ές-μπορούμε-από-αυτόν-τον-εξωτικό-τόπο.55100/
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλως ηλθες και καλα να περασεις στο ταξιδι σου..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα περάσετε υπέροχα, είναι ωραίος προορισμός και έχετε πολλές μέρες! Εγώ είχα πάει για 17 μέρες και νοίκιασα αυτοκίνητο, δική μου ιστορία υπάρχει εδώ (πιο παλιά από της klair) αλλά μπορεί να πάρεις κι από εδώ καμια ιδέα https://www.travelstories.gr/community/threads/Πάμε-Μεξικό.181/
Όταν επιστρέψεις να μας γράψεις εντυπώσεις :):)
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ διάβασα και την ιστορία της @Klair αλλα και της @go2dbeach και τις βρηκα πολύ χρήσιμες.Οι ιστορίες με βοηθησαν αρκετα και στον σχεδιασμο αλλα και στην επιλογη του συγκεκριμενου προορισμου.Νοικιάσαμε αυτοκίνητο χωρις κανένα θέμα.Μπορεις να παρεις μια ιδεα κι εδω:https://www.travelstories.gr/community/threads/mexico-2016-riviera-maya.56005/
 

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia
Καλησπέρα και από εμένα...μόλις ολοκλήρωσα το ταξιδι μου σε Μεξικο & Γουατεμάλα! Θα έλεγα τα λεωφορεία ειναι πολύ αξιόπιστα (βλέπε ADO) με πολλά δρομολόγια και διάφορες κλάσεις ( από Β μέχρι και lux). Αντίθετα για ενοικιάζομενα αυτοκίνητα δεν άκουσα και τα καλύτερα, ειδικά για μεξικανούς αστυνομικούς που μόλις αντιληφθούν ότι οδηγούν τουρίστες σε γράφουν χωρίς λόγο αναζητώντας χαρτζιλίκι για να σε αφήσουν.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλησπέρα και από εμένα...μόλις ολοκλήρωσα το ταξιδι μου σε Μεξικο & Γουατεμάλα! Θα έλεγα τα λεωφορεία ειναι πολύ αξιόπιστα (βλέπε ADO) με πολλά δρομολόγια και διάφορες κλάσεις ( από Β μέχρι και lux). Αντίθετα για ενοικιάζομενα αυτοκίνητα δεν άκουσα και τα καλύτερα, ειδικά για μεξικανούς αστυνομικούς που μόλις αντιληφθούν ότι οδηγούν τουρίστες σε γράφουν χωρίς λόγο αναζητώντας χαρτζιλίκι για να σε αφήσουν.
Πηρες νυχτερινο λεωφορειο να μας πεις εμπειρια; Απο θεμα ασφαλειας, αλλα και ανεσης;
 

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia
Πηρες νυχτερινο λεωφορειο να μας πεις εμπειρια; Απο θεμα ασφαλειας, αλλα και ανεσης;
Γενικά τα λεωφορεία τους είναι ποιο άνετα από τα αντίστοιχα ελληνικά...μεγαλύτερα καθίσματα που πέφτουν κατά το ημισυ ώστε να μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ. Το μόνο πρόβλημα που συνάντησα ήταν το πολύ δυνατό aircondition!!
Εάν μπείς στην σελίδα της ADO , θα δεις ότι στην lux θέση έχει μέχρι και λεωφορεία με 25 θέσεις (άρα πολύ παραπάνω χώρο) ατομικό entertainment pack κτλ...
Από θέμα ασφάλειας, στο νότιο Μεξικό που κινήθηκα Yucatan, Chiapas, Cuintana Roo, θα το συνέκρινα άνετα με μια μοντέρνα ευρωπαική χώρα.

Το μόνο που θα συνιστούσα είναι να μάθετε τις βασικές ισπανικές λέξεις...εάν εξαιρέσεις πολύ τουριστικές περιοχές Cancun, Playa de Carmen κτλ , στα υπόλοιπα δεν μιλούν καθόλου αγγλικά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom