Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Melenia678

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Γειά σου Melenia678, φέτος το Πάσχα πήγα Μεξικό για 12 μέρες και επισκεφθηκα αρκετά μέρη όπως Cancun, Isla Mujeres, Valladolid, ik kill cenote, Playa del Carmen, Tulum, Isla Cozumel και πραγματικά πουθενά μα πουθενά δεν ένοιωσα ότι κινδυνεύω. Και εγώ ταξίδεψα χωρίς πρακτορείο με την οικογένειά μου. Μόνοι μας οργανώσαμε το ταξίδι. Καλή οργάνωση χρειάζεται και όλα θα πάνε καλά.
Σ ευχαριστω πολυ που μου το λες γτ θελω πολυ να παω και να εξερευνήσω το μερος...12 μερες ειναι αρκετές;;ποσα χρήματα Περίου υπολογίζεις να χρειαστούμε;;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.681
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σ ευχαριστω πολυ που μου το λες γτ θελω πολυ να παω και να εξερευνήσω το μερος...12 μερες ειναι αρκετές;;ποσα χρήματα Περίου υπολογίζεις να χρειαστούμε;;
Εξαρτάται από το τί θέλεις να κάνεις και να δεις το οικονομικό, αλλά και από τις τιμές των αεροπορικών εισιτηρίων και των ξενοδοχείων. Παντως αν θέλεις να πάρεις ιδέες μπορείς να διαβάσεις την ιστορία μου με τίτλο HOLA MEXICO....VAMOS να ανακαλύψουμε όσες περισσότερες γωνιές μπορούμε.....
 

Melenia678

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Αυτό διάβαζα τώρα!!λιγο πολυ τα μερος που εχετε επισκευτει θελω να δω.το μουσείο κάτω από την θάλασσα δεν ήξερα ότι είναι τοσο βαθεια Θα δω τι θα κάνω μεχρι τοτε.λογικα θα βουτάνε και με μπουκάλες...γτ ήθελα να δω τα αγάλματα απο κοντα.εσεις κλείσατε αυτοκίνητο και γυρνούσατε;η κλείσατε μονο τις εκδρομές;;εγω περα απο τα εισητηρια και τα ξενοδοχεία υπολόγιζα κανενα χιλιάρικο το άτομο να χαλάσουμε εκει.για το x caret άκουσα οτι ειναι ακριβα τα εισιτήρια
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.681
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Αυτό διάβαζα τώρα!!λιγο πολυ τα μερος που εχετε επισκευτει θελω να δω.το μουσείο κάτω από την θάλασσα δεν ήξερα ότι είναι τοσο βαθεια Θα δω τι θα κάνω μεχρι τοτε.λογικα θα βουτάνε και με μπουκάλες...γτ ήθελα να δω τα αγάλματα απο κοντα.εσεις κλείσατε αυτοκίνητο και γυρνούσατε;η κλείσατε μονο τις εκδρομές;;εγω περα απο τα εισητηρια και τα ξενοδοχεία υπολόγιζα κανενα χιλιάρικο το άτομο να χαλάσουμε εκει.για το x caret άκουσα οτι ειναι ακριβα τα εισιτήρια
Ναι βουτάνε και με μπουκάλες. Οχι δεν νοικιάσαμε αυτοκίνητο γιατί οι συγκοινωνίες είναι πολύ βολικές και τα ταξί φτηνά. Κλείσαμε όλες τις εκδρομές απο Ελλάδα. Το xcaret αξίζει τα λεφτά του και είναι περίπου 90_95 ευρώ το άτομο, αλλα σου κάνουν και αλλες προσφορές με καλές τιμές για άλλα αξιοθέατα όπως chicken itza π.χ. και δώρο το scenic tower. Πραγματικα αξιζει να τα δεις. Γενικά το φαγητό είναι φτηνό. Αναφερω όλες τις λεπτομέρεις στην ιστορία.
 

Melenia678

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Ναι βουτάνε και με μπουκάλες. Οχι δεν νοικιάσαμε αυτοκίνητο γιατί οι συγκοινωνίες είναι πολύ βολικές και τα ταξί φτηνά. Κλείσαμε όλες τις εκδρομές απο Ελλάδα. Το xcaret αξίζει τα λεφτά του και είναι περίπου 90_95 ευρώ το άτομο, αλλα σου κάνουν και αλλες προσφορές με καλές τιμές για άλλα αξιοθέατα όπως chicken itza π.χ. και δώρο το scenic tower. Πραγματικα αξιζει να τα δεις. Γενικά το φαγητό είναι φτηνό. Αναφερω όλες τις λεπτομέρεις στην ιστορία.
Α!αγορασατε πακέτα απο εκδρομές;;και απο το Κανκούν;;και απο το αλλο μερος που μείνατε;;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.681
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Α!αγορασατε πακέτα απο εκδρομές;;και απο το Κανκούν;;και απο το αλλο μερος που μείνατε;;
Τις εκδρομές τις κανονίσαμε από το internet απ' ευθείας με το κάθε γραφείο που την οργάνωνε. Αν γραψεις για παράδειγμα εκδρομές για musa που ειναι το υποβρύχιο μουσείο θα σου βγαλει διάφορα γραφεια του διοργανώνουν εκδρομές εκεί. Αναλογα τί προσφερει το καθένα και σου αρέσει κανονιζεις μαζί τους και την εκδρομή.Εμείς έτσι τα κλείσαμε, χωρις να μεσολαβήσουν πρακτορεία και πακέτα. Τα αεροπορικα τα κλείσαμε από το Viva tickets και τα ξενοδοχεία από το booking. Ολα μόνοι μας,δεν αγοράσαμε κανενα πακέτο απο ταξιδιωτικό γραφείο.
 

Melenia678

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Ειναι καλυτερα να τα κλείσεις απο το ιντερνετ;;γτ σε αλλες χώρες εχουμε παντου σταντ που σου τις πουλάνε σε πακέτα και οπως κανεις βόλτες στην παραλία σταματάς και σου κάνουν προσφορες.τελικα οι εκδρομές ποςο σας κόστισαν;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.681
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ειναι καλυτερα να τα κλείσεις απο το ιντερνετ;;γτ σε αλλες χώρες εχουμε παντου σταντ που σου τις πουλάνε σε πακέτα και οπως κανεις βόλτες στην παραλία σταματάς και σου κάνουν προσφορες.τελικα οι εκδρομές ποςο σας κόστισαν;
Και εκεί σε πλησιαζουν ενα σωρό τύποι στο δρόμο για να σου πουλήσουν εκδρομές αλλά εμείς προτιμήσαμε να τις κλείσουμε από Ελλάδα για δυο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι θέλαμε να γνωρίζουμε με ποιό γραφείο έχουμε να κάνουμε εφ' όσον είχαν ενα επίσημο site στο internet και ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν θέλαμε να έχουμε μαζί μας όλα αυτά τα επιπλέον χρήματα που στοίχισαν οι εκδρομές. Τις τιμές τις αναφέρω αναλυτικά στον επίλογο της ιστορίαε μου.
 

Irene91

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας ,
Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το Μεξικό .Σας ευχαριστώ πολύ
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ

zinovia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
καλήμερα σε όλους!!!!! πρόκειται να ταξιδέψω κεντρική Αμερική τον επόμενο μηνά, ξεκινώντας από Cancun. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν χρειάζομαι εισιτήριο επιστροφής κατά την είσοδο μου στη χώρα?? θα ταξιδέψω δύο μήνες περίπου κ δεν έχω αποφασίσει από ποια χωρά θα επιστρέψω....ευχαριστώ!!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Στο CANCUN θα σου εκδωσουν FMM (βιζα) μπορεις να την βγαλεις και μεσω ιντερνετ, μια τυπικη βιζα 180 ημερων ειναι! Προσεξε ομως τωρα (απο οτι εχω καταλαβει με τα νεωτερα) οταν μπεις στο Μεξικο ειναι δωρεαν με το αεροπλανο, μεσα στην τιμη του εισητηριου κλπ (ποτε μου ουτε οδικα εχω πληρωσει). Τωρα ομως λενε οτι οταν μπεις οδικα εχει καποια χρεωση! Κοιτα https://www.bajabound.com/before/permits/visa.php
Εγω αντις να την συμληρωσω στο αεροπλανο την τυπωσα απο εδω:
https://www.inm.gob.mx/fmme/publico/en/solicitud.html
Η καρτα λεει MULTIPLE πολλαπλη εισοδο, αυτο βεβαια ειναι σχετικο, αν στην ζητησουν στο Chetumal, και τους την δωσεις. μια φορα και ενα καιρο μου την θελανε οταν περνουσα για Γουατεμαλα απο τον Αγιο Χριστοφορο, αλλα δεν τους την εδωσα με την προφαση/δικαιολογια οτι θα ξαναγυρισω στο Μεξικο. Α! Επειδη ειμαι φρεσκος, πολυ φρεσκος 'της ωρας' κοιταζαμε με ενα φιλο τιμες εισητηριων απο CUN για κεντρικη/βορια Ευρωπη, συγκεκριμενα Ολλανδια και μας φανηκανε ακριβες! Βεβαια το Schiphol εχει πολυ υψηλα τελη χρησης, αλλα οι τιμες σε ευρω ηταν 2Χτην τιμη που πληρωσα (εχω με multidestino/multiple destinations-cities). Για μενα το φτηνοτερο εισητηριο το'χει η TUI Βελγιου+€20 για την βαλιτσα, για CUN>BRU! Και μετα εσυ κανονιζεις, θα σαι τυχερη πιστευω, γιατι θα'σαι Αθηναια, οποτε δεν θα κανεις καμμια εξτρα διανυκτερευση. Μπορεις να μου στειλεις pm, σεβομαι αυτο το φορουμ, με εχει μορφωσει & αρκετοι συγγραφοντες μου'χουν ανοιξει τα ματια, αλλα μπορει να μην εχω τον χρονο να στα πω ολα. Kαλα σου ταξιδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.787
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom