Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Nicklou η γυναίκα θυμάται οτι ξεκινήσαμε στις 05:00, δηλαδή μας μάζεψαν δλδ απο το ξενοδοχείο και μας γύρισαν στον σταθμό, ετσι ηταν η συμφωνία, central de autobuses του Campeche βράδυ, πρέπει να'ταν 20:30-21:30, γιατί ήμασταν στο CAME (Central de Auto...της ΜΕριδας) περασμένα μεσάνυκτα! Η εκδρομή μας έπιασε γυρω στα $50, σε πέσος + μπουρμπουαρ/propina:). Ζητούν δολάρια τους δίνω πάντα πέσος! Ήταν ισπανόφωνη, εμένα δεν με πείραξε και από την στιγμή που μπήκαμε στο πάρκο ήταν και καμιά ώρα δρόμος για ως τις 2 πυραμίδες. 'Κan*.*' κάτι, λεγόταν η agencia de viajes.

Ελα το βρηκα! Eιναι Κa'an Expeditions, NMX$1275 χοντρικά καμιά €65 η εκδρομή/κεφάλι, χωρις propina.
Η τιμή που δίνει η ka'an Expeditions, βάσει της ιστοσελίδας της, είναι 75 $ p/p με ελάχιστη συμμετοχή 2 ατόμων με αναχώρηση από Xpujil στις 7.30 am. Η αντίστοιχη τιμή για αναχώρηση από Campeche με την ίδια εταιρία με private transfer είναι περίπου 150 $ p/p με αναχώρηση 05.00 am.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες @Nicklou και @agmi. Βοηθάτε πάρα πολύ!

Αν θες γράψε 2 πράγματα για την εκδρομή στο tikal @Nicklou αλλά εγώ δε νομίζω να πάω. Δεν μου αρέσει να τρέχω να προλάβω τα πάντα. Θέλω να έχω κάποιες μέρες πιο χαλαρά σε πόλεις και χωριά. Το calakmul θα μπει στο πλάνο γιατί βολεύει να περάσω από εκεί. Μαζί με chichen itza, palenque και teotihuacan είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
H καλύτερη απάντηση του μήνα :), tranquilo, 24 μέρες καλές είναι, όχι αρκετές για το Μεξικό βέβαια, αλλα και στο θέμα των αρχαίων συμφωνώ απόλυτα μαζι σου. 1, 2, 3, 4 μετά δεν σου κάνει αίσθηση, μόνο η περιέργεια υπάρχει! Το ίδιο είχα στο Μπαλί, 1, 2, 3, 4 τέμπλα μετά όλα το ίδιο είναι :(. Ύστερα το Μεξικό μαζί με την Ελλάδα είναι οι χώρες του mañana, χρειάζεσαι κάποιο προγραμματισμό, αλλά είναι εύκολο να ξεφύγεις, είναι τόσα πολλά να δεις & να απολαύσεις.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
εκτος τα εισητηρια ποιο περιπου ειναι το μεσο κοστος ημερας;; καπου διαβασα για 10 με 15 ευρω αλλα μου φαινεται πολυ μικρο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την πρόταση του calakmul και για τις πληροφορίες που δώσατε! Αυτήν την εικόνα δεν θα την ξεχάσω ποτέ!

IMG_20190808_125542.jpg


Θα τα γράψω αναλυτικά σε ιστορία όταν με το καλό επιστρέψω.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλά να περνάς! Εννοείται οτι περιμένουμε αναλυτική ιστορία σενιόρ!
 

MANITU

Member
Μηνύματα
6
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Καλημέρα σε όλους.

Ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι στο Μεξικό τέλη Νοέμβρη με ταξιδιωτικό πρακτορείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος(είτε έχει πάει ή γνωρίζει) να μου πεί το όνομα του Έλληνα ξεναγού. Υποθέτω πως δεν είναι και πολλοί. Θα ήθελα να τον ρωτήσω μην τυχών θέλει πράγματα από Ελλάδα ή κάτι άλλο που θέλει μέρες να γίνει για να του το μεταφέρω. Κρίμα είναι αφού πάμε που πάμε.

Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλημέρα σε όλους.

Ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι στο Μεξικό τέλη Νοέμβρη με ταξιδιωτικό πρακτορείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος(είτε έχει πάει ή γνωρίζει) να μου πεί το όνομα του Έλληνα ξεναγού. Υποθέτω πως δεν είναι και πολλοί. Θα ήθελα να τον ρωτήσω μην τυχών θέλει πράγματα από Ελλάδα ή κάτι άλλο που θέλει μέρες να γίνει για να του το μεταφέρω. Κρίμα είναι αφού πάμε που πάμε.

Ευχαριστώ πολύ!
Βρε πασά μου αλήθεια ρωτάς τώρα; Ρωτάς αν γνωρίζει κανείς έναν ξεναγό έτσι αόριστα, που βρίσκεται στην άλλη πλευρά του πλανήτη και συνεργάζεται με ένα πρακτορείο, που ούτε καν αναφέρεις, για να δεις μήπως και θέλει να του πας πράγματα απο Ελλάδα;;;; Έχει λογική αυτό το πράγμα; Στο φινάλε γιατί δε ρωτάς το πρακτορείο;
 
Last edited:

MANITU

Member
Μηνύματα
6
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Βρε πασά μου αλήθεια ρωτάς τώρα; Ρωτάς αν γνωρίζει κανείς έναν ξεναγό έτσι αόριστα, που βρίσκεται στην άλλη πλευρά του πλανήτη και συνεργάζεται με ένα πρακτορείο, που ούτε καν αναφέρεις, για να δεις μήπως και θέλει να του πας πράγματα απο Ελλάδα;;;; Έχει λογική αυτό το πράγμα; Στο φινάλε γιατί δε ρωτάς το πρακτορείο;
Αρχικά βρε πασά μου ποιος σου είπε ότι έκανα εγγραφή στο site για να ρωτήσω αυτό το πράγμα…? Και στο κάτω κάτω αν δεν σου αρέσει η ερώτηση μην ασχολείσαι…!

Δεύτερον, αν κάποιος γνωρίζει κάτι, όπως και αναφέρω μπορεί να με ενημερώσει και να τα πούμε σε προσωπικό μήνυμα. Δεν νομίζω ότι ούτε το με ποιο πρακτορείο πάω, ούτε το όνομα του ξεναγού αφορά τους πάντες. Αν έχεις πάει Μεξικό και μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα!

Και τέλος, ναι το χω ξανά κάνει αυτό, να πάω πράγματα σε ξεναγό, όπως και δεν είμαι τόσο χαζός να μην ρωτήσω το πρακτορείο…!

Τώρα για ποιόν λόγο να κρίνεις έτσι μια ερώτηση, όσο παράλογη κι αν σου φαίνεται, δεν μπορώ να καταλάβω. Ευχαριστώ πάντως μάγκα για τον χρόνο που χάλασες να μου απαντήσεις!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλημέρα σε όλους.

Ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι στο Μεξικό τέλη Νοέμβρη με ταξιδιωτικό πρακτορείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος(είτε έχει πάει ή γνωρίζει) να μου πεί το όνομα του Έλληνα ξεναγού. Υποθέτω πως δεν είναι και πολλοί. Θα ήθελα να τον ρωτήσω μην τυχών θέλει πράγματα από Ελλάδα ή κάτι άλλο που θέλει μέρες να γίνει για να του το μεταφέρω. Κρίμα είναι αφού πάμε που πάμε.

Ευχαριστώ πολύ!
Ξεναγο και οτι απορια θες στο πρακτορειο που εκλεισες το πακετο!!αν το κλεινες μονος σου και υπηρχε καποιος απο δω μεσα που χει παει μεξικο και ειχε παρει ξεναγο ισως και να μαθαινες ονομα...τωρα να παρεις ξεναγο περα απ αυτους που συνεργαζετε το πρακτορειο σου δυσκολο
 

MANITU

Member
Μηνύματα
6
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ξεναγο και οτι απορια θες στο πρακτορειο που εκλεισες το πακετο!!αν το κλεινες μονος σου και υπηρχε καποιος απο δω μεσα που χει παει μεξικο και ειχε παρει ξεναγο ισως και να μαθαινες ονομα...τωρα να παρεις ξεναγο περα απ αυτους που συνεργαζετε το πρακτορειο σου δυσκολο
Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom