Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και χαιρομαι που περασατε ομορφα . Αυτοκίνητο αν επιτρέπεται απο ποια εταιρεία το νοικιάσατε ; κριμα για την go pro ..

Η εταιρεία λέγεται Avant. Πολύ καλή επικοινωνία μαζί τους, πολύ ευγενικοί. Δώσαμε 330usd για 9 ημέρες για ενα Chevrolet Aveo. Με πλήρη ασφάλιση.
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Η εταιρεία λέγεται Avant. Πολύ καλή επικοινωνία μαζί τους, πολύ ευγενικοί. Δώσαμε 330usd για 9 ημέρες για ενα Chevrolet Aveo. Με πλήρη ασφάλιση.
Χρειάστηκε να αλλάξετε το δίπλωμα ? Επίσης μετρητά αλλάξατε σε κάποιο συγκεριμένο σημείο?
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Χρειάστηκε να αλλάξετε το δίπλωμα ? Επίσης μετρητά αλλάξατε σε κάποιο συγκεριμένο σημείο?
Όχι με το ελληνικό δίπλωμα τύπου κάρτα οδηγήσαμε εκεί. Γενικά σηκώσαμε απο ATM με Revolut. Και αλλάξαμε ευρώ και αμερικάνικα δολάρια σε διάφορα σημεία. Σε πολλά σημεία πληρώναμε με κάρτα Revolut. Καλό είναι να έχεις φυσικές κάρτες, καθώς οι πληρωμές μέσω wallet κινητού πολλές φορές δεν λειτουργούσαν.

Edit. Προσοχή ανάλογα το ATM είχε διαφορετική προμήθεια, και εκεί που ρωτάει να γίνει η μετατροπή με ισοτιμία ATM να διαλέγεις ΟΧΙ και να γίνεται η μετατροπή με ισοτιμία της τράπεζας σου.
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Όχι με το ελληνικό δίπλωμα τύπου κάρτα οδηγήσαμε εκεί. Γενικά σηκώσαμε απο ATM με Revolut. Και αλλάξαμε ευρώ και αμερικάνικα δολάρια σε διάφορα σημεία. Σε πολλά σημεία πληρώναμε με κάρτα Revolut. Καλό είναι να έχεις φυσικές κάρτες, καθώς οι πληρωμές μέσω wallet κινητού πολλές φορές δεν λειτουργούσαν.

Edit. Προσοχή ανάλογα το ATM είχε διαφορετική προμήθεια, και εκεί που ρωτάει να γίνει η μετατροπή με ισοτιμία ATM να διαλέγεις ΟΧΙ και να γίνεται η μετατροπή με ισοτιμία της τράπεζας σου.
Σουπερ πληροφορίες !! Ευχαριστώ :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάρτιο του 24, 750 euro για Κανκούν πώς σας φαίνεται??
Έχουμε δει και χειρότερα...

Ούτε κρύο ούτε ζέστη, λογική τιμή, δεν το λες και σουπεραρχικαραευκαιριάρα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από Αθήνα, αλλά έχει 13 ώρες στο Λονδίνο και βράδυ στο πήγαινε. Το ψάχνω πάλι σε συνδυασμό με American airlines. Απλά δεν ξέρω μήπως πρέπει να περιμένω για καμιά προσφορά αλλά βλέπω να ανεβαίνουν..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από Αθήνα, αλλά έχει 13 ώρες στο Λονδίνο και βράδυ στο πήγαινε. Το ψάχνω πάλι σε συνδυασμό με American airlines. Απλά δεν ξέρω μήπως πρέπει να περιμένω για καμιά προσφορά αλλά βλέπω να ανεβαίνουν..
Εγώ στη θέση σου αν μπορούσα, θα κοιτούσα λίγο νωρίτερα, για τέλη Φλεβάρη. Όλος ο Μάρτιος είναι spring break και κατεβαίνουν προς Γιουκατάν οι ορδές των κολεγιόπαιδων που ανεβάζει τις τιμές στα αεροπορικά και την πίεση σε ντόπιους και μη μεθύστακες επισκέπτες.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ στη θέση σου αν μπορούσα, θα κοιτούσα λίγο νωρίτερα, για τέλη Φλεβάρη. Όλος ο Μάρτιος είναι spring break και κατεβαίνουν προς Γιουκατάν οι ορδές των κολεγιόπαιδων που ανεβάζει τις τιμές στα αεροπορικά και την πίεση σε ντόπιους και μη μεθύστακες επισκέπτες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά 3-17 Μαρτίου έχω άδεια (18 είναι Καθαρά Δευτέρα χιχι) και το έκλεισα ήδη με επιστροφή από Μαιάμι. Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου το spring break, πωωωω ελπίζω να πίνουν και να κοιμούνται τα πρωινά!
ΚΑΛΕ!! ΕΚΛΕΙΣΑ ΓΙΑ ΜΕΞΙΚΟ!!!! Πατρίδα έρχομαι, ετοιμάστε τις αιώρες, τα ρούμια, τους μαριάτσι, τις παραλίες!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Καλο σου ταξιδι, και μην ακους τι σου λενε, δευτερη φορα στο spring break την προηγουμενη το 2019, τωρα γυρισα στο τελος του Μαρτη, ισως ειμαι και ποιο πονηρος λογω ηλικιας απο σενα, γιατι βαζω και 25η και καθαρα Δευτερα (φετος τηνε δουλεψα και τηνε μεταφερα σαν αργια) στο Μαρτη (χιχι)². Λοιπον, πισω στο προηγουμενο, αν και εφυγα απο Cancun εγω δεν τους ειδα! Μαλλον αυτοι που στο' πανε καθονται στην zona hotelera all inclusive η στην Playa. Eγω που παω οff the beaten track δεν τους βλεπω! Κακια εποχη πας γιατι το πεσο εχει παρει τα πανω του με τον AMLO και σημερα το δα στο adn40 στις Mεξικανικες ειδησεις οτι το πεσο υποτιμησε παλι το δολαριο ($1=ΜΧΝ$17.12). Χανεις και στις 20/03 την γιορτη της ανοιξιατικης ισημεριας στην Chichen:( .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλο σου ταξιδι, και μην ακους τι σου λενε, δευτερη φορα στο spring break την προηγουμενη το 2019, τωρα γυρισα στο τελος του Μαρτη, ισως ειμαι και ποιο πονηρος λογω ηλικιας απο σενα, γιατι βαζω και 25η και καθαρα Δευτερα (φετος τηνε δουλεψα και τηνε μεταφερα σαν αργια) στο Μαρτη (χιχι)². Λοιπον, πισω στο προηγουμενο, αν και εφυγα απο Cancun εγω δεν τους ειδα! Μαλλον αυτοι που στο' πανε καθονται στην zona hotelera all inclusive η στην Playa. Eγω που παω οff the beaten track δεν τους βλεπω! Κακια εποχη πας γιατι το πεσο εχει παρει τα πανω του με τον AMLO και σημερα το δα στο adn40 στις Mεξικανικες ειδησεις οτι το πεσο υποτιμησε παλι το δολαριο ($1=ΜΧΝ$17.12). Χανεις και στις 20/03 την γιορτη της ανοιξιατικης ισημεριας στην Chichen:( .
Δεν έχω μείνει ποτέ στη zona hotelera γιατί αντιπαθώ τις παραλίες. Δυο φορές για δουλειά στο spring break ήταν δράμα από τα cenotes με τις ουρές από ουρλιάζουσες Αμερικανίδες και το Holbox (που το κατέστρεψαν) μέχρι το Chichen Itza, όπου από τις κραυγές δεν ακουγόταν ούτε η ξεναγός. 27 Μαρτίου επιστροφή από το αεροδρόμιο του Κανκούν και ήταν τόσα τα ξερατά που δυσκολευόσουν να πατήσεις. Έπρεπε να πηγαίνω στο συνεδριακό κέντρο με λεωφορείο, έπεσα και σε St Patrick's day κι ήταν χειρότερα από Σαββατόβραδο στο Λιντς και μιλάω για το καημένο το Βαγιαδολίδ, όχι καμία παραλία, με ιπτάμενες beer balls, ευτυχώς δε με πέτυχε καμία.

Πρέπει να έχω περάσει 10-12 spring breaks στη χερσόνησο, ποτέ από επιλογή, σχεδόν όλα δράμα. To Campeche είναι πιο ήσυχο, Quintana Roo και Yucatan όπου έχει ξενοδοχείο με πισίνα είναι σαν ελληνική πενταήμερη και φάιναλ φορ του Τελ Αβίβ με στεροειδή μαζί.

Μάρτιο τους πετυχαίνεις ακόμη και στο Μέξικο Σίτυ, αλλά χάνονται μέσα στα πλήθη, στη χερσόνησο είναι αλλιώς. Είναι πάντως λίγα χρόνια που έχουν μειωθεί οι αριθμοί τους, βγαίνουν και σχετικές προειδοποιήσεις από πανεπιστήμια και ταξιδιωτικούς πράκτορες, όπως αυτή:
One State Warns To Avoid Mexico Altogether Ahead of Spring Break

Πια το μπάχαλο έχει μεταφερθεί στη Φλόριδα, πχ Panama Beach.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom