Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40
Συγγνώμη αυτό δε το ανέφερα,μια εβδομάδα γεμάτη
Κ εγώ θα είμαι μια εβδομάδα Σικελία μόνη.φτανω κατανια κ φεύγω από Παλέρμο.εγω έκλεισα Παρασκευή συρρακουσες Σάββατο κατανια Κυριακή κ Δευτέρα Ταορμίνα κ με 30 βαθμούς στις29 Σεπτεμβρίου χαλάρωση στη παραλία τρίτη τσεφαλου κμετα δύο μέρες Παλέρμο...

Εγώ πηγαίνω συνέχεια μόνη μου ταξίδια ....ότι καλύτερο....λίγο με χαλάει το ότι κάθομαι μόνη στο καφέ η στο ποτό...αλλά παίρνω τηλ.τις φίλες μου κ τις πρήζω που δεν τους αρέσουν τα ταξίδια ...
 
Last edited by a moderator:

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Διήμερο στις Συρακούσες τι πρέπει να δούμε; που αξίζει να πάμε; tips για φαγητό και ποτό καλοδεχουμενα!
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Καλησπέρα! Έχω αφετηρία το Παλέρμο όπου θα περασω τις δύο πρώτες μου ημέρες.δυσκολευομαι να αποφασίσω τη συνέχεια,νότος η βορράς??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα! Έχω αφετηρία το Παλέρμο όπου θα περασω τις δύο πρώτες μου ημέρες.δυσκολευομαι να αποφασίσω τη συνέχεια,νότος η βορράς??
Να βοηθησουμε οσο θες. Αλλα να εισαι πιο σαφης. Ποτε? Για ποσο καιρο? Αλλαζει φυσικα η απαντηση αν πας χειμωνα για 4 μερες η καλοκαιρι για 15.
Ετσι γενικα για κατω απο βδομαδα βορειοδυτικα. (Βορρας -νοτος δεν υπαρχει, προφανως εννοεις ανατολικα, Κατανια κλπ.
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Καλησπέρα,το έχω γράψει σε προηγούμενο σχόλιο, θα μείνω μια εβδομάδα κ πηγαίνω σε λίγες μέρες! Φτάνω Παλέρμο και επιστρέφω από Κατάνια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα,το έχω γράψει σε προηγούμενο σχόλιο, θα μείνω μια εβδομάδα κ πηγαίνω σε λίγες μέρες! Φτάνω Παλέρμο και επιστρέφω από Κατάνια.
Εγραψες ενα ποστ ομως χωρις αναφορα στο προηγουμενο. Πως να το ξερουμε?
Επειτα δεν τιθεται θεμα αφου υποχρεωτικα θα πας κ στα 2. Τοτε μεινε 3 Παλερμο (1 εξ αυτων Cefalu), 2 Taormina (ημερησια Ετνα), 2 Συρακουσες (με ημερησια Νοτο).
 

spilia21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα

Θα παω Σικελια 21-28/12. Κάποιο πρόταση για την κατανομη των ημερών;

Ευχαριστώ
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπερα,21-25 Ιανουαριου κλεισαμε για Κατανια (5 μερες). Εχουμε σκεφτει το προγραμμα ως εξης: Φτανουμε στις 7.10 το πρωι και φευγουμε κατευθειαν απο αεροδρομιο Κατανιας για Παλερμο. Κανουμε εκει μια διανυκτερευση και την επομενη επιστρεφουμε Κατανια. Εχουμε την υπολοιπη μερα για την πολη. Με βαση την Κατανια, θα κανουμε μια ημερησια Ταορμινα και μια Συρρακουσες. Την πεμπτη μερα η πτηση για Αθηνα απο Κατανια ειναι στη 13.00.
Επειδη δεν μπορουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο χωρις πιστωτικη καρτα, διαβαζω οτι καλυτερος τροπος μετακινησης για ολες αυτες τις διαδρομες ειναι τα λεωφορεια, ομως τα επισημα sites των λεωφορειων που βρισκω δεν ειναι ευχρηστα, για την ακριβεια δεν μου δινουν ευχερεια επιλογης ημερομηνιων για να δω δρομολογια και τιμες εισητηρων για Ταορμινα και Συρρακουσες.Επισης δεν μπορω να βρω αν υπαρχει λεωφορειο απο το Fontanarossa airport για Παλερμο.Βρισκω μονο τρενο.
Τελος θα ηθελα να μαθω αν βγαινει στη μονοημερη για Συρρακουσες και η Ορτυγια δεδομενου οτι θα νυχτωνει νωρις. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. φευγουμε κατευθειαν απο αεροδρομιο Κατανιας για Παλερμο. Κανουμε εκει μια διανυκτερευση και την επομενη επιστρεφουμε Κατανια.
2. Επειδη δεν μπορουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο χωρις πιστωτικη καρτα,
3. ομως τα επισημα sites των λεωφορειων που βρισκω δεν ειναι ευχρηστα, για την ακριβεια δεν μου δινουν ευχερεια επιλογης ημερομηνιων για να δω δρομολογια και τιμες εισητηρων για Ταορμινα και Συρρακουσες.
4. δεν μπορω να βρω αν υπαρχει λεωφορειο απο το Fontanarossa airport για Παλερμο.Βρισκω μονο τρενο.
Χωρις παρεξηγηση, πρεπει να το ψαξεις λιγο καλυτερα...
1. Για μια μερα θα κανετε 5+ ωρες δρομο? Για να δειτε τι ακριβως σε λιγες ωρες σε μια πολη 800.000? Αστο για αλλη φορα, δεν μπορεις σε 5 μερες να δεις ενα νησι σαν την Πελοποννησο. Επικεντρωσου η περιοχη Κατανια η Παλερμο.
2. Για Παλερμο ξερω χωρις καρτα. Για Κατανια οχι, αλλα θα υπαρχουν σιγουρα. Ψαξε να βρεις.
3. Μα ποια σαιτ κοιτας?
http://www.etnatrasporti.it/4. Δεν το ψαξες...
https://www.saisautolinee.it/it/default.html
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Χωρις παρεξηγηση, πρεπει να το ψαξεις λιγο καλυτερα...
1. Για μια μερα θα κανετε 5+ ωρες δρομο? Για να δειτε τι ακριβως σε λιγες ωρες σε μια πολη 800.000? Αστο για αλλη φορα, δεν μπορεις σε 5 μερες να δεις ενα νησι σαν την Πελοποννησο. Επικεντρωσου η περιοχη Κατανια η Παλερμο.
2. Για Παλερμο ξερω χωρις καρτα. Για Κατανια οχι, αλλα θα υπαρχουν σιγουρα. Ψαξε να βρεις.
3. Μα ποια σαιτ κοιτας?
http://www.etnatrasporti.it/4. Δεν το ψαξες...
https://www.saisautolinee.it/it/default.html
Κατ αρχας σευχαριστω για το χρονο σου.Την αποσταση απο Κατανια-Παλερμο ο χαρτης Google μου τη δινει 200 χλμ περιπου και 2.30 ωρες με λεωφορειο (αυτα τα sites κοιτουσα και τελικα δουλεψαν). Αλλωστε θα μεινουμε εκει το πρωτο βραδυ.Τι κανω λαθος?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κατ αρχας σευχαριστω για το χρονο σου.Την αποσταση απο Κατανια-Παλερμο ο χαρτης Google μου τη δινει 200 χλμ περιπου και 2.30 ωρες με λεωφορειο (αυτα τα sites κοιτουσα και τελικα δουλεψαν). Αλλωστε θα μεινουμε εκει το πρωτο βραδυ.Τι κανω λαθος?
Κανεις λαθος να θεωρεις οτι το Παλερμο ειναι για ενα απογευμα η ενα πρωινο. Ειναι μεγαλη πολη, θα δεις μονο επιφανειακα. Θυμιζει τις οδικες εκδρομες σε 7 μερες Ρωμη-Φλωρεντια-Βενετια. 2,5+2,5=5 ωρες στο δρομο. Χωρις τις αναμενομενες καθυστερησεις απο κινηση. Δεν συνιστω καθολου τοσο μακρινη εκδρομη. Κοντα στην Κατανια εχει πολλα ωραια. Αλλιως μεινετε Παλερμο ολες τις μερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom