Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
καλημερα σας

χρειαζομαι βοηθεια .δεν βρηκα απαντησεις στα προηγουμενα θεματα και εχω πελαγωσει
θελω να κλεισω καλοκαιρι να παμε νοτια ιταλια και ειπα να κλεισω μια βδομαδα παλερμο
με παιδια (και ενα μωρο) ..το θεμα ειναι οτι εβαλα στο χαρτη απο το παλερμο καποιες ωραιες παραλιες και ειδα οτι ειναι κατι 3ωρα και βαλε αποστασεις με αμαξι . σκεφτομουν να σπασω τη βδομαδα μου σε 2 η 3 μερη οπου εκει θα πηγαινε στις γυρω περιοχες

πως θ μπορουσα να το διαχειριστω αυτο ...

ευχαριστω πολυ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλημερα σας

χρειαζομαι βοηθεια .δεν βρηκα απαντησεις στα προηγουμενα θεματα και εχω πελαγωσει
θελω να κλεισω καλοκαιρι να παμε νοτια ιταλια και ειπα να κλεισω μια βδομαδα παλερμο
με παιδια (και ενα μωρο) ..το θεμα ειναι οτι εβαλα στο χαρτη απο το παλερμο καποιες ωραιες παραλιες και ειδα οτι ειναι κατι 3ωρα και βαλε αποστασεις με αμαξι . σκεφτομουν να σπασω τη βδομαδα μου σε 2 η 3 μερη οπου εκει θα πηγαινε στις γυρω περιοχες

πως θ μπορουσα να το διαχειριστω αυτο ...

ευχαριστω πολυ
Η αστικη παραλια, Mondello, ειναι μεσα στην πολη. Πολυ ωραια αλλα ΣΚ χαμος. Περιμενε φαληροκατασταση δηλ.
Cefalu' κ μονο. Κ για μπανια. Το χαιλαιτ της βορειας ακτης, μην κοιτας αλλου. Μενεις εκει κ πας Παλερμο ημερησιες 50' με ΙΧ-τραινο. Οι επομενες καλυτερες παραλιες του νησιου ειναι στα ΝΔ, περιξ Mazara κλπ αλλα χειροτερες πολεις, τπτ δεν συγκρινεται με Cefalu. Πλην Ταορμινα οπου ειναι το μεγαλυτερο μαστ αλλα οι παραλιες χειροτερες. Θα εσπαγα τη βδομαδα δηλ αν θελετε κ μπανια μονο Cefalu-Taormina.
 

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
σε ΥΠΕΡ ευχαριστω μου εδωσες ενα μπουσουλα.θα φτιαξω ενα προγραμμα και θα το ανεβασω να μου πεις τη γνωμη σου
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
σε ΥΠΕΡ ευχαριστω μου εδωσες ενα μπουσουλα.θα φτιαξω ενα προγραμμα και θα το ανεβασω να μου πεις τη γνωμη σου

Mετά απο πολύ σκεψη περισυλλογή και διαβασμα - μελετη εδώ κατέληξα στο προγραμματακι 7ημερων το οποιο θα πραγματοποιηθεί το διαστημα της Καθ. Δευτέρας - που όμως για κακη μου τύχη δεν θα ειναι περιοδος Καρναβαλιου και για τους Ιταλους. Το Ιταλικο Καρναβαλι προηγείται μιας βδομάδας του Ελληνικού ορθόδοξου και ετσι θα χασουμε τις Σικελιανές φιέστες και παρέλασεις που με πολύ κοπο παρουσίαζονται και παρουσιαζονται σε Events σε σελιδα FB και όπου αλλού.
Εχουμε και λέμε.

27.2 Ημέρα Πέμπτη αναχώρηση 07.00 το πρωι απο αεροδρόμιο Σόφιας για Κατάνια ( το 9 ευρω είναι πραγματικά δελεαστική τιμή για εμας του Β.Ελλαδίτες σε καθε περιπτωση) Παραλαβη Mini C1 για 7 μέρες απο Sicily by Car με πολυυυυ χαμηλο κόστος (καπου 8 ευρω την ημερα με εξοδα προστασιας μεσα) και αναχώρηση μεσω AutoStrada για CEFALU. Αποσταση 180 χλμ και 2ώρων αγνωστο αριθμό και τιμές Διοδίων κλπ. Επίσης δεν γνωρίζω αν στην διαδρομή για CEFALU απο Κατανια εχει κατι ενδιαφέρον για ενδεχόμενη στάση - Παραμονή Cefalu
....28.2 Παρασκεύη Cefalu γνωριμία με την πόλη
29.2 Σαββατο - Αναχώρηση για Agrigento στην παραθαλάσια περιοχη του San Leon και προετοιμασια για το Κυριακάτικο Event που θα συμμετάσχω (Mezza Maraton of Concordia - Ημιμαραθώνιος Αγώνας Δρόμου που διέρχεται απο τον Ναό των Θεών και συγκεκριμενα απο το σήμα καταταθεν - λογοτυπο της UNESCO που ειναι ο Ναός της Ομόνοιας)
1.3.20 Κυριακή Συμμετοχή στον Αγώνα και στην συνεχεια αποθεραπεία - βόλτες στην Scala dei Turkey με ενυδάτωση και φαγητό σε ενδιαφέρον απο γαστρονονομική γεύση της περιοχής που δεν το εχω εντοπίσει ακόμη και περιμενω προτασείς. Αναχώρηση για Συρακούσες ...Παραμονή σε διαμέρισμα γειτονικό της Ορτυγίας με φυλασσόμενο Παρκιγκ
2.3.20 Δευτέρα Αναχώρηση για Αιτνα. Διαμονή και περιήγηση στο καταφύγιο Sapienza με πιθανή επίσκεχη βόλτα σε γειτονικόυς κρατήρες ή αλλο εξαρταται απο την καλύψη του χιονιού και τις κλιματικές συνθήκες που θα συναντήσουμε στα 2000μ. ( πιθανολογώ οτι δεν θα δώσω το 40 ευρω στο ατομο για χρήση Καμπινας αλλα θα προσπαθήσω μεμονωμενα να κινηθω)
3-5.3.20 Αναχώρηση για Ταορμίνα για γνωριμία και παραμονή στην Πόλη σε διαμερισμα με φυλλασσομενο Πα΄ρκιγκ μεχρη την Πέμπτη 7.50 το πρωόι που ειναι η αναχώρηση μου απο την Κατάνια για Σόφια παλι (Με χαμηλότατο ναυλο γνωστής εταιρείας)


Υ.Γ.1Επειδή δεν εχω οριστικοποιησω την διαμονή μου ακόμη στην CEFALU αν εχετε καποιο καταλυμα προτεινομενο (με απαραιτητο παρκιγκ) θα το δεχομουν με χαρά
2. Επίσης αν εχετε καποια παρατηρηση θα την ακουγα με πολύ προσοχή!
3. Ευχαριστώ θερμά τους @Samion και @Grerena για το χρόνο και αμεση απαντηση που μου δωσαν σε απορίες.....μου για την Σικελία ....

γιατι οπως λενε και μερικοί στο νησι.... και στην δική μου Περίπτωση


"δεν ξέρω τίποτα, δεν είδα τίποτα, δεν ήμουν εκεί ..."
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
"δεν ξέρω τίποτα, δεν είδα τίποτα, δεν ήμουν εκεί ..."
Δεν καταλαβα την αναφορα αυτη..γιατι δεν το λεει κανεις αυτο στο νησι. αν εννοεις καποιο κλισε η καμια ταινια ξεχασε τα αυτα γιατι θα δεις κατι αλλο. Ειναι σαν να βλεπεις Ζορμπα κ να περιμενεις να δεις να χορευουν συρτακι στους δρομους στο ελληνικο νησι που πας διακοπες...
Cefalu αρκετα ειναι κλειστα, χειμωνας. το Ma&Mi ειναι αξιοπρεπες, το Αρτεμις υπεροχο, αξιζει τα παραπανω.
Catania-Cefalu autostrada προς Παλερμο δωρεαν. Μονη σταση που αξιζει αλλα χρονοβορος Enna αλλιως Sicilia outlet για σοπινγκ πολυ καλο. Μεσω Μεσσινα κανει γυρω στα 20€ κ πολλα να δεις αλλα παντα θελει χρονο κ δεν ξερω αν αξιζει. Πηγαινε Cefalu.
Αιτνα ειναι 2 επιλογες. Η πας στο rifugio βλεπεις crateri Silvestri φωτο κλπ δωρεαν η παιρνεις καμπινα κ τζιπ μετα (μονο καμπινα δεν αξιζει) με κοστος 80 κατι. Το μονος ξεχασε το. Η Αιτνα ειναι βουνο με 3000 μετρα υψομετρο κ αντιμετωπιζεται οπως πρεπει.. δηλ μονος σημαινει 4-5 ωρες αναβαση με χαμηλο επιπεδο δυσκολιας για μετριας εμπειριας ορειβατη με τον απαραιτητο εξοπλισμο εννοειται.
 

eug_trian

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Καλημέρα σας! Κλείσαμε για Μάρτη , 3 μέρες Παλέρμο. Επειδή θα θέλαμε αν ήταν συνετό να παραμείνουμε στην πόλη και να την γνωρίσουμε καλύτερα χωρίς άσκοπες μεταφορές , ποια σημεία ενδιαφέροντος θα προτείνατε να επισκεφθούμε και να δούμε. Κάποια πρόταση μαγαζιού για παραδοσιακό sicilian φαγητό στην πόλη; Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας!
Καλησπέρα σας ,εγώ λάτρεψα ένα εστιατόριο με τέλειες μακαρονάδες κόστος 5 ευρώ το πιάτο είναι το plaza Pretoria ( το πιάτο νόρμα) υπέροχος ο ιδιοκτήτης γνήσιος Σικελιανός ,μου έκανε εντύπωση που δεν καπνίζουν μέσα στο μαγαζί. ένα ποτήρι κρασί έκανε 6,00 .

άλλη μέρα έφαγα φαγητό στο ίδιο δρόμο για τα γενέθλια μου στο pizzeria rosticeria πλήρωσα για 2 πιάτα μακαρονάδας και μια σαλάτα την καπονατα απίστευτο πιάτο και ένα μπουκάλι νερό και ένα ποτήρι κρασί 40,00.

Επίσης για ποτό επειδή είχα γνωρίσει ένα παιδί από Παλέρμο με έβγαλε στα στέκια τους ,

Δηλ. μπύρα στο χέρι , και όρθιοι στα πλακόστρωτα να χορεύουμε εγώ πήρα κρασί στα 4,00 στο πλαστικό ποτηράκι αλλά ήταν πολύ δυνατό (μπόμπα) και δεν κατάφερα να πιώ πάρα μόνο 2 γουλιές …botteghe colleti είναι το μαγαζί
 

Liana13

Member
Μηνύματα
34
Likes
185
Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες πάω Παλέρμο και θα ήθελα να ρωτήσω Φεβρουάριο μήνα η Τσεφαλού πώς θα είναι; Αξίζει να την επισκεφτεί κανείς; Σίγουρα δεν θα έχει την αίγλη του καλοκαιριού αλλά δεν με πειράζει. Αρκεί να έχει κάποια μαγαζάκια να κάτσουμε λίγο να αγναντέψουμε την θάλασσα και να ανέβουμε στον λόφο για την θέα. Επιπλέον τα street food markets υπάρχουν αυτήν την εποχή; Σας ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες πάω Παλέρμο και θα ήθελα να ρωτήσω Φεβρουάριο μήνα η Τσεφαλού πώς θα είναι; Αξίζει να την επισκεφτεί κανείς; Σίγουρα δεν θα έχει την αίγλη του καλοκαιριού αλλά δεν με πειράζει. Αρκεί να έχει κάποια μαγαζάκια να κάτσουμε λίγο να αγναντέψουμε την θάλασσα και να ανέβουμε στον λόφο για την θέα. Επιπλέον τα street food markets υπάρχουν αυτήν την εποχή; Σας ευχαριστώ!
Καλησπέρα. Να πάτε. Τη θάλασσα θα την αγναντεύσετε δεν υπάρχει αμφιβολία και ανοιχτά μαγαζιά θα βρείτε σίγουρα. Για τον συνδυασμό αυτών των δυο ψάξτε το λίγο. Υπάρχουν αλλά δεν είναι πολλά, καθώς η πόλη είναι χτισμένη έτσι ώστε να βλέπει προς τα μέσα.
Τα street food market, όπως τα λες, στο Παλέρμο (φαντάζομαι εννοείς) ναι υπάρχουν όλο τον χρόνο. Πρόκειται για κανονικές αγορές, με στεγασμένα μαγαζιά και πάγκους, με κάποια από αυτά να πουλάνε φαγητό και άλλα πχ λαχανικά ή παπούτσια. Δεν είναι κάτι εποχικό.
 

Cfakelos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γεια σας. Έχω κλείσει ταξίδι στη Σικελια στις αρχές Μαΐου. τις Τέσσερις μέρες στο Παλέρμο και μετά τρεις μέρες στις Συρακουσες. Θα μείνω σε διαμέρισμα και στις δυο πόλεις. Στο πρώτο διαμέρισμα έχει παρκιγκ δικό του, στο αλλο μου είπαν ότι υπάρχει χώρος μεγάλος μπροστά από την οικοδομή με πάρκινγκ ελευθερο για πολλά αμάξια.Εννοειται πως θα νοικιάσω αμαξι. Ταξιδεύω συχνά με ενοικιαζόμενα στην Ευρώπη Και έχω εμπειρία από ενοικιασεισ Αυτοκινήτων και οδηγική εμπειρία. Διάβασα όμως κάπου ότι ειδικά στη Σικελια, οι ταξιδιώτες παραπονιούνται είτε για υπερβολικές χρεώσεις από τις εταιρες ενοικίασης, είτε ότι στα δημόσια πάρκινγκ τουριστικών πόλεων, σπάνε τα τζάμια, παραθυρα των αμαξιών και μετά πληρώνεις πρόστιμα, ασφάλειες κλπ... Γι´ αυτό σκέφτομαι να κλείσω ένα αμάξι στην Alamo με πλήρη ασφάλεια (SCDW) για ασφάλεια κλοπής, ζημιών μέσα και έξω από το αμαξωμα. Ποια είναι η γνώμη σας; Από πόλεις σκέφτομαι να επισκεφτώ Τσεφαλου, Ακραγαντα, Ταορμινα, Εννα και Σελινουντα. Οι Συρακουσες είναι ασφαλές μερος για να κυκλοφορει κανείς; Υπάρχει κάποια συμβουλη περισσότερο για την Ταορμινα; Θα μπορέσω να βρω να παρκάρω εύκολα εκεί, ή να ψάξω για μετακίνηση εκεί με τα ΜΜΜ;
 

Mihalis78

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα σε όλες και όλους,
θα ταξιδέψω στην Κατάνια πρώτη φορά αρχές αυγούστου, έχω πάει παλέρμο και τσεφαλού πέρσυ, τώρα θα πιάσω ανατολική πλευρά...αν κάποιος ή κάποια θα βρίσκεται σε αυτά τα μέρη 3-7 αυγ. ας στείλει inbox θα είναι σόλο το ταξίδι,
με εκτίμηση
 
Last edited:
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, υπάρχει σκεψη για 7 μέρες ταξίδι στη Σικελία με άφιξη στην Κατάνια και σκοπό να κινηθούμε στο νότιο μέρος του νησιού. Τα βασικά που έχω στο μυαλό μου είναι Κατάνια-Ταορμινα-Συρακουσες. Πιθανότατα δεν θα κινηθούμε με ΙΧ, οπότε θέλω να ρωτήσω τι άλλο θα προτείνατε που αξίζει και μπορούμε να συμπεριλάβουμε. Επίσης από κατάνια για ταορμινα το τρένο βολεύει στο σημειο που σε αφήνει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom