Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

ermis1975

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Θέλω προτάσεις για ταξίδι Σικελία - Ελληνόφωνα χωριά - που να περιέχει μέσα και μπανάκια! Το ταξίδι θα ειναι οδικό απο Ελλάδα 14 μέρες περίπου. Πάνω κάτω εχω διαβάσει που πάνε, αλλά απο παραλίες θα ήθελα προτάσεις που αξίζει να πάει κανεις (δεν ειναι απαραίτητο το καθημερινό μπάνιο).
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Θέλω προτάσεις για ταξίδι Σικελία - Ελληνόφωνα χωριά - που να περιέχει μέσα και μπανάκια! Το ταξίδι θα ειναι οδικό απο Ελλάδα 14 μέρες περίπου. Πάνω κάτω εχω διαβάσει που πάνε, αλλά απο παραλίες θα ήθελα προτάσεις που αξίζει να πάει κανεις (δεν ειναι απαραίτητο το καθημερινό μπάνιο).
Εννοείς ότι θα πας οδικό ταξίδι που έχεις οργανώσει μόνος σου ή με πρακτορείο ταξιδίων;
 

ermis1975

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Χωρίς πρακτορείο, με δικό μου αμάξι απο Ελλάδα. Απλά εχω πάρει μια ιδέα απο τα μέρη που σε πάει το πρακτορείο.
 

ronalsot

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα σας. Κλείσαμε με την κοπέλα μου ταξίδι αστραπή 4 μέρες Σικελία. Φτάνουμε Κατάνια. Λέμε να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο για να δούμε την περιοχή. Που προτείνεται να μείνουμε; Σκέφτομαι για 2+2 μέρες. Κατάνια+Συρακούσες; Κατάνια+Νοτο; Πρώτη φορά θα πάμε. Τι πρέπει να δούμε σίγουρα; Επειδή είμαι και του κρασιού θα επισκεφτούμε και 1-2 οινοποιεία στην Αίτνα.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Λεμε να παμε ενα γεματο 4ημερο στην Σικελια μιας και βρηκαμε παρα πολυ φθηνα εισητηρια με ραιν...
Οι ημερομηνιες ειναι για τελη Μαρτιου...
Αποφασισαμε να παμε Κατανια- Αιτνα και Παλερμο...πως λετε να χωρισουμε τις μερες?

Διαβασα ολα αυτα για τα χωρια που λετε αλλα ειδα φωτογραφιες και δεν εντυπωσιαστηκα και τοσο...μου θυμιζει Ελλαδα και εικονες που χω ξαναδει πολλες φορες χωρις να θελω να τα μειωσω...
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Διαβασα ολα αυτα για τα χωρια που λετε αλλα ειδα φωτογραφιες και δεν εντυπωσιαστηκα και τοσο...μου θυμιζει Ελλαδα και εικονες που χω ξαναδει πολλες φορες χωρις να θελω να τα μειωσω...
Δες τε ξανά :). Δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα με τα χωριά ή πόλεις για τα οποία γίνεται λόγος σε αυτό το θέμα. Ως προς τη φύση ναι, υπάρχουν ομοιότητες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Λ

Διαβασα ολα αυτα για τα χωρια που λετε αλλα ειδα φωτογραφιες και δεν εντυπωσιαστηκα και τοσο...μου θυμιζει Ελλαδα και εικονες που χω ξαναδει πολλες φορες χωρις να θελω να τα μειωσω...
Να μας πειτε ενα ελληνικο χωριο με μπαροκ εκκλησιες, νορμανδικη αρχιτεκτονικη, νεοκλασικες οπερες και ρωμαικα θεατρα να μην τρεχουμε Σικελια τοτε.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Να μας πειτε ενα ελληνικο χωριο με μπαροκ εκκλησιες, νορμανδικη αρχιτεκτονικη, νεοκλασικες οπερες και ρωμαικα θεατρα να μην τρεχουμε Σικελια τοτε.
Άντε μην τα πάρω μεσημεριάτικα εεεεε!!!!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Χαλαρωστε λιγο παιδια...δεν το ειπα για να μειωσω την Σικελια ουτε ολους εσας που λετε να επισκεφτουμε το ταδε μερος και το δεινα...απλα αν γκουγκλαρεις αυτα τα χωρια -πολεις οι περισσοτερες εικονες που δειχνει θυμιζουν πολυ Ελληνικους αρχαιολογικους χωρους.
Εννοειτε πως εχω ακουσει πολλα για Σικελια και θελω καποια στιγμη να την γυρισει ολη για να δω ολα αυτα τα χωρια και τους αρχαιολογικους χωρους,αλλα τωρα εφοσον εχουμε μονο 4 μερες και θα ηθελα να δω κατι διαφορετικο για αυτο εκανα την ερωτηση.
Μεγαλυτερη εντυπωση μου εκανε η Εννα στο σημειο που ειναι χτισμενη παρα καποια αλλα χωρια...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χαλαρωστε λιγο παιδια...δεν το ειπα για να μειωσω την Σικελια ουτε ολους εσας που λετε να επισκεφτουμε το ταδε μερος και το δεινα...απλα αν γκουγκλαρεις αυτα τα χωρια -πολεις οι περισσοτερες εικονες που δειχνει θυμιζουν πολυ Ελληνικους αρχαιολογικους χωρους.
Εννοειτε πως εχω ακουσει πολλα για Σικελια και θελω καποια στιγμη να την γυρισει ολη για να δω ολα αυτα τα χωρια και τους αρχαιολογικους χωρους,αλλα τωρα εφοσον εχουμε μονο 4 μερες και θα ηθελα να δω κατι διαφορετικο για αυτο εκανα την ερωτηση.
Μεγαλυτερη εντυπωση μου εκανε η Εννα στο σημειο που ειναι χτισμενη παρα καποια αλλα χωρια...
Δηλαδή γκούγκλαρες ένα ένα όλα αυτά τα χωριά; Πχ έβαλες Noto και σου έβγαλε αρχαιολογικό χώρο ή Cefalu ή ή ή; Άλλο οι αρχαιολογικοί χώροι, άλλο τα χωριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom