Προς τα μέλη του γκρούπ.

Μηνύματα
159
Likes
43
Αγαπητά μέλη του γκρουπ, χθες το βράδυ είδα ότι καταφέραμε να γίνουμε πέντε (5) και μόλις τώρα διαπίστωσα ότι ξεκίνησε και το Forum του γκρουπ με πρωτοβουλία του Dimosf. Καλωσορίζω λοιπόν τη φίλη και τους φίλους που το τίμησαν και εύχομαι να αυξηθούμε, για να έχουμε περισσότερες πληροφορίες.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Dimosf, ότι εδώ το βάρος πρέπει κατά κύριο λόγο να το δίνουμε σε διαδρομές, σε αξιοθέατα και σε πληροφορίες που ενδιαφέρουν τους ταξιδεύοντες με αυτοκίνητο ή μοτοσικλέτα, γιατί αυτός ήταν και ο σκοπός, όπως αναφέρω και στο εισαγωγικό σημείωμα που πρότεινα τη δημιουργία του γκρουπ. Οι ταξιδιωτικές ιστορίες είναι επιθυμητές, ανήκουν όμως σε άλλο τμήμα.
Πιστεύω ότι στο Forum αυτό θα πρέπει να γράφουμε τα δρομολόγια που κάναμε ή αυτά που σκοπεύουμε να κάνουμε, για να μεταδίδουμε και να λαμβάνουμε τις ειδικές πληροφορίες που μας αφορούν, π.χ. τιμές βενζίνης, τιμές διοδίων όπου υπάρχουν, οδικές συνθήκες, απαραίτητα έγραφα, ασφάλεια, ύπαρξη αξιοθέατων και καταλυμάτων στην διαδρομή, καθώς και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που θα ήταν χρήσιμη. Φυσικά κάθε γνώμη και άποψη δεκτή.
Σήμερα θα κάνω δύο προτάσεις και θα παρακαλούσα όλους τους μετέχοντες στο γκρουπ, να απαντήσουν. 1) Εάν νομίζουν ότι στις περιγραφές πρέπει να
συμπεριλάβουμε και διαδρομές εντός Ελλάδος, διότι αυτό ίσως είναι αντικείμενο
του γκρουπ « Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου…» και 2) Εάν θεωρούν καλό να
γράψει ο καθένας κάτι για τον εαυτό του, ώστε να γνωριστούμε μεταξύ μας καλλίτερα. Μερικά στοιχεία πιθανόν να αναφέρονται στο προφίλ του κάθε χρήστη, αλλά αυτά ή δεν είναι αρκετά ή, για διάφορους λόγους, δεν υπάρχουν καθόλου. Στο δικό μου προφίλ π.χ. δεν είναι γραμμένο τίποτα, γιατί όταν γράφτηκα σαν μέλος, ο σχετικός πίνακας με τα στοιχεία που έπρεπε να συμπληρώσω, ήταν γραμμένος από τον αρχηγό μόνο στα αγγλικά και έτσι λόγω του ότι εγώ στα αγγλικά είμαι τενεκές ξεγάνωτος, έμεινε ασυμπλήρωτος.
Αυτά λοιπόν και περιμένουμε να δούμε τις απαντήσεις όλων, για να αποφασίσουμε από κοινού για τα ανωτέρω._
Υ.Γ. Το κείμενο αυτό άρχισα να το γράφω χθες (24/9/08), αλλά λόγω ξαφνικής
επίσκεψης συγγενών αρχικά και μακράς διακοπής ρεύματος αργότερα, το
συνέχισα σήμερα, όπου μετά χαράς είδα ότι γίναμε έξι (6)._
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Γνώμη μου είναι οτι δεν πρέπει να αφήσουμε απ'έξω την Ελλάδα. Κάθε ένας ξέρει ή εύκολα μπορεί να βρεί το δρόμο για Πάτρα αλλά αν κάποιος ξέρει διαδρομές της Αχαΐας σε ιδιαίτερες περιοχές, πιθανά και εκτός δρόμου, θα μπορούσε να δώσει εδώ όμορφες πληροφορίες. Μέσα λοιπόν και η Ελλάδα και΄κάθε μέρος του πλανήτη.
Όσον αφορά την αυτοπαρουσίαση μπορείτε να δείτε εδώ . Να συμπληρώσω μόνο οτι το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγα (Πάτρα-Βενετία: πλοίο) Βενετία-Νυρεμβέργη-Βερολίνο-Ν.Τσεχία-Β.Αυστρία-Βενετία με το αυτοκίνητό μου. Αυτά όμως θα τα πούμε παρακάτω.
 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Φυσικά και ναι στις περιγραφές εντός Ελλάδος.
Ξέρετε πόσοι οδηγοί (έλληνες) έρχονται μέχρι την πλατεία του χωριού μου γιατί έχασαν τον δρόμο για Ναύπλιο?
Πιστέψτε με ο αριθμός ξαφνιάζει αν και η διαδρομή είναι μια από τις πιο γνωστές της Ελλάδας!
Μάλιστα τώρα τελευταία κυκλοφορεί κάποιο GPS που δείχνει ως την πιο κοντινή διαδρομή Αθήνα - Ναύπλιο κάποια που περνάει μέσα από αμπέλια και φυσικά είναι χωματόδρομος!
Έχουν μπερδευτεί πάρα πολλοί με αποτέλεσμα να χάνονται και να κάνουν κύκλους μέσα στα χωράφια!
Το Σαββατοκύριακο μάλιστα που έβρεξε αντιμετωπίσαμε και extreme καταστάσεις καθώς κάποιοι οδηγοί κόλλησαν μέσα στα χωράφια και επιστρατεύτηκαν τρακτέρ για να τους βοηθήσουν να ξεκολλήσουν και να πάνε οι άνθρωποι στον προορισμό τους!

Σημείωση: Το χωριό μου είναι λίγο πριν τα Διόδια Σπαθοβουνίου στον αυτοκινητόδρομο Κορίνθου - Τριπόλεως και αρκετοί βγαίνουν εκεί για συνεχίσουν για Άργος - Ναύπλιο μέσω της παλαιάς Εθνικής.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Φυσικά και ναι στις περιγραφές εντός Ελλάδος.
Ξέρετε πόσοι οδηγοί (έλληνες) έρχονται μέχρι την πλατεία του χωριού μου γιατί έχασαν τον δρόμο για Ναύπλιο?
Πιστέψτε με ο αριθμός ξαφνιάζει αν και η διαδρομή είναι μια από τις πιο γνωστές της Ελλάδας!
Μάλιστα τώρα τελευταία κυκλοφορεί κάποιο GPS που δείχνει ως την πιο κοντινή διαδρομή Αθήνα - Ναύπλιο κάποια που περνάει μέσα από αμπέλια και φυσικά είναι χωματόδρομος!
Έχουν μπερδευτεί πάρα πολλοί με αποτέλεσμα να χάνονται και να κάνουν κύκλους μέσα στα χωράφια!
Το Σαββατοκύριακο μάλιστα που έβρεξε αντιμετωπίσαμε και extreme καταστάσεις καθώς κάποιοι οδηγοί κόλλησαν μέσα στα χωράφια και επιστρατεύτηκαν τρακτέρ για να τους βοηθήσουν να ξεκολλήσουν και να πάνε οι άνθρωποι στον προορισμό τους!

Σημείωση: Το χωριό μου είναι λίγο πριν τα Διόδια Σπαθοβουνίου στον αυτοκινητόδρομο Κορίνθου - Τριπόλεως και αρκετοί βγαίνουν εκεί για συνεχίσουν για Άργος - Ναύπλιο μέσω της παλαιάς Εθνικής.
Πριν 1-2 χρόνια με τον Χρήστο θέλοντας να πάμε στην Παναγία του Βράχου στη Νεμέα βάλαμε στο GPS τη σύντομη διαδρομή και μας έριξε στα αμπέλια. Ευτυχώς που δεν είχε βρέξει.
Πως λέγεται το χωριό σου;
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Φυσικά και ναι στης περιγραφές Ελλάδος αλλά πιστεύω πως πρέπει να γίνει μέσα στο forum ανοίγοντας ένα καινούργιο θέμα , αλλά σίγουρα εκτός γκρουπ . Σκεφτείτε ότι το σύνολο σχεδόν των χρηστών του forum ταξιδεύει εντός Ελλάδας με αυτοκίνητο και ενδιαφέρετε να ενημερωθεί σχετικά , πιθανή εγγραφή αυτόν , οδηγεί το γκρουπ σε αυτοκατάργηση .
Προτείνω στο γκρουπ να αναφερθούμε για προορισμούς και διαδρομές μόνο εκτός Ελλάδος , και να προσπαθήσουμε να αλληλοβοηθηθούμε όσο μπορούμε περισσότερο στον τομέα αυτό , και τα καλύτερα έρχονται .
Συγνώμη αν κούρασα ή αν σας φαίνομαι υπερβολικός αλλά θα ήθελα και την άποψη σας .
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έτσι κι αλλιώς το φόρουμ είναι δημόσιο και ο καθένας μπορεί να διαβάσει ότι γράφεται σε αυτό. Όταν ποστάρεις στο φόρουμ δεν αποκλείεται να το κάνεις και αλλού όταν αφορά κάποιες συγκεκριμένες περιοχές.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Προτείνω λοιπόν να ανοίξουμε δύο θέματα:
1. Με 2 ή 4 τροχούς στους δρόμους της Ελλάδας και
2. Με 2 ή 4 τροχούς στους δρόμους της Ευρώπης.
Έτσι θα φαίνεται το θέμα και στα στατιστιστικά του φόρουμ και θα μπορούν να το διαβάσουν όλοι.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Αγαπητέ Δήμο, καλή η πρότασή σου και ίσως πρέπει να τη δοκιμάσουμε, γιατί και εγώ
θέλω μεν διαδρομές εντός Ελλάδος, αλλά ασπάζομαι και την γνώμη του AleGE, καθώς
και εγώ φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα γίνει δύσχρηστο. Πάντως θα μπορούσαμε να
δημιουργήσουμε δύο υποομάδες στο γκρουπ, εάν φυσικά αυτό είναι εφικτό, μία για
«Διαδρομές στην Ελλάδα» και μία για «Διαδρομές εκτός Ελλάδος». Ας περιμένουμε
όμως λίγο ακόμη και τη γνώμη και άλλων συμμετεχόντων (μιας και γίναμε εννέα) και
βλέπουμε._
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Αλήθεια Marydim, ποιο είναι το χωριό σου;; (θέλω να κοιτάξω στο χάρτη ποιο δρομολόγιο ακολουθούν αφ’ ενός και αφ’ ετέρου να δω αν μου έχει ξεφύγει για να κάνω καμιά εκδρομούλα)._
 
Μηνύματα
159
Likes
43
........... Πάντως θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε δύο υποομάδες στο γκρουπ, εάν φυσικά αυτό είναι εφικτό, μία για «Διαδρομές στην Ελλάδα» και μία για «Διαδρομές εκτός Ελλάδος»..................
Δυστυχώς, όπως με πληροφόρησε ο αρχηγός, η παρούσα τεχνική υποδομή δεν επιτρέπει τη δημιουργία δύο υποομάδων στο γκρουπ. Κατόπιν τούτου βλέπουμε τις γνώμες και των άλλων και αποφασίζουμε._
 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το χωριό μου λέγεται Σπαθοβούνι (εξού και τα Διόδια Σπαθοβουνίου) και είναι 1,5 περίπου χιλιόμετρο από τον αυτοκινητόδρομο Κορίνθου - Τριπόλεως.
Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω ποιος έχει βάλει έναν καθαρά αγροτικό δρόμο ως κανονική διαδρομή σε χάρτη GPS.
Να φανταστείτε ούτε και εγώ δεν θα τον ήξερα αν δεν κάναμε εκείνες τις ατελείωτες ποδηλατικές εξορμήσεις στα παιδικά μας χρόνια.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δυστυχώς, όπως με πληροφόρησε ο αρχηγός, η παρούσα τεχνική υποδομή δεν επιτρέπει τη δημιουργία δύο υποομάδων στο γκρουπ. Κατόπιν τούτου βλέπουμε τις γνώμες και των άλλων και αποφασίζουμε._
Δεν χρειάζεται να ανοίξουμε υποομάδες (που δεν γίνεται άλλωστε) αλλά δύο θέματα με το παραπάνω περιεχόμενο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.468
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom