Προτάσεις για Μάιο! :-)

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Παιδιά καλησπέρα. Στις 28/04/2012 Παντρεύομαι οπότε ξεκιναμε από τώρα την αναζήτηση του μέρους που θα επισκεφτούμε για γαμηλιο. Στην ουσία η εβδομάδα του ταξιδιου θα είναι η πρώτη βδομάδα του Μαιου.
Το Budget μας είναι γύρω 1200 το πολύ για εισητήρια και διαμονή κατά άτομο για 7 ημέρες.
Μέχρι τώρα έχω σκεφτεί τα εξής σενάρια..
1. Λονδίνο - Ενδιμβουργο ή
2. Βουδαπέστη - Πράγα -Βιέννη
Λόγω χαμηλου Budget θα επικεντρωθούμε σε Ευρωπαική χώρα.
Έχουμε παει τα κλασσικά Ρώμη, Παρίσι, Βαρκελωνη και δεν θα ήθελα να ξανά πάω..
Παρακαλώ για τις προτάσεις σας!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τί καλύτερο από τη Βενετία? :D

Κατάλληλη εποχή και καιρικές συνθήκες και κατάλληλο μέρος για γαμήλιο εντός Ευρώπης.
Και αν δε θέλετε να μείνετε όλες τις μέρες στη Βενετία, συνδυάζετε και καμιά κοντινή εκδρομούλα.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ψηφίζω το πρώτο,


το δεύτερο θα το βγάλετε άλλη φορά με λιγότερα λεφτά :)
<input id="gwProxy" type="hidden"><!--Session data--><input onclick="jsCall();" id="jsProxy" type="hidden">
<input id="gwProxy" type="hidden"><!--Session data--><input onclick="jsCall();" id="jsProxy" type="hidden">
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Η καλύτερη επιλογή θα ήταν η πρώτη, αλλά τα χρήματα που διαθέτετε δεν επαρκούν με τίποτα για γαμήλιο ταξίδι στο Λονδίνο, ιδίως αν συνυπολογίσετε οτι οι τιμές θα έχουν αρχίσει ήδη από την άνοιξη να ανεβαίνουν λόγω των Ολυμπιακών Αγώνων.
Βουδαπέστη-Βιέννη-Πράγα δεν ξέρω αν φτάνουν τα λεφτά ( δεν νομίζω), αλλά σίγουρα δεν επαρκούν οι μέρες. Αλλάξτε προορισμό ή αλλιώς αυξήστε τον προϋπολογισμό και τις ημέρες.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Παιδιά καλησπέρα. Στις 28/04/2012 Παντρεύομαι οπότε ξεκιναμε από τώρα την αναζήτηση του μέρους που θα επισκεφτούμε για γαμηλιο. Στην ουσία η εβδομάδα του ταξιδιου θα είναι η πρώτη βδομάδα του Μαιου.
Το Budget μας είναι γύρω 1200 το πολύ για εισητήρια και διαμονή κατά άτομο για 7 ημέρες.
Μέχρι τώρα έχω σκεφτεί τα εξής σενάρια..
1. Λονδίνο - Ενδιμβουργο ή
2. Βουδαπέστη - Πράγα -Βιέννη
Λόγω χαμηλου Budget θα επικεντρωθούμε σε Ευρωπαική χώρα.
Έχουμε παει τα κλασσικά Ρώμη, Παρίσι, Βαρκελωνη και δεν θα ήθελα να ξανά πάω..
Παρακαλώ για τις προτάσεις σας!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:D

1. Το Νησί ( Λονδίνο ) λόγω προλυμπιακής ακρίβειας καλύτερα να το ξεχάσεις .
2. Γαμήλιο σε τρείς χώρες ??? αυτά είναι για group συνταξιούχων

Σου προτείνω Ιταλία.
Οι λίμνες στο Βορρά ( Como ,Maggiore Lugano ) που θα είναι η καλυτερη εποχή για εκεί και μεχρι Νάπολι και Αμάλφι
Ενναλακτικά άλλη επιλογή είναι νότια Γαλλία η και πρός τα μέρη που μας περιγράφει αυτές τις μέρες ο traveller
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των δύο σεναρίων θα διάλεγα το δεύτερο... πιο ρομαντικές πόλεις, ποιο φτηνά καλά ξενοδοχεία, καλύτερη εποχή και φυσικά χαμηλότερο κόστος... τα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια στο Εδιμβούργο και το Λονδίνο είναι πανάκριβα... δεν λέει γαμήλιο να μείνεις σε πάτους και να τρως σάντουιτς στο πόδι...

Αν όμως είχα το ελεύθερο να αποφασίσω και σε συνδιασμό με την εποχή, το κόστος και φυσικά το ότι πας γαμήλιο ταξίδι, πιστεύω ότι η Ιταλία θα ήταν πρώτη επιλογή μου...

διάλεξε μια πτήση για Μιλάνο γύρω στα 100?, νοίκιασε ένα αυτοκίνητο που θα σου έρθει 150? περίπου το άτομο με διόδια, βενζίνη και βρες ξενοδοχεία γύρω στο κατοστάρικο... έχεις να φας δηλαδή άλλα 600? σε μια βδομάδα... είναι περίπου 85? την μέρα όχι κι άσχημα δηλαδή... μπορεί να δεις τις τρεις λίμνες που είναι υπέροχες την άνοιξη, το Μιλάνο, το Μπέργκαμο, την Βερόνα και να κάνεις και την υπέρβαση, να μείνεις ένα ή δύο βράδια στην Βενετία...

Αν νομίζεις πως είδες την Ιταλία επειδή πήγες μια φορά στη Ρώμη κάνεις λάθος... η Ιταλία και όμορφη είναι και ανεξάντλητη...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Αν νομίζεις πως είδες την Ιταλία επειδή πήγες μια φορά στη Ρώμη κάνεις λάθος... η Ιταλία και όμορφη είναι και ανεξάντλητη...
Πραγματικα! Ακουσε τον δεν θα χασεις;)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Συγνώμη, αν καταλαβα καλα το budget ειναι 1200 το άτομο, δηλαδη 2400 το ζευγαρι, δε φτάνουν για μια βδομάδα Λονδινο - Ενδιμβούργο?? Μη μου λετε τετοια, θα με πιασει η καρδια μου γιατι και εγω σχεδιάζω να πάω τον Απριλιο..:(
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Συγνώμη, αν καταλαβα καλα το budget ειναι 1200 το άτομο, δηλαδη 2400 το ζευγαρι, δε φτάνουν για μια βδομάδα Λονδινο - Ενδιμβούργο?? Μη μου λετε τετοια, θα με πιασει η καρδια μου γιατι και εγω σχεδιάζω να πάω τον Απριλιο..:(
και όχι μόνο αυτό, αλλά κοπέλα γράφει ότι τα 2400 είναι μόνο για εισιτήρια και ξενοδοχείο, δεν αναφέρει άλλα έξοδα

<input id="gwProxy" type="hidden"><!--Session data--><input onclick="jsCall();" id="jsProxy" type="hidden">
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.122
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom