Προτάσεις για Μάιο! :-)

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αν μείνουμε στο πλάνο της Ευρώπης, Ιταλία είναι και η δική μου πρόταση. Για 7 ημέρες, το μπάτζετ σε παίρνει να ευχαριστηθείς όλες τις περιοχές του Βορρά που ανέφερε και ο Traveller, ειδικώς αν κάνεις από τώρα τα πλάνα σου- να βρεις δηλαδή φθηνά εισιτήρια, να κλείσεις ξενοδοχεία με όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή κλπ-.
Άνοιξη κιόλας, η καλύτερη όντως εποχή για τις λίμνες.
 

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
Γιατί δε σκέφτεστε και την Ισπανία; Πανέμορφες πόλεις έχει πολύ καλύτερες από τη Βαρκελώνη που επισκεφθήκατε και είναι σχετικά φτηνή και ο Μάιος είναι καταπληκτικός μήνας από όλες τις απόψεις. Αν δοκιμάσετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο στις λιγότερο τουριστικές περιοχές και μείνετε σε ρομαντικά αγροτόσπιτα με ένα touch πολυτέλειας θα ενθουσιαστείτε έχει μυριάδες πράγματα να δεις και να κάνεις στο ρυθμό που θες και το βασικότερο χωρίς όλους αυτούς τους τουρίστες που δεν κολάνε σε γαμήλιο ταξίδι.

Επίσης χώρα μικρή που μπορεί κανείς να γυρίσει εύκολα στις μέρες και το budget που έχετε είναι το Βέλγιο με πολύ όμορφες πόλεις και καταπληκτική εξοχή.
 
D

Delmem9770

Guest
Για γαμήλιο ταξίδι δηλαδή χλιδή και αραλίκι που λέει και ο τραβελερ μου κάνει πιο πολύ η κεντρική ευρωπη σε φάση Βιέννη. Εγώ αυτό θα έκανα.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
εγώ Μάιο θα πήγαινα δαγκωτό ΣΚωτία γιατί μεταξύ άλλων έχει στις 30 Απριλίου το Edinburgh Beltane Fire Festival!!!!! pagan φεστιβαλ για να θυμηθούμε τους παλιούς καιρούς!!!!
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων..
τα 1200 ευρώ είναι μόνο για εισιτήρια/ ξενοδοχεία..(κατά άτομο)
.. υπολογίζω κανένα 1000 ακόμα για τα υπόλοιπα (και για τους δυο)!
λέτε να είμαστε στριμωγμένα οικονομικά για λονδίνο/ σκωτία;
Για ιταλία θα ήθελα πολύ να την γυρίσω οδικώς αλλά επειδή είμαστε λίγο πτώματα ήδη
από τις ετοιμασίες σπιτιου και γάμου φοβάμαι μήπως το πολύ πέρα δώθε μας κουράσει.
Δεν θα ήθελα να πάω κάπου εξωτικά γιατί πιστεύω ότι θα βαρεθούμε.. αλλά ούτε και κάπου που θα μας φάει και το χιλιόμετρο.. Ενδιάμεσες καταστάσεις.. προτασεις δεχτές παιδιά! Ευχαριστώ και πάλι! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επειδή είμαστε λίγο πτώματα ήδη
από τις ετοιμασίες σπιτιου και γάμου φοβάμαι μήπως το πολύ πέρα δώθε μας κουράσει.
γι αυτό κάνε την υπέρβαση και χτυπήστε μια κρουαζιέρα να ξεκουραστείτε με περιποίηση 5 αστέρων..
πάρε μία από Ρώμη της MSC (από 550/ατομο), από Βαρκελώνη (500) ή ακόμα καλύτερα μια και η εποχή είναι τέλεια, χτύπα inside passage με τη Celebrity (από 550). αυτά είναι γαμήλια..όχι Εδιμβούργο που θα βαρεθείς σε 24 ώρες. το 2ο 24ωρο μέτραγα μέρες να φύγω..(το 7ο νοσηλεύτηκα με κομμένες φλέβες)
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αν και δεν απαντάω σε τέτοια θέματα εγώ με 2000Ε θα ξεχνούσα Ιταλίες, Σκωτίες κτλ και θα πήγαινα Πορτογαλία...

Αφού θα έφτανα Λισαβόνα αντί να μείνω στο κέντρο, θα πήγαινα για 3 μέρες στη Sintra (μισή ωρίτσα απόσταση) να ηρεμήσω. Όλο το κλίμα θυμίζει ρομάντζο...ένα από τα πιο ρομαντικά παλάτια του κόσμου είναι εκεί (Palácio da Pena), ωραία τοπία, και σίγουρα ένα απο τα πιο ρομαντικά ξενοδοχεία της Ευρώπης το Tivoli Palácio de Seteais.

Hotéis Sintra - Hotel Castelo Sintra - Tivoli Palácio de Seteais - Férias Palácio 5 estrelas - με λιγότερο από 200 ευρώ θα μείνετε σε ένα μοναδικό ξενοδοχείο που σε αντιστοιχία απόδοσης-τιμής δεν θα βρείτε κάτι της τάξης του εύκολα αλλού.

Μετά αφού ηρεμούσα για 3 μέρες θα περνούσα της υπόλοιπες μέρες μου στη Λισαβόνα όπου και πάλι εκεί ένα πολύ καλό 5* το χτυπάς με λιγότερο από 200Ε τη βραδιά (το Corinthia αυτή τη στιγμή είναι στα 120Ε τη βραδιά).

Το συνολικό κόστος για 7 νύχτες με αεροπορικά εισιτήρια αυτή τη στιγμή βγαίνει γύρω στα 1500 [750 το άτομο].

Έτσι ούτε θα σας φάει η βαρεμάρα, και ρομαντικά είναι, και ιστορία-φύση-επαρχία-πόλη σε καλούς συνδυασμούς θα έχετε, και σε άψογα ξενοδοχεία θα μείνετε και θα σας μείνουν και λεφτά για να μην τη βγάλετε με σάντουιτς στο χέρι.

Άντε με το καλό :)
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Μήπως αντί για αυστρία / Πράγα να το κάνω Βερολίνο / πράγα;
ουφ! έχω διαβάσει όλο το site και έχω μπερδευτεί !:)
ZephX ευχαριστώ για την πρόταση για Λισσαβόνα δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό.. θα το κοιτάξω και αυτό..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μήπως αντί για αυστρία / Πράγα να το κάνω Βερολίνο / πράγα;
ουφ! έχω διαβάσει όλο το site και έχω μπερδευτεί !:)
ZephX ευχαριστώ για την πρόταση για Λισσαβόνα δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό.. θα το κοιτάξω και αυτό..
Εφοσον πλεον μιλαμε για Ευρωπη ..νομιζω οτι εχουν προταθει τοσο ωραιες προτασεις για Ιταλικο ή Γαλλικο ή Ισπανικο τουρ ή στα Highlands...εγω θα σου βαλω και Βαυαρια-Τιρολο που ειναι υπεροχα την ανοιξη....ολα αυτα δε νομιζω οτι συγκρινονται με Βερολινο-Πραγα-Βιεννη .
Εκτος αν θελετε να βρισκεστε αυστηρα σε μια πολη.
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Λόγω του ότι και ο άντρας δεν θέλει σε αυτή την φάση οδήγηση κτλ. άρα ξεχνάμε για την ώρα γύρω ιταλίας.θα πάω στο πλάνο Β.
δηλαδή Βιέννη - Πράγα ή Βιέννη-Βουδαπέστη αφήνω την ιδέα της σκωτίας γιατί τρόμαξα από τα σχόλια μήπως βγω εκτός budget . Πότε πιστεύετε πρέπει να κάνω κράτηση για εισιτήρια; Ισχύει οσο νωρίτερα τόσο καλύτερα; ή μήπως για μένα είναι πολύ νωρίς να κοιτάξω από τώρα για τέλη απριλίου;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πάντως το πλάνο που περιγράφει ο traveller για Ιταλία δεν είναι και κάτι κουραστικό σε οδήγηση. Αν περιοριστείτε στην περιοχή των λιμνών μέχρι Μπέργκαμο-Βερόνα κλπ μιλάμε για πολύ λογικές αποστάσεις και οδήγηση 1-2 ώρες τη μέρα (και όχι κάθε μέρα) Και φυσικά απίστευτη χλιδή, εκπληκτικά εστιατόρια, φανταστική φύση και ό,τι συνεπάγεται η Βόρεια Ιταλία.
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Πάντως το πλάνο που περιγράφει ο traveller για Ιταλία δεν είναι και κάτι κουραστικό σε οδήγηση. Αν περιοριστείτε στην περιοχή των λιμνών μέχρι Μπέργκαμο-Βερόνα κλπ μιλάμε για πολύ λογικές αποστάσεις και οδήγηση 1-2 ώρες τη μέρα (και όχι κάθε μέρα) Και φυσικά απίστευτη χλιδή, εκπληκτικά εστιατόρια, φανταστική φύση και ό,τι συνεπάγεται η Βόρεια Ιταλία.
Μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα προγράμματος με τις περιοχές για βόρεια ιταλία; αν όντως μου λέτε ότι έιναι μόνο 1-2 ώρες οδήγηση τότε μπορεί και να τον πείσω. εγώ θεωρούσα ότι είναι πολύ παραπάνω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.149
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom