Τσεχική Δημοκρατία Προτάσεις για Πράγα; (βόλτες, φαγητό, διασκέδαση)

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ναι!! σε αυτον ειχαν παει τον γαμπρο και την νυφη to be στο "Αγροτης μονος ψαχνει"
μεναμε δίπλα σχεδόν αλλα μου φανηκε ιδιαίτερα τουριστικό και δεν κάτσαμε για φαγητό εκει :roll::roll:


Μην παραλήψεις για κανεναν λόγο να μην πας στην μονη Στράχωβ δυτικά του καστρου πανω στο λόφο
εχει 2 αιθουσες βιβλιοθήκες . η μια που ειναι η θεολογική είναι απο τις ωραιότερες αίθουσες με μπαρόκ διακόσμηση στην κεντρική Ευρώπη
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Hard Rock Cafe in Praque. (κοντά στο αστρονομικό ρολόι).
Φανταστικό παγκόσμιο στέκι με υπέροχη μουσική, video clip, μπύρα ή ποτό και κλασικά την αγορά κάποιου Hard Rock Cafe αναμνηστικού.
Τα διάβασα πλέον όλα για την Πράγα... ξεπέρασα το σοκ των φιδιών και των φωτιών αλλά αυτό του Hard Rock δεν θα το αντέξω...

Όχι άλλο κάρβουνο...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ασε το μαυρο θεατρο , μια βλακεια και μιση ειναι ... Μην σπαταλησεις χρονο στα σκοταδια... Τουλαχιστον οχι σε τετοιου ειδους σκοταδια:haha::haha:
Τρεχα σε κανενα Jazz club και θα με θυμηθεις
Prague Jazz clubs - Jazz and Blues
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Ασε το μαυρο θεατρο , μια βλακεια και μιση ειναι ... Μην σπαταλησεις χρονο στα σκοταδια... Τουλαχιστον οχι σε τετοιου ειδους σκοταδια:haha::haha:
Τρεχα σε κανενα Jazz club και θα με θυμηθεις
Prague Jazz clubs - Jazz and Blues
Θα έχουμε μπόλικες ημέρες (9), οπότε λογικά θα πάμε, αφού είναι κάτι τοπικό. Φυσικά θα πάμε και σε Jazz club.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μαλλον πολυ θεμα εχει γινει με το kolkovna.Ενταξει καλη σχεση φαγητου-τιμης αλλα οχι κ καμια γαστρονομικη πανδαισια.Αν αντεχει η τσεπη σου προτεινω ανεπιφυλακτα το bellevue στην liliova.Εξαιρετικο περιβαλλον κ φοβερη γευση.Βεβαια τσιμπημενο (περι τα 40 ευρω το ατομο χωρις κρασι αλλα με μπυρες).Παρεπιπτοντως κ χωρις πολλους τουριστες (αν σε ενοχλει)
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
εσυ μην προλαβεις καλοθελιτή και δεν δώσεις αμέσως το link :haha::haha::haha:.
Δουλειά μας!!:bleh:



σωστος ο GTS
αλλοι που διατυμπανίζουν οτι εχουν παει 7 φορές Πράγα πανε συχνά εκει
και άλλοι που θα πανε την πρωτοχρονιά και κανουν και την πάπια
Αυτοί που διατυμπανίζουν ότι έχουν πάει στην Πράγα 7 φορές νομίζω ότι προτιμούν το k5relax.:clap:



Μαλλον πολυ θεμα εχει γινει με το kolkovna.Ενταξει καλη σχεση φαγητου-τιμης αλλα οχι κ καμια γαστρονομικη πανδαισια.Αν αντεχει η τσεπη σου προτεινω ανεπιφυλακτα το bellevue στην liliova.Εξαιρετικο περιβαλλον κ φοβερη γευση.Βεβαια τσιμπημενο (περι τα 40 ευρω το ατομο χωρις κρασι αλλα με μπυρες).Παρεπιπτοντως κ χωρις πολλους τουριστες (αν σε ενοχλει)
Δεν πήγαμε στο bellevue αλλά στο αδερφάκι του το vzatisi.;)
Πολύ ωραίο περιβάλλον και ακόμη καλύτερο φαγητό.
Και 45 ? το άτομο!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ευχαριστω amsterdam για την διορθωση.Εστω κ vzatisi,συστηνεται ανεπιφυλακτα για οσους αντεχουν
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Από το αεροδρόμιο πως πάμε στο κέντρο της παλιάς πόλης;
 

menias

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
περού
αγαπητε hariskar καλως ήρθες στην παρέα μας αν και φοβάμαι πως ξεκινήσαμε να αφήνουμε λάθος εντυπώσεις σαν forum. ρε παιδια έλεος μαι ερώτηση έκανε το παιδί. αντί να σπαταλάτε χρόνο σε ακυρα σχολια ή αγνοήστε ή απαντήστε σαν άνθρωποι και όχι σαν χιονάνθρωποι, μιας και έχουμε χειμώνα ήθελα να είμαι εντός κλίματος. λοιπόν ρωτάς για πράγα... είχα πάει πέρυσι τα χριστούγεννα και ήταν πανέμορφα, η πόλη γιατί οι άνθρωποι.....ο χαρακτηρισμός αγενής και κλέφτης σου λέει κάτι? τέλος πάντων. όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι ήταν αγενής. έμεινα στο Diplomat, ελπίζω να το γράφω σωστά, από το οποίο έμεινα πολύ ευχαριστημένη και το προσωπικό ήταν εξυπηρετικότατα. επεισής είναι και δίπλα στο τρένο και όταν λέω δίπλα εννοώ 2 λεπτά από την είσοδο. για φαγητό εκτός από αυτό που σου ανέφερε ο sotiris83 πήγα και στην "χρυσή κανάτα" ακριβώς απέναντι απ'το ρολόι, υπόγειο με μεσαιωνική ατμόσφαιρα και ζωντανή μουσική. το κότσι να είμαι ειλικρινής δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα αλλά η μπύρα μου άρεσε πολύ, σκέψου ότι για πρώτη φορά έπινα μόνη μου ένα μεγάλο ποτήρι. νομίζω πως 6 άτομα είχαμε πληρώσει κάπου στα 120€. είχαμε πάει να φαμε και σε ένα ιταλικό το οποίο βρίσκεις στο αριστερό σου χέρι καθώς πηγαίνεις προς το κάστρο, μετά τα τουρστικά μαγαζάκια. α! μην ξεχάσω ένα ελληνικό εστιατόριο στην συνοικία των εβραίων, αλλά συγχώρεσε με δεν θυμάμαι πως λεγόταν. συμβουλή και δώσε βάση. καλό είναι να έχεις δικά τους λεφτά και όχι ευρώ. τα δέχονται και με μεγάλη χαρά αλλά εκει που μπορεί κάτι να κόστιζε 10€ σε δικά μας χρήματα αν θες να τους πληρώσεις με ευρώ μπορεί να σου ζητήσουν 15€ λόγω του ότι μετά αυτοί θα πρέπει να τα αλλάξουν. άρα σίγουρα κάπου θα σε κλέψουν. αν πας στο κάστρο πιες καφέ στην καφετέρεια που έχει αλλά έξω αξίζει η θέα το κρύο που θα φας αν και έχουν κουβερτούλες και ζήτησε τους να σου ανάψουν τη σόμπα. αν δεν πίνεις νερό με ανθρακικό να τους ζητάς "water without gas". α! και αν θες να γελάεις όταν πας στο κάστρο έχουν ένα σεντούκι μπροστά το οποίο φρουρούν. πλησίασε και κάνε πως πας να το αγκίξεις. το έκανα αλλά σταδιακά. πλησίαζα - απομακρυνόμουν και πάλι το ίδιο κάνα δυο φορές και στο τέλος πλησίασα πολύυυυυ. κάθε φορά ο φρουρός γύριζε και με κοίταζε απειλητικά και στο τέλος που παραπλησίασα χτύπησε το όπλο του κάτω και άρχιζε να ουρλιάζει, μέχρι που εμφανίστηκε κάποιος υπεύθυνος για να μου πει ότι απαγορεύεται. η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τα έκανα πάνω μου απ'την τρομάρα μου αλλά μετά μαζί με όλους που ήταν εκεί ξεσπάσαμε σε νευρικό γέλιο.αυτά εν συντομία.α! σου προτείνω να πας να δεις μαύρο θέατρο μιας και θα είσαι εκει τόσες μέρες, είναι όμορφο. ελπίζω να περάσεις τελεια αν και οι απόψεις περί Πράγας ποικίλουν. καλό ταξίδι και περιμένω να ακούσω πως περάτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom