Τσεχική Δημοκρατία Προτάσεις για Πράγα; (βόλτες, φαγητό, διασκέδαση)

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Επειδή πολλή φασαρία γίνεται για το μαύρο θέατρο (κ μια κ είσαι από Καβάλα)αν δεν σου φτάνουν οι μέρες,μπορείς να το δεις στην Θεσνικη (υπάρχει αντίστοιχο post)
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Επίσης να πας στο κάστρο της Πράγας στην εκκλησία του Αγίου Βήτου (St. Vitu's Cathedral). Αξίζει και το εσωτερικό της εκκλησίας αλλά και να ανέβεις στον πύργο της για να απολαύσεις μαγευτική θέα της πόλης (βέβαια πρέπει να ανέβεις μία κυκλική σκάλα με 287 υπέρστενα σκαλιά, αλλά αξίζει). Επιπλέον αν σου αρέσει η κλασσική μουσική θα άξιζε να πας σε ένα από τα πολλά κονσέρτα που θα δεις να διαφημίζουν. Συνήθως γίνονται σε εκκλησίες, παλιά αρχοντικά ή το δημαρχείο.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Επειδή πολλή φασαρία γίνεται για το μαύρο θέατρο (κ μια κ είσαι από Καβάλα)αν δεν σου φτάνουν οι μέρες,μπορείς να το δεις στην Θεσνικη (υπάρχει αντίστοιχο post)

Ευχαριστώ, οι μέρες (9) σίγουρα φτάνουν. Θα πάμε εκεί να το δούμε.
Από φαγητό (τοπικό) τι προτείνετε;
Σήμερα αγοράσαμε τα εισιτήρια.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Επίσης να πας στο κάστρο της Πράγας στην εκκλησία του Αγίου Βήτου (St. Vitu's Cathedral). Αξίζει και το εσωτερικό της εκκλησίας αλλά και να ανέβεις στον πύργο της για να απολαύσεις μαγευτική θέα της πόλης (βέβαια πρέπει να ανέβεις μία κυκλική σκάλα με 287 υπέρστενα σκαλιά, αλλά αξίζει). Επιπλέον αν σου αρέσει η κλασσική μουσική θα άξιζε να πας σε ένα από τα πολλά κονσέρτα που θα δεις να διαφημίζουν. Συνήθως γίνονται σε εκκλησίες, παλιά αρχοντικά ή το δημαρχείο.

Καλά να περάσεις στην Κολωνία! Περιμένουμε εντυπώσεις.
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν καλά τα εστιατόρια, καλό φαγητό & καλές τιμές (τουλάχιστον όταν πήγα εγώ).
Ομως φίλε hariskar να φάς οπωσδήποτε λουκάνικα από τους πλανόδιους στο δρόμο (τα βρώμικα που λέμε εδώ στη Θεσ/νίκη).
Είναι γευστικότατα, πάρε και μια μπύρα krucovice, κάτσε σε καμιά πλατεία και θα με θυμηθείς!

Καλά να περάσεις!
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Λοιπόν καλά τα εστιατόρια, καλό φαγητό & καλές τιμές (τουλάχιστον όταν πήγα εγώ).
Ομως φίλε hariskar να φάς οπωσδήποτε λουκάνικα από τους πλανόδιους στο δρόμο (τα βρώμικα που λέμε εδώ στη Θεσ/νίκη).
Είναι γευστικότατα, πάρε και μια μπύρα krucovice, κάτσε σε καμιά πλατεία και θα με θυμηθείς!

Καλά να περάσεις!
Θα το κάνουμε σίγουρα! Εδώ φάγαμε από τα βρώμικα της Κωνσταντινούπολης, της Τυνησίας, Μαλαισίας κλπ...
 

submarine

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού...
Φίλε HARISKAR συγχαρητήρια για την επιλογή σου.....και ασε κάποιον να λέει!!!! Έχω να σου προτείνω ένα μαγαζί πάρα πολύ καλό. Βρίσκεται με το που μπαίνεις στην Παλιά Πόλη από τον Πύργο της πυρίτιδας το πρώτο στενό δεξιά...!Μην με ρωτήσεις όνομα γιατί απλά δεν θυμάμαι. Είναι μεσαίωνας όλο το σκηνικό του μαγαζιού με χορεύτριες, ιππότες, φίδια, φωτιές και γενικά ένα πολύ ωραίο θέαμα! Ξεκινάει στις 8 και τελειώνει στις 11 το βράδυ. Σου βάζουν συνέχεια φαγητό(μην φάτε καθόλου πριν αν πάτε)και 2 ποτά! Κοστίζει λίγο και πρέπει να κλείσετε τραπέζι από το μεσημέρι ή από το προηγούμενο βράδυ.1000 κορώνες/άτομο=40ευρώ! Ρώτα στο ξενοδοχείο θα ξέρουν!!!
U PAVOUKA λέγεται και είχαμε περάσει πολύ ωραία. Εγώ και μια κοπέλα που έχουμε ένα θέμα με τα φίδια το είπαμε στον υπεύθυνο και λίγο πριν βγάλουν τα φίδια μας είπανε και βγήκαμε για λίγο έξω απ' το μαγαζί. Επίσης παίζουν πολύ ωραία μουσική.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ομως φίλε hariskar να φάς οπωσδήποτε λουκάνικα από τους πλανόδιους στο δρόμο (τα βρώμικα που λέμε εδώ στη Θεσ/νίκη).
Είναι γευστικότατα, πάρε και μια μπύρα krucovice, κάτσε σε καμιά πλατεία και θα με θυμηθείς!

Όλα τα λεφτά..:xalara:
Περίμενα να έχω ένα θέμα με το στομάχι μου αλλά όλα ΟΚ....
 

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
Τι μου θυμησατε τωρα, ειχα παει γαμηλιο ταξιδι στην Πραγα (Δεκεμβρη), εποχη κορωνας, ητοι 2003. Μ αρεσε τοσο που ειπα στην γυναικα μου να μεινουμε εκει. Δεν θα σου που να πας και τι να κανεις αλλωστε στα ειπαν οι συναδελφοι. Εμενα μου εμεινε η βολτα στις Χριστουγεννιατικες αγορες και ενα ποτο σαν ζεσταμενο κρασι που σερβιραν, ολα τα λεφτα, Επισης η βολτα στο καστρο και συγκεκριμενα στο δρομο των Αλχημιστων, με τα μικρα σπιτακια και ενα μουσειο με κερινα ομοιωματα που βρηκαμε εντελως τυχαια, θυμαμαι οτι απο το φοβο μου κραταγα την γυναικα μου πιο σφιχτα, περισσοτερο και απο την εκκλησια την ημερα του γαμου, πρωτη φορα ειδα κουκλες να ειναι τοσο ζωντανες.
Αν και -15 στο θερμομετρο, γυριζαμε συνεχεια και ολη την μερα.
Ειναι ωραια πολη και σε ταξιδευει σε αλλες εποχες, μεσαιωνικες.
Επιλεξαμε να κανουμε εξερευνησεις μεσα στην πολη ανακαλυπτοντας γωνιες μονο με ντοποιο πληθυσμο και να αποφευγουμε τους πολλους Ελληνες (4000 εκεινη την χρονια) στην Πραγα, αλλωστε αν θελαμε να ακουμε ελληνικα πηγαιναμε Χριστουγεννα καπου στην Ελλαδα.
Απο τιμες δεν σου λεω γιατι πανε χρονια απο τοτε.
Δοκιμασε δικη τους κουζινα, σουπες με γιαουρτι, απειρα αλλαντικα και μπυρα.
Καλα να περασεις, και μην φοβηθεις το κρυο, γυρισε οσο μπορεις και προτιμησε τα σοκακια απο τους μεγαλους δρομους. Φιλια στον Μολδαβα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο ιστορικό κέντρο της πόλης (Praha 1) υπάρχουν πολύ όμορφα και καλαίσθητα εστιατόρια για φαγητό και βέβαια τουριστικά (πράγμα όχι πάντα κακό).
Όμως για μένα η καλύτερη περίπτωση είναι το φαγητό σε εστιατόρια εκτός Praha 1, στα οποία τρώνε κυρίως οι ντόπιοι. Το περιβάλλον μπορεί να μην είναι τόσο δελεαστικό για κάποιους, αλλά το φαγητό είναι άπαιχτο. Οι μερίδες τεράστιες και οι τιμές σαφώς καλύτερες. Τα δε ποτήρια μπύρας δε σταματούν να γεμίζουν και να ξαναγεμίζουν, παρά μόνο αν το ζητήσεις.
:xmas_smile:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τι μου θυμησατε τωρα, ειχα παει γαμηλιο ταξιδι στην Πραγα (Δεκεμβρη), εποχη κορωνας, ητοι 2003.
ακόμα κορωνες ειναι το νόμισμα της τσεχίας ..

Επισης η βολτα στο καστρο και συγκεκριμενα στο δρομο των Αλχημιστων, με τα μικρα σπιτακια και ενα μουσειο με κερινα ομοιωματα
τετοια γράφε και θα αρχίσουν παλι να τα χωνουν οι υπόλοιποι περι tοurist trap και κτλ..


Στο ιστορικό κέντρο της πόλης (Praha 1) υπάρχουν πολύ όμορφα και καλαίσθητα εστιατόρια για φαγητό και βέβαια τουριστικά (πράγμα όχι πάντα κακό).
Όμως για μένα η καλύτερη περίπτωση είναι το φαγητό σε εστιατόρια εκτός Praha 1, στα οποία τρώνε κυρίως οι ντόπιοι. Το περιβάλλον μπορεί να μην είναι τόσο δελεαστικό για κάποιους, αλλά το φαγητό είναι άπαιχτο. Οι μερίδες τεράστιες και οι τιμές σαφώς καλύτερες. Τα δε ποτήρια μπύρας δε σταματούν να γεμίζουν και να ξαναγεμίζουν, παρά μόνο αν το ζητήσεις.


το φαγητο τους και οι μερίδες τους παντου ειναι πλουσιες ακόμα και στα πιο τουριστικά μαγαζία .

οσο αφορα τις μπύρες με 30czk δηλαδη 1ευρώ περίπου το 1/2 λίτρο μπύρα ποτήρι ειναι κατι που δεν λειπει απο το τραπέζι και αν καποιος παει και καλοκαιρι η δροσερη μπυρα πινετε αντι για νερο
:xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin:
 
Last edited by a moderator:

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
το φαγητο τους και οι μερίδες τους παντου ειναι πλουσιες ακόμα και στα πιο τουριστικά μαγαζία .

οσο αφορα τις μπύρες με 30czk δηλαδη 1ευρώ περίπου το 1/2 λίτρο μπύρα ποτήρι ειναι κατι που δεν λειπει απο το τραπέζι και αν καποιος παει και καλοκαιρι η δροσερη μπυρα πινετε αντι για νερο
:xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin:
Κανείς δεν αμφισβήτησε τις μεγάλες μερίδες και στα τουριστικά μέρη, ούτε τις τιμές ή την αφθονία της μπύρας.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στα μη τουριστικά οι μερίδες είναι ακόμη μεγαλύτερες και πολύ φθηνότερες. Το δε σχόλιό μου για την μπύρα, έχει να κάνει κυρίως με το "έθιμο" που έχουν σε όλη την Τσεχία, να μη ζητάει ο πελάτης ξαναγέμισμα του ποτηριού του, αλλά ο σερβιτόρος μόλις βλέπει ότι αυτό άδειασε, να του φέρνει καινούριο γεμάτο. Και αυτό συμβαίνει μέχρι να πεις "στοπ".
Είναι μια συνήθεια που για τους ντόπιους είναι αυτονόητη.
Στα τουριστικά μαγαζιά, ακριβώς επειδή κυρίως τουρίστες τρώνε εκεί, οι σερβιτόροι δε λειτουργούν έτσι, αλλά σε ρωτούν αν θέλεις κι άλλη.:xmas_biggrin:
Επίσης, οι ντόπιοι, τη δροσερή μπύρα την πίνουν χειμώνα καλοκαίρι αντί για νερό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom