Προτάσεις για βιβλία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διάβασα το "Η τελευταία μπλόφα". Καλογραμμένο είναι, εύκολα καταλαβαίνει κανείς τις πηγές διαβάζοντάς το (και είναι πάρα πολλές), διέκρινα τοποθέτηση προϊόντος με την Aegean (3-4 φορές στο βιβλίο διαβάζουμε ότι ο Τσίπρας ή ο Βαρουφάκης ή ο Γιουνκέρ "πήρε την τελευταία πτήση της Aegean από τις Βρυξέλλες", άλλες αεροπορικές δεν αναφέρονται ποτέ), δεν μπορώ να πω πως έμαθα κάτι καινούριο, αλλά η τοποθέτηση των γεγονότων σε χρονικό άξονα έχει ενδιαφέρον και ξαναθυμήθηκα μερικά επικά περιστατικά.
 

Liana13

Member
Μηνύματα
34
Likes
185
Ενα κλασικοτατο βιβλιο της παγκοσμιας λογοτεχνιας που δεν ειχε τυχει να διαβασω πρωτυτερα ειναι ο Αλεξης Ζορμπας του Καζαντζακη. Ακομα δεν το εχω τελειωσει αλλα το βιβλιο αυτο σε επηρεαζει ηδη απο την αρχη του. Προσωπικα εμενα μου εχει αφησει μια τεραστια εντυπωση στην καρδια μου. Η κοσμοθεωρια μου ηταν ηδη προς εκεινη την κατευθυνση αλλα με το βιβλιο αυτο απογειωθηκε. Δυστυχως δεν ειμαι τοσο καλη στο να μεταδωσω στο μεγιστο τα ακριβη μηνυματα. Οπως και να χει ειναι ενα βιβλιο σταθμος με τον Ζορμπα να αντικατοπτριζει το μεσογειακο παθος, εναν ανθρωπο που ρουφαει την ζωη και την απολαμβανει στο μεγιστο. Οντας ακομα φοιτητρια θεωρω οτι θα επρεπε ολοι να ζουμε ακριβως οπως ο Ζορμπας καθως δεν εχουμε ακομα τις τρομερες υποχρεωσεις. Και ομως βλεπω συνομηλικους μου να χανονται μεσα σε αυτον τον φαυλο κυκλο του συστηματος και να αγνοουν τα ουσιαστικα. Το μοτο μου ειναι να αποκτω οσο το δυνατον περισσοτερες εμπειριες και να μην γινομαστε μαλθακοι. Μεσα απο το διαβασμα του βιβλιου το τραγουδι Ζορμπας απεκτησε για μενα ενα αλλο νοημα. Προσωπικα δεν ξερω αν θα μπορουσε να βρεθει καλυτερη μουσικη απο το τελευταιο κομματι του τραγουδιου με τον εντονο και γρηγορο ρυθμο για να σε κανει να αισθανθεις ακριβως αυτο, την απολυτη ελευθερια και χαρα της ζωης! Περιμενω να διαβασω το βιβλιο και ανυπομονω να δω και την ταινια!
Να τη και η απολυτη σκηνη!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λοιπόν ψάχνω δύο βιβλία ώστε να μείνω μέσα και να προστατεύσω την κοινωνία. Τα έχει κανένας ώστε να τα δανειστώ ή αν ξέρει που μπορώ να τα βρω;

1. Lost victories του Στρατάρχη Manstein
2. Αναμνήσεις και στοχασμοί του Στρατάρχη Γ.Κ Ζούκοφ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν ψάχνω δύο βιβλία ώστε να μείνω μέσα και να προστατεύσω την κοινωνία. Τα έχει κανένας ώστε να τα δανειστώ ή αν ξέρει που μπορώ να τα βρω;

1. Lost victories του Στρατάρχη Manstein
2. Αναμνήσεις και στοχασμοί του Στρατάρχη Γ.Κ Ζούκοφ
Προς το παρόν εδώ, ακριβό:
https://www.palaiobibliopolio.gr/sygrafeas/Ζουκόφ-Γ-ΚΠρέπει να είναι στα ελληνικά;

https://www.amazon.co.uk/Lost-Victories-Brilliant-Military-Classics/dp/0760320543
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λοιπόν ψάχνω δύο βιβλία ώστε να μείνω μέσα και να προστατεύσω την κοινωνία. Τα έχει κανένας ώστε να τα δανειστώ ή αν ξέρει που μπορώ να τα βρω;

1. Lost victories του Στρατάρχη Manstein
2. Αναμνήσεις και στοχασμοί του Στρατάρχη Γ.Κ Ζούκοφ
Το επαναφέρω μπας και το δει κανείς και βοηθήσει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Flights - Olga Tokarczuk

Ενδιαφέρον βιβλίο με σύντομες ιστορίες σχετικά με ταξίδια. Μπορώ να πω ότι αρκετές απο αυτές δίνουν τροφή για σκέψη. Νομίζω δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, αλλά δεν είμαι και σίγουρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom