Προτάσεις για βιβλία

tripakias

Member
Μηνύματα
8.023
Likes
12.112
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον η φίλη σας να μας προτείνει βιβλία μουσουλμάνων συγγραφέων ή ακτιβιστών που αντιτίθενται τον ισλαμικό εξτρεμισμό και αγωνίζονται για αυτό ή τουλάχιστον περιγράφουν με επιχειρήματα πως ο ισλαμισμός εγγυάται και κινείται προς την ασφαλή διαβίωση όλων των ετερόδοξων στον πλανήτη.
Επίσης θα με βοηθούσε πολύ σε μία εργασία που κάνω, να μάθω ποια είναι τα κινήματα των μουσουλμάνων που ζουν στην Ευρώπη εναντίον των καταπιεστικών κυβερνήσεων του ισλαμικού κόσμου, (προσοχή όχι κινήματα από χριστιανούς και άθεους κλπ). Βιβλιογραφία στα αγγλικά ή τουλάχιστον στα ιταλικά και οποιαδήποτε σλαβική γλώσσα, δυστυχώς δυσκολεύομαι πολύ στα γαλλικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Διάβασε τα βιβλία της Ayaan Hirsi Ali ακτιβίστρια για τα δικαιώματα των γυναικών που κριτικάρει το Ισλάμ. Η ίδια έχει ιδρύσει και το AHA foundation στη Νέα Υόρκη.

Κάποτε είχα διαβάσει μια πολύ ωραία ανάλυση για τη στάση του Ισλάμ και μουσουλμανικών κρατών απέναντι στην ομοφυλοφιλία από την Ελληνίδα Ελένη Πολυμενοπουλου που δίδασκε ή διδάσκει ακόμη (δεν ξέρω) σε κάποιο πανεπιστήμιο του Κατάρ.

Έχω ρωτήσει και ένα φίλο καθηγητή πανεπιστημίου στο Αλγέρι και μου είπε θα ψάξει καθώς και έναν Ισραηλινό ακτιβιστή που δουλεύει για μια οργάνωση που βοηθά Παλαιστίνιους ομοφυλόφιλους που εισέρχονται παράνομα στο Ισραήλ (κυρίως για να γλιτώσουν από τις οικογένειες τους) να πάρουν άσυλο στον δυτικό κόσμο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως για να μη υποχρεώνεσαι ψάχνοντας να ξέρεις ότι με ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ περιπτώσεις μουσουλμάνων που κάνουν αγώνα εναντίον θεοκρατικών καθεστώτων
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.023
Likes
12.112
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως για να μη υποχρεώνεσαι ψάχνοντας να ξέρεις ότι με ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ περιπτώσεις μουσουλμάνων που κάνουν αγώνα εναντίον θεοκρατικών καθεστώτων
ΟΚ, για μουσουλμάνους το είχα καταλάβει αλλά το θεοκρατικό όχι, αν και είναι σχετικό του τι είναι θεοκρατικό. Π.χ. έχω ακούσει πολλές φορές την Ελλάδα και την Ιταλία να τις θεωρούν θεοκρατικες χώρες
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
ΟΚ, για μουσουλμάνους το είχα καταλάβει αλλά το θεοκρατικό όχι, αν και είναι σχετικό του τι είναι θεοκρατικό. Π.χ. έχω ακούσει πολλές φορές την Ελλάδα και την Ιταλία να τις θεωρούν θεοκρατικες χώρες
Σωστό αλλά αυτό ακριβώς με ενδιαφέρει, στην Ελλάδα και στην Ιταλία μπορεί κάποιος να αντιτίθεται χωρίς να κινδυνεύει η ακεραιότητα του σώματός του.
Επίσης όταν στην Ελλάδα ήταν η Χούντα χιλιάδες Έλληνες έφυγαν στο εξωτερικό και οργάνωναν συνεχώς εκδηλώσεις για να ευαισθητοποιήσουν την Δύση, τώρα στην ηλεκτρονική εποχή θα έπρεπε να βρίσκει κανείς χιλιάδες σελίδες αντιφρονούντων σε όλο τον κόσμο.
Αντίθετα εγώ βομβαρδίζομε καθημερινά με μνμ που μου θυμίζουν ότι ο Αλλάχ είναι μεγάλος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.023
Likes
12.112
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σωστό αλλά αυτό ακριβώς με ενδιαφέρει, στην Ελλάδα και στην Ιταλία μπορεί κάποιος να αντιτίθεται χωρίς να κινδυνεύει η ακεραιότητα του σώματός του.
Επίσης όταν στην Ελλάδα ήταν η Χούντα χιλιάδες Έλληνες έφυγαν στο εξωτερικό και οργάνωναν συνεχώς εκδηλώσεις για να ευαισθητοποιήσουν την Δύση, τώρα στην ηλεκτρονική εποχή θα έπρεπε να βρίσκει κανείς χιλιάδες σελίδες αντιφρονούντων σε όλο τον κόσμο.
Αντίθετα εγώ βομβαρδίζομε καθημερινά με μνμ που μου θυμίζουν ότι ο Αλλάχ είναι μεγάλος.
Ε το AHA foundation ασχολείται με τη θέση της γυναίκας στο Ισλάμ, τους αναγκαστικούς γάμους μικρών κοριτσιών κλπ. Αλλά είναι δύσκολο να βρεις αμιγώς μουσουλμανικά κινήματα καθώς οι μουσουλμάνοι που αντιτίθενται στα καθεστώτα ενσωματώνονται σε κινήματα για την υπεράσπιση ανθρωπίνων δικαιωμάτων που ασχολούνται με όλες τις χώρες και έχουν μέλη όλων των θρησκειών και μη θρησκειών. Άλλωστε επειδή συμμετέχω κατά καιρούς εθελοντικά σε κάποιους οργανισμούς (κυρίως στη Διεθνή Αμνηστία) δεν ενδιαφέρει κανέναν η θρησκευτική ταυτότητα των άλλων. Και επειδή έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με την lgbq+ κοινότητα μπορώ να σου πω από μαρτυρίες πως το μεγαλύτερο κίνδυνο τον αντιμετωπίζουν από τις ίδιες τους τις οικογένειες και το άμεσο περιβάλλον.
 

Αετόματης

New Member
Μηνύματα
1
Likes
6
Καλησπερα , απο αυτη την στιγμη που γραφω εχουν περασει δεκα λεπτα που
διάβασα την "Παραλια" του Αλεξ Γκάρλαντ . Μπορω να πω οτι καμια σχεση με την ταινια , σε καποια σημεια μονο συμφωνούσαν.
Γνωριζει κανεις αλλο σχετικο βιβλιο με αυτο?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
The Future Is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia: Gessen, Masha: 9781594634536: Amazon.com: Books

Διάβασα αυτό. Έχει περίεργη γραφή, ουσιαστικά πρόκειται για την ιστορία έξι (ή μάλλον οκτώ) κατοίκων της ΕΣΣΔ και τη μετάβασή της χώρας τους (και τη δική τους) στη Ρωσία του Πούτιν. Παρότι πρόκειται για προσωπικές ιστορίες (που δεν τέμνονται ακριβώς), ουσιαστικά είναι κοινωνική/ψυχολογική ανάλυση του Homo Sovieticus στη... μετά Soviet εποχή. Περιέργως ήταν απλά ιντριγαδόρικο στην αρχή, έγινε πολύ πιο ενδιαφέρον στο τέλος (φτάνει μέχρι και λίγο μετά την Κριμαία).

Δε θα το διάβαζα και ως Βίβλο (αμφιβάλλω αν υπάρχει τέτοιο πράγμα για μια τόσο σύνθετη κατάσταση όπως είναι η Ρωσία) αλλά σίγουρα πολύ-πολύ ενδιαφέρον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έκλεισε το bookdepository! Απόφαση της amazon, που είχε αγοράσει την εταιρεία το 2011.

Ξέρουμε κανένα άλλο που να μη χρεώνει μεταφορικά;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.369
Έκλεισε το bookdepository! Απόφαση της amazon, που είχε αγοράσει την εταιρεία το 2011.

Ξέρουμε κανένα άλλο που να μη χρεώνει μεταφορικά;
Ασε έφαγα μεγάλο σοκ όταν έλαβα το μειλ του κλεισίματος τον Απρίλη.
Προλαβα να σωσω τη wishlist μου και πραγματικα ειμαι σε απογνωση με το ολο ζητημα.
Εψαξα λιγο για αντικαταστατη, δεν βρηκα κατι.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.369
Έκλεισε το bookdepository! Απόφαση της amazon, που είχε αγοράσει την εταιρεία το 2011.

Ξέρουμε κανένα άλλο που να μη χρεώνει μεταφορικά;
@Yorgos τσεκαρε το:

Book Odyssey

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα μου πεταγεται συνεχως δαφημιση. Μηπως ειναι χρησιμο εστω για καποια βιβλια.
Μετα το θανατο του bookdepository δεν εχω παραγγειλει κανενα βιβλιο απο πουθενα ως τωρα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.407
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
IMG_9929.jpeg

Μου αρέσουν πολύ τα second hand αντικείμενα. Ειδικά τα βιβλία, όσο πιο παλιά τόσο το καλύτερο για μένα. Σήμερα έλαβα και ραβασάκι από τον πωλητή.
Οι χωρες της π. ΕΣΣΔ προσφέρονται για απόκτηση σουβενιρ από δεύτερο χέρι. Σοβιετικά παράσημα, ματριόσκες (μπάμπουσκες που λέμε για κάποιο λόγο), βιβλία με κιτρινισμένα φύλλα και φθαρμένα εξώφυλλα. Στο τελευταίο μας ταξίδι στο Ουζμπεκισταν πρόσθεσα μια ακόμα ματριόσκα στη συλλογή μου και ένα κουκλάκι που αναπαριστά μια γυναίκα της Σιβηρίας.
Ετσι, το metabook δε θα μπορούσε να μην γίνει αγαπημένη συνήθεια. Τα δυο τελευταία αποκτήματα, οι «Διακοπές στον Καύκασο» της Μαρίας Ιορδανίδου εγγονή της θρυλικής Λωξάνδρας και οι περιπέτειες του Αρμιν Βάμπερι, του πρώτου Ευρωπαίου «Οριενταλιστή» που περιηγήθηκε στις στέπες της Κεντρικής Ασίας και όχι μόνο, το 1860 και κατέγραψε τα θαύματα που είδε , σε πολιτισμούς τόσο μακρινούς από τον ευρωπαϊκό.
Οχι τίποτα άλλο, αλλά να θυμόμαστε τι σημαίνει ταξιδιώτης και να μη το μπερδεύουμε με τις φανφάρες του σήμερα.

(Αφηνω τα βιβλία στο σαλόνι και περνάω υποσυνείδητα μηνύματα στο καημενο έτερον ημισι που νομίζει ότι θα πάμε Κυθηρα του χρόνου)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.110
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom