Προτάσεις για βιβλία

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
View attachment 440840
Μου αρέσουν πολύ τα second hand αντικείμενα. Ειδικά τα βιβλία, όσο πιο παλιά τόσο το καλύτερο για μένα. Σήμερα έλαβα και ραβασάκι από τον πωλητή.
Οι χωρες της π. ΕΣΣΔ προσφέρονται για απόκτηση σουβενιρ από δεύτερο χέρι. Σοβιετικά παράσημα, ματριόσκες (μπάμπουσκες που λέμε για κάποιο λόγο), βιβλία με κιτρινισμένα φύλλα και φθαρμένα εξώφυλλα. Στο τελευταίο μας ταξίδι στο Ουζμπεκισταν πρόσθεσα μια ακόμα ματριόσκα στη συλλογή μου και ένα κουκλάκι που αναπαριστά μια γυναίκα της Σιβηρίας.
Ετσι, το metabook δε θα μπορούσε να μην γίνει αγαπημένη συνήθεια. Τα δυο τελευταία αποκτήματα, οι «Διακοπές στον Καύκασο» της Μαρίας Ιορδανίδου εγγονή της θρυλικής Λωξάνδρας και οι περιπέτειες του Αρμιν Βάμπερι, του πρώτου Ευρωπαίου «Οριενταλιστή» που περιηγήθηκε στις στέπες της Κεντρικής Ασίας και όχι μόνο, το 1860 και κατέγραψε τα θαύματα που είδε , σε πολιτισμούς τόσο μακρινούς από τον ευρωπαϊκό.
Οχι τίποτα άλλο, αλλά να θυμόμαστε τι σημαίνει ταξιδιώτης και να μη το μπερδεύουμε με τις φανφάρες του σήμερα.

(Αφηνω τα βιβλία στο σαλόνι και περνάω υποσυνείδητα μηνύματα στο καημενο έτερον ημισι που νομίζει ότι θα πάμε Κυθηρα του χρόνου)
Καταπληκτικό βιβλίο "Διακοπές στον Καυκασο"!!!!! Την πορεια μεχρι το λιμανι την είχε κάνει δύο φορες. Αναγκάστηκε να γυρίσει πίσω και μετά από μήνες μπορεσε να φθάσει επιτελους στην Πολη.
Διάβασε και το βιβλίο του Τσέχοφ "Μονομαχια-Αρραβωνιαστικια" εκδόσεις Printa. Διαδραματιζεται στον Καύκασο και περιγράφει ένα πικ νικ σε ένα υπέροχο μερος
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καταπληκτικό βιβλίο "Διακοπές στον Καυκασο"!!!!! Την πορεια μεχρι το λιμανι την είχε κάνει δύο φορες. Αναγκάστηκε να γυρίσει πίσω και μετά από μήνες μπορεσε να φθάσει επιτελους στην Πολη.
Διάβασε και το βιβλίο του Τσέχοφ "Μονομαχια-Αρραβωνιαστικια" εκδόσεις Printa. Διαδραματιζεται στον Καύκασο και περιγράφει ένα πικ νικ σε ένα υπέροχο μερος
Μετά με λένε εμένα βασίλισσα του σπόιλερ 😂😂
Τσέχαφ αγαπημένος, σημειώθηκε κι απορώ πώς μου είχε ξεφύγει. Σπασίμπα!
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα!
Θα ήθελα προτάσεις για βιβλία σχετικά με την ισπανική κυριαρχία στην Λατινική Αμερική !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα!
Θα ήθελα προτάσεις για βιβλία σχετικά με την ισπανική κυριαρχία στην Λατινική Αμερική !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
BIΒΛΟΣ για το Περού
The Conquest of the Incas: Hemming, John: 9780156028264: Amazon.com: Books

Αγαπάμε Hugh Thomas , αυτό για το Μεξικό
Conquest: Montezuma, Cortes, and the Fall of Old Mexico by Hugh Thomas
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Ίσως το έχω ξαναγράψει αλλά αξίζουν πάρα πολύ τα βιβλία των εκδόσεων Στοχαστής, κατηγορία ταξίδια-ανακαλύψεις (Ταξίδια – Ανακαλύψεις | Κατηγορίες προϊόντων | Στοχαστής), με πρωτογενείς αναφορές και υλικό ταξιδιωτών από περασμένες εποχές. Έχω διαβάσει μέχρι σήμερα πολλά από αυτά και αυτές τις μερες διαβάζω αυτό (ήδη διάβασα τα ταξίδια του Μάρκο Πόλο):
cover_405.jpg
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
@Yorgos τσεκαρε το:

Book Odyssey

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα μου πεταγεται συνεχως δαφημιση. Μηπως ειναι χρησιμο εστω για καποια βιβλια.
Μετα το θανατο του bookdepository δεν εχω παραγγειλει κανενα βιβλιο απο πουθενα ως τωρα.
Έκανα παραγγελία από το Book Odyssey μέσω Skroutz (σαν Skroutz plus μέλος δεν έχω μεταφορικά για παραγγελίες από 20€ και πάνω). Σε δέκα μέρες περίπου είχα το βιβλίο στα χέρια μου. Για παραγγελίες από τη σελίδα τους χρεώνουν μεταφορικά μέχρι τα 30€.
Παρατήρησα ότι στην ιστοσελίδα τους έχουν πολύ μεγάλη ποικιλία σε αγγλόφωνα βιβλία, βρήκα τα 6 στα 7 που έψαχνα, και σε πολύ καλές τιμές. Φαίνεται μια καλή εναλλακτική τώρα που έκλεισε το Book Depository.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Ίσως το έχω ξαναγράψει αλλά αξίζουν πάρα πολύ τα βιβλία των εκδόσεων Στοχαστής, κατηγορία ταξίδια-ανακαλύψεις (Ταξίδια – Ανακαλύψεις | Κατηγορίες προϊόντων | Στοχαστής), με πρωτογενείς αναφορές και υλικό ταξιδιωτών από περασμένες εποχές. Έχω διαβάσει μέχρι σήμερα πολλά από αυτά και αυτές τις μερες διαβάζω αυτό (ήδη διάβασα τα ταξίδια του Μάρκο Πόλο): View attachment 443228
Φαντατική ανακάλυψη, μόλις παρήγγειλα το
Ταξίδια στην Ασία και την Αφρική 1325 – 1354
 
  • Like
Reactions: GTS

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Ιμπν Μπατούτα, αν πας Ταγγέρη κάπου κρυμμένος υπάρχει και ο τάφος του.
Ξεκινησα το βιβλιο κ ενιωσα ανατριχιλα διαβαζοντας τις πρωτες σειρες σε πρωτο ενικο αφηγηση. Να διαβαζεις την διηγηση ατοφια απο εναν ανθρωπο που ξεκινησε τα ταξιδια του σχεδον 700 πριν ειναι σχεδον απιστευτο
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom