Προτάσεις για βιβλία

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Ένα διασκεδαστικό βιβλίο που διάβασα τελευταία και είναι και "ελαφρύ" είναι "Το ημερολόγιο ενός ευαίσθητου killer" του Luis Sepulveda.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για Stephen King, παρότι πρόκειται για μια μηχανή παραγωγής βιβλίων πια, μην κάνετε τίποτα αν δε διαβάσετε το THE STAND (sτα ελληνικά ελεύθερη μετάφραση... "το κοράκι").

Απλά εκπληκτικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για Stephen King, παρότι πρόκειται για μια μηχανή παραγωγής βιβλίων πια, μην κάνετε τίποτα αν δε διαβάσετε το THE STAND (sτα ελληνικά ελεύθερη μετάφραση... "το κοράκι").

Απλά εκπληκτικό.
κι εγω φαν του ειμαι οσα κι αν γραφει..
το κορακι δυστυχως δεν το εχω βρει ακομα, στα ελληνικα τουλαχιστον. οποιος εχει ινφο ας το πει..το Θολο τον εχεις διαβασει? ή κανείς άλλος ίσως?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πέρα απ' το Bag of Bones δεν έχω βρει κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον στον King. Πολύ καλά σχόλια άκουσα για το Dark Tower αλλά δεν μπαίνω ξανά στην λογική των τόμων.. (αν και αυτό τον καιρό διαβάζω την πενταλογία του Douglas Adams αλλά δε μου έχει μείνει άντερο απ' τα γέλια!)

Επίσης, έχω στα προσεχώς για ανάγνωση τα:
Η περί Θεού αυταπάτη - Richard Dawkins
Η αυταπάτη του Dawkins - Alister McGrath
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
κι εγω φαν του ειμαι οσα κι αν γραφει..
το κορακι δυστυχως δεν το εχω βρει ακομα, στα ελληνικα τουλαχιστον. οποιος εχει ινφο ας το πει..το Θολο τον εχεις διαβασει? ή κανείς άλλος ίσως?

Δε κατάλαβα τι εννοείς, το Κοράκι είναι από τα πιο πολυκυκλοφορημένα βιβλία στην ελληνική αγορά, δεν υφίσταται νορμάλ βιβλιοπωλείο που να μην το έχει. Τσάκο το από εδώ: ΒΙΒΛΙΟ: Το κοράκι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε κατάλαβα τι εννοείς, το Κοράκι είναι από τα πιο πολυκυκλοφορημένα βιβλία στην ελληνική αγορά, δεν υφίσταται νορμάλ βιβλιοπωλείο που να μην το έχει. Τσάκο το από εδώ: ΒΙΒΛΙΟ: Το κοράκι
thnks. το πολυ δημοφιλες σαιτ που συνηθως χρησιμοποιω δεν το ειχε στις γιορτες (ακομα δεν το εχει) οπως κ το βιβλιοπωλειο μου. εκει μου επιβεβαιωσαν οτι μαλλον προκειται για προσωρινη ελλειψη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σαμιωνα ειμαι μεγαλη φαν του Κινγκ και εχω πολλα βιβλια του σπιτι καποια σε αγγλικα ,αλλα στα ελληνικα.Αν θες να σου δανεισω καποια που δεν μπορεις να βρεις ευκολα πολυ ευχαριστως.
Εμενα δυστυχως εχουν αρχισει να εξαντλουνται οι επιλογες μου γιατι εχω διαβασει πολλα ..ωστοσο οχι το Dome.Εχει κυκλοφορησει κατα μας εδω -εστω και στα αγγλικα?...δε νομιζω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ΩΩω ευχαριστω μιλαμε για πολυ φρεσκο πραμα!
Θα επικοινωνησω με το βιβλιοπωλειο μου να το παραγγειλω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πέρα απ' το Bag of Bones δεν έχω βρει κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον στον King. Πολύ καλά σχόλια άκουσα για το Dark Tower αλλά δεν μπαίνω ξανά στην λογική των τόμων..
Διαβασε "το Καλοκαιρι της Διαφθορας". Πολυ διαφορετικος Κινγκ απο τον αναμενομενο και για αυτο και δεν αρεσε υποθετω οποτε το συγκερκιμενο βιβλιο πηγε απατο. Και ισως γιατι περιγραφει κατι "αναγνωρισιμο" χωρις το προκαλυμμα του "φανταστικου". Δηλαδη τιποτε το μυστηριο η το "μεταφυσικο" δεν υπαρχει στην ιστορια αυτη. Κατοπιν αυτης της αποτυχιας φαινεται οτι ο συγγραφεας το εριξε στις ρετσετες (και καπου εκει τον βαρεθηκα κιολας).
Το καλοκαίρι της διαφθοράς ebooks.gr - Delivery ... για Βιβλιοφάγους
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπάι δε γουέη, το Σάκκος με Κόκκαλα πρέπει νάναι από τα χειρότερα βιβλία του Κινγκ. Σπύρο δε μου τα λες καλά :haha:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Λοιπόν, το διάβασα το “Neither here nor there” του Bill Bryson κι έχω να πω ότι ήταν καταπληκτική πρόταση (Δημήτρη-10900km σε ευχαριστώ πολύ!!)
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.196
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom