Προτάσεις για βιβλία

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγω πάλι καμία σχέση με το πνευμα των Χριστουγέννων. Διάβασα λιγο πριν τις γιορτές το δεύτερο μέρος του Παπαθεοδώρου "κόρες της λησμονιάς- Μανες της αδειας αγκαλιάς".Στις γιορτές ξεκίνησα τους "Αγριοκυκνους" λόγω Κίνας( εχει υπερβολικά πολλες λεπτομέρειεες για το γούστο μου). Και σημερα μετά την προτροπή ενος φίλου αγόρασα το "Δογμα του σοκ".... παρεπιμπτότνως μηπως το εχει διαβάσει κάποιος και εχει καποιο σχόλιο;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Να προτεινω και γω με τη σειρα μου το βιβλιο που διαβαζω αυτη την περιοδο
Ονομαζεται " Kite Runner "του Khaled Hosseini και εχει να κανει με τις παραλληλες ζωες 2 παιδιων απο το Αφγανισταν και την πορεια τους μεσα στα χρονια. Ενα βιβλιο γεματο ευαισθησια και εικονες απο μια χωρα που ηταν εντελως διαφορετικη απο οτι την φανταζομαστε
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγω πάλι καμία σχέση με το πνευμα των Χριστουγέννων. Διάβασα λιγο πριν τις γιορτές το δεύτερο μέρος του Παπαθεοδώρου "κόρες της λησμονιάς- Μανες της αδειας αγκαλιάς".Στις γιορτές ξεκίνησα τους "Αγριοκυκνους" λόγω Κίνας( εχει υπερβολικά πολλες λεπτομέρειεες για το γούστο μου). Και σημερα μετά την προτροπή ενος φίλου αγόρασα το "Δογμα του σοκ".... παρεπιμπτότνως μηπως το εχει διαβάσει κάποιος και εχει καποιο σχόλιο;
Παντως το πρώτο σχόλιο που εχω να κάνω εγω για το "Δογμα του σόκ" ειναι για την κακή ποιότητα του χαρτιού (πολυ λεπτό) που εχουν χρησιμοποιήσει με αποτέλεσμα να "περνάει" το φως μεσα απο το χαρτι και να βλέπεις τα γράμματα της πισω σελίδας :xmas_sad:!!! Εντάξει μπορεί να περνάμε κρίση αλλα και τοοοοση φτήνια πια;;;;;:xmas_rolleyes: Ξερω οτι το περιεχόμενο μετράει αλλα και η ποιότητα μιας εκδοσης εχει και αυτη την αξία της!
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Να προτεινω και γω με τη σειρα μου το βιβλιο που διαβαζω αυτη την περιοδο
Ονομαζεται " Kite Runner "του Khaled Hosseini και εχει να κανει με τις παραλληλες ζωες 2 παιδιων απο το Αφγανισταν και την πορεια τους μεσα στα χρονια. Ενα βιβλιο γεματο ευαισθησια και εικονες απο μια χωρα που ηταν εντελως διαφορετικη απο οτι την φανταζομαστε
Έχω ακούσει πολύ καλα λόγια για αυτό το βιβλίο.. Με την πρώτη ευκαιρεία θα το αγοράσω...
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Υπάρχει και ομώνυμη ταινία, βασισμένη στο βιβλίο αυτό.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.410
Likes
17.244
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ξέρω ξέρω είχα λείψει καιρό από το τόπικ, αλλά είχα απορροφηθεί προσπαθώντας να ολοκληρώσω τους τρεις τόμους του DUNE του brian herbert, δηλαδή την Μπατλεριανή Τζιχάντ, την Σταυροφορία Κατά των Μηχανών και τη Μάχη του Κορρίν. Και τα τρία βιβλία είναι σύγχρονα, αλλά χρονολογικά τοποθετούνται ΠΡΙΝ από το αρχικό DUNE του μπαμπά Herbert.

Νομίζω οτι όσοι έχουν έστω και ελάχιστη επαφή με επιστημονική φαντασία θα ξέρουν το αρχικό DUNE, ένα από τα διασημότερα βιβλία στο χώρο (θα τόλμαγα να το τοποθετήσω κοντά στα βιβλία του Κλαρκ). Η καινούρια τριλογία θάλεγα ότι δεν απευθύνεται μόνο στους φαν του DUNE, αφού διατηρεί τη δική της ταυτότητα τόσο συγγραφικά όσο και μέσα στην ιστορία. Κατά τη γνώμη μου από τις καλύτερες επιλογές για Sci-Fi, είτε είστε φαν των παλιών βιβλίων του Frank Herbert είτε όχι.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλά έκανες κι έλειπες τόσο καιρό! Με έβαλες στο τρυπάκι του dexter αρνούμαι να δεχτώ προτάσεις και για βιβλία!
Παρεμπιπτόντως αυτό το καιρό διαβάζω Το θεώρημα του παπαγάλου, του Ντενί Γκετζ, ένα μαθηματικό μυθιστόρημα που έχει ενδιαφέρον, αν και το παώ σιγά σιγά γιατί με πονοκεφαλιάζουν τα μαθηματικά που έχει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.410
Likes
17.244
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:haha: :haha: :haha: dexter for ever λέμε!

Λοιπόν το βιβλίο του Γκετζ μούσπασε τα νεύρα. Νόμιζα ότι θα διαβάσω ένα μυθιστόρημα που θα έμπλεκε και μαθηματικά, και δίαβασα την ιστορία των μαθηματικών. Το δε συνοδευτικό στόρυ είναι ελεεινό. Απογοήτευση για μένα. Σε αυτού του τύπου τα μυθιστορήματα, Ο Θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ του Δοξιάδη εξακολουθεί να είναι για μένα στην κορυφή.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εμενα παλι μου αρεσε το θεωρημα του παπαγαλου,ανετα το ξανα διαβαζα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.987
Likes
9.518
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Stephen King διαβαζει κανεις σας?
Διαβασα προσφατα ¨Το κινητο¨ και ξεκινησα και ¨Το Αυτο¨ αλλα δεν το προχωρησα...Προφανως ο Stephen King εχει μοναδικο στυλ , απλα αυτα δεν ειναι βιβλια για μενα που τρομοκρατουμαι ευκολα :D

Τωρα αρχισα ¨Το νησι κατω απ΄τη θαλασσα¨ της Ιζαμπελ Αλιεντε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.712
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom