Προτάσεις για βιβλία

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Να προτείνω κι εγώ ένα βιβλίο, δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει ήδη κάποιος… (16 σελίδες post είναι αυτές…)
Το βιβλίο πασίγνωστο και κλασικότατο αλλά κυρίως από την ομώνυμη ταινία. Πάνε κάποια χρόνια που με μάγεψε ο Βίκτορ Ουγκώ και «Οι Άθλιοι» (Les Misérables).
Σε έναν μαγικό συνδυασμό πλοκής, σκιαγράφησης χαρακτήρων, καταστάσεων και ιστορίας.
Από τα λίγα βιβλία παρόμοιου όγκου (!) που δεν κρέμασαν σε κανένα σημείο.
Αν δεν το έχετε διαβάσει, σπεύσατε…
Και να μην ακούσω για την ταινία!!
Κλασσικότατο και αριστούργημα,όχι απλά καλό!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά τον μάιο που μας πέρασε κυκλοφόρησε το τελευταίο (μέχρι τώρα) βιβλιο της οικονόμου από τον ψυχογιό το "λευκή ορχιδέα" και κατά την γνώμη μου το καλυτερό της!

Συμφωνώ και επαυξάνω! Η "λευκή ορχιδέα" είναι το καλύτερο της βιβλίο, μεγάλο, χορταστικό, ενδιαφέρον και συναισθηματικό κάργα. Με έκανε να χαμογελάσω, να συγκινηθώ, να τσαντιστώ και και και. Ωστόσο όλα τα βιβλία της Οικονόμου είναι φανταστικά, νομίζω πως το έχω ξαναπεί. Όλα της τα βιβλία μου προκαλούν τέτοια συναισθήματα.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Κλασσικότατο και αριστούργημα,όχι απλά καλό!
Eίνα ωραίο και σοφό να ανακαλύπτεις εκ νέου τους κλασικούς.
Αλλά και να γνωρίζεις νέους. Η Stephanie Meyers (συγγραφέας της τριλογίας twilight, η οποία ούτε κρύο ούτε ζέστη μου κάνει) έγραψε ένα βιβλίο που έτυχε να πέσει στα χέρια μου. Λέγεται "Το Σώμα" και έχει παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον μια και διαθέτει σασπένς, ευρηματικότητα, συναίσθημα και μήνυμα.
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Eίνα ωραίο και σοφό να ανακαλύπτεις εκ νέου τους κλασικούς.
Αλλά και να γνωρίζεις νέους. Η Stephanie Meyers (συγγραφέας της τριλογίας twilight, η οποία ούτε κρύο ούτε ζέστη μου κάνει) έγραψε ένα βιβλίο που έτυχε να πέσει στα χέρια μου. Λέγεται "Το Σώμα" και έχει παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον μια και διαθέτει σασπένς, ευρηματικότητα, συναίσθημα και μήνυμα.
Όντως!Κλασσική λογοτεχνία διάβασα ως μαθήτρια.Τώρα ανατρέχω επιλεκτικά σε κάποια βιβλία που είχα διαβάσει τότε είτε για βαθύτερη ανάγνωση είτε για να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία σε κάποια που τότε με άφηναν αδιάφορη.
Να προτείνω κι εγώ ένα βιβλίο που διάβασα τον τελευταίο χρόνο και μου άρεσε πολύ:''Το κοριτσάκι και το τσιγάρο'' του Μπενουά Ντυτέρτρ απο την ΕΣΤΙΑ.
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά τον μάιο που μας πέρασε κυκλοφόρησε το τελευταίο (μέχρι τώρα) βιβλιο της οικονόμου από τον ψυχογιό το "λευκή ορχιδέα" και κατά την γνώμη μου το καλυτερό της!


τώρα τελευταία διάβασα "το κόκκινο σημάδι" της σοφίας βοικου και ήταν πάρα πολύ ωραίο!
Το διάβασα τον 15Αυγουστο την Λευκή ορχιδεέα και μου άρεσε πολύ αν και για μένα το καλύτερο της είναι το Δράκος στο χιόνι, το λάτρεψα. Το κόκκινο σημάδι το πήρα πριν 2 μέρες και δεν το ξεκίνησα ακόμα γιατί διαβάζω το τελευταίο τσιγάρο της Μαντά , ένα ακόμα πολύ καλό βιβλίο για μένα με δυνατή γράφη και το προτείνω είναι Η νύφη φορούσε μαυρά.
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Να προτείνω και εγώ ένα βιβλίο. Με διπλό χαρακτήρα μυθηστόρημα και ιστορικό μαζί.. Εξειρετική επιλογή

Οι κόρες της λησμονιάς- Θοδωρής Παπαθεοδώρου
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να προτείνω και εγώ ένα βιβλίο. Με διπλό χαρακτήρα μυθηστόρημα και ιστορικό μαζί.. Εξειρετική επιλογή

Οι κόρες της λησμονιάς- Θοδωρής Παπαθεοδώρου
Δώσε μας λίγα περισσότερα στοιχεία...Σε ποιά εποχή, σε ποιά χώρα...;)
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Δώσε μας λίγα περισσότερα στοιχεία...Σε ποιά εποχή, σε ποιά χώρα...;)






Στο βιβλίο του «Οι κόρες της λησμονιάς», πρωταγωνιστούν τρεις οικογένειες με κυρίαρχα πρόσωπα τρεις γυναίκες, οι οποίες αντιπροσωπεύουν διαφορετικές ιδεολογίες: η Αγγέλα, από το Μυριόφυλλο της Ηπείρου, στα σύνορα με την Αλβανία, η Μέλπω από τη Θεσσαλονίκη και η Αριάδνη από την Αθήνα. Και οι τρεις ζουν την περίοδο του εμφύλιου πολέμου και βιώνουν τις συνέπειες του αδελφοκτόνου αυτού σπαραγμού. Τα βάσανα, η αγωνία, ο πόνος, η λύπη, και το τραγικότερο, ο χαμός των παιδιών τους, είναι τα κοινά στοιχεία τους, τα οποία θα τις μετατρέψουν σε τραγικές ηρωίδες. Μπορεί να ανήκουν σε διαφορετικούς χώρους και ιδεολογίες, ο πόλεμος όμως και τα αποτελέσματά του, όπως ο θάνατος, είναι κοινά για όλους και για τις δύο αντιμαχόμενες παρατάξεις. Οι εικόνες που περιγράφονται είναι ανατριχιαστικές, το μίσος απύθμενο κα η προδοσία απίστευτη.
Το βιβλίο χωρίζεται σε τρία μέρη και τελειώνει με το κεφάλαιο που φέρει τον τίτλο «Μ΄ένα βαθύ αναστεναγμό», όπου η Αγγέλα, η Μέλπω και η Αριάδνη πονούν βαθιά περιμένοντας τους χαμένους άντρες και τα εξαφανισμένα παιδιά τους. Όπως αναφέρει ο συγγραφέας, «στα χρόνια του εμφυλίου, του πιο αιματηρού και καταστροφικού πολέμου που γνώρισε η πατρίδα μας, δεν υπήρξε ούτε μια οικογένεια που να μη γονάτισε από το δράμα που παιζόταν».
Ο συγγραφέας συνδυάζει τη μυθοπλασία με την ιστορία, χωρίς να προδίδεται η ιστορική αλήθεια. Η βιβλιογραφία που παραθέτει στο τέλος του βιβλίου του τεκμηριώνει τις πληροφορίες του και τις πηγές του. Το μυθιστόρημα είναι ογκώδες αλλά ενδιαφέρον. Η ιστορική καταγραφή των γεγονότων είναι ο στόχος του συγγραφέα, που μας υπενθυμίζει πόσο τυχερή είναι η σύγχρονη γενιά που δεν έζησε τα αιματηρά αυτά χρόνια.




Τέλος Οκτώβρη το δεύτερο μέρος που αναμένετε ακόμα καλύτερο..


ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ - ΒΙΒΛΙΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΨΥΧΟΓΙΟΣ ? ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΞΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΑ
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Soctama, σ΄ευχαριστώ πολύ :)
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ενα ακόμα βιβλίο από εμένα που μου άρεσε πολύ της Θεοδοσίου Μ' άλλα λόγια σ' αγαπώ.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

Καλημέρα

'Εχει κάποιος υπ όψη του το βιβλίο: "Eurydice Street: A Place in Athens” της
Sofka Zinovief ; Είναι στα αγγλικά και δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και στα ελληνικά.
Για τι θέμα αναφέρεται;
εφχ


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom