Προτάσεις για βιβλία

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Ελένη θα συμφωνήσω μαζί σου για τον Χοσεινί,
και τα δύο είναι καταπληκτικά,τα προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα.
Ντινα μου αφου σου αρεσαν αυτα τα βιβλια πρεπει να διαβασεις οπωσδηποτε το "Το σπιτι του τεμενους" του Καντερ Αμπντολαχ.
Το εχω ξαναπροτεινει παλαιοτερα. Η ιστορια του Ιραν απο την εποχη του Σαχη μεχρι σημερα. Το καλυτερο βιβλιο που εχω διαβασει τα τελευταια χρονια...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι (μόνο) επειδή τυχαίνει να είναι φίλος, αλλά το βιβλίο του Σάσα Πολάκοφ για τις σχέσεις του Ισραήλ με τα πυρηνικά όπλα του απαρτχάιντ που μόλις κυκλοφόρησε, τα σπάει και είναι και επίκαιρο. Επειδή έχουμε και κουβανολάτρεις, το βιβλίο έχει και μπόλικα στοιχεία για τον πόλεμο της Αγκόλα, όπου οι Κουβανοί διέλυσαν τις ρατσιστικές δυνάμεις:
[FONT=Calibri, Verdana, Helvetica, Arial]http://www.amazon.com/Unspoken-Alliance-Israels-Relationship-Apartheid/dp/0375425462/ref=ntt_at_ep_dpi_1

Και μερικές κριτικές:
[FONT=Calibri, Verdana, Helvetica, Arial]http://www.economist.com/culture/displaystory.cfm?story_id=16160755
The new book reveals that Israel’s secret relationship with apartheid South Africa - By Glenn Frankel | Foreign Policy
Binding Ties - by Benjamin Pogrund > Tablet Magazine - A New Read on Jewish Life

Καλή επιτυχία στο παλικάρι που άφησε τρελή καριέρα για να γράψει σκληρές αλήθειες έχοντας από πάνω του τη μισή Μοσάντ και το μισό κατεστημένο στην Αμερική...
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ - ΑΥΝ ΡΑΝΤ

<<Η ιστορία ενός ασίγαστου, φλογερού και γενναίου έρωτα, που πετάει κατάμουτρα την πρόκληση στους νεκροθάφτες των ανθρώπινων ψυχών. Στα πρώτα χρόνια μετά την οκτωβριανή επανάσταση στην ρωσία, τρεις άνθρωποι μπλέκονται σ' ένα συγκλονιστικό τρίγωνο έρωτα και πάθους. Η κίρα και δύο νέοι που την ερωτεύονται, ο λεό, ένας αριστοκράτης και ο αντρέι, ένα εργατόπαιδο, αφοσιωμένος κομμουνιστής. Μέσα στη θύελλα των γεγονότων εκείνης της εποχής, οι νέοι αυτοί συγκρούονται με την φοβερή πραγματικότητα σ΄έναν αγώνα ζωής, επιβίωσης και ευτυχίας που τελικά τους οδηγεί στην συντριβή.

λοιπόν, το βιβλίο αυτό γράφτηκε την δεκαετία του '30 και περιγράφει με γλαφυρό τρόπο την κομμουνιστική ρωσία. η ιστορία ξετυλίγεται στην αγ. πετρούπολη. το τέλος ήταν αναπάντεχο, συγκινητικό για εμένα, θα έλεγα όμως λυτρωτικό για τους ήρωες..

εκδόσεις ωκεανίδα.

(το είχα διαβάσει πριν απο περίπου 2 χρόνια και ακόμα θυμάμαι την αίσθηση που μου άφησε.)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ - ΑΥΝ ΡΑΝΤ

<<Η ιστορία ενός ασίγαστου, φλογερού και γενναίου έρωτα, που πετάει κατάμουτρα την πρόκληση στους νεκροθάφτες των ανθρώπινων ψυχών. Στα πρώτα χρόνια μετά την οκτωβριανή επανάσταση στην ρωσία, τρεις άνθρωποι μπλέκονται σ' ένα συγκλονιστικό τρίγωνο έρωτα και πάθους. Η κίρα και δύο νέοι που την ερωτεύονται, ο λεό, ένας αριστοκράτης και ο αντρέι, ένα εργατόπαιδο, αφοσιωμένος κομμουνιστής. Μέσα στη θύελλα των γεγονότων εκείνης της εποχής, οι νέοι αυτοί συγκρούονται με την φοβερή πραγματικότητα σ΄έναν αγώνα ζωής, επιβίωσης και ευτυχίας που τελικά τους οδηγεί στην συντριβή.

λοιπόν, το βιβλίο αυτό γράφτηκε την δεκαετία του '30 και περιγράφει με γλαφυρό τρόπο την κομμουνιστική ρωσία. η ιστορία ξετυλίγεται στην αγ. πετρούπολη. το τέλος ήταν αναπάντεχο, συγκινητικό για εμένα, θα έλεγα όμως λυτρωτικό για τους ήρωες..

εκδόσεις ωκεανίδα.

(το είχα διαβάσει πριν απο περίπου 2 χρόνια και ακόμα θυμάμαι την αίσθηση που μου άφησε.)
το διαβασα και εγω αυτο το βιβλιο πριν πολλα χρονια.το τελος το περιμενα αλλιως μετα απο τα τοσα του ειχε περασει η ηρωηδα αλλα........αυτο που πρωτη φορα ειδα σε βιβλιο ηταν οι 2 περιοδοι που ειχε,την πριν και την μετα.
επεισης θεωρω οτι ειναι πολυ μεγαλο βιβλιο και καπου σε κουραζει.....
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Όχι (μόνο) επειδή τυχαίνει να είναι φίλος, αλλά το βιβλίο του Σάσα Πολάκοφ για τις σχέσεις του Ισραήλ με τα πυρηνικά όπλα του απαρτχάιντ που μόλις κυκλοφόρησε, τα σπάει και είναι και επίκαιρο. Επειδή έχουμε και κουβανολάτρεις, το βιβλίο έχει και μπόλικα στοιχεία για τον πόλεμο της Αγκόλα, όπου οι Κουβανοί διέλυσαν τις ρατσιστικές δυνάμεις:
[FONT=Calibri, Verdana, Helvetica, Arial]http://www.amazon.com/Unspoken-Alliance-Israels-Relationship-Apartheid/dp/0375425462/ref=ntt_at_ep_dpi_1

Και μερικές κριτικές:
[FONT=Calibri, Verdana, Helvetica, Arial]http://www.economist.com/culture/displaystory.cfm?story_id=16160755
[FONT=Calibri, Verdana, Helvetica, Arial]The new book reveals that Israel’s secret relationship with apartheid South Africa - By Glenn Frankel | Foreign Policy
[FONT=Calibri, Verdana, Helvetica, Arial]Binding Ties - by Benjamin Pogrund > Tablet Magazine - A New Read on Jewish Life

[FONT=Calibri, Verdana, Helvetica, Arial]Καλή επιτυχία στο παλικάρι που άφησε τρελή καριέρα για να γράψει σκληρές αλήθειες έχοντας από πάνω του τη μισή Μοσάντ και το μισό κατεστημένο στην Αμερική...
Σ ευχαριστω.Μ ενδιαφερουν πολύ αυτά τα βιβλια.Σε ζηλευω που εχεις τετοιους φιλους.Το παρηγγειλα και περιμενω να μ ρθει για να το διαβασω:)
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Ο ηγέτης της Κούβας, Φιντέλ Κάστρο, παρουσίασε χτες τον πρώτο τόμο των απομνημονευμάτων του, με τίτλο «Η στρατηγική Νίκη» (αφορά στην πρώτη φάση ανάπτυξης του επαναστατικού στρατού), σε κοινό που αποτελούνταν από στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων, πολλοί από αυτούς σύντροφοί του στην έναρξη του αγώνα αυτού στα βουνά της Σιέρα Μαέστρα. Μιλώντας για το πολύτιμο υλικό που συγκεντρώθηκε εξήρε τη συλλογική δουλειά που έγινε από το Γραφείο Ιστορικών Ζητημάτων του Κρατικού Συμβουλίου.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το ξεκίνησα τον Γενάρη αλλά το βρήκα αφόρητα πληκτικό. Για την ακρίβεια άλλαζα σελίδες και νόμιζα ότι παρέμενα στην ίδια. Το άφησα λίγο, μια σελίδα τώρα μια μετά από βδομάδα. Όταν όμως έπιασα τον Σουηδό από το χέρι και σιγά σιγά βυθίστηκα στην τραγική ιστορία της οικογένειάς του, όταν ο Phillip Roth σε βομβάρδιζε με Αμερικάνικη ιστορία και με τις πολυσχιδείς αντιδράσεις των κατοίκων της απέναντι στο ό,τι κατακριτέο και καταδικαστέο έχει διαπράξει τούτη η χώρα, δεν μπορείς να σταματήσεις. Εκπληκτικό. «Αμερικάνικο Ειδύλλιο»
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ μετά το Καταραμένο Παιχνίδι του αγαπημένου Barker έχω βαλθεί να καταβροχθίσω το θηρίο που λέγεται DUNE και που -παραδόξως- μου είχε ξεφύγει μέχρι τώρα.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
΄Θάλασσα, θάλασσα' της Iris Murdoch. Υπέροχο, τιμημένο με το Booker Prize 1978, θεωρείται από σημαντικότερα δείγματα της σύγχρονης λογοτεχνίας.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
"Η Πολιτεία των Ληστών" του Ντ. Μπενιόφ.
Άλλη μια αληθινή περιπέτεια και σκηνές από τη ζωή, στο πολιορκούμενο Λένιγκραντ
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γιατι εφαγα τον πατερα μου!
Η κορη μου το διαβαζει κατω απο την μυτη του πατερα της κακαριζοντας ακαταπαυστα και ο ταλαιπωρος αφεντης μου ριχνει σκοτεινα βλεμματα αναρωτομενος: "Μα ηταν αναγκη να φερεις αυτο το βιβλιο στο σπιτι;"
Η περιέργεια σκότωσε τον πιθηκάνθρωπο
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γιατι εφαγα τον πατερα μου!
Η κορη μου το διαβαζει κατω απο την μυτη του πατερα της κακαριζοντας ακαταπαυστα και ο ταλαιπωρος αφεντης μου ριχνει σκοτεινα βλεμματα αναρωτομενος: "Μα ηταν αναγκη να φερεις αυτο το βιβλιο στο σπιτι;"
Η περιέργεια σκότωσε τον πιθηκάνθρωπο
Χμ! πες του χαιρετίσματα και σύστησε του "Η τύφλωση" του Κανέτι. τότε θα δεις γέλια......και για τις δυο σας.....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.888
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom